بازی Alan Wake 2
1%
  • 0/10

نقد و بررسی بازی Alan Wake 2 | این یک داستان ترسناک است!

زمان آن رسیده تاوان اشتباهت را پس بدی

نقد و بررسی بازی Alan Wake 2 | این یک داستان ترسناک است! ۲ ۱۱ آبان ۱۴۰۲ بررسی بازی کپی لینک

سیزده سال زمان برد تا ببینیم چه بلایی بر سر نویسنده محبوبمان آمده است! سیزده سال زمان برد تا راهی برای نجات از مکان تاریک پیدا شود! اما واقعا راهی پیدا شد؟ بازی Alan Wake 2 شاهکاری به تمام معناست که البته هنوز چیزهای زیادی به ما بدهکار است!

بازی آلن ویک 2 ساخته استودیو فنلاندی رمدی (Remedy) به عنوان دنباله مستقیم بازی Alan Wake انتشار یافته در سال ۲۰۱۰ به انتشار رسید. این بازی سفر آلن ویک برای فرار از مکان تاریکی (Dark Place) را تعریف می‌کند که آلن سیزده سال پیش اسیر آن شد.

بازی Alan Wake 2 با گیم پلی بی نظیر، داستان فوق العاده پیچیده و درگیر کننده، موسیقی‌های گوش نواز و البته جلوه‌های دیداری نسل نهمی بدون شک تا سال‌ها نقل محافل گیمینگ بوده و سنگ محک بازی‌های ترسناک روانشناختی قرار می‌گیرد. بازی آلن ویک 2 کمتر مشکلی در خود داشت که به آن‌ها نیز اشاراتی خواهیم داشت.

این یک لوپ نیست، این یک مارپیچ است! – نقد و بررسی داستان بازی Alan Wake 2

داستان بازی Alan Wake 2 دنباله مستقیم داستان نسخه ابتدایی است. داستان این بازی تلاش دارد اتفاقات رخ داده در سیزده سال سپری شده و چرایی آن‌ها را برای ما شرح دهد که در این امر موفق ظاهر شده است. داستان بازی Alan Wake در سال ۲۰۱۰ باعث خیزش نقدهای منفی بسیاری شد و دلیل این نقدهای منفی عموما خیزش پرسش‌های مهم و نبود پاسخ قانع کننده و در نتیجه گیج شدن کاربر بود.

داستان بازی Alan Wake 2 اما روندی متفاوت را پیش گرفت. داستان ما از دید دو شخصیت، یکی در دنیای واقعی ما که تحت تاثیر نیروهای تاریک قرار گرفته و یکی دیگر در دل مکان تاریک تعریف می‌شود. استودیو رمدی با کارگردانی سم لیک (Sam Lake) داستان این بازی را در ابتدا مانند نسخه اول پیچیده پیش برد و تلاش کرد با سرعت زیاد اطلاعات به جا مانده زیادی از نسخه ابتدایی را در برابر شما قرار دهد.

اما توسعه دهندگان به خوبی آگاه بودند که مخاطبین سال‌هاست در انتظار پاسخ بوده و از همین رو در نیمه دوم بازی به اکثر پرسش‌های مهم چه از نسخه ابتدایی و چه پرسش‌های پیش آمده در نسخه دوم بازی پاسخ‌هایی قانع کننده و کامل دادند. به عبارت دیگر، این تفکر به سوی ما آمده که توسعه دهندگان نسخه ابتدایی را کامل عامدانه پیچیده کرده تا بتوانند در نسخه دوم ما را با حقایق روبرو کرده و غافلگیر کنند.

موضوعی که داستان این بازی را به شدت جذاب کرده بود، حضور ماموری اف بی آی یعنی ساگا اندرسون (Saga Anderson) بود. همانطور که اشاره شد ما نیازمند پاسخ‌های زیادی برای پرسش‌های قدیمی و جدید خود بودیم. شخصیت ساگا اندرسون نیز دقیقا مانند ما با پرسش‌هایی مواجه شد که نیازمند پاسخ‌های قانع کننده بود. پرسش‌های ساگا دقیقا مانند ما درباره روشنایی و تاریکی جهان، درباره چرایی حضور نیروهای تاریک، درباره درگیری ما با این دنیای تاریک و موضوعاتی از این قبیل بودند که در نهایت به بسیاری از آن‌ها پاسخ داده شد. البته که هنوز به تمام پرسش‌های ما پاسخ داده نشده است!

دیگر نکته‌ای که بازی آلن ویک 2 را برای ما جذاب کرد، تغییر سبک داستان سرایی بازی بود. ما در نسخه ابتدایی نگاهی کوتاه به سبک ترسناک روانشناختی داشتیم، با این حال داستان و البته گیم پلی بازی بیشتر بر پایه ماجراجویی و اکشن قرار گرفته بودند. اما داستان بازی آلن ویک 2 یک داستان ترسناک روانشناختی کامل بود.

داستان ترسناک این بازی در حالی که حول محور نیروهایی فرا طبیعی گشته، به وضوح تمثیلی از جهان عادی ما است و ترکیبی از خیر و شر و سیاه و سفید را به تصویر می‌کشد.

دیگر بخش فوق العاده جذاب داستان بازی Alan Wake 2 که البته در نسخه ابتدایی نیز شاهد آن بودیم، استفاده از هنرهای مختلف در داستان خود بود. سری بازی Alan Wake به عبارتی یک رمان، فیلم سینمایی و کنسرت موسیقی تعاملی است. شما در حقیقت در حال تجربه رمانی درباره یک رمان نویس هستید که دنیا را با هنرهای متفاوت خود و اطرفیان تغییر داده و همین موضوع به پیچیدگی و البته جذابیت این بازی افزوده و آن را خاص کرده است.

بازی Alan Wake 2 به طور مستقیم به هنرهای مختلف از جمله هنر موسیقی، هنر سینما، هنر عکاسی، هنر داستان سرایی و در راس همه به هنر بازی سازی اشاره داشت و به ما یادآور شد که هنر و کلمات قدرت تخریب زندگی افراد و در عین حال ساخت زندگی خوب را دارند.

این یک بازی ترسناک است! – نقد و بررسی گیم پلی بازی Alan Wake 2

همانطور که اشاره شد بازی آلن ویک 2 به وضوح یک بازی ترسناک روانشناختی است و در بخش گیم پلی بازی نیز این موضوع دیده می‌شود. گان پلی بازی Alan Wake 2 قدرتمند بوده و مانند نسخه اول حس رضایت و آسایش را پس از بین بردن دشمنان ارائه می‌دهد.

اما در عین حال باید افزود که توسعه دهندگان بازی میزان مبارزات در این بازی را کاهش داده و تلاش داشتند به تعریف داستان با استفاده از فضاهای مختلف بپردازند. جهان Alan Wake 2 یک سند باکس عالی است. فضاها محدود، اما بسیار با جزئیات و متفاوت هستند. این موضوع باعث شده در حالی که شما چندان فرصتی برای مبارزه نداشته باشید، اما به خوبی با فضای بازی درگیر شده و سرگرم شوید.

موضوع بعدی که درباره مبارزات بازی باید در نظر داشت، درجه سختی آن‌ها است. بازی Alan Wake 2 از لحاظ مبارزات عنوانی به شدت آسان است. شما حتی در سخت‌ترین درجه سختی این بازی یعنی Hard، در برابر سخت‌ترین باس‌های بازی نیز مبارزات سختی را تجربه نخواهید کرد. حال همچنین باید در نظر داشت که مبارزات این بازی نه تنها سخت نیستند، بلکه همیشه مهمات، پک سلامتی و باطری چراغ قوه در دسترس بوده و شما با میزان بسیار اندک مدیریت وسایل خود می‌توانید بدون مشکل تمام دشمنان خود را از بین ببرید.

بازی Alan Wake 2 دارای دو شخصیت در دو واقعیت متفاوت است. این اتفاق به توسعه دهندگان اجازه داده که دو گیم پلی کاملا متفاوت را در یک بازی برای ما تعریف کنند

چنین موضوعی به باور من مانند شمشیری دو لبه است. بدون شک کاربران زیادی علاقمند به چالش‌های سخت به خصوص در دنیای فوق العاده ترسناک بازی Alan Wake 2 هستند. حقیقت این است که ما یک بازی ترسناک در اختیار داریم و جان سالم به در بردن از دست نیروهایی ناشناخته و فرا طبیعی کار آسانی نیست، با این حال چنین چیزی در بازی Alan Wake 2 یک چالش ساده به نظر می‌رسد. اما کاربران زیادی این روند بازی را تحسین خواهند کرد. آسانی مبارزات در بازی به شما اجازه داده داستان بازی را بیشتر از فضای بازی درک کرده و با استفاده از داستان ترسناک بازی جذب شده و کمتر خود را درگیر مبارزات کنید.

دشمنان موجود در بازی آلن ویک 2 تنوع خوبی داشته و شما را راضی نگه می‌دارند، اما همانطور که اشاره شد رویارویی با هیچ یک از آن‌ها سخت نیست. این بازی شامل تعداد محدودی باس بوده که هیچ کدام از آن‌ها نیز چالش سختی برای شما نخواهند بود و هیچ کدام از آن‌ها نیازمند مهارت خاص در دفاع، حمله یا استراتژی نیستند!

همانطور که اشاره شد بازی Alan Wake 2 دارای دو شخصیت در دو واقعیت متفاوت است. این اتفاق به توسعه دهندگان اجازه داده که دو گیم پلی کاملا متفاوت را در یک بازی برای ما تعریف کنند. به عبارت دیگر، ما در بازی Alan Wake 2 به تجربه دو بازی متفاوت از لحاظ گیم پلی، با داستان‌هایی مرتبط به یکدیگر را تجربه کردیم. هر کدام از شخصیت‌های اصلی ویژگی‌های اخلاقی و مهارت خاص خود را داشته که سبب شده ما دو مسیر متفاوت، اما با هدفی یکسان داشته باشیم.

در یک سو ما یک داستان ترسناک کاراگاهی را در قالب نیرویی ویژه پیش بردیم و برای رسیدن به پاسخ‌های متفاوت با استفاده از سرنخ‌های متفاوت تلاش می‌کردیم. در سوی دیگر ما نویسنده‌ای بودیم که برای توجیه اشتباهات کشنده خود بارها و بارها داستان خود را بازنویسی می‌کردیم. این مکانیسم ما را در دو دنیای کاملا متفاوت اما با داستانی یکسان قرار داد.

بازی Alan Wake 2 در داستان هر دو شخصیت تلاش کرده شما را با معما روبرو کند. شما در دنیای ساگا تبدیل به کاراگاهی خبره و در دنیای آلن تبدیل به نویسنده‌ای در حال ایده پردازی می‌شوید.

در ادامه باید به معماهای بازی اشاره داشت. بازی آلن ویک 2 در داستان هر دو شخصیت تلاش کرده شما را با معما روبرو کند. شما در دنیای ساگا تبدیل به کاراگاهی خبره و در دنیای آلن تبدیل به نویسنده‌ای در حال ایده پردازی می‌شوید. معماهای بازی به طور کلی سخت نبوده و مواد مورد نیاز حل آن‌ها همیشه در دسترس است، اما این بخش داستانی معماها بوده که ما را غافلگیر می‌کنند. نتایج غیر منتظره پس از حل معماها موضوعی بوده که باعث می‌شود معماهای بازی آلن ویک ۲ برای ما جذاب شوند.

نکته دیگر در بخش گیم پلی بازی آلن ویک ۲ سرعت آن است! سرعت پیشرفت بازی چه در جهان ساگا و چه در جهان آلن بسیار پایین است. علاوه بر آن، ما در بخش‌های زیادی برای پیش برد داستان به دور خود می‌چرخیدیم. در ابتدا گمان می‌کنید که در حال صحبت درباره نکته‌ای منفی از این بازی هستیم، اما کاملا برعکس، سرعت پایین بازی Alan Wake 2 و لوپ‌های مداوم به ما به خوبی حس ترس و تعلیق را القا می‌کرد که در حقیقت یکی از خصوصیات بارز یک بازی ترسناک روانشناختی هستند که قرار است شما را با اشتباهات کشنده خود روبرو کنند.

بازگشتن به نقطه اول سفر خود و سرعت پایین پیاده روی در شهر تسخیر شده، جنگل بارانی، هتل خون آلود، سینمایی بدون تماشاگر و دیگر مکان‌ها، به شما یادآوری می‌کند که زندگیتان که آرام آرام در حال نابود شدن است حالا در دستان نویسنده داستان‌های ترسناک که خودتان باشید و البته شخصیت دومی شیطانی اوست.

به نسل نهم خوش آمد بگویید!

جلوه‌های دیداری بازی آلنت ویک 2 بخش بعدی بوده که ما را متحیر کرد. بازی Alan Wake 2 تنها برای کنسول‌های نسل نهمی پلی استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس/سری اس انتشار یافت. من موفق به تجربه این بازی در ایکس باکس سری ایکس شدم و باید گفت همه چیز جلوه‌های دیداری این بازی بی نظیر است.

ما در بازی آلن ویک 2 المان‌های زیادی داریم که قدرت این بازی را نشان می‌دهند. جنگل بارانی، شهرک‌های جنگلی مه آلود، شهر بزرگ تسخیر شده، ایستگاه مترو، هتل خون آلود و هر بخش دیگری که در این بازی می‌بینید، نشانی از کیفیت بالای این بازی دارند.

همانطور که در بخش‌های پیشین اشاره شد ما بخش‌هایی سینماتیک در این بازی داریم که به طور مستقیم با دنیای بازی در ارتباط هستند. ما در بخش‌های زیادی از این بازی به طور آنی از دنیای سینما وارد دنیای بازی می‌شویم و باید گفت که مرز میان این دو جهان به شدت در بازی Alan Wake 2 باریک بوده و همین موضوع شما را بارها و بارها در این بازی شگفت زده می‌کند. همچنین نباید فراموش کرد که شخصیت‌های حاضر در بازی اعم از شخصیت‌هایی اصلی چون ساگا، آلن ویک، الکس کیسی (Alex Casey) و غیره و همچنین شخصیت‌های فرعی بازی، همه و همه با هنر نمایی بازیگران واقعی صورت گرفته است. این موضوع باعث شده که مرز میان بخش‌های سینماتیک و بخش‌های قابل بازی این عنوان باریک‌تر نیز بشود.

بازگشت شکوهمندانه گروه پوئتز آف د فال

استودیو رمدی از زمان انتشار بازی‌های Max Payne اهمیت بسیار زیادی برای موسیقی متن قائل بود. بازی آلن ویک 2 نیز مانند نسخه ابتدایی به خوبی از دنیای موسیقی بهره برده است. موسیقی متن این بازی در بخش‌های مختلف شما را شگفت زده کرده و نه تنها حس بی نظیری به شما داده، بلکه مانند نسخه ابتدایی موسیقی بازی با اتفاقات بازی همسو بوده و در حقیقت بخش‌هایی از داستان ما در موسیقی‌های متن و به طور موزیکال تعریف می‌شوند!

بخش عمده موسیقی‌های این بازی مانند نسخه پیشین توسط گروه موسیقی فنلاندی Poets of the Fall، در قالب گروهی ساختگی در بازی آلن ویک یعنی گروه خدایان کهن ازگارد (Old Gods of Asgard) نواخته و اجرا شده که واقعا تجربه ما از این بازی را چندین پله ارتقا بخشیده است.

در کنار آن باید افزود که صدا پیشگی شخصیت‌ها و صدا گذاری بخش‌های مختلف بازی نیز به بهترین نحو ممکن کار شده و صدا گذاری بازی به تنهایی می‌تواند بدن شما را به رعشه وادار کند. ما پیش‌تر در عنوانی مهم یعنی Hellblade: Senua’s Sacrifice استفاده از صدا برای برانگیختن احساسات کاربر را شاهد بوده‌ایم و بازی Alan Wake 2 نیز در بخش‌هایی قابل توجه از این تکنیک استفاده کرده است.

به طور کلی بازی Alan Wake 2 عنوانی به شدت با ارزش بوده که نه تنها خود به تنهایی یک شاهکار است، بلکه باعث شد ما قدر نسخه ابتدایی این سری بازی و همچنین قدر دیگر بازی محبوب استودیو رمدی یعنی بازی Control را نیز بیشتر بدانیم. بازی Alan Wake 2 بدون شک در فهرست بازی‌هایی قرار گرفته که هر کسی باید حداقل یک مرتبه تجربه کند. با این حال به باور من تجربه این بازی تنها یک مرتبه کافی نبوده و داستان جذاب و ترسناک، اما آموزنده، هنرمندانه و همسو با حقیقت زندگی روزمره ما باعث شده این بازی مستحق چندین مرتبه تکرار، البته با تجربه دوباره نسخه اول باشد.

گالری عکس سرگرمی از بازی Alan Wake 2


9.5 شاهکار
بازی Alan Wake 2 عنوانی به شدت با ارزش بوده که نه تنها خود یک شاهکار است، بلکه باعث شد ما قدر نسخه ابتدایی این سری و همچنین قدر دیگر بازی رمدی یعنی بازی Control را نیز بیشتر بدانیم. بازی Alan Wake 2 بدون شک در فهرست بازی‌هایی قرار گرفته که هر کسی باید حداقل یک مرتبه تجربه کند. با این حال به باور من تجربه این بازی تنها یک مرتبه کافی نبوده و داستان جذاب و ترسناک، اما آموزنده، هنرمندانه و همسو با حقیقت زندگی روزمره ما باعث شده این بازی مستحق چندین مرتبه تکرار باشد.
  • ترکیب هنر سینما، موسیقی، نقاشی و بازی سازی
  • گیم پلی متفاوت دو شخصیت بازی
  • داستان منسجم و درگیر کننده
  • موسیقی متن بی نظیر
  • فضاسازی خیره کننده
  • آسان بودن بیش از حد مبارزات

مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments