ابرشرور فیلم بلک آدام

ابرشرور فیلم بلک آدام کیست؟

جدالی بین شیاطین و خدایان باستان

ابرشرور فیلم بلک آدام کیست؟ سید مصطفی نخلی ۰ ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ دی‌سی

به تاریخ انتشار فیلم بلک آدام نزدیک‌تر می‌شویم و تریلر جدید این عنوان نیز به‌تازگی منتشر شده است که حاوی اطلاعات تازه‌ای از شخصیت منفی این فیلم است.  چه کسی ابرشرور فیلم Black Adam خواهد بود؟ بلک آدام در مقابل کدام شخصیت دی‌سی در جریان این فیلم قرار می‌گیرد؟

گذشته شخصیت بلک آدام بسیار تلخ و غم‌انگیز است. این کاراکتر که نام حقیقی او تث آدام (Teth-Adam) است در کهندق دوران مصر باستان زندگی می‌کرد که ملتی ظالم و ستمگر داشت. اکثر افراد قدرتمند کهندق از طریق جادو و طلسم تعداد زیادی از جمعیت خود را به بردگی گرفتند و به آن‌ها ظلم می‌کردند. اما طولی نکشید که بلک آدام قدرت جادویی کسب کرد که به قهرمان کنهدق تبدیل شد. تث آدام با قدرت باورنکردنی خود مردم را از بند افراد ستمگر آزاد کرد و قصد داشت از طریق آن به پادشاهی کهندق برسد. او در ابتدا به‌عنوان قهرمان مردمش شناخته می‌شد، اما پس از کشته شدن خانواده‌اش آرمان و عدالت خود را فراموش کرد و ناگهان شیاطین معروف به هفت گناه کبیره را آزاد کرد. بعد از این اتفاق او به‌خاطر جنایت مرتکب شده زندانی شد، در همین نقطه است که داستان اصلی فیلم بلک آدام شروع می‌شود. بلک آدام بعد از ۵۰۰۰ سال از زندان آزاد می‌شود و از برخورد با تغییرات چشم‌گیری که در جهان ایجاد شده است شگفت‌زده می‌شود. با این حال آدام قصد دارد که کهندق، شهرش را دوباره به شکوه و عظمت سابق خود بازگرداند و به همین جهت باید با گروهی ابرقهرمانی به‌نام جامعه عدالت (Justice Society) و ابرشروری قدرتمند و شیطانی مبارزه کند.

به‌تازگی تریلر جدید فیلم بلک آدام منتشر شد که بخشی از داستان این عنوان را به‌همراه تصاویری از بازیگرانش به نمایش گذاشت. این تریلر منتشر شده مخاطب را با اعضای گروه جامعه عدالت بیشتر آشنا می‌کند و نگاهی به شخصیت شرور اصلی فیلم می‌اندازد. به‌علاوه ژاومه کویت سرا (Jaume Collet-Serra)، کارگردان این اثر در طی مصاحبه‌ای با وب‌سایت معتبر ددلاین درباره پس‌زمینه شخصیت بلک آدام صحبت‌هایی انجام داد:

وقتی فیلمنامه را مطالعه کردم، به داستان گذشته عجیب و احساسی شخصیت بلک آدام جذب شدم. من از شیوه روایت پس‌زمینه و پیچش داستانی آن خوشم آمد. سرشت این کاراکتر با عدالت خاصی گره خورده است که به برخی داستان‌های فیلم‌های دهه ۷۰ شباهت دارد. شخصیت بلک آدام به این گونه است که از قوانین پیروی نمی‌کند اما کار درست را انجام می‌دهد، سیستم فاسد و ستمگر جهان را به‌شکل بی‌رحمانه‌ای از بین می‌برد و از مردمانش محافظت می‌کند. شاید لقب قهرمان برای بلک آدام شایسته‌تر باشد.

با این حال شخصیت شرور اصلی فیلم در قسمت‌هایی از تریلر به تصویر کشیده شد، این کاراکتر در حقیقت کیست و چه نام دارد؟ و در کمیک بوک‌ها چه جایگاهی دارد؟

معرفی ابرشرور فیلم Black Adam

بلک آدام ممکن است در دنیای دی‌سی کامیکس به‌عنوان ابرشرور و ضدقهرمانی قدرتمند شناخته شود، اما در ابتدا به این شکل نبوده است و گذر سرنوشت او را به شخصیتی بی‌رحم و بی‌روحی که الان است تبدیل کرد. با این حال، فیلم بلک آدام قرار است او را در مقابل ساباک اهریمنی (Sabbac) قرار دهد که سه نسخه متفاوت در دنیای کمیک دارد. این شخصیت اولین بار در سال ۱۹۴۳ در شماره ۴ مجموعه کمیک بوک‌های کاپیتان مارول جونیور (Captain Marvel Jr) با هویت انسانی تیموتی کارنز (Timothy Karnes) که به‌دست خلاقانی همچون آل کارنو (Al Carreno) و اتو بایندر (Otto Binder) خلق شده بود، حضور پیدا کرد.

همان‌طور که می‌دانید، بیلی بتسون (Billy Batson) پیش از این‌که لقب شزم (Shazam) را ازآن خود کند، با نام کاپیتان مارول (Captain Marvel) شناخته می‌شد ولی دی‌سی کامیکس (DC Comics) در سال ۱۹۸۱ که دوباره به انتشار کمیک‌های این شخصیت پرداخته بود به‌خاطر یکسان بودن نام این کاراکتر با شخصیت کاپیتان مارول از مارول کامیکس (Marvel Comics) که در تشخیص دادن درست آن‌ها تداخل ایجاد می‌کرد، تصمیم گرفت که اسم این کاراکتر را به شزم تغییر دهد. نکته قابل توجهی وجود دارد که در ابتدا نام شزم نیز کاپیتان مارول نبود بلکه به‌عنوان کاپیتان تندر (Captain Thunder) در اولین کمیک‌های خود معرفی می‌شد. بعدها سی سی بک (C. C. Beck)، طراح این شخصیت متوجه وجود کاراکتر دیگری با همین نام شد، بنابراین نام او را به کاپیتان مارول تغییر داد.

در آن زمان امتیاز انتشار کمیک‌های شزم به‌دست کمپانی فاست کامیکس (Fawcett Comics) بود، که این شرکت پس از عرضه چندین کتاب مصور از این کاراکتر به موفقیت باورنکردنی و حیرت‌انگیزی دست یافت. متاسفانه یا خوشبختانه این شرکت در سال ۱۹۵۱ حق امتیاز انتشار کمیک‌های شزم را به دی‌سی کامیکس واگذار کرد. ماجرا از این قرار بود که دی‌سی از شرکت فاست کامیکس شکایت و آن‌ها را به تقلید کردن طراحی شخصیت کاپیتان مارول از روی سوپرمن متهم کرد. در نتیجه دادگاه با بررسی شواهدهای موجود استنتاج کرد که شباهت‌های بسیاری بین کاپیتان مارول و سوپرمن وجود دارد، از این رو حق انتشار کمیک‌های کاپیتان مارول را برای شرکت فاست کامیکس ممنوع اعلام و به دی‌سی محول کرد.

با این حال تیموتی کارنز یا همان ساباک در کمیک‌های دی‌سی به‌صورت حامی نازی‌ها و کاربر جادوی سیاه توصیف می‌شود که از طریق مراسم ممنوعه‌ای به قدرت ساباک دست پیدا کرد. پس از انجام نحو صحیح مراسم، او با گفتن نام ساباک قدرت باورنکردنی به‌دست می‌آورد و به فرم شیطانی خود تغییر حالت می‌داد. در حقیقت واژه ساباک برگرفته از ۶ موجود خیالی و شیطانی در ادیان مختلف است که عبارت‌اند از: شیطان (Satan)، آما (Amy) دیوی سه سر و یکی از ارشدهای جنهم، بلیان (Belial) اصطلاحی در کتاب مقدس عبری که بعدا در متون مسیحی به‌عنوان شیطان ظاهر شد، بعل‌الذباب (Beelzebub) که در فرهنگ مسیحیت یکی از شاهزادگان جهنم و فرمانده شیطان به حساب می‌آید، آسمودئوس (Asmodeus) در افسانه‌های یهودی-اسلامی پادشاه شیاطین جهنم نامیده می‌شود و کریتیس (Crateis) شیطانی که دارای قدرت پرواز است.

کنار هم قرار دادن کلمات نخست این ۶ موجود خیالی موجب ایجاد واژه ساباک (S. A. B. B. A. C) می‌شود که تیموتی کارنز پس از فریاد زدن این کلمه رعد و برق جادویی سیاه رنگی به او اصابت و قدرت‌های شیطانی خود را احضار می‌کند. شیوه احضار قدرت این شخصیت به نحوه به‌دست آوردن توانایی‌های شزم و بلک آدام شبیه است، با این تفاوت که منشا قدرت‌های شزم از خدایان یونان باستان گرفته می‌شود و بلک آدام از خدایان مصر باستان. همچنین شزم و بلک آدام بعد از گفتن کلمه مخصوص خود با رعد و برقی آبی رنگ برخورد می‌کنند ولی ساباک با رعد و برقی سیاه رنگ که منشا آن از جهان زیرین و جهنم است روبرو می‌شود.

شزم از شماره ۸ تا ۱۰ کمیک بوک Outsiders با نسخه جدید و شیطانی‌تر از ساباک روبرو شد. این نسخه از ساباک دارای قدرت شیطانی بیشتری است، ظاهری شبیه به انسان و دو شاخ در پیشانی خود دارد. هویت انسانی این ساباک جدید، اسماعیل گرگور (Ishmael Gregor) است که به قدرت ساباک علاقه زیادی داشت و به افراد تحت فرمان خود دستور داد که تیموتی کارنر را زندانی کنند تا با انجام مراسمی قدرت‌های کارنز را به خود منتقل کند. اسماعیل گرگور قصد داشت مراسمی شیطانی و خونین را انجام دهد که به قدرت‌های کارنز بدون نیاز به گفتن کلمه ساباک دسترسی پیدا کند و آن را ازآن خود کند. اسماعیل پس از اجرای مراسم، تیموتی کارنز را کشت و قدرت ساباک را به‌دست آورد. زمانی‌که این شخصیت قصد داشت دنیا را با ارتش شیطانی خود تصرف کند، کاپیتان مارول جونیور نقشه‌های او را خنثی کرد و چاره‌ای به‌جز فرار برای او باقی نگذاشت. پس از کمیک Outsiders، شخصیت ساباک بعد از سال‌ها بار دیگر در خط داستانی کمیک بوک‌های دی‌سی با تحت عنوان The New 52 ظاهر شد. در این داستان، فرد ثروتمندی به‌نام اقای براییر (Mr. Bryer)، که بیلی بتسون و خواهر و بردارش را به دفعات مورد آزار و اذیت قرار می‌داد توسط هفت گناه کبیره تسخیر و به نسخه هیولایی ساباک تبدیل شد.

با بررسی تاریخچه حضور این شخصیت در کمیک بوک‌ها، احتمال می‌رود که فیلم بلک آدام در حال اقتباس از ساباک اسماعیل گرگور باشد. همچنین به‌نظر می‌رسد که فیلم بلک آدام داستان این شخصیت را در مسیری متفاوت از کمیک‌ها قرار می‌دهد، اما همچنان بارقه امیدی وجود دارد که سازندگان خشونت و شخصیت بی‌رحمانه ساباک اسماعیل گرگور را به‌تصویر بکشند. در همین امسال، اسباب‌بازی ساباک از کمپانی McFarlane Toys روانه بازار شد و در آن متنی وجود داشت که در مورد گذشته ساباک و برابر بودن قدرت او با بلک آدام اطلاعاتی را ارائه می‌داد.

با این حال فیلم بلک آدام به کارگردانی ژاومه کویت سرا قرار است در ۲۱ اکتبر ۲۰۲۲ ( ۲۹ مهر ۱۴۰۱) در پرده بزرگ سینما اکران شود. این عنوان دواین جانسون  (Dwayne Johnson) ملقب به راک را در لباس شخصیت اصلی نشان خواهد داد و مروان کنزاری (Marwan Kenzari) نقش ساباک اسماعیل گرگور را در این اثر ایفا می‌کند.

نظر شما درباره ابرشرور فیلم بلک آدام چیست؟ آیا این فیلم انتظارات را برآورده خواهد کرد؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا