انتشار بازی GTA 6 در پی سی

آیا شاهد انتشار بازی GTA 6 در پی سی در اولین روز عرضه خواهیم بود؟

صبر و تحمل بیشتر یا سنت شکنی راکستار؟

بازی GTA 6 مهم‌ترین موضوع بازی‌ها بوده که روزانه ما را بیشتر درگیر خود می‌کند. یکی از درگیری‌های ما نحوه انتشار آن است. آیا باید شاهد انتشار بازی GTA 6 در پی سی در روز انتشار اولیه باشیم یا مانند دیگر بازی‌های راکستار با تاخیر در دسترس کاربران پی سی قرار می‌گیرد؟

عموم بازی‌های بزرگ در دنیای بازی‌های ویدیویی، معمولا در زمان عرضه به شکل همزمان برای رایانه شخصی و کنسول‌های پلی استیشن و ایکس باکس به انتشار می‌رسند. در حقیقت این اتفاق به نحوی بوده که انتشار یک بازی غیر انحصاری برای یکی از پلتفرم‌ها به شکل جداگانه اتفاقی عجیب و غریب به نظر رسیده و سبب اعتراض کاربران می‌شود. اما یک استودیو بازی سازی بوده که چندان علاقه‌ای به پیروی از استانداردها نداشته و آن یکی از بزرگ‌ترین استودیوهای بازی سازی تاریخ یعنی استودیو راکستار (Rockstar) است.

بازی‌های راکستار در رایانه شخصی طی سال‌ها کاربران زیادی داشته و تقریبا همیشه بهترین عملکرد را نیز در این پلتفرم شاهد بوده‌ایم. اما راکستار به شکل عجیبی معمولا بازی‌های خود را در زمان انتشار اولیه در این پلتفرم عرضه نمی‌کند. حال پرسش ما این بوده که آیا این اتفاق قرار است بار دیگر گریبان گیر بازی GTA 6 و کاربران رایانه شخصی شود؟

متاسفانه پاسخ کوتاه ما، «احتمالا بله» است! بازی Grand Theft Auto 6 بالاخره پس از سال‌ها از حالت ایده پردازی توسط کاربران و منتقدین خارج شده و تبدیل به عنوانی شده که باید منتظر انتشار اطلاعات رسمی از آن باشیم. به گفته راکستار ما در مدت کمتر از یک ماه پس از انتشار این مطلب باید به تماشای انتشار اولین تریلر رسمی این بازی بنشینیم. یکی از بزرگ‌ترین پرسش‌ها که البته پاسخ‌هایی غیر رسمی داشته، انتشار بازی GTA 6 در پی سی در زمان انتشار اولیه است. در همین ابتدا باید اشاره داشت که ما هنوز پاسخ رسمی در این باره دریافت نکرده‌ایم، با این حال فعالان زیادی در این باره سخن گفته‌اند!

اگر به گذشته راکستار نگاه بیندازیم، انتظار می‌رود این بازی در زمان عرضه فقط برای کنسول‌های نسل نهمی ایکس باکس سری ایکس/سری اس و پلی استیشن ۵ به انتشار برسد. طی ۱۵ سال اخیر، تنها یک بازی تحت نام راکستار به شکل همزمان برای کنسول‌ها و رایانه شخصی به انتشار رسیده و آن بازی Max Payne 3 است. البته این بازی نیز همزمان به انتشار نرسید و با دو هفته تاخیر در دسترس کاربران پی سی قرار گرفت.

بازی Grand Theft Auto IV نیز سرنوشتی مشابه داشت و چندین ماه بعد در رایانه شخصی منتشر شد. بازی محبوب Grand Theft Auto V بیش از هر بازی دیگری از راکستار کاربران پی سی را آزار داد و در حدود یک سال و نیم پس از انتشار اولیه در دسترس کاربران رایانه شخصی قرار گرفت. بازی Red Dead Redemption 2 نیز بعد از گذشت یک سال از انتشار اولیه در این پلتفرم منتشر شد. بازی L.A. Noire نیز پس از حدودا ۶ ماه به رایانه شخصی راه یافت و بازی Red Dead Redemption تا امروز نیز جای خود را در رایانه شخصی پیدا نکرده است! توجه به تاریخچه راکستار، نشان از اولویت قرار ندادن رایانه شخصی در زمان انتشار بازی‌ها داشته و بعید می‌دانیم این رویه برای بازی GTA 6 تغییر کند!

البته یک نکته را نباید فراموش کرد. تاخیر در عرضه بازی‌ها در رایانه شخصی سبب عطش بیشتر کاربران شده و بازی GTA V از زمان عرضه طی سال ۲۰۱۵ در رایانه شخصی تا به امروز یکی از پر طرفدارترین بازی‌های شبکه استیم بوده و بدون شک خواهد بود! در کنار فروش بی نظیر این بازی در رایانه شخصی، بخش مهم درآمد راکستار این روزها از طریق ریزتراکنش‌های درون بازی GTA V در رایانه شخصی است. اما چه اتفاقی در زمان انتشار GTA 6 در پی سی رخ می‌دهد؟

به باور فعالان، روش انتشار این بازی بستگی به محتوای آنلاین این بازی دارد. آن‌ها بر این باور هستند که اگر این بازی مانند GTA V و RDR 2 ابتدا دارای بخش داستانی بوده و پس از مدتی بخش آنلاین به آن اضافه شود، باید انتظار داشت که این بازی نیز ابتدا در انحصار کنسول‌هل بوده و پس از مدتی این بازی برای رایانه شخصی به انتشار برسد. باید این حقیقت را پذیرفت که راکستار سود زیادی از این رویه کسب کرده و به عبارتی تغییر رویه می‌تواند سبب متضرر شدن آن‌ها شود.

از سوی دیگر مقایسه GTA 6 با GTA V و RDR 2 می‌تواند اشتباه باشد. چرا؟ به باور فعالان هیچکدام از دو بازی موفق راکستار به اندازه بازی GTA 6 تمرکز رسانه را به خود جلب نکرده است. برخی باور دارند این بازی به حدی بزرگ بوده که شاید حتی شاهد انتشار محتوای آفلاین و آنلاین آن به شکل همزمان باشیم. به عبارتی ممکن است راکستار به دلیل عطش زیاد کاربران همه محتوا را به طور همزمان در همه پلتفرم‌ها به انتشار برساند.

در این میان یک نکته مهم دیگر نباید فراموش شود و آن مهاجرت کاربران بخش آنلاین GTA V به بازی GTA 6 است. کاربران زیادی برای حدودا ده سال به تجربه بخش آنلاین این بازی پرداخته و دارایی هنگفتی در آن دارند. این بازی بیش از ۱۹۰ میلیون نسخه به فروش رسانده که قسم زیادی از آن‌ها هنوز به شکل روزانه این بازی را تجربه می‌کنند. در نتیجه درخواست توسعه دهندگان برای مهاجرت ناگهانی از این بازی به بازی بعدی می‌تواند یک شکست تجاری باشد. در نتیجه، این امکان بار دیگر وجود داشته که بازی GTA 6 ابتدا به صورت آفلاین برای کنسول‌ها به انتشار رسیده و پس از به حد نصاب رسیدن فروش این بازی، بخش آنلاین آن در کنار نسخه رایانه شخصی عرضه شود.

حال باید دید راکستار کدام روش را پیش می‌گیرد. باید دید آن‌ها از همان ابتدا طرفداران را در دنیایی تازه در تمام پلتفرم‌ها رها کرده یا بار دیگر کاربران رایانه شخصی را تشنه نگه می‌دارند! آیا باید منتظر ادامه انتشار محتوای GTA Online بوده یا به زودی بخش آنلاین GTA 6 را تجربه خواهیم کرد!

به طور کلی با توجه به نظرات مختلف، اگر کاربر رایانه شخصی هستید، متاسفانه احتمالا باید زمان بیشتری را نسبت به کاربران کنسول برای تجربه این بازی مورد انتظار صبر کنید. حقیقت این بوده که پس از گذشت ده سال از انتشار اولیه بازی GTA V که زمان زیادی محسوب شده، امیدواریم که راکستار سنت خود را کنار گذاشته و کاربران را در تمام پلتفرم‌ها شاد کند، حتی اگر بخش آنلاینی در زمان انتشار اولیه در کار نباشد. باید دید راکستار در ماه دسامبر چه برنامه‌هایی برای ما دارد! نظر شما چیست؟ فکر می‌کنید انتشار بازی GTA 6 در پی سی در همان روز عرضه اولیه رخ داده یا باید بیشتر منتظر بمانیم؟ در انتظار نظرات شما هستیم.

0 0 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا