ویژگی های GTA 6

ویژگی های GTA 6 که پیش از معرفی رسمی باید بدانید

بزرگ‌ترین بازی تاریخ ویدیو گیم به زودی ما را غافلگیر می‌کند!

بازی GTA 6 مورد انتظارترین بازی تاریخ ویدیو گیم بوده و ما امیدواریم که سورپرایزی ویژه توسط راکستار در اختیار ما قرار بگیرد. در این مطلب نگاهی به ویژگی های GTA 6 خواهیم داشت که انتظار می‌رود راکستار تمرکزی ویژه بر آن‌ها قرار داده است.

اگر در سال ۲۰۱۳ به گیمری می‌گفتید در سال ۲۰۲۳ بازی GTA V هنوز به عنوان آخرین نسخه از سری بازی Grand Theft Auto شناخته می‌شود، به احتمال زیاد شما را به بار تمسخر گرفته و با بی اعتنایی از گفته‌های شما گذر می‌کرد. اما حال در سال ۲۰۲۳ بوده و متاسفانه یا خوشبختانه بازی GTA V آخرین نسخه از این سری بازی بوده که البته عملکرد فوق العاده خوبی را ارائه داده و روزانه تعداد بی شماری کاربر را به خود جذب می‌کند. بازی GTA V و به خصوص بخش آنلاین آن که با نام GTA Online شناخته می‌شود، به معنای واقعی هر دو غول مرحله آخر راکستار بوده و حتی با استاندارهای امروز نیز کیفیتی خیره کننده دارند.

بازی GTA Online به طور مداوم محتوای جدید دریافت کرده و در حالی که ما شاهد نسخه‌ای کاملا جدید از این سری بازی نبوده‌ایم، محتوای جدید این بخش از جمله مراحل جدید، وسایل نقلیه جدید و فعالیت‌های جانبی جدید باعث شده کاربران همیشه کاری پر هیجان و البته پول ساز در این بازی برای انجام دادن داشته باشند. در عین حال، کاربران زیادی دیده شده که به دلیل تکراری شدن دنیای این بازی از تجربه آن امتناع کرده و به طور مداوم در حال فشار آوردن به توسعه دهندگان سری بازی GTA برای معرفی و انتشار بازی GTA 6 هستند.

در زمان انتشار این مطلب اما، اخبار رسمی امیدوار کننده‌ای به انتشار رسیده که طرفداران را شاد کرده‌اند. با این حال، با وجود انتشار اخبار رسمی درباره بازی GTA 6 ما فاصله زیادی با انتشار نسخه نهایی این بازی داشته و از همین رو شاهد انتشار پیاپی شایعات درباره این عنوان مورد انتظار هستیم. در اوایل سال ۲۰۲۲ استودیو راکستار طی خبری رسمی اعلام کرد که این بازی در دست توسعه بوده، اما پس از آن هیچگونه خبر رسمی تا اواخر سال ۲۰۲۳ به انتشار نرسید. در زمان انتشار این مطلب، در حدود یک هفته پیش تیم راکستار از معرفی و انتشار اولین تریلر رسمی نسخه بعدی جی تی ای در اواسط ماه دسامبر سال ۲۰۲۳، برابر با تولد ۲۵ سالگی این استودیو مهم در صنعت بازی‌های ویدیویی خبر داد. حال در این مطلب قصد داریم تا پیش از معرفی رسمی این بازی، به ۱۳ ویژگی مهم که می‌توانند بازی GTA 6 را مانند نسخه‌های پیشین عنوانی کامل کرده که تا سال‌ها کاربران را جذب کند، نگاهی خواهیم داشت.

شهر مدرن وایس سیتی

طرفداران دنیای جی تی ای تجربه‌هایی جذاب در سه شهر لیبرتی سیتی برگرفته از نیویورک، لس سانتوس برگرفته از لس آنجلس و وایس سیتی برگرفته از میامی داشته‌اند، با این حال هر دو شهر جذاب لیبرتی سیتی و لس سانتوس بیش از یک مرتبه در سری بازی GTA حضور داشته و ما توانسته‌ایم به تجربه دنیای جرم و جنایت در این دو شهر در دهه‌های ۱۹۸۰، ۱۹۹۰، ۲۰۰۰ و ۲۰۱۰ بپردازیم. اما شهر وایس سیتی تنها در یک نسخه دیده شده و ما تنها به تجربه آن در دهه ۱۹۸۰ پرداخته‌ایم. حال طبق اطلاعات انتشار یافته شهر بازی GTA 6 مانند بازی GTA: Vice City شهر وایس سیتی است.

این موضوع هنوز به طور رسمی توسط راکستار تایید نشده، با این حال تام هندرسون (Tom Henderson) از معروف‌ترین افشاگران اطلاعات بازی‌های ویدیویی اولین مرتبه در سال ۲۰۲۱ از این موضوع خبر داد و پس از آن نیز شایعات بیشتری در این خصوص به انتشار رسیدند. دیگر شایعه جذاب درباره شهر وایس سیتی در بازی GTA 6 این بوده که ما بازی را مانند بازی GTA: VC در دهه ۱۹۸۰ میلادی آغاز کرده و در طول داستان به دوران مدرن در این شهر می‌رسیم.

دو شخصیت اصلی قابل بازی

استودیو راکستار در سال ۲۰۱۳ با بازی GTA V در بیش از یک جهت دنیای ویدیو گیم را دچار تغییر کرد. یکی از بزرگ‌ترین تغییراتی که در بازی خود اعمال کرد، حضور سه شخصیت قابل بازی بود که شما می‌توانستید به شکل آزادانه میان آن‌ها سوییچ کرده و به انجام عملیات بپردازید. این ایده، به معنای واقعی ایده‌ای انقلابی بود و پس از آن در بازی‌های بزرگ زیادی از جمله بازی Marvel’s Spider-Man 2 نیز از آن استفاده شد. در نتیجه، احتمال بازگشت بازی GTA 6 به روش سنتی داشتن تنها یک شخصیت اصلی تقریبا بعید به نظر رسیده و شایعات نیز این ویژگی که یکی از مهم‌ترین ویژگی های GTA 6 بوده را تایید می‌کنند.

طبق گزارش جیسون شرایر (Jason Schreier) دیگر افشاگر معروف دنیای ویدیو گیم، بازی GTA 6 دارای دو شخصیت قابل بازی بوده که یکی از آن‌ها زنی لاتین با نام لوسیا (Lucia) است. به باور فعالان و افشاگران، بازی GTA 6 بخش‌های زیادی به خصوص در بخش شخصیت‌های اصلی از داستان زوج مجرم معروف یعنی بانی و کلاید (Bonnie and Clyde) الهام گرفته است.

مقیاس کلی بازی

طی دو دهه اخیر، هر بازی جدید استودیو راکستار مقیاسی به مراتب بزرگ‌تر نسبت به بازی پیشین آن‌ها داشته، اما فعالان باور دارند که استودیو راکستار تصمیم گرفته این روند را در بازی GTA 6 تغییر دهد. طبق گزارشی دیگر که توسط جیسون شرایر در سال ۲۰۲۰ به انتشار رسید، استودیو راکستار پس از توسعه بازی خود برای مدتی نامشخص، تصمیم به تغییر مقیاس کلی بازی گرفته و به گفته او باید منتظر عنوانی با مقیاس متوسط باشیم. با این حال شرایر در ادامه اشاره داشت که بازی GTA 6 عنوانی به شدت بزرگ خواهد بود، اما راکستار در ابتدا قصد داشته عنوانی بزرگ‌تر از هر بازی دیگر را به انتشار برساند. در ابتدا آن‌ها قصد داشته‌اند تا نقشه بازی متشکل از بخش‌های مختلف آمریکا در شمال و جنوب باشد، با این حال پس از مدتی به بازسازی شهر وایس سیتی بسنده کرده‌اند.

فضای داخلی بیشتر ساختمان‌ها

یکی از ویژگی‌هایی که همیشه توسط منتقدین به عنوان نکته‌ای منفی از دنیای جی تی ای بیان شده، تعداد کم ساختمان‌هایی با قابلیت ورود و تعامل با آن‌هاست. ما با عرضه بازی GTA IV در سال ۲۰۰۸ تعداد ساختمان‌های بیشتری با فضای داخلی قابل تعامل دریافت کردیم و این تعداد در بازی GTA V بیشتر و در بازی GTA Online به حد قابل قبولی افزایش یافتند. حال طبق اطلاعات غیر رسمی انتشار یافته، یکی از ویژگی های GTA 6 که با تمام نسخه‌های پیشین تفاوت داشته، وجود ساختمان‌های قابل تعامل بیشتر بوده و در حقیقت یکی از نقاط تمرکز اصلی توسعه دهندگان این بازی است.

بسته‌های الحاقی بخش داستانی آفلاین

ما در گذشته بسته‌های الحاقی زیادی از جمله The Ballad of Gay Tony و The Lost and Damned برای بازی GTA IV را دریافت کرده‌ایم، اما با عرضه بازی GTA Online و افزودن مداوم محتوای آنلاین جدید، بسته‌های الحاقی بخش داستانی آفلاین به طور کلی محو شدند. اما طبق اطلاعات، خوشبختانه راکستار برای این بخش نیز برنامه‌های ویژه‌ای دارد. طبق این اطلاعات، ما در کنار بخش داستانی آفلاین، شاهد عرضه محتوای داستانی جدید پس از انتشار نسخه نهایی بازی جی تی ای ۶ خواهیم بود.

شهرهای دیگر

زمانی که سخن از بسته‌های الحاقی بخش داستانی شد، بسیاری با ایده انتشار شهرهای جدید پس از نسخه نهایی بازی پیش آمدند، اما آیا چنین اتفاقی رخ خواهد داد؟ طبق گزارشی دیگر که از نو توسط شرایر به انتشار رسیده، راکستار در حال برنامه ریزی برای عرضه شهرهای جدید در کنار وایس سیتی، مدتی پس از عرضه نسخه نهایی بازی است. به عبارت دیگر ما در بسته‌های الحاقی بازی در کنار محتوا و عملیات جدید، باید در انتظار شهرهای جدید نیز باشیم. البته نباید فراموش کرد که تصمیمات در دنیای بازی‌های ویدیویی به شکل مداوم تغییر یافته و چنین ایده‌ای که ایده‌ای به شدت چشمگیر محسوب شده، می‌تواند به دلیل نیاز به تلاش زیاد پس از مدتی به طور کلی لغو شود.

سیستم انیمیشن جدید

استودیو راکستار همیشه به عرضه تکنولوژی‌های جدید در بازی‌های جدید خود افتخار کرده و انتظار می‌رود یکی از ویژگی های GTA 6 مربوط به سیستم جدید انیمیشن‌های باشد. به طور دقیق‌تر، راکستار چندی پیش سیستم انیمیشن جدیدی را به نام خود ثبت کرد. این سیستم جدید انبوه از انیمیشن‌های تازه برای افراد، اجسام، آب و هوا و بسیاری چیزهای دیگر بوده و این بخش به سادگی می‌تواند سبب رخ دادن انقلابی دیگر در میان بازی‌های ویدیویی شود. ناگفته نماند که راکستار به طور مستقیم از این تکنولوژی رونمایی نکرده، با این حال تماشای چنین چیزی از راکستار به هیچ عنوان دور از انتظار نیست.

موتور گرافیکی به روزرسانی شده

موتور گرافیکی Rockstar Advanced Game Engine یا به اختصار RAGE در سال ۲۰۰۶ معرفی شد و برای بازی GTA IV مورد استفاده قرار گرفت. این موتور گرافیکی به شدت قدرتمند طی سال‌ها به روزرسانی شده و طبق گزارش اخیر مجله‌ای فرانسوی زبان، استودیو راکستار این موتور گرافیکی را بار دیگر به منظور استفاده در بازی GTA 6 به روزرسانی کرده است. اما بار دیگر نباید فراموش کرد که راکستار هرگز به طور مستقیم از نسخه به روزرسانی شده این موتور گرافیکی رونمایی نکرده است.

جلوه‌های دیداری

بازی Red Dead Redemption 2 به عقیده بسیاری از منتقدین بزرگ و البته بسیاری از کاربران، حتی در سال ۲۰۲۳ نیز بهترین بازی از نظر جلوه‌های دیداری بوده و همین موضوع انتظار ما از جلوه‌های دیداری بازی GTA 6 را به شدت بالا برده است. طبق گزارش مجله فرانسوی که پیش‌تر نیز به آن اشاره داشتیم، استودیو راکستار جلوه‌های دیداری حتی قدرتمندتر نسبت به بازی Red Dead Redemption 2 را ارائه خواهد داد. آن‌ها بر این باور هستند که فاصله کیفی جلوه‌های دیداری بازی GTA 6 تا Red Dead Redemption 2 نسبت به فاصله کیفی جلوه‌های دیداری بازی GTA V تا Red Dead Redemption 2 بیشتر خواهد بود!

دیگر پیشرفت‌های جلوه‌های دیداری

شکی نیست که تا انتشار اطلاعات رسمی ما از تمام پیشرفت‌های دیداری این بازی مطلع نمی‌شویم، با این حال اطلاعات قابل قبولی از افشاگران در اختیار ما قرار گرفته است. به گفته افشاگران، ما باید شاهد فیزیک نزدیک به واقعیت، با نور پردازی طبیعی باشیم. دیگر بخشی که به نظر سبب جلب نظر ما خواهد شد، جزئیات ماشین‌ها و خرابی آن‌ها در صورت تصادف و ضربه خوردن خواهد بود.

فیزیک بازی

همانطور که در بخش پیشین اشاره شد، فیزیک بازی نیز پیشرفتی خیره کننده به خود خواهد دید. طبق اطلاعات انتشار یافته تمرکز اصلی راکستار در فیزیک بازی بر فیزیک آب خواهد بود. به طور دقیق‌تر، بازی دارای سیستم شبیه سازی موج بوده که نه تنها از لحاظ ظاهری آب‌های درون بازی را طبیعی نشان داده، بلکه از لحاظ فیزیکی به شکل غیر قابل باوری بازی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در کنار آن، این احتمال وجود داشته که ما شاهد تفریحات آبی بیشتر از جمله موج سواری باشیم.

آب و هوای طبیعی

بخش دیگری که طبق گزارش مجله فرانسوی شاهد پیشرفتی چشمگیر خواهد بود، سیستم آب و هوای بازی بوده که قرار است از همیشه به دنیای حقیقی ما نزدیک‌تر باشد. طبق اطلاعات انتشار یافته، زمان به شکلی متفاوت در بازی گذشته و بیش از قبل به شما حس گذشت طبیعی زمان را می‌دهد. در کنار آن، ما شاهد پدیده‌های آب و هوایی مختلف در بازی هستیم که در کنار ایجاد تغییرات ظاهری، به طور مستقیم در گیم پلی بازی تاثیر داشته و برای مثال بر رانندگی شما تاثیر می‌گذارند. همچنین در بخشی از گزارشات اعلام شده که احتمال وجود بلاهای طبیعی مانند سونامی یا زلزله به دور از انتظار نیست.

تاریخ انتشار احتمالی بازی GTA 6

بخش پایانی مطلب ما نه بر اساس شایعات و گزارشات مجلات، بلکه بر اساس گزارشات رسمی راکستار و شرکت مادر این استودیو یعنی تیک تو اینتراکتیو نوشته شده است. طبق گزارش رسمی رئیس شرکت تیک تو یعنی استراس زلنیک (Strauss Zelnick) آن‌ها در انتظار افزایش سود بی سابقه در سال مالی ۲۰۲۵ هستند. سال مالی ۲۰۲۵ از آوریل سال ۲۰۲۴ برابر با فروردین سال ۱۴۰۲ آغاز و تا ماه مارچ سال ۲۰۲۵ برابر با فروردین ۱۴۰۲ ادامه می‌یابد. در نتیجه ما این دوره را دوره انتشار بازی GTA 6 می‌دانیم. اما باید اشاره داشت که نه شرکت تیک تو و نه استودیو راکستار از انتشار بازی مورد انتظار خود در این بازه زمانی خبر نداده‌اند.

بازی GTA 6 را بدون شک می‌توان مورد انتظارترین بازی در طول تاریخ ویدیو گیم نامید و با توجه به ویژگی های GTA 6 که در این مطلب به آن‌ها اشاره شد، می‌توان دلیل این حجم از انتظار را درک کرد. فکر می‌کنید بازی GTA 6 موفق به برآورده کردن انتظار منتقدین و مهم‌تر از آن کاربران می‌شود؟ در انتظار نظرات و البته انتظارات شما از این بازی هستیم.

4.7 3 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا