برنامه تیک تاک tiktok

برنامه تیک تاک (TikTok) چیست و چه کاربردی دارد؟

برنامه‌ای که در مدت زمان کوتاهی محبوب شد

1%
  • 0/10
برنامه تیک تاک (TikTok) چیست و چه کاربردی دارد؟ ۰ ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ مقالات فناوری کپی لینک

یکی از محبوب‌ترین نرم‌افزارهای حال حاضر، برنامه تیک تاک (TikTok) است. این نرم‌افزار توانست در مدت زمان کوتاهی به یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های گوشی هوشمند تبدیل شود و توجه بسیاری از کاربران را به خود جلب کند.

برنامه Musical.ly، یک نرم‌افزار برای اشتراک گذاری ویدیوهای کوتاه بود که کاربران می‌توانستند ویدیوهایی به مدت زمان ۱۵ ثانیه را به اشتراک بگذارند، این نرم‌افزار دارای بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر تا اواخر ماه آگوست سال ۲۰۱۸ بود. این نرم‌افزار بسیار مورد توجه کاربران قرار گرفته بود، زیرا وجود چنین برنامه‌ای در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ بسیار باعث سرگرمی کاربران می‌شد. به علاوه کاربرانی که این ویدیوها را به اشتراک می‌گذاشتند، می‌توانستند ویدیو مورد نظر خود را در نرم‌افزارهای دیگری مانند Instagram آپلود (بارگذاری) کنند و این موضوع باعث افزایش محبوبیت این برنامه شد.

با این وجود،‌ در ماه آگوست سال ۲۰۱۸، این برنامه توسط یک کمپانی به نام ByteDance خریداری شد. این شرکت تصمیم گرفت تا نام این نرم‌افزار را به برنامه تیک تاک تغییر دهد و کمپانی ByteDance تمام اطلاعات کاربران و ویدیوهای به اشتراک گذاشته شده توسط افراد، در نرم‌افزار Musical.ly را به این برنامه جدید منتقل کرد. در واقع این شرکت تنها محیط کاربری برنامه و نام آن را تغییر داد و هیچ اطلاعاتی توسط این مالک جدید از بین نرفت، در ادامه به بررسی دقیق این نرم‌افزار محبوب می‌پردازیم.

برنامه تیک تاک چیست؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم، این برنامه تنها تفاوتی که با نرم‌افزار قبلی خود یعنی Musical.ly دارد، رابط کاربری آن است. به همین دلیل اصل کار این برنامه تغییر نکرده و کاربران می‌توانند ویدیوهای ۱۵ ثانیه‌ای را با هر موضوعی در این نرم‌افزار جدید محبوب آپلود کنند. لازم به ذکر است که برنامه TikTok دارای یک نسخه چینی به نام Duyin است که این اپلیکیشن نیز در اختیار کمپانی ByteDance قرار دارد، جالب است بدانید لوگو (آرم) برنامه تیک تاک، در واقع ترکیبی از لوگو نرم‌افزار Musical.ly و Duyin است.

تفاوت‌های دیگر این برنامه با نرم‌افزار Musical.ly

این دو برنامه به جز تفاوت در محیط کاربری دارای تفاوت‌های جزئی دیگری نیز هستند؛ نرم‌افزار TikTok مخصوص اشتراک گذاری ویدیوهای ۱۵ ثانیه بوده، اما دارای تنظیمات بسیاری برای بارگذاری این ویدیوها است. این درحالی است که کاربران نرم‌افزار Musical.ly، که تا قبل از آگوست سال ۲۰۱۸ در دسترس کاربران قرار داشت، تنها می‌توانست ویدیوهایی تولید کنند که موسیقی را با حرکت لب‌های کاربران تنظیم کنند و به اصطلاح کاربران تنها می‌توانستند ویدیوهای دابسمش (Dubsmash) تولید کنند.

در مقابل، برنامه TikTok دارای جلوه‌های ویژه و فیلترهایی بوده که باعث جذاب شدن ویدیوها و افزایش محبوبیت آن‌ها می‌شود. در ماه سپتامبر (شهریور)، کمپانی ByteDance یک قابلیت جدید به این برنامه اضافه کرد که کاربران با توجه به این قابلیت می‌توانستند، واکنش‌های دیگر افراد را به ویدیوهای خود تماشا کنند، همچنین یک قابلیت بی‌نظیر مانند برنامه YouTube به این نرم‌افزار اضافه شد که به کاربران پس از دو ساعت استفاده مداوم هشدار می‌داد که کمی استراحت کنند.

این اپلیکیشن جدید به یک شبکه اجتماعی محبوب برای اشتراک گذاری ویدیوهای کوتاه تبدیل شد. اکنون کاربران این برنامه می‌توانند در تمام موضوعات ویدیو به اشتراک بگذارند، اما اکنون ویدیوهای چالشی و طنز بسیار مورد توجه کاربران قرار گرفته است. ناگفته نماند که تفاوت اصلی میان دو نرم‌افزار تیک تاک و موزیکالی این بود که کاربران TikTok می‌توانستند ویدیوهای بیشتری در موضوعات متنوعی را به اشتراک بگذارند.

علت محبوبیت سریع برنامه TikTok

از زمان معرفی این برنامه توسط شرکت ByteDance، این نرم‌افزار رشد بسیار خوبی داشته و در مدت زمان کوتاهی به محبوبیت بسیار زیادی رسیده است. در ماه اکتبر (مهر) سال ۲۰۱۸ این برنامه به عنوان پر دانلودترین نرم‌افزار شبکه اجتماعی برای بارگذاری عکس و فیلم شناخته شد، با توجه به گزارش‌های منتشر شده این اپلیکیشن بیش از ۵۰۰ میلیون کاربر فعال ماهانه دارد و از این ۵۰۰ میلیون، حدود ۸۰ میلیون کاربر فعال آمریکایی دارد. در ادامه به بررسی دلایل اصلی افزایش محبوبیت برنامه تیک تاک می‌پردازیم؛

استفاده افراد مشهور از این نرم‌افزار

این نرم‌افزار توسط افراد مشهور زیادی تبلیغ شد، اما یکی از این افراد که بسیار به رشد این برنامه کمک کرد، Jimmy Fallon بود. به جز این شخص افراد مشهور دیگری در سراسر جهان شروع به استفاده از این اپلیکیشن کردند و به علت محبوبیت آن‌ها، تعداد کاربران فعال نرم‌افزار تیک تاک نیز افزایش یافت.

با توجه به گفته‌های Jimmy Fallon، وی ابتدا از این برنامه استفاده می‌کرد، زیرا به آن علاقه داشت و می‌توانست با آن سرگرم شود. اما پس از گذشت مدتی با توجه به رشد این برنامه توسط تبلیغ‌های Jimmy Fallon، شرکت ByteDance تصمیم گرفت تا این همکاری را رسمی کند و به ازای هر تبلیغ، مبلغی به حساب این شخص واریز کند. به همین دلیل وی یک چالش را شروع کرد و از علاقه‌مندان در خواست کرد که ویدیوهایی را با TumbleweedChallenge# در برنامه تیک تاک به اشتراک بگذارند و این کار باعث شد تا محبوبیت این برنامه دو چندان شود.

این شخص توانست تنها در مدت یک هفته ۱۰ هزار کاربر را به این نرم‌افزار اضافه کند، تکنیک استفاده از اشخاص معروف برای افزایش محبوبیت یک برنامه، یک تکنیک بسیار کاربردی بوده و سازنده برنامه تیک تاک این موضوع را به خوبی می‌داند، به همین دلیل کمپانی ByteDance در کشور ژاپن از اشخاص محبوبی مانند Kinoshita Yukina و Kyary Pamyu Pamyu کمک گرفت تا بتواند این برنامه را در ژاپن محبوب کند، به علاوه در تایلند نیز از Kaykai Salaider برای تبلیغ کردن این نرم‌افزار کمک گرفت. یکی دیگر از روش‌های تبلیغ این برنامه توسط افراد معروف، تبلیغ کردن برنامه مورد نظر در یک نرم‌افزار محبوب دیگر است، برای مثال در کشور هند، Aashika Bhatia برنامه تیک تاک را با انتشار یک پست در برنامه Instagram، تبلیغ کرد.

محتوای بومی سازی شده

عوامل دیگری در محبوبیت برنامه تیک تاک نقش دارند، برای مثال یکی از عوامل اصلی، محتوای بومی است. در برنامه TikTok اغلب مسابقه‌هایی برگزار می‌شود که کاربران باید با توجه به موضوع آن مسابقه ویدیوهایی را در این نرم‌افزار به اشتراک بگذارند و در پایان هر مسابقه به بهترین ویدیوها و ایده‌ها جوایزی اهدا می‌شود.

این نرم‌افزار دارای یک مسابقه محبوب یک میلیونی است که کاربران کشورهای مختلف باید با توجه به موضوع آن مسابقه، ویدیوهایی را تولید و در این برنامه آپلود کنند. یک مسابقه یک میلیونی محبوب در کشور روسیه در سال ۲۰۱۸ برگزار شد که کاربران این برنامه ۳۱ هزار ویدیو به اشتراک گذاشتند و این موضوع باعث شد تا کاربران بسیاری به استفاده از این برنامه روی بیاورند. به علاوه در این اپلیکیشن نظر سنجی‌هایی صورت می‌گیرد که کاربران از چه هشتگ‌ها و موضوعاتی برای مسابقه بعدی خود استفاده کنند، برای مثال Seaweed Dance یک ویدیو طنز بوده که در کشور چین کاربران حدود ۱۰ هزار ویدیو تولید کردند تا بتوانند محتواهایی با موضوعی مشابه این ویدیو را در برنامه تیک تیک آپلود کنند.

تولید ویدیو به روشی بسیار ساده

این برنامه به کاربران امکان می‌دهد تا ویدیوهایی در رابطه با موضوعات مختلف را در اختیار افراد قرار بدهند، به همین دلیل نحوه تولید ویدیوها بسیار ساده است، زیرا هر ویدیو حداکثر ۱۵ ثانیه زمان می‌برد و همچنین این برنامه ابزارها و فیلترهای بسیاری در اختیار کاربران قرار داده تا آن‌ها بتوانند به ساده‌ترین روش ممکن ویدیوها را تولید و آپلود کنند.

به علاوه هنگامی که کاربران برنامه تیک تاک را اجرا می‌کنند، در ابتدا با چند ویدیو به صورت مختلف مواجه می‌شوند و در صورتی که کاربر به آن‌ها علاقه داشته باشد، می‌توانند موارد مشابهی را تماشا کند. در این نرم‌افزار محبوب تعداد بسیار زیادی ویدیو وجود دارد که کاربران می‌توانند روزانه چند ساعت از وقت خود را صرف مشاهده ویدیوهای TikTok کنند، همانطور که در بالا اشاره کردیم این نرم‌افزار به کاربران پس از مشاهده مداوم دو ساعت ویدیو به آن‌ها هشدار می‌دهد که کمی استراحت کنند.

چگونه برندهای دیگر می‌توانند از TikTok استفاده کنند؟

برندهای محبوب، این برنامه را به عنوان یک اپلیکیشن برای بازاریابی می‌دانند. زیرا با توجه به رشد سریع این نرم‌افزار و محبوب شدن آن، دیگر برندها می‌توانند از محبوبیت این برنامه برای فروش محصولات خود استفاده کنند. این برندها از روش‌های مختلفی برای تبلیغ محصولات خود استفاده می‌کنند و بهترین روش، تبلیغ کردن استفاده از هشتگ‌های مختلف برای به اشتراک گذاشتن ویدیوها است.

روش‌های دیگری برای تبلیغ کردن محصولات وجود دارد، برای مثال افراد معروف می‌توانند محصولات برندهای مختلف را در ویدیوهای ۱۵ ثانیه‌ای تبلیغ کنند. به علاوه گفته می‌شود که این روش کاملا تایید شده است و بهترین بازدهی را به برای برندهای مختلف دارد.

آینده TikTok

همانطور که متوجه شده‌اید، اکنون برنامه تیک تاک جزو بهترین نرم‌افزارها برای گوشی‌های هوشمند است، اما هنوز این برنامه به اندازه نرم‌افزارهای دیگری مانند YouTube و Instagram محبوب نیست. جالب است بدانید برنامه Vine در گذشته جزو بهترین نرم‌افزارها برای اشتراک ویدیوها و تصاویر بود، اما پس از گذشت مدتی این نرم‌افزار ناپدید شد، زیرا دیگر کاربران علاقه‌ای به استفاده از این برنامه نداشتند، به علاوه اپلیکیشن‌های بسیاری وجود داشتند که به سرعت به شهرت رسیدند، اما در مدت زمان کوتاهی محبوبیت و شهرت خود را از دست دادند.

اکنون کمپانی سازنده برنامه تیک تاک باید به نوآوری خود ادامه دهد و هیچگاه برای کاربران تکراری نشود، به علاوه باید از روش‌های جدیدی برای جذب کاربر استفاده کند. همچنین سازندگان این برنامه می‌توانند با تبلیغ کردن برند‌های مختلف و استفاده از افراد معروف، به رشد این برنامه ادامه دهند. آیا به نظر شما برنامه TikTok به سرنوشت نرم‌افزارهایی مانند Vine دچار می‌شود؟ آیا این برنامه می‌تواند در آینده با YouTube و Instagram رقابت کند؟

نحوه استفاده از برنامه TikTok

برای استفاده از برنامه تیک تاک، اولین کاری که کاربران باید انجام دهند، ساخت یک حساب کاربری است. افراد می‌توانند همانند برنامه‌های دیگری مانند Instagram ،Facebook و… از ایمیل برای ساخت حساب کاربری استفاده کنند. پس از وارد کردن ایمیل، کاربران می‌توانند نام کاربری و تصویر حساب کاربری (Profile) خود را تغییر دهند و به نوعی تمام این موارد را شخصی سازی کنند.

پس از وارد کردن نام کاربری دلخواه، این نرم‌افزار از شما می‌خواهد که چند سبک مورد علاقه خود را انتخاب کنید و شما می‌توانید از بین سبک‌های موسیقی، جادوگری، ورزش، بازی رایانه‌ای و… چند سبک را انتخاب کنید. انتخاب کردن این سبک‌ها باعث می‌شود تا در این برنامه بیشتر، ویدیوهایی در رابطه با سبک‌های انتخاب شده توسط شما نمایش داده شوند. این ویدیوها در بخش For You قابل مشاهده هستند، به علاوه این امکان نیز وجود دارد تا همانند برنامه Instagram، دیگر کاربران را دنبال (Follow) کنید و هنگامی که کاربران در بخش For You قرار دارند، با کشیدن صفحه به سمت راست می‌توانند وارد بخش افراد دنبال شده شوند.

هنگام مشاهده ویدیو، در سمت راست تصویر پنج آیکون وجود دارد که با لمس هر کدام می‌توانید، کارهای مختلفی را انجام دهید؛ آیکون اول که در سمت راست (بالا) قرار دارد، تصویری از حساب کاربری فردی است که شما در حال تماشا کردن ویدیو او هستید و با لمس این گزینه می‌توانید این کاربر را دنبال کنید و تمام ویدیوهای وی را مشاهده کنید. نماد بعدی که در قسمت پایین این آیکون قرار دارد به شکل یک قلب بوده و کاربران می‌توانند با استفاده از این گزینه همانند برنامه اینستاگرام، محتوایی را که در حال مشاهده هستند را بپسندند یا به اصطلاح لایک کنند.

با لمس گزینه بعدی، کاربران می‌توانند نظرات خود را به اشتراک بگذارند و نظرات دیگر کاربران را نیز مشاهده کنند. وجود چنین قابلیتی در برنامه تیک تاک باعث جذاب‌تر شدن این نرم‌افزار برای کاربران شده است، به علاوه با لمس گزینه بعدی می‌توانید ویدیو مورد نظر خود را برای دیگران در برنامه‌های دیگر به اشتراک بگذارید. گزینه آخر یکی از کاربردی‌ترین قابلیت‌های این نرم‌افزار است که کاربران با لمس این گزینه می‌توانند نام موسیقی استفاده شده در ویدیو مورد نظر خود را جستجو کنند، ناگفته نماند که این گزینه آخر به شکل یک صفحه گرامافون بوده که نت‌های موسیقی از آن بیرون می‌زنند. لازم به ذکر است که اگر به ویدیویی علاقه ندارید می‌توانید انگشت خود را برای چند ثانیه روی ویدیو مورد نظر نگه دارید و پس از چند ثانیه گزینه Not Interested (علاقه‌مند نیستم) را انتخاب کنید، با انتخاب این گزینه دیگر ویدیویی از این شخص مشاهده نخواهید کرد.

به جزء این نمادها، پنج آیکون دیگر در قسمت پایین صفحه وجود دارد؛ آیکون اول که در سمت چپ قرار گرفته به شکل یک خانه است که کاربران با لمس این گزینه می‌توانند صفحه‌ای را باز کنند که دارای ویدیوهای پیشنهادی جدیدی است. گزینه بعدی به شکل یک ذره بین بوده و افراد با لمس این گزینه می‌توانند وارد صفحه جستجو شوند و نام کاربران یا سبک ویدیو مورد نظر خود را در این قسمت پیدا کنند. گزینه مهم این بخش با آیکون به علاوه (+) شناخته می‌شود که اگر افراد این نماد را لمس کنند، می‌توانند یک ویدیو ۱۵ ثانیه‌ای جدیدی را در برنامه تیک تاک (TikTok) آپلود کنند. آیکون بعدی یک گزینه برای تنظیم کردن بخش اعلان‌ها است، افراد از گزینه آخر که به شکل یک آدمک است برای دسترسی به حساب کاربری خود استفاده می‌کنند و می‌توانند نام کاربری یا تصویر پروفایل خود را تغییر دهند.

این نرم‌افزار بسیار روی حریم خصوصی تاکید دارد و به همین دلیل با لمس سه نقطه‌ای که در قسمت راست بالا قرار دارد، کاربران می‌توانند حساب کاربری خود را به صورت یک حساب شخصی تنظیم کنند و با انجام اینکار دیگر ویدیوها برای عموم مردم به نمایش در نمی‌آیند، به علاوه این امکان وجود دارد تا قسمت نظرات را غیر فعال کنند، تا به اینجا تمام بخش‌های برنامه تیک تاک را مورد بررسی قرار دادیم و در ادامه نحوه ساخت و آپلود کردن یک ویدیو را به شما آموزش می‌دهیم.

نحوه ساخت ویدیو برای TikTok

همانطور که در بالا اشاره کردیم، اساس کار این برنامه برای تولید و به اشتراک گذاشتن ویدیوهای ۱۵ ثانیه‌ای است. برای ساخت یک ویدیو ابتدا باید گزینه به علاوه (+) را انتخاب کنید، سپس برای بار اول باید به این برنامه، اجازه دسترسی به دوربین را بدهید. در مرحله بعدی شما باید دکمه قرمز را برای مدت طولانی فشار دهید و همچنین می‌توانید برای فیلم برداری از فیلترها و جلوه‌های زیبایی استفاده کنید. در قسمت بعدی برای افزایش جذابیت ویدیوی خود باید یک موسیقی را انتخاب کنید که در هنگام پخش ویدیو، موسیقی انتخاب شده توسط شما نیز اجرا شود. پس از اتمام ویدیو دکمه قرمز رنگ را فشار دهید، همچنین شما می‌توانید صدای موسیقی را کاهش و افزایش دهید یا موسیقی انتخاب شده را تغییر دهید.

نکات و هشدارهایی درباره تیک تاک

همانند برنامه لایکی (Likee) که نقاط قوت بسیاری داشت اما از نقاط ضعفی هم برخوردار بود؛ این اپلیکیشن نیز برای افراد بالای ۱۶ سال طراحی شده است چرا که در این برنامه هر گونه ویدیویی یافت می‌شود که امکان دسترسی به همه‌ی آنها برای افراد وجود دارد؛ بنابراین به والدین توصیه می‌شود که اگر فرزندشان عضو این برنامه هستند حتما نظارت دقیقی روی فعالیت آنها داشته باشند. از سوی دیگر از آنجا که روزانه محتواهای بسیاری در این فضا منتشر می‌شود که هیچ نظارت و قانونی بر آن حاکم نیست، امکان دسترسی کودکان به محتواهایی که مناسب سن آنها نیست وجود دارد.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments