ابرشرورهای فیلم Spider-Man: No Way Home

چه بلایی سر ابرشرورهای فیلم Spider-Man: No Way Home آمد؟

حق با دکتر استرنج بود...

ابرشرورهای فیلم Spider-Man: No Way Home به باور مرد عنکبوتی درمان شدند و مشکلی که داشتند حل شد. با این حال، آن‌ها در پایان این فیلم به کجا فرستاده شدند؟

حدود یک سال صبر کردیم تا بالاخره فیلم مورد انتظار Spider-Man: No Way Home اکران شود و از بسیاری از بازیگران آن دروغ‌های زیادی را شنیدیم که همگی در نهایت به یک ماجرای هیجان‌انگیز برای طرفداران شخصیت مرد عنکبوتی تبدیل شدند. با این وجود، بالاخره No Way Home اکران شد و ما دیدیم که پیتر پارکر جهان اصلی دنیای سینمایی مارول، ظاهرا اینبار با دشمنانی از جنس گذشته مبارزه خواهد کرد.

در تریلرهای این اثر سینمایی ما دیده بودیم که اتو اکتیوییس (Otto Octavius) یا همان دکتر اختاپوس (Doc Oc)، گرین گابلین (Green Goblin)، الکترو (Electro)، سندمن (Sandman) و لیزارد (Lizard) همگی از جهان‌های دو سری قبلی از فیلم‌های Spider-Man با همان بازیگران قبلی خود در این اثر سینمایی حاضر شدند. اما چطور این اتفاق افتاد؟

در واقع به دنبال داستان Spider-Man: Far From Home، هویت پیتر پارکر (Peter Parker) به عنوان مرد عنکبوتی لو رفت و این یعنی رسانه‌های خبری از جمله دیلی بیوگل (Daily Bugle) دیگر او را به عنوان قاتل میستریو (Mysterio) می‌دانستند. با این وجود پیتر بی‌گناه بود و برای اینکه زندگی نزدیکان خود را به خطر نیندازد، مجبور شد تا پیش دکتر استرنج (Doctor Strange) برود و از او برای پاک کردن ذهن مردم جهان کمک بگیرد! کاری که نهایتا با دخالت‌های پیتر به یک اشتباه بزرگ تبدیل شد و در نهایت، همه چیز را بدتر کرد.

پس از اجرای طلسم، نه‌تنها حافظه مردم از نام پیتر پارکر و هویت مرد عنکبوتی پاک نشد،‌ بلکه ابرشرورهای جهان‌های دیگر که می‌دانستند پیتر پارکر همان اسپایدرمن است در فیلم Spider-Man: No Way Home به دنیای سینمایی مارول آمدند تا او را تکه تکه کنند! در واقع جلوی این طلسم توسط استرنج پیش از آنکه به یک اتفاق بسیار بدتر تبدیل شود گرفته شد، اما پیتر وقتی که دید این افراد نیاز به کمک دارند و در صورت درمان شدن ذات خبیثی ندارند، به نصیحت‌های عمه می (May) گوش کرد و در نتیجه آن‌ها را نگه داشت.

این در حالی بود که دکتر استرنج برای پیتر پارکر توضیح داده بود که تمامی این ابرشرورها افرادی هستند که روزی حین مبارزه با مرد عنکبوتی در جهان خود کشته می‌شوند. به گفته استرنج این تقدیر این افراد است و اگر به خط زمانی خود فرستاده شوند، مجددا توسط پیتر کشته خواهند شد. در واقع خود این ابرشرورها در این اثر سینمایی توضیح داده بودند که دقیقا در لحظه پیش از مرگ خود به جهان سینمایی مارول آمده بودند و این یعنی به دنیای خود بازگردند، دوباره کشته خواهند شد.

پس با این حساب، آیا حق با دکتر استرنج نبود؟

ابرشرورهای فیلم Spider-Man: No Way Home پس از بازگشت به خط زمانی خود کجا رفتند؟

در واقع اینکه مرد عنکبوتی باید تحت هر شرایطی به مردم کمک کند و الویت این کار را حتی فراتر از زندگی خود بگذارد، نماد این ابرقهرمان است و هر اتفاقی هم که می‌افتاد، بدون شک او سعی می‌کرد تا این ابرشرورها را به نحوی درمان کند. اما بیایید به ترتیب بررسی کنیم و ببینیم که دقیقا چه اتفاقی پس از برگشتن این ابرشرورها به جهانی که از آن آمده‌اند می‌افتد و در خط زمانی آن‌ها، داستان به چه شکلی به پیش خواهد رفت.

دکتر اختاپوس

اولین ابرشروری که پیتر پارکر با او مبارزه کرد و مواجه شد، دکتر اختاپوس از فیلم Spider-Man 2 به کارگردانی سم ریمی (Sam Raimi) بود. او در این فیلم یک دانشمند به نام اتو اکتیویس بود که هدفش چیزی به جز ساختن یک انرژی قدرتمند که توان خورشید را در دستان انسان قرار می‌دهد نبود و قصد داشت تا با این پروژه خود، به نسل بشر کمک کند.

با این وجود وقتی که او چهار بازو مکانیکی را به خود متصل کرد، روزی کنترل آن‌ها از دست او خارج شد و در نتیجه، او به یک ابرشرور تبدیل شد که پول می‌دزدد تا این پروژه را تحت هر شرایطی هم که شده تمام می‌کند. با این حال، وقتی که او از خط قرمزهای خود رد شد و به مردم شهر آسیب زد،‌ مرد عنکبوتی (توبی مگوایر – Tobey Maguire) جلوی او را گرفت.

با این وجود در لحظات پایانی این فیلم، دکتر اختاپوس درست زمانی که می‌توانست پیتر پارکر را خفه کند، تحت تاثیر حرف‌های او قرار گرفت و در نتیجه خود را فدا کرد تا دستاوردش به کسی آسیب نزند. این در حالی است که مرد عنکبوتی تام هالند در No Way Home متوجه می‌شود که اختاپوس دقیقا از همین لحظه به بعد وارد جهان MCU شده و پس از آن قطعا خواهد مرد. این یعنی حتی نیازی نبود که دکتر اختاپوس درمان شود، چراکه در هر صورت او در فیلم اصلی کنترل خود را به دست می‌گرفت و خودش را برای نجات مردم فدا می‌کرد؛ با این حساب، کار مرد عنکبوتی در No Way Home برای نجات دکتر اختاپوس بی‌فایده بوده است.

گرین گابلین

ویلم دفو (Willem Dafoe) پس از ایفای هنرمندانه نقش گرین گابلین در فیلم Spider-Man سال ۲۰۰۴، یکبار دیگر برای بازی کردن در نقش این شخصیت وارد جهان سینمایی مارول شد. گرین گابلین شخصیتی بود که نورمن آزبورن (Norman Osborn) را تسخیر کرده بود و در نتیجه، سعی می‌کرد تا به مردم آسیب بزند.

با این وجود وقتی که پیتر پارکر سعی کرد تا جلوی او را بگیرد، گابلین مقاومت کرد و در نهایت، درست هنگامی که قصد داشت تا پیتر را بکشد، جان خود را به واسطه گلایدر معروفی که داشت گرفت. با این وجود، او به عنوان یکی از ابرشرورهای مهم در فیلم Spider-Man: No Way Home بازمی‌گردد، در حالی که هرگز اطلاعاتی داده نشد که دقیقا نورمن آزبورن از چه لحظه‌ای به بعد در زندگی‌اش وارد جهان سینمایی مارول شده است. اما در هر صورت می‌دانیم که تمامی این شرورها، از یک لحظه پیش از مرگ خود به این خط زمانی متفاوت آمده‌اند.

پس با این حساب، می‌توان گفت که درست لحظه برخورد گلایدر با بدن گرین گابلین او به دنیای سینمایی مارول آمده و در نتیجه حتی اگر هم که درمان شود، قطعا کشته خواهد شد. پس با این حساب، کار مرد عنکبوتی در No Way Home برای نجات این شخصیت هم بیهوده بوده است.

الکترو

شخصیت الکترو اولین بار در فیلم The Amazing Spider-Man 2 در سال ۲۰۱۴ وارد داستان سینمایی ریبوت شده مرد عنکبوتی شد. او در ابتدا به عنوان یک کارمند ساده شرکت آزکورپ (Oscorp) معرفی شده بود که طی یک اتفاق طرفدار مرد عنکبوتی می‌شود. با این وجود پس از اینکه او توسط مارماهی‌های برقی نیش زده شد، عملا برای اینکه از مرد عنکبوتی برای توجه نکردن به خود انتقام بگیرد، با هری آزبورن (Harry Osborn) همکاری کرد و در نهایت توسط اورلود شدن توسط برق کشته شد.

حال او دقیقا پیش از اینکه از شدت بالای برق کشته شود به جهان MCU آمده بود و این موضوع را مرد عنکبوتی در No Way Home می‌دانست. با این وجود، دیدیم که نهایتا او را درمان کردند و با این حساب اگر او به خط زمانی خود فرستاده شده باشد، به دلیل اینکه بدنش دیگر توان جذب انرژی برق را ندارد، درجا کباب خواهد شد!

پس با این حساب، کار مرد عنکبوتی برای نجات این شخصیت هم واقعا بیهوده بوده است.

لیزارد

شخصیت لیزارد هم از دنیای فیلم The Amazing Spider-Man وارد جهان سینمایی مارول شده بود، اما او طبق آنچه که در این اثر سینمایی سال ۲۰۱۲ دیدیم، واقعا نیازی به درمان شدن ندارد. در واقع دکتر کانرز (Connors) استاد پیتر پارکر بود که روزی قصد داشت تا با گرفتن ویژگی‌هایی از ژنتیک مارمولک (که توان خود درمانی دارد)، تمامی افرادی که نقص عضو دارند را درمان کند. با این حال وقتی که او برای دست بریده شده خود بدون در نظر گرفتن عواقب کار یک دارو تست نشده را به خود تزریق کرد، در نهایت به موجودی عجیب به نام لیزارد تبدیل شد که قصد دارد تا همه مردم شهر را مثل خودش کند!

با این حال در این فیلم مرد عنکبوتی (با بازی اندرو گارفیلد – Andrew Garfield) جلوی او را گرفت و در نتیجه،‌ لیزارد درمان شد! این در حالی است که مرد عنکبوتی در No Way Home یکبار دیگر او را درمان می‌کند، در حالی که حتی پیتر پارکر اندرو گارفیلد هم گفته بود که او را یکبار در جهان خود درمان کرده است! این یعنی پس نیازی به درمان او نبوده و اگر لیزارد به خط زمانی خود فرستاده شود، در هر صورت دوباره به فرم انسانی خود بازمی‌گردد.

اما این مورد یک نکته خیلی خاص دارد؛ اینکه ما هرگز در فیلم The Amazing Spider-Man شاهد مرگ این کاراکتر نبودیم و در نتیجه، احتمالا گفته دکتر استرنج درباره تقدیر مرگ او، مربوط به دورانی پس از دو فیلم سری TASM می‌شود. ما آخرین بار دیدیم که دکتر کانرز ظاهرا قصد دارد تا با هری آزبورن برای کشتن مرد عنکبوتی دست به یکی کند، اما متاسفانه داستانی که قرار بود در The Amazing Spider-Man 3 و 4 ببینیم کنسل شدند و سونی پیکچرز (Sony Pictures) این دو اثر سینمایی را هرگز اکران نکرد.

شاید در داستان این دو فیلم، لیزارد هم به جمع کشته شدگان دشمنان اسپایدرمن اضافه شده باشد که در این صورت، باز هم کار مرد عنکبوتی را برای نجات او بی‌فایده خواهد کرد. این در حالی است که او به عنوان یکی از ابرشرورهای فیلم Spider-Man: No Way Home هرگز نگفته بود که چطور در خط زمانی خود کشته شده یا از چه لحظه‌ای آمده است.

سندمن

فلینت مارکو (Flint Marco) از جمله ابرشرورهای فیلم Spider-Man: No Way Home بود که در ابتدا حتی هیچ دشمنی با پیتر پارکر نداشت و به او در مقابل الکترو کمک کرد تا او را دستگیر کنند. با این حساب، از آنجا که او از خط زمانی سری فیلم‌های Spider-Man سم ریمی آمده، به نظر می‌رسد که داستان مرگ وی به دوران دو فیلم کنسل شده Spider-Man 4 و 5 مربوط می‌شود؛ جایی که ظاهرا او در حال محافظت از مرد عنکبوتی بوده و ناگهان با یک اتفاق کشته شده است.

اینکه هنگام مرگ سندمن مرد عنکبوتی در حال مبارزه با چه ابرشروری بوده هنوز مشخص نیست،‌اما از آنجا که ابتدای ملاقات فلینت با پیتر پارکر (با بازی تام هالند – Tom Holland) او به اسپایدرمن کمک می‌کند،‌ نشان می‌دهد که او در خط زمانی خود دشمن پیتر نبوده است. با این حساب، اگر این کاراکتر به دنیای خود بازگردد، نمی‌دانیم که آیا اینبار می‌تواند طوری به اسپایدرمن کمک کند که کشته نشود یا که نه؛ در نتیجه احتمال دارد که درمان کردن فلینت، در نهایت واقعا به او کمک کرده باشد.

به هر حال ابرشرورهای فیلم Spider-Man: No Way Home بیشتر از اینکه برای آسیب زدن به مردم آمده باشند، فقط سعی می‌کردند تا زندگی خود را از دست ندهند؛ چراکه می‌دانستند که اگر به خط زمانی خود برگردند، مجددا کشته خواهند شد. درمان شدن یا نشدن آن‌ها روی آخرین لحظه مرگ قاعدتا تاثیر چندانی را نخواهد گذاشت و در نتیجه، می‌توان گفت که کار اسپایدرمن در کل این فیلم فقط از دست دادن دوستان و در نهایت دوباره پس فرستادن ابرشرورهایی بود که در هر صورت مجددا کشته خواهند شد.

دکتر استرنج در دنیای سینمایی مارول تصمیمات عجیب و غریب زیادی را می‌گیرد، اما حتی اگر خود او بدنام شود یا اینکه جان کسی را فدا کند،‌ حداقل می‌دانیم که انتخابش در مجموع درست خواهد بود؛ چیزی که درباره زندگی و مرگ ابرشرورهای فیلم Spider-Man: No Way Home کاملا درست بود و چیزی جز ضرر به زندگی پیتر پارکر نزد.

اما نظر شما درباره داستان No Way Home چیست؟ آیا وقتی که ابرشرورهای قدیمی در این فیلم دوباره به خط زمانی خود فرستاده شدند، زنده می‌مانند؟ یا اینکه دقیقا به همان شکل می‌میرند و فرصتی به آن‌ها داده نمی‌شود؟

چنان که داستان این فیلم روایت می‌شود، ظاهرا قرار است تا شرورها زنده بمانند و یک شانس دوباره به آن‌ها داده شود. اما چطور چنین چیزی با وجود اتفاقاتی که در خط زمانی هرکدام از آن‌ها افتاده ممکن خواهد بود؟

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا