جدول فروش هفتگی بریتانیا: شروع صدرنشینی FIFA 22

روند نزولی سری فیفا ادامه دارد!

پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی اول مهر بازی FIFA 22

انجمن بازی‌های ویدیویی انگلستان چندی پیش جدول پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی اول مهر ماه در منطقه‌ی بریتانیا را به اشتراک گذاشت که از فروش عالی و صدرنشینی بازی پرطرفدار FIFA 22 حکایت دارد.

در هفته منتهی به دهم مهر ماه، جدیدترین بازی ورزشی شرکت سرشناس الکترونیک آرتز به نام فیفا ۲۲ در اولین هفته‌ی انتشار به صدرنشینی بازی ماریو کارت ۸ دیلاکس خاتمه داده و همان‌طور که انتظار می‌رفت، در جایگاه نخست جدول قرار گرفته است. بنا به ادعای تیم توسعه‌دهنده، این بازی به لطف بهره‌گیری از تکنولوژی جدید هایپرموشن، تجربه‌ی واقع‌گرایانه و طبیعی‌تری از رقابت‌های فوتبال را برای علاقه‌مندان رقم می‌زند و با توجه به نقدهای منتشر شده، می‌توان گفت که بازی در زمینه گیم پلی عملکرد بسیار خوبی دارد و مسابقات بیش از پیش به واقعیت نزدیک شده‌اند.

گروهی از منتقدان معروف حوزه ویدیو گیم معتقد هستند که فیزیک حرکت بازیکنان و توپ بسیار بهتر شده و به خاطر همین بهبودهای اساسی، می‌توان لقب جذاب‌ترین و عمیق‌ترین نسخه‌ی مجموعه را به این عنوان اختصاص داد. البته، تمامی این‌ها به معنی بی‌عیب و نقص بودن بازی نیست و این اثر علی‌رغم یک سری پیشرفت‌ها، همچنان با برخی از ایرادات و باگ‌های آزاردهنده دست و پنجه نرم می‌کند و بخش آلتیمیت تیم نیز کماکان عادلانه نیست.

بر اساس گزارش سازمان سرگرمی‌های تعاملی و بازی‌های ویدیویی انگلستان، فروش نسخه‌ی فیزیکی بازی جدید فیفا در طول این هفته چندان رضایت‌بخش نبوده؛ به طوری که فروش این عنوان نسبت به نسخه‌ی قبلی نزدیک به ۳۵ درصد کمتر بوده است. جالب‌تر اینکه فروش بازی FIFA 21 هم چیزی بیش از ۴۳ درصد کمتر از نسخه‌ی پیشین اعلام شده بود. البته، در نظر داشته باشید که این گفته‌ها به معنی عملکرد ضعیف بازی جدید سری فیفا نیست. در واقع، با وجود کاهش فروش نسخه‌ی فیزیکی، فروش نسخه‌ی دیجیتالی مجموعه طی سال‌های اخیر رشد چشم‌گیری داشته و بدون هیچ شک و تردیدی، فیفا ۲۲ نیز از این قاعده مستثنی نیست.

ذکر این نکته مهم است که به طور معمول، فروش فیفا در سال‌های نخست عرضه‌ی کنسول‌های جدید تا حدودی کاهش می‌یابدِ چرا که هواداران این مجموعه به دو نسل تقسیم می‌شوند. گزارش‌ها نشان می‌دهد که ۴۱ درصد از فروش کلی این عنوان به کنسول پلی‌استیشن 4 تعلق دارد و سهم نسخه‌ی ایکس‌باکس وان بازی نیز برابر با ۲۷ درصد اعلام شده است. از طرفی، نسخه‌ی پلی‌استیشن 5 و ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس بازی به ترتیب ۵ و ۴ درصد از فروش کلی این عنوان را تشکیل می‌دهند. طبق این آمار و ارقام‌ها، ظاهرا عملکرد تجاری نسخه‌ی نسل هشتم بازی بهتر از نسل نهم بوده است.

جایگاه دوم این هفته به ماریو کارت ۸ دیلاکس تعلق دارد. این عنوان که از پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین آثار نینتندو به شمار می‌رود، هفته گذشته با صعود دو پله‌ای، جایگاه اول جدول را به خود اختصاص داده بود که حال با ورود فیفا جدید، یک پله سقوط را تجربه کرده و در مکان دوم جا گرفته است. این سقوط در حالی صورت گرفته که فروش بازی نسبت به هفته‌ی گذشته بیش از ۱۵ درصد افزایش یافته و این سومین هفته متوالی رشد این اثر پرطرفدار نینتندو برشمرده می‌شود.

بازی Sonic Colours Ultimate که به عنوان یکی از جدیدترین آثار این هفته به حساب می‌آید، کار خود را با قرارگیری در مکان سوم جدول آغاز کرده است. این بازی یک نسخه ریمستر از اثر اصلی است که توسط تیم سونیک توسعه یافته و کمپانی نامدار سگا وظیفه‌ی انتشار آن برای پلتفرم‌های هدف را برعهده داشته است. ریمستر بازی اگرچه یک سری ایرادات و نواقصی دارد، اما در مجموع گیم‌پلی مفرح آن تا حدودی مورد استقبال بازیکنان قرار گرفته و تاکنون بازخوردهای قابل قبولی را از سوی منتقدان دریافت کرده است. بنا به گزارش‌های منتشر شده، ۵۳ درصد از فروش بازی برای نینتندو سوییچ بوده و ۳۲ درصد فروش کلی آن را نیز نسخه‌ی پلی‌استیشن 4 تشکیل می‌دهد. پانزده درصد باقی مانده نیز به کنسول ایکس‌باکس وان تعلق دارد.

Hot Wheels Unleashed از دیگر بازی‌های جدید این هفته به شمار می‌رود که در مکان چهارم جدول به چشم می‌خورد. این بازی که توسط مستقل مایل‌استون ساخته و عرضه شده، از نظر تجاری عملکرد خوبی از خود به نمایش گذاشته است. گفته شده بهترین عملکرد بازی مربوط به نسخه‌ی پلی‌استیشن 5 است که نزدیک به ۳۹ درصد از فروش کلی را تشکیل می‌دهد. سهم نسخه‌ی نینتندو سوییچ از مجموع فروش بازی برابر با ۲۷ درصد اعلام شده و فروش بازی در کنسول‌های پلی‌استیشن 4، ایکس‌باکس وان و ایکس‌باکس سری ایکس و اس نیز به ترتیب ۱۴ و ۱۱ و ۸ درصد است.

پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی اول مهر بازی Spider-Man Miles Morales

نسخه‌ی سوییچ بازی ماینکرفت که هفته‌ی گذشته در مکان دوم حضور داشت، اکنون به خاطر ورود بازی‌های جدید، به رده‌ی پنجم نقل مکان کرده است. دارد. در نظر داشته باشید که برخلاف سایر بازی‌ها، میزان فروش این عنوان به تفکیک پلتفرم گزارش می‌شود. از این رو، در صورتی که مجموع فروش آن در تمامی پلتفرم‌ها را لحاظ کنیم، بی‌شک شاهد حضور بازی در رده‌های بهتری خواهیم بود.

بازی اسپایدرمن مایلز مورالز که دو هفته پیش با افزایش فروش چشمگیر ۲۲۳ درصدی روبه‌رو شده بود و رتبه‌ی دوم را در تصاحب داشت و سپس در مکان نهم دیده می‌شد، اکنون دوباره به فروش رو به رشد خود ادامه داده و به خاطر صعود سه پله‌ای و رشد فروش ۱۶۵ درصدی، جایگاه ششم را در اختیار خود دارد. گفته شده که این افزایش فروش را باید مدیون عرضه‌ی پلی‌استیشن 5 در اغلب خرده‌فروشان بریتانیایی بود.

افزایش فروش عناوین انحصاری نسل نهم به شدت به میزان موجودی کنسول در آن منطقه بستگی دارد. اگر اخبار دنیای بازی‌ها را در رسانه سرگرمی دنبال کرده باشید، احتمالا اطلاع دارید که عرضه‌ی کنسول‌های نسل نهم به خصوص پلی‌استیشن 5 در سراسر جهان به خاطر شیوع ویروس کرونا و کمبود قطعات اولیه، با محدودیت‌های زیادی روبه‌رو است و میزان عرضه و تقاضا در اقصی نقاط دنیا با یکدیگر برابر نیستند.

از این رو، موجودی این دستگاه در اغلب فروشگاه‌های کوچک و بزرگ به سرعت به اتمام می‌رسد که این موضوع در عملکرد تجاری نه چندان خوب عناوین کنسول تاثیرگذار بوده است. با این حال، اگرچه کمپانی سونی به تدریج کنسول بیشتر به بازار عرضه می‌کند تا بخشی از تقاضا را برطرف کند، اما هر از چند گاهی موجودی دستگاه به پایان می‌رسد و این موضوع در کاهش فروش بازی‌های انحصاری به شدت تاثیرگذار است. لیکن همزمان با افزایش موجودی، تعدادی از آثار انحصاری کنسول با رشد فروش قابل توجهی مواجه می‌شوند.

دیگر اثر محبوب سوییچ به نام Animal Crossing: New Horizons هم به دنبال عرضه‌ی بازی‌های جدید و تغییر و تحول‌ها، از رده‌ی سوم به رده‌ی هفتم سقوط کرده است. متاسفانه گزارش دقیقی از میزان کاهش فروش بازی در طول هفت روز اخیر در دسترس نیست. گفتنی است که بازی لقب پرفروش‌ترین بازی کنسول هیبریدی نینتندو سوییچ در سال ۲۰۲۰ میلادی را یدک می‌کشد.

بازی ریسینگ F1 2021 که در اوایل خرداد ماه امسال توسط شرکت کدمسترز و با همکاری الکترونیک آرتز تقدیم بازیکنان شد، فارغ از تغییر و تحول‌های جدول، برای دومین بار متوالی در جایگاه هشتم جا گرفته است. بازی موفق Grand Theft Auto V که هفته‌ی گذشته در مکان ششم جدول به چشم می‌خورد، اکنون در جایگاه نهم حضور دارد. بد نیست اشاره کنم که نسخه‌ی نسل نهم این عنوان در بیستم آبان ماه سال جاری (مصادف با یازدهم نوامبر سال ۲۰۲۱ میلادی) منتشر خواهد شد. انتظار می‌رود که با انتشار بازی برای ایکس‌باکس سری ایکس، ایکس‌باکسسری اس و پلی‌استیشن 5، فروش عالی آن همچنان ادامه داشته باشد و چه بسا در ماه‌ها و حتی سال‌های آتی نیز شاهد حضور آن در میان پرفروش‌ترین بازی‌های هفته باشیم.

در آخر، اثر Super Mario 3D World + Bowser’s Fury که چند هفته پیش از جمع ده بازی پرفروش هفتگی بریتانیا خارج شده بود و سپس دوباره به این جمع ملحق شد، در حال حاضر رده‌ی دهم را تصاحب کرده است. بهتر است بدانید که این بازی تحسین‌شده در بهمن ماه سال گذشته و در سی و پنج سالگی مجموعه ماریو برای کنسول نینتندو سوییچ راهی بازار شد و تا به امروز از لحاظ تجاری عملکرد بسیار خوبی از خود به نمایش گذاشته است.

در دیگر نکات مهم گزارش این هفته، باید اشاره کنم که به دنبال افزایش موجودی پلی‌استیشن 5 در اغلب فروشگاه‌ها، فروش  بازی‌های این کنسول نیز رشد قابل توجهی را تجربه کرده‌اند. برای مثال، بازی محبوب Ratchet & Clank: Rift Apart با افزایش فروش ۳۲۱ درصدی، به رده‌ی یازدهم جدول صعود کرده و اثر Ghost of Tsushima: Director’s Cut نیز پس از رشد فروش ۱۳۴ درصدی در مکان نوزدهم جا گرفته است.

البته، یک سری از بازی‌های جدید هفته قبلی فروش خوبی نداشته‌اند. بر اساس اعلام سازمان بازی‌های ویدیویی انگلستان، بازی Lost Judgment که کار خود را با قرارگیری در مکان چهارم شروع کرده بود، اکنون در دومین هفته‌ی انتشار کاهش فروش ۷۶ درصدی را تجربه کرده و در رده‌ی چهل جا گرفته است. از طرفی، بازی Death Stranding: Director’s Cut هم به طور کامل از جدول پرفروش‌ترین بازی‌های هفتگی بریتانیا حذف شده است. جدیدترین بازی کمپانی نامدار بتزدا به نام دث‌لوپ در طول هفت روز اخیر با کاهش فروش ۴۱ درصدی روبه‌رو شده و در حال حاضر رده‌ی دوازدهم را از آن خود کرده است. 

در ادامه می‌توانید جدول پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی اول مهر ماه در بریتانیا را همراه با جایگاه پیشین و شرکت ناشر مشاهده کنید. گفتنی است که جدول زیر بر اساس فروش عناوین ویدیویی روی تمامی پلتفرم‌ها تهیه شده است.

  • آغاز هفته: یک‌شنبه ۴ مهر (۲۶ سپتامبر)
  • پایان هفته: شنبه ۱۰ مهر (۲ اکتبر)
تغییر جایگاهرتبه فعلیرتبه قبلینام بازیشرکت ناشر
1
FIFA 22
نینتندو
21
Mario Kart 8: Deluxe
نینتندو
3
Sonic Colours Ultimate
نینتندو
4
Hot Wheels Unleashed
سگا
52
Minecraft
(نسخه سوییچ)
بتزدا
69
Spider-Man: Miles Morales
راکستار گیمز
73
Animal Crossing: New Horizons
نینتندو
88
F1 2021
الکترونیک آرتز
96Grand Theft Auto Vسونی
107Super Mario 3D World + Bowser’s Furyنینتندو

بازی‌ جدید هفته:

پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی اول مهر بازی FIFA 22

FIFA 22

  • تاریخ انتشار: ۹ مهر ماه (یکم اکتبر)
  • پلتفرم: پلی‌استیشن 4، پلی‌استیشن 5، ایکس‌باکس وان، ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس، نینتندو سوییچ، رایانه‌ی شخصی
  • استودیوی سازنده: الکترونیک آرتز
  • شرکت ناشر: الکترونیک آرتز
  • ژانر: شبیه‌ساز ورزشی
  • حالت‌های بازی: تک‌نفره و چندنفره

سری فیفا را می‌توان به عنوان یکی از بهترین مجموعه‌های ورزشی صنعت بازی‌های ویدیویی دانست؛ فرنچایزی که تا به امروز نسخه‌های متعددی از آن راهی بازار شده و به لطف تلاش مستمر شرکت الکترونیک آرتز و تیم توسعه‌دهنده، در طول چند سال اخیر با پیشرفت‌های قابل توجهی روبه‌رو شده و تا حد زیادی از رقیب دیرینه خود یعنی پی‌اس پیشی گرفته است. طبق روال همیشه، هر سال نسخه جدیدی از مجموعه در دسترس قرار می‌گیرد که این موضوع برای سال جاری نیز صادق بوده و چند روزی از عرضه‌ی جدیدترین شبیه‌ساز فوتبال شرکت الکترونیک آرتز می‌گذرد.

بازی فیفا ۲۲ برای اولین بار در اواخر تیر ماه با انتشار یک تریلر جذاب معرفی شد. نسخه جدید فیفا این بار از نظر گیم‌پلی و فیزیک حرکات بازیکنان با تغییر و تحول‌های زیادی همراه شده و طبق ادعای الکترونیک آرتز، بازی واقع‌گرایانه‌ترین تجربه‌ی رقابت‌های فوتبال را برای گیمرها رقم می‌زند. در واقع مهم‌ترین ویژگی جدید بازی، استفاده از تکنولوژی هایپرموشن است که در آن با استفاده از سنسورهای پیشرفته، حرکات و نحوه دویدن، توپ‌گیری، پرش، دریبل، شوت زدن و پاس دادن بازیکنان در دنیای واقعی ضبط شده و به کمک الگوریتم‌های یادگیری ماشینی فوق‌پیشرفته در بازی پیاده‌سازی شده است.

در صورتی که اطلاعات چندان زیادی در خصوص بازی ندارید و یا در خرید آن مردد هستید، توصیه می‌کنم نقد و بررسی بازی FIFA 22 در رسانه سرگرمی را از دست ندهید. خلاصه و جمع‌بندی این بررسی به شرح زیر است:

هسته‌ی اصلی و پایه‌ی بازی فیفا ۲۲ به شدت امیدوارکننده به نظر می‌رسد که بالاخره پس از چند سال، روح فوتبال واقعی در پیکر این بازی دمیده شده است و انتظار می‌رود که با چندین آپدیت، برخی از نقص‌هایی که در این نقد به آنان اشاره کردیم، رفع شوند و همه‌ی ما شبیه‌ساز فوتبال ایده‌آل و سرگرم‌کننده‌ای را تجربه کنیم که سال‌ها منتظر آن بودیم.

در پایان این گزارش، دیدگاه شما در رابطه با پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی اول مهر ماه در انگلستان چیست؟ به نظر شما، جدیدترین بازی ورزشی فیفا تا چه مدت می‌تواند در صدر جدول حضور داشته باشد؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا