داستان سریال What If...? و مرد عنکبوتی

چرا تام هالند در داستان سریال What If…? نقش شخصیت اسپایدرمن را ندارد؟

سونی همچنان مانع کار است

داستان سریال What If…? به عنوان اولین سریال انیمیشنی MCU درباره ابرقهرمانان آشنایی مانند اسپایدرمن و دیگر اعضای تیم انتقام‌جویان است که پیش‌تر هم آن‌ها را در فیلم‌های مختلف مارول دیده بودیم، اما در حالی که اکثر بازیگران نقش شخصیت خود را در آن بازی خواهند کرد، تام هالند (Tom Holland) در این لیست به عنوان یک غایب بزرگ شناخته می‌شود.

شخصیت اسپایدرمن همیشه به عنوان یکی از محبوب‌ترین‌های دنیای مارول بوده و خواهد بود. حال این محبوبیت می‌تواند از انجام حرکات عجیب با آویزان شدن از ساختمان‌های چند متری باشد، یا اینکه مبارزه با خلافکاران و یا ترکیب زندگی شخصی و عنکبوتی پیتر پارکر که معمولا در فیلم‌های آن نیز به خوبی نشان داده شده است. با این وجود هرقدر هم که این کاراکتر در کمیک‌ها موفق عمل کرده و طرفدارانی را جمع کرده باشد، در دنیای سینما شاید اولین بار توبی مگوایر بود که توانست این شخصیت فوق‌العاده جذاب را جلوی دوربین به دید طرفداران بگذارد. سه‌گانه اصلی اسپایدرمن، بدون شک باعث شد تا این کاراکتر در جهان سینما بیشتر از هر زمان دیگر شناخته شود.

بعد از آن نیز نوبت به دو فیلم The Amazing Spider-Man رسید که اینبار به جای مگوایر، اندرو گارفیلد را جایگزین می‌کرد تا در یک ریبوت داستانی که هیچ ربطی را هم به سه‌گانه قبلی ندارد، دوباره شاهد شروع پیتر پارکر برای مبارزه بر ضد خلافاکاران محله باشیم. این سری کوتاه نیز بدون شک طرفداران خاص خود را داشت و حتی از نظر فروش هم پروژه‌های موفقی برای سونی محسوب می‌شدند، اما مدتی بعد دنیای سینمایی مارول به میان آمد که در آن، تمامی ابرقهرمانان مهم و برجسته تیم انتقام‌جویان حضور داشتند و تنها کسی که غیبت آن به خوبی دیده می‌شد، مرد عنکبوتی بود.

قراردادهای جالب سونی و مارول برای مرد عنکبوتی

داستان سریال What If...? و مرد عنکبوتی

تا سال ۲۰۱۶ فیلم‌های مربوط به مرد عنکبوتی عملا هیچ ارتباطی را با دنیای سینمایی مارول نداشتند، تا اینکه بالاخره کوین فایگی، مدیر استودیو مارول تصمیم گرفت تا طی یک قرارداد رسمی، بخش اعظمی از سود فیلم‌های ساخته شده با این شخصیت پرطرفدار را به سونی واگذار کرده و در ازای آن، بتواند از مرد عنکبوتی جدید در آثار MCU استفاده کند. با این حساب، تام هالند که به عنوان سومین مرد عنکبوتی انتخاب شده بود، اولین بار در فیلم Captain America: Civil War در قامت این کاراکتر روی صحنه حاضر شد تا طرفداران را با گرفتن سپر کاپیتان آمریکا شوکه کند!

بعد از آن نیز در دو اثر سینمایی اختصاصی و فیلم‌های Avengers: Infinity War و همچنین Avengers: Endgame حضور پیدا کرد. اما بعد از این جریانات، فیلم سوم اختصاصی این شخصیت در دنیای سینمایی مارول، با عنوان Spider-Man: No Way Home نیز تایید شد که تا چند ماه دیگر هم اکران می‌شود، با این حال نکته بزرگی که درباره اسپایدرمن وجود دارد این است که در داستان سریال What If…? پیتر پارکر هم حضور دارد، ولی بدون صداپیشگی تام هالند!

قرارداد سونی در واقع این اجازه را به استودیو مارول می‌دهد تا یک سه‌گانه مرد عنکبوتی را در جهان MCU ساخته و سپس چند فیلم جداگانه که اسپایدرمن در آن‌ها حضور پیدا می‌کند را هم بسازد. با این حال، تعداد فیلم‌هایی که پیتر پارکر می‌تواند به عنوان نقشی به جز اصلی در آن‌ها حضور پیدا کند محدود است و پس از دو Avengers و Civil War، ظاهرا مارول تعداد رزروهای خود را برای فیلم‌هایی مهم‌تر از داستان کوتاه سریال What If…? نگه داشته است. همچنین بد نیست بدانید که جدای از هالند، برخی دیگر از بازیگران مانند رابرت داونی جونیور، بری لارسون، کریس ایوانز و حتی اسکارلت جوهانسون هم صدای شخصیت خود را برای این سریال ضبط نکرده‌اند و بازیگران جایگزین وظیفه ایفای نقش آن‌ها را در جهان موازی خواهند داشت.

نقش مرد عنکبوتی در داستان سریال What If…?

حال که متوجه شدیم تام هالند اصلا قرار نیست تا نقش اسپایدرمن در سریال What If…? را ایفا کند، بد نیست کمی هم راجع به خود این شخصیت در داستان این سری کوتاه بپردازیم. به هر حال این سریال طبق اعلام رسمی استودیو مارول و شخص کوین فایگی، قرار است تا به کلی در جهان سینمایی مارول و به صورت اختصاصی‌تر، در فاز چهارم آن جریان داشته باشد و عملا با سایر فیلم‌ها و سریال‌ها در ارتباط خواهد بود.

در داستان سریال What If…? ما همانطور که از اسم این مجموعه هم پیداست، به سراغ این سوال می‌رویم که چه می‌شد اگر اتفافات مهم در جهان سینمایی مارول، همگی به طرز دیگری رخ می‌دادند؟ ابتدای این سریال، در واقع کاملا مصادف با قسمت پایانی Loki است که در آن شاهد به وجود آمدن یک مولتی ورس بزرگ از جهان‌های موازی بودیم. حال در این جهان‌ها و خط‌های زمانی جدید، هرچیزی ممکن است که اتفاق افتاده و حتی احتمال دارد که یک ابرقهرمان در دنیای موازی دیگر به شخصیتی متفاوت تبدیل شده باشد. از همین جهت نیز مولتی ورس می‌تواند دست سازندگان را تا حدی باز بگذارد که علاوه بر مردان ایکس و دد پول، حتی چهار شگفت‌انگیز را هم به MCU اضافه کرده و فاز چهارم و پنجم را پر از اتفاقات غیرمنتظره کند!

با این حال هنگامی که به سراغ داستان این سریال می‌رویم، می‌بینیم که در آن پیتر پارکر هم دیده می‌شود که در نقش یک شکارچی زامبی، ایفای نقش می‌کند. کمیک‌های Marvel Zombies در واقع از مجموعه‌های معروف و بزرگ این جهان ابرقهرمانی هستند که در آن بسیاری از شخصیت‌ها و به اصطلاح سوپر هیروها به زامبی تبدیل شده و به دیگر جهان‌ها حمله‌ور می‌شوند. به همین منظور نیز در سریال What If…? پیتر پارکر به عنوان یکی از قهرمانانی شناخته می‌شود که در مقابل آن‌ها ایستاده و قصد دارد تا جلوی این زامبی‌های وحشی و ناآرام را بگیرد. صدای او را هم تا به حال در تریلرهای مختلف به خوبی نشنیده‌ایم، اما قطعا بازیگر یا صداپیشه حرفه‌ای وجود دارد که بتواند به خوبی هر چه تمام‌تر، جنس صدای تام هالند را تقلید کند.

همچنین احتمال دارد که این پیتر پارکر که به کلی متعلق به یک جهان موازی دیگر است، صدای متفاوتی داشته و صداپیشه آن نیز با حساسیت خاصی نسبت به تقلید صدای تام هالند انتخاب نشده باشد. به هر حال همانطور که گزارش‌های مختلف درباره حضور هر سه بازیگر نقش شخصیت مرد عنکبوتی در فیلم Spider-Man: No Way Home وجود دارد، می‌دانیم که ممکن است نسخه‌های متفاوت یک شخصیت در جهان‌های موازی ظاهر کاملا متغیری را داشته باشند. مانند لوکی و سیلوی که هر دو یک شخص در جهان خود هستند اما تفاوت‌های ظاهری بسیاری دارند.

با این حساب، حتی اگر هم خود تام هالند صدای پیتر پارکر در سریال What If…? نباشد، باز هم به دلیل وجود مولتی ورس، مشکلی از این بابت نیست و در واقع هرچیزی می‌تواند تغییر کند. دری که جهان موازی به سوی مارول باز کرده، اجازه ایجاد هرگونه دستکاری در داستان‌ها و انتخاب شخصیت‌های مختلف را می‌دهد، و این در حالی است که استودیو سازنده، کار خود را بلد بوده و از کارت‌های جلوی دست به خوبی استفاده می‌کند. با این وجود هنگامی که صحبت از شخصیت مرد عنکبوتی باشد، همچنان برخی محدودیت‌ها بر سر راه استودیو مارول وجود خواهد داشت که در مذاکرات خود با سونی مجبور است تا با آن‌ها دست و پنجه نرم کند.

خود تام هالند درباره نقش اسپایدرمن اظهار کرده که او هر زمان که سازندگان بخواهند حاضر است تا در قامت مرد عنکبوتی حاضر شود و در هر فیلمی بازی خواهد کرد. با این حال شایعات بسیاری وجود دارد که همگی به این مورد اشاره دارند که قرار است تا در آینده نزدیک، شاهد حضور این کاراکتر در جهان سینمایی مستقل سونی و در کنار دیگر کاراکترهایی مانند ونوم و مایلز مورالز باشیم که به اصطلاح به آن Spider-Verse می‌گویند. اما درباره اینکه آیا No Way Home و یک پروژه Avengers دیگر پایان کار هالند در جهان سینمایی مارول خواهد بود یا که نه، هنوز هیچ چیز مشخص نیست.

اما نظر شما درباره پیتر پارکر جدید در سریال What If…? چیست؟ آیا مارول طی یک قرارداد جدید، اسپایدرمن متفاوتی را به عنوان شکارچی زامبی در دیگر فیلم‌های آینده خود معرفی می‌کند؟

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا