همکاری تام کروز و ناسا برای ساخت یک فیلم سینمایی در فضا

ایلان ماسک، احتمالا یکی دیگر از حاضران در این پروژه است

همکاری تام کروز و ناسا برای ساخت یک فیلم سینمایی در فضا سورنا رضایی ۰ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ سینمای جهان
همکاری تام کروز و ناسا

شایعه‌ای که چندی پیش در فضای مجازی منتشر شد، صحیح بوده و در آینده شاهد همکاری تام کروز و ناسا برای ساخت یک فیلم در فضا خواهیم بود.

وب سایت Deadline دو روز قبل گزارشی را منتشر و ادعا کرد تام کروز (Tom Cruise)، ایلان ماسک (Elon Musk) و ناسا قرار است با همکاری یکدیگر فیلمی را در فضا بسازند. کروز از آن دسته بازیگرانی است که بدلکاری فیلم‌هایش را خودش انجام می‌دهد و چندین بار هم تاکنون مصدوم شده است. او برای فیلمبرداری صحنه‌ای از Mission Impossible: Ghost Protocol به بالای برج خلیفه رفت یا حتی در جریان فیلمبرداری Mission: Impossible – Rogue Nation مجبور شد خودش را به یک هواپیمای در حال پرواز ببندد. با وجود این موارد، فیلمبرداری در فضا ادعای عجیبی بود و به نظر نمی‌رسید چنین پروژه‌ای هرگز به سرانجام برسد اما اینطور که به نظر می‌رسد حقیقت دارد.

جیم برایدنستاین (Jim Bridenstine) سیاستمدار آمریکایی و مسئول سازمان ملی هوا و فضا توییتی را منتشر و همکاری تام کروز و ناسا را برای ساخت یک فیلم سینمایی در ایستگاه فضایی بین‌المللی تایید کرد. او در متن خود نوشت به‌واسطه‌ی این همکاری هیجان بسیاری دارد. برایدنستاین همچنین گفت نیاز به محصولی است تا الهام‌بخش نسل جدیدی از مهندسان و دانشمندان به منظور تحقق بخشیدن به برنامه‌های جاه‌طلبانه باشد. اگرچه ایلان ماسک مدیر شرکت اسپیس‌ایکس با نوشتن یک متن کوتاه به توییت مسئول ناسا واکنش نشان داده است اما نمی‌توان درباره‌ی نقش او در روند ساخت جدیدترین فیلم سینمایی کروز صحبت کرد. جزئیات دیگری از جمله نام، خلاصه‌ی داستان یا نام دست‌اندرکاران موجود نیست.

ناسا در گذشته تعدادی از تجهیزاتش را در اختیار استودیوها قرار می‌داد تا از آن‌ها برای ضبط صحنه‌های مورد نظر استفاده کنند یا اینکه به نویسندگان مشاوره می‌داد تا محصولشان تا جای ممکن واقع‌گرایانه باشد اما صدور اجازه برای ضبط یک فیلم سینمایی در فضا، به‌طور دقیق‌تر ایستگاه فضایی بین‌المللی اقدامی بی‌سابقه محسوب می‌شود. از همین رو، می‌توان آن را یک اتفاق فراموش‌نشدنی در تاریخ صنعت سینما دانست. البته یک موردی وجود دارد که باید به آن توجه کرد. به احتمال بسیار بخش عمده‌ی فیلم در زمین فیلمبرداری شده و بخش‌هایی از آن در ایستگاه فضایی ضبط خواهند شد. جدا از بحث هزینه‌ی فرستادن یک گروه فیلمساز به همراه بازیگران و تجهیزات مورد نیاز، باید احتمال زخمی شدن یا حتی فوت دست‌اندرکاران را هم در نظر گرفت.

ایستگاه فضایی بین‌المللی حاصل همکاری ۱۶ کشور مختلف از جمله آمریکا، کانادا، برزیل، روسیه، انگلستان، ژاپن و سوئد است که روند ساخت آن از سال ۱۹۹۸ میلادی آغاز شد و همچنان ادامه دارد. این ایستگاه پس از تکمیل ۱۴۰۰ تن وزن و ۱۲۰۰ متر مکعب فضا خواهد داشت. هدف از ساخت چنین تشکیلاتی فراهم آوردن فضایی برای انجام آزمایش‌های مد نظر، رصد دائمی اجرام آسمانی، تعمیر، نگهداری و تنظیم فضاپیماها و ماهواره‌ها و همچنین مونتاژ و نصب سازه‌های بزرگ فضایی است. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که این ایستگاه در مدار نزدیک به زمین حرکت می‌کند.

کالین ترورو (Colin Trevorrow) که در ابتدا کارگردانی Star Wars: The Rise of Skywalker را بر عهده داشت، تصمیم گرفته بود بخش‌هایی را در فضا فیلمبرداری کند اما هرگز موفق به انجام این کار نشد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا