ماهانه ۴ تا ۶ هزار دستگاه آیفون از رده خارج می‌شود

آیفون‌هایی که بازنشست می‌شوند

ماهانه ۴ تا ۶ هزار دستگاه آیفون از رده خارج می‌شود ساحره چمنی ۰ ۱۸ آذر ۱۳۹۸ موبایل
اپل آیفون

گزارش‌ها حاکی از آن است که ماهانه هزاران دستگاه آیفون که قابلیت بازیافت ندارند، از رده خارج شده و اوراق می‌شوند.

ویژگی‌های امنیتی اپل باعث شده تا آیفون‌ها و دستگاه‌های مک‌ برای سارقان بی‌ارزش شود و همین موضوع مانعی بر سر راه بازیافت سخت افزارهای قدیمی آیفون‌ها قرار می‌دهد.

اپل در زمینه ساخت محصولاتش تدابیر امنیتی شدیدی به کار می‌برد تا آیفون، آیپد و مکینتاش گمشده یا دزدیده شده برای سارقان قابل استفاده نباشد؛ اگرچه این موضوع به نفع مالکان است و به ضرر سارقان، اما بد نیست بدانید که همین قضیه به‌ویژه برای محیط زیست اصلا خوب نیست.

اپل ویژگی «فعال سازی قفل» را روی گوشی‌های آیفون، آی‌پد و مک‌های جدید تعبیه کرده که تراشه امنیتی T2 را به یک Apple ID وصل می‌کند. اگر صاحب گوشی هنگام فروش این قابلیت را غیرفعال نکند، دستگاه دیگر قابل استفاده نخواهد بود و از رده خارج می‌شود، مگر اینکه شناسه و رمز عبور Apple را درست وارد کرده باشد.

مشکلی که وجود دارد این است که صاحبان گوشی‌های اپل از این مساله آگاه نیستند و هنگامی که این گوشی‌ها را به هر دلیلی کنار می‌گذارند، قفل امنیتی را غیرفعال نمی‌کنند و به این ترتیب زمانی که قفل هنوز فعال است بازیافت غیرممکن می‌شود. بر این اساس نمی‌توان دستگاه را فروخت یا آن را بازیافت کرد، فقط می‌شود آیفون را خرد و قطعه قطعه کرد.

بر اساس گزارش متخصصان iFixit ، این مشکل بسیار گسترده است به طوری که هر ماه چهار تا شش هزار دستگاه آیفون قفل شده به دلیل فعال سازی قفل از رده خارج و غیرقابل بازیافت می‌شود.

بر این اساس کارشناسان معتقدند که اپل باید راهی را برای بازیافت محصولاتش ارایه کند که امکان دور زدن قفل فعال سازی و باز کردن قفل دستگاه‌های اهدایی تا زمانی که گزارشی مبنی بر سرقت یا گم شدن ارایه نشده، وجود داشته باشد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا