برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
فیلم ثور 4 - Thor: Love And Thunder

۱۰ سوال بی جواب که پس از دیدن فیلم ثور 4 داریم

گامورا کجاست؟ جین برمی‌گردد؟ و ..

1%
  • 0/10
۱۰ سوال بی جواب که پس از دیدن فیلم ثور 4 داریم ۵ ۰۹ مرداد ۱۴۰۱ مقالات جانبی (سینمایی) کپی لینک

داستان فیلم ثور 4 به نظر کامل می‌رسد، اما همین اثر سینمایی پس از تماشا کردن، سوال‌های بی‌پاسخ بسیاری را باقی می‌گذارد که در این مطلب قصد داریم تا به بررسی ۱۰ مورد از آن‌‌ها بپردازیم.

شاید بتوان گفت که فیلم ثور 4 مورد انتظارترین اثر مارولی نبود که در سال ۱۴۰۱، نشسته بودیم تا بالاخره اکران شود تا آن را مشاهده کنیم؛ اما در هر صورت، ماجراجویی‌های ثور همیشه در دنیای سینمایی مارول جذاب بوده و هنوز هم هستند. همچنین شخصیت ثور، یکی از متفاوت‌ترین ابرقهرمانان MCU است که رکورد تعداد فیلم‌های مستقل در این جهان سینمایی را از آن خود کرده است.

با این وجود، فیلم جدید ثور که با عنوان Love And Thunder اکران شده، داستانی را روایت می‌کند که تغییرات بسیار زیادی را نسبت به نسخه کمیک بوکی دارد. برای مثال، در اینجا گور (Gorr) که با عنوان قصاب خدایان شناخته می‌شود، در حدی که باید قوی نیست و پیشنیه او برای استفاده از شمشیر نکرو اسورد (Necro Sword) تغییرات منفی داشته است؛ طوری که دیگر خبری از ونوم آل بلک (All Black) نیست.

با این حال، نحوه نتیجه‌گیری این اثر سینمایی به خوبی انجام می‌شود،‌ گرچه برخی سوال‌های بی پاسخ پس از دیدن آن وجود دارد که در ادامه این مطلب، قصد داریم تا آن‌ها را توضیح دهیم.

۱۰. گامورا کجاست؟!

یکی از نکات ویژه فیلم ثور 4 این بود که شخصیت‌های گروه نگهبانان کهکشان در آن حضور داشتند و به همین ترتیب نیز بسیاری از طرفداران سری Guardians of The Galaxy فکر می‌کردند که قرار است تا صحنه‌های بسیاری را از استار لورد (Star-Lord)، گروت (Groot) و راکت (Rocket) را در آن ببینند. این در حالی است که متاسفانه باید گفت که نگهبانان کهکشان در این اثر سینمایی چندان هم نقش درخشانی نداشتند و حتی دیالوگ‌های خیلی خیلی کمی را هم از آن‌ها شنیدیم.

با این وجود، سوال اصلی که پس از دیدن فیلم ثور 4 به ذهن مخاطبان می‌رسد، این است که پس از وقایع Endgame، گامورا (Gamora) کجا بود؟ پس از جنگ بزرگ با تانوس (Thanos) از سال ۲۰۱۴، یک نسخه دیگر از گامورا نیز به همراه او به آینده آمد و جالب‌تر اینکه به اونجرز (Avengers) کمک کرد؛ در حالی که پس از اتفاقات فیلم دیگر خبری از او نشد و حال گامورا را در کنار نگهبانان کهکشان نمی‌بینیم!

در واقع گامورا از خط زمانی اصلی برای همیشه کشته شد،‌ ولی نسخه سال ۲۰۱۴ پس از اتفاقات Endgame خود را از دید افراد گم کرد تا به یک ماجراجویی متفاوت برود. این در حالی است که قطعا او را در عنوان Guardians of The Galaxy 3 خواهیم دید و استار لورد احتمالا به دنبال او می‌گردد. این مورد را خود جیمز گان (James Gunn)، کارگردان فیلم GoTG 3 رسما اعلام کرده و می‌دانیم که این اثر سینمایی یک نتیجه‌گیری برای شخصیت‌های گروه نگهبانان کهکشان خواهد بود.

۹. نگهبانان کهکشان پس از جدا شدن از ثور کجا رفتند؟

در فیلم ثور 4 می‌بینیم که پس از فهمیدن داستان درباره حضور گور و قصابی کردن خدایان مناطق مختلف، نگهبانان کهکشان مسیر متفاوتی را با کورگ و ثور انتخاب می‌کنند. در واقع آن‌ها تصاویری را از کشته شدن خدایان مختلف در جهان مشاهده می‌کنند و سپس می‌بینیم که ثور تصمیم می‌گیرد تا ماجراجویی خود برای پیدا کردن گور را تنهایی ادامه دهد؛‌ کاری شاید در ابتدا منطقی به نظر نرسد، اما وقتی بدانید که او نمی‌خواسته تا جان نگهبانان به خطر بیوفتد، می‌توان آن را درک کرد.

در واقع مشخص نمی‌شود که نگهبانان پس از این تصمیم کجا می‌روند، ولی قطعا آن‌ها با سایه‌های احضار شده توسط گور مقابله می‌کنند و به همین واسطه نیز با خدایان کشته شده دیگری مواجه خواهند شد. همچنین احتمال دارد که آن‌ها حین انجام ماموریت‌های خود برای نجات دادن سایر سیاره‌ها، خط‌هایی از حضور گامورا را دریافت کنند و به دنبال او بگردند. به علاوه، در نظر داشته باشید که این نقطه می‌تواند برای شروع فیلم Guardians of The Galaxy 3 در نظر گرفته شود.

۸. لیدی سیف حین وقایع Ragnarok کجا بود؟

یکی از شخصیت‌هایی که در فیلم ثور 4 بازگشت و از یاران سابق خدای رعد شمرده می‌شد،‌ لیدی سیف (Lady Sif) با بازی جیمی الکساندر (Jaimie Alexander) بود. البته ما پیش‌تر سیف را در سریال لوکی (Loki) هم در یک تایم لوپ دیده بودیم. اما این نسخه از سیف همان کسی است که در فیلم اول Thor دیده بودیم و حال ظاهرا دست راستش قطع شده و در پایان فیلم، به فرزند هایمدال (Heimdal) شمشیرزنی یاد می‌دهد.

با این وجود، وقایع فیلم Ragnarok با اینکه به نابودی ازگارد (Asgard) منجر شد، ولی ما هرگز سیف را در آن ندیدیم. این سوالی است که نه‌تنها در سایر آثار، بلکه در عنوان Love And Thunder هم جوابی به آن داده نمی‌شود و نمی‌دانیم که سیف هنگام حمله هلا (Hela) کجا بوده است. شاید در سایر آثار دنیای سینمایی مارول،‌ بالاخره به این مورد جواب داده شود.

۷. آیا گور هدفش از رسیدن به اترنیتی کشتن خدایان بود؟

یکی از مشکلات اصلی فیلم ثور 4 همین است؛ شخصی با لقب قصاب خدایان در صحنه حاضر می‌شود،‌ اما ما قصابی خاصی از خدایان را جلوی صحنه نمی‌بینیم و در واقع متوجه می‌شویم که اصلا هدف او چیز دیگری است!

در واقع گور ابتدا فیلم خدایی به نام راپو (Rapu) را می‌کشد، اما بعدها متوجه می‌شویم که او اکثر سلاخی‌های خود را از روی عصبانیت انجام داده و واقعا به قسمش روی کشتن تمامی خدایان پایدار نیست! طوری که پس از اینکه متوجه می‌شود استورم بریکر (Storm Breaker) توان درست کردن بایفراست را دارد، به کلی خداکشی را فراموش کرده و نقشه‌ای می‌چیند تا آن را از دست ثور بگیرد و نهایتا با رسیدن به اترنیتی، دخترش را نجات دهد.

۶. تیکه کلام آخر مایتی ثور چه بود؟

در فیلم ثور 4 بالاخره می‌بینیم که براساس کمیک‌های مارول، نهایتا جین فاستر (Jane Foster) به مایتی ثور (Mighty Thor) تبدیل می‌شود. با این حال می‌بینیم که در درجه خدا ماندن او روی زمین و بین افراد زنده چندان هم دوامی ندارد و نهایتا، به دلیل مبتلا بودن به بیماری سرطان کشته می‌شود. این در حالی است که پیش از مردن، او از تیکه کلام نهایی خود به عنوان یک ابرقهرمان و خدا رونمایی می‌کند و این را هم فقط به ثور می‌گوید!

جین در کل فیلم سعی می‌کرد تا یک تیکه کلام خوب را برای خود پیدا کند و نهایتا به «چکشم را بخور» رسید؛ ولی پیش از مرگ، او یک عبارت دیگر را هم به ثور گفت که هرگز نفهمیدیم چیست.

۵. آیا امکان بازگشت جین فاستر وجود دارد؟

در پایان فیلم ثور 4 یک صحنه بعد از تیتراژ وجود دارد که اگر آن را دیده باشید، می‌دانید که ظاهرا مکانی به نام والهالا (Valhalla)، برگرفته از اساطیر نورس وجود دارد که در آن، خدایان و جنگجویانی که هنگام مبارزه مرده باشند، آنجا می‌روند. در واقع والهالا مکانی مثل بهشت برای افراد معتقد به عقاید نورس، در دنیای سینمایی مارول است، اما نکته قابل توجه اینجاست که قاعدتا ما نباید آنجا را ببینیم و برعکس این جریان،‌ مایتی ثور و هایمدال هر دو در والهالا حضور دارند!

این مکان که قاعدتا در یک قلمرو دیگر و خارج از بعد زمان و مکان است، قاعدتا به افراد اجازه می‌دهد تا پس از مرگ در آن زندگی راحتی را داشته باشند. با این حال، ما می‌دانیم که در دنیای سینمایی مارول، افراد می‌توانند از قلمرو دیگری (مثل جن‌ها از قلمرو نور در سریال میس مارول) به دنیای زنده‌ها بیایند و در آن حضور داشته باشند. با این حساب، پس احتمال بازگشت جین وجود دارد، اما احتمال می‌رود که شاهد انجام چنین موردی حداقل تا پایان فاز ششم دنیای سینمایی مارول نباشیم.

۴. دیگر چه افرادی در والهالا حضور دارند؟

همانطور که اشاره شد، والهالا جایی است که در آن، خدایان و افرادی که در جنگ کشته شده باشند می‌روند و در آن، به آرامش خواهند رسید. با این حال نکته قابل توجه اینجاست که در دنیای سینمایی مارول، این فقط جین و هایمدال نیستند که در والهالا حضور دارند و قطعا اودین (Odin) و فریگا (Freyga) نیز در آن حضور دارند. همچنین اگر لوکی را کسی بدانیم که در آخرین لحظات عمرش تصمیم درستی را گرفته است، پس حتما او نیز پس کشته شدن توسط تانوس در والهالا حضور دارد.

اینکه چه افراد دیگری ممکن است در والهالا حضور داشته باشند و آیا آن‌ها قابلیت بازگشت را دارند یا که نه، موردی است که احتمالا در فیلم Thor 5 بیشتر درباره آن خواهیم فهمید.

۳. آیا لاو به گروه انتقام جویان جوان می‌پیوندد؟

اگر دقت کرده باشید، داستان دنیای سنیمایی مارول طی سریال‌ها و فیلم‌هایی که در فاز چهارم پخش شده‌اند و در فاز پنجم و ششم ادامه خواهند داشت، بیشتر از همه درباره معرفی کردن ابرقهرمانان جدید است. در حال حاضر، کیت بیشاپ (Kate Bishop)، کامالا کان (Kamala Khan) و ریری ویلیامز (Riri Williams) و همچنین کسی لنگ (Cassie Lang) افرادی هستند که احتمالا در آینده به عنوان انتقام جویان جوان در فیلم‌های بعدی دنیای سینمایی مارول خواهیم دید. با این حال، آيا لاو (Love) هم در کنار این انتقام جویان جوان خواهد ایستاد؟

در واقع لاو دختر گور است که زنده شدن او را از اترنیتی خواسته بود و حال تحت نظارت ثور، بزرگ می‌شود و خدای رعد از او مراقبت خواهد کرد. این در حالی است که او با استورم بریکر مبارزه می‌کند و جالب‌تر اینکه قدرت‌های جالبی از جمله توان تیر زدن از چشمانش را دارد! این موارد همگی او را به یک ابرقهرمان در آینده تبدیل می‌کنند که او را در کنار انتقام جویان قرار خواهد داد.

۲. آیا هرکول ثور را خواهد کشت؟

در کمیک‌های مارول، روزی ثور و هرکول سر اینکه کدامیک از آن‌ها برای جین فاستر همسری لایق‌تر هستند به مبارزه می‌پردازند؛‌ جنگی تن به تن که روزها به طول می‌انجامد و در نهایت، اودین وقتی متوجه برتری ثور می‌شود،‌ برای اینکه او مغرور نشود قدرتش را می‌گیرد. ضعف ثور در نهایت به پیروزی هرکول و ناراحتی و خشم خدای رعد منجر می‌شود، اما این مبارزه هرگز برای کشتن افراد نیست و به هیچکدام از آن دو آسیب جدی وارد نمی‌شود.

با این وجود، در فیلم ثور 4 دیدیم که هرکول قصد دارد تا انتقام حمله‌ای که ثور به پدرش کرده بود را بگیرد و بدین ترتیب،‌ او به دنبال خدای رعد خواهد بود. راسل کرو (Russel Crowe) که نقش زئوس (Zeus) را در این اثر سینمایی بازی می‌کرد، در صحنه پس از تیتراژ این فیلم به هرکول گفت که ثور را بکشد،‌ اما آیا چنین امری در فیلم Thor 5 (که احتمالا در فاز ششم اکران می‌شود) اطاعت خواهد شد؟ هنوز نمی‌توان نظری درباره این موضوع داد اما احتمال آن قطعا وجود دارد! شاید هم با جراحتی سنگین، ثور پیروز میدان شود و هرکول نیز به این نتیجه برسد که پدرش چندان هم فرد لایقی نیست.

۱. انتقام جویان هنگام جنگ ثور با قصاب خدایان کجا هستند؟

پس از نابودی ازگارد در رویداد رگناروک، حین Endgame نشان داده شد که سرزمینی روی زمین به نام نیوازگارد (New Asgard) بنا شده و سکان امور آن نیز به دست ولکری (Valkyrie) واگذار شده است.

با این حال در فیلم ثور 4 متوجه می‌شویم که ظاهرا ولکری این مکان را به یک منطقه توریستی تبدیل کرده و مردم از سراسر زمین جمع می‌شوند تا جاذبه‌های گردشگری آن را ببینند! با این حساب، حمله گور به چنین منطقه‌ای قطعا خبری بوده که در جهان پخش شده و به همین دلیل نیز قاعدتا باید انتقام جویانی مانند سم ویلسون (Sam Wilson) و کاپیتان مارول (Captain Marvel) متوجه آن شده باشند. اما آن‌ها حین این اتفاقات کجا بودند و چرا کمکی به ثور نکردند؟

پیش از پاسخ به این سوال، اول از همه باید بدانید که داستان فیلم ثور 4 در سال ۲۰۲۶ یا ۲۰۲۷ روایت می‌شود. به همین دلیل نیز می‌توان گفت که این اثر سینمایی در خط زمانی دنیای سینمایی مارول از همه جلوتر است و هنوز نمیدانیم که چه اتفاقاتی پیش از آن رخ داده است. به همین دلیل، شاید حین وقایع این فیلم، هرکدام از اعضای انتقام جویان درگیر مورد خاصی بوده‌اند و به همین دلیل نیز نتوانسته‌اند تا به ثور کمک کنند.

اما نظر شما درباره این اثر سینمایی چیست؟ آیا جواب سوال‌هایی که پس از دیدن این فیلم، در این مطلب مطرح شده است را می‌دانید؟مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

5 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments