#مهسا_امینی

بازی‌های PS2 را روی ایکس‌باکس سری ایکس اجرا کنید!

اتفاقی عجیب، اما به ظاهر شدنی!

بازی‌های PS2 ایکس‌باکس سری ایکس

شواهد امر گویای این موضوع است که کنسول‌های جدید ردموندی‌ها یعنی ایکس‌باکس سری ایکس و سری اس با بهره‎‌گیری از ویژگی Developer Mode و پشتیبانی از یک سری نرم‌افزارهای شبیه‌ساز، قادر به اجرای شماری از بازی‌های PS2 هستند!

همان‌طور که اطلاع دارید، پلی‌استیشن 2 پرفروش‌ترین کنسول تاریخ صنعت بازی‌های ویدیویی است که موفقیت بزرگی را در کارنامه‌ی سونی به ثبت رسانده و علی‌رغم تمامی تلاش‌های این شرکت ژاپنی در طول نسل‌های هفتم و هشتم، این رکورد همچنان شکسته نشده است. بر این اساس، محبوبیت این دستگاه و به خصوص عناوین آن برهیچکس پوشیده و پنهان نیست و بسیاری از بازیکنان به دنبال تجدید خاطره و تجربه‌ی عناوین آن روی سیستم‌های مدرن از جمله PS5 هستند که متاسفانه به خاطر ساختار پیچیده بازی‌ها و سخت‌افزار پلی‌استیشن 2، این امر تا حدودی غیرممکن بوده و در حال حاضر دسترسی به بسیاری از بهترین آثار آن بسیار دشوار است.

با این حال، به نظر می‌رسد که نماینده‌ی ارزان قیمت ردموندی‌ها یعنی ایکس‌باکس سری اس و حتی کنسول قدرتمند ایکس‌باکس سری ایکس به خوبی از پس اجرای بازی‌های PS2 برمی‌آید و به عبارت ساده‌تر، برای نخستین بار در تاریخ کنسول‌های ایکس باکس شاهد اجرای بازی‌های پلی‌استیشن 2 روی پلتفرم ایکس‌باکس هستیم! ماجرا از این قرار است که کنسول‌های نسل نهم مایکروسافت از قابلیتی به نام Developer Mode بهره می‌برند که به کمک آن می‌توان یک سری نرم افزارهای امولاتور و شبیه‌ساز همچون PCSX2 از Retro Arch را اجرا کند.

در همین راستا، چندی پیش یکی از کاربران شبکه‌ی یوتیوب به نام Modern Vintage Gamer ویدیویی مبنی بر امکان اجرای بازی‌های PS2 روی ایکس‌باکس سری ایکس و سری اس منتشر کرده که با استفاده از ویژگی و نرم‌افزارهای مذکور، تعدادی از عناوین پرطرفدار نسل ششم از جمله Metal Gear Solid 2: Guns of the Patriots، خدای جنگ، Jak & Daxter و Ico را اجرا و تجربه می‌کند. نکته جالب اینجا است که بازی‌ها به خوبی با کنترلر ایکس‌باکس سازگار هستند و این کاربر بدون هیچ مشکل و دردسری به تجربه‌ی بازی‌ها می‌پردازد! از این رو، به لطف قابلیت حالت توسعه‌دهنده، کنسول‌های نسل نهم ایکس‌باکس را می‌توان جزء بهترین امولاتورهای بازی‌های کلاسیک سونی دانست که به خوبی تجربه‌ی عناوین قدیمی را برای شما به ارمغان می‌آورد.

جالب‌تر اینکه Retro Arch تنها یک امولاتور برای بازی‌های پلی‌استیشن 2 نیست و در حال حاضر بازیکنان با استفاده از دیگر نرم‌افزارها می‌توانند شماری از بازی‌های کنسول نینتندو گیم‌کیوب (GameCube) را نیز روی پلتفرم ایکس‌باکس خود اجرا کنند. با این حال، از آنجا که ساختار کنسول نسل ششم سونی یعنی PS2 بسیار پیچیده بوده و شبیه‌ساز‌های بسیار کمی قادر به امولاتور بازی‌های کنسول هستند، اجرای این عناوین روی ایکس‌باکس سری ایکس و اس بسیار مورد توجه و استقبال بازیکنان قرار گرفته است.

بازی‌های PS2 ایکس‌باکس سری ایکس

در این میان، کاربر MVG مدعی است که اجرای این بازی‌ها روی کنسول‌های جدید ایکس‎‌باکس کار چندان راحت و بی‌دردسری نیست و چه بسا ممکن است که راه اندازی این نرم‌افزار برای کاربران عادی و معمولی دشوار باشد. از طرفی، در نظر داشته باشید که برای قفل گشایی از حالت توسعه‌دهنده در این کنسول، در کنار تهیه‌ی نرم‌افزاز به صورت جداگانه، ابتدا باید مبلغ ۲۰ دلار نیز به مایکروسافت پرداخت کنید.

البته، شبیه‌ساز Retro Arch هنوز مراحل ساخت و توسعه خود را طی می‌کند که به همین خاطر، مشکلات و باگ‌های زیادی در بخش‌های مختلف آن به چشم می‌خورد. از طرفی، به علت طراحی PC SSX2 این امولاتور، یک سری محدودیت‌ها در اجرای بازی‌های PS2 روی ایکس‌باکس سری ایکس و اس وجود دارد؛ به طوری که گفته شده با حافظه ROM دو گیگابایت و صدالبته کمتر از آن روی پلتفرم مذکور قابل اجرا است. از این رو، شما نمی‌توانید که تمامی عناوین کلاسیک پلی‌استیشن 2 به خصوص بازی‌های سنگین و بزرگ را به کمک این شبیه‌ساز روی دستگاه جدید ردموندی‌ها اجرا کنید.

لازم به ذکر است که کنسول‌های ایکس‌باکس سری ایکس و سری اس هرگز به طور رسمی بازی‌های پلی‌استیشن 2 را اجرا نخواهند کرد، چرا که یک سری مسائل قانونی و رعایت حق کپی رایت مانع از تحقق این امر می‌شود. با این حال، پلتفرم ایکس‌باکس به خوبی با عناوین نسل‌های قبلی خود سازگار است و کاربران هم‌اکنون می‌توانند شماری از آثار ایکس‌باکس و ایکس‌باکس 360 را اجرا کنند. این در حالی است که کنسول جدید پلی‌استیشن 5 تنها قادر به اجرای بازی‌های نسل هشتم یعنی عناوین PS4 است و به خاطر مشکلات فنی و سخت‌افزاری، سونی در حال حاضر نمی‌تواند امکان تجربه‌ی بازی‌های PS2 و PS3 روی سیستم جدید را برای کاربران خود فراهم کند. حال که ایکس‌باکس‌های جدید به کمک امولاتورها از پس این کار برمی‌آیند، باید منتظر ماند و دید که آیا سونی نیز در نهایت راه حلی برای اجرای عناوین کلاسیک خود روی PS5 ارائه می‌دهد یا خیر!


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا