لوفی در انیمه وان پیس

مشکل دنده 5 لوفی در انیمه وان پیس چه بود؟

وان پیس با انتقادهای تندی مواجه شد.

بسیاری از طرفداران از قسمت 1071 و چگونگی به تصویر کشیدن دنده پنج (Gear 5) لوفی در انیمه وان پیس (One Piece) انتقاد کردند. استودیو Toei Animation نیز بخاطر این قسمت با واکنش‌های تند زیادی از طرف طرفداران مواجه شد. در ادامه این مقاله ما نکات و دلایلی را بررسی می‌کنیم که این قسمت را به یکی از بدترین قسمت‌های انیمه وان پیس تبدیل کرده بود.

در ابتدا بیشتر از خود تغییر شکلی که در دنده پنج اتفاق افتاد، از چگونگی به وجود آمدن این تغییر شکل به شدت انتقاد شد. هرچند نظرات زیادی هم در رابطه با اینکه نحوه عملکرد این تغییر شکل بسیار مضحک است وجود دارد اما بسیاری نیز بر این باورند که همه جنبه‌های دنده پنج لوفی در انیمه وان پیس از میزان قدرتی که دارد گرفته تا ظاهرش کاملا بی نقص است. با این وجود مشکلی که برخی از طرفداران به آن اشاره کردند این است  که Gomu Gomu no Mi در واقع اصلا میوه شیطانی Gum Gum  نیست و در اصل میوه Hito Hito no Mi مدل نیکا (Nika) است. این مسئله با بسیاری از قوانین داستان نمی‌خواند و حتی می‌توان گفت اصلا منطقی هم نیست و با عقل جور درنمی‌آید. دلیل آن هم این است که اول از همه، در رابطه با افشا کردن نام واقعی آن، ما فهمیدیم که Gorosei ظاهرا کسانی بودند که این میوه را دوباره نامگذاری کردند زیرا می‌خواستند موجودیت آن را در کل تاریخ از بین ببرند و قدرت واقعی آن را پنهان کنند؛ اما در عین حال آنها به دلایلی در طول 800 سال هم نتوانستند به این میوه دسترسی پیدا کنند. مشکل اینجاست که در Water 7 اعضای Cp9 اشاره کردند زمانی که فردی میوه شیطانی را می‌خورد، آن فرد، نام و توانایی‌های میوه را یاد می‌گیرد. آن هم به این خاطر است که توضیحات مربوط به برخی از میوه‌های شیطانی در دایره المعارف میوه‌ها نیامده است. پس با این وجود ما می‌دانیم کسی که از آن میوه می‌خورد نیازی به توضیحات داخل دایره المعارف میوه‌های شیطانی ندارد زیرا فرد تنها با خوردن آن می‌تواند اسم میوه را یاد بگیرد. اما نکته اینجاست که این مسئله توسط خود ایچیرو اودا (Eiichiro Oda) رد شد چون در جایی اظهار کرد فردی که از قدرت میوه شیطانی استفاده میکند، پس از اینکه از توانایی خود با خبر می‌شود، نام آن را با مراجعه به دایره المعارف میوه‌های شیطانی می‌تواند یاد بگیرد. این مسئله به چند دلیل منطقی نیست و با عقل جور در نمی‌آید. البته که در داستان گاهی اوقات این اتفاق می‌افتد که کسی میوه شیطانی را به فرد دیگری بدهد و به آنها بگوید که اسم آن میوه چیست؛ اما در دنیای وان پیس، افراد خیلی زیادی هیچگاه به دایره المعارف میوه‌های شیطانی حتی نگاه هم نکرده‌اند اما با این وجود نام میوه‌ شیطانی خود را می‌دانند. این فقط زمانی با عقل جور در می‌آید که بگوییم نام و نوع قدرت میوه شیطانی پس از اینکه خورده می‌شود به صورت ذاتی به فرد می‌رسد. به عنوان مثال، مردم کشور وانو (Wano)، علی رغم اینکه حتی نمی‌دانند میوه شیطانی چیست، اما با این حال بازهم از نام میوه شیطانی خود آگاه هستند. پس حتی اگر ایچیرو اودا هم نظر خود را تغییر داده باشد و تلاش کرده باشد تا چیز دیگری در این رابطه بگویید باز هم این مسئله با قوانین و نمونه‌هایی که در طول داستان آمده‌اند، جور در نمی‌آید. در نتیجه لوفی در انیمه وان پیس هم به همان صورت باید نام میوه شیطانی خود را پس از خوردن آن یاد می‌گرفت. در داستان انیمه افراد زیادی وجود دارند که بدون دسترسی به دایره المعارف میوه شیطانی، تنها با خوردن آن، نامش را یاد گرفته‌اند بنابراین همه اینها رد می‌شود مگر اینکه انیمه نشان دهد تک تک افرادی که میوه شیطانی را خورده‌اند، یا کسی به آنها نام و قدرت میوه را آموزش داده و یا به وسیله دایره المعارف آنها را یاد گرفته‌اند.

نکته بعدی که وجود دارد این است که، حتی اگر ما فرض را بر این بگذاریم فردی که میوه را می‌خورد به صورت ذاتی نام آن را یاد نمی‌گیرد، باز هم کاری که Gorosei در رابطه با تغییر اسم میوه انجام داد تا کسی نخواهد سمت آن برود بسیار احمقانه بود! به این خاطر که ما میدانیم همه شخصیت‌های دنیای وان پیس در جستجوی انواع میوه شیطانی هستند، زیرا با آن می‌توانند به قدرت، پول و … دست پیدا کنند پس بنابراین تغییر اسم آن میوه برای پنهان کردن قدرت واقعی‌اش، قرار نیست کمک بزرگی بکند.

مشکل دیگری هم در رابطه با اقدامات Gorosoi این است که آنها لوفی را از زمانی که برای کشتنش جایزه تعیین شد می‌شناسند؛ پس همه این مدت آنها می‌دانستند که این دزد دریایی کلاه حصیری دقیقا همان قدرتی را دارد که آنها از آن می‌ترسیدند و باور داشتند که آن قدرت می‌تواند تهدید بزرگی هم برای آنها و هم برای تمام دنیا باشد. اما آنها با وجود اینکه این اطلاعات را هم داشتند بازهم در رابطه با او دست به هیچ گونه اقدامی نزدند. تمام این مدت تمرکز آنها بر روی این بود که روبین (Robin) را به خاطر دانشی که دارد بگیرند، جای اینکه تلاش کنند لوفی را به خاطر قدرت خطرناکی که دارد دست‌گیر کنند. در واقع باید داستان اینگونه جلو می‌رفت که Gorosei کسی را به دنبال لوفی هم می‌فرستاد تا دستگیرش کنند و یا او را بکشند اما به‌جز دشمنانی که لوفی در مسیرش با آنها برخرد می‌کرد و یا افراد دولت که در حین انجام کارهای دیگری در مسیر لوفی قرار می‌گفتند، کسی به این خاطر که او قدرت خطرناکی دارد به دنبال کشتنش نبود. یعنی اگر لوفی واقعا تهدید بزرگی برای Gorosei و یا دولت بود، باید برای گرفتن او اقدامی صورت می‌گرفت اما اینکه در کل داستان، این افراد حتی یکبار هم برای گرفتن یا کشتن لوفی هیچ کاری انجام ندادند با عقل جور در نمی‌آید چون اگر قرن‌هاست آنها با قدرت لوفی مشکل دارند، حداقل یکبار باید برای حل این مشکل کاری انجام می‌دادند. اما در عوض آنها حقیقت این میوه شیطانی را درست زمانی که تصمیم می‌گیرند لوفی را بکشند، آشکار می‌کنند. اگر در جاهایی از داستان یک عضو Cp یا فرد دیگری را برای گرفتن لوفی می‌فرستادند که نشان دهند او هم مانند روبین برای دولت تهدید بزرگی به حساب می‌آید، کل داستان می‌توانست بسیار بهتر و هیجان انگیزتر پیش برود.

حال می‌رسیم به خود دنده پنج لوفی در انیمه وان پیس که بسیاری از طرفداران را ناامید کرده بود.

نام قسمت 1071 رسیدن لوفی به نقطه اوج (دنده پنج) بود. مشکل اول این بود که 10 دقیقه و 20 ثانیه از این قسمت به افراد دیگر در جزیره، فلش بک، ریکشن شخصیت‌های دیگر به لوفی، صحبت‌های Gorosei در مورد لوفی و همچنین صحبت‌های هیوری (Hiyori) با اوروچی (Orochi) که 5 دقیقه و 50 ثانیه (بدون هیچ توقفی)، طول کشید، اختصاص داده شده بود. در کل این قسمت به طور کلی تنها 9 دقیقه و 20 ثانیه به استفاده لوفی از دنده پنج در نبرد با کایدو (Kaido)  اختصاص داده شده بود که آن هم فقط 3 دقیقه و 35 ثانیه از آن بدون هیچ توقفی جلو رفت. که یعنی حتی مدت زمان صحبت‌های هیوری با اوروچی بیشتر از دنده پنج لوفی در قسمتی که نامش دنده پنج بود، طول کشید. این مسئله برای طرفدارانی که این همه مدت منتظر این قسمت بودند کمی ناامید کننده بود.

مشکل دیگری که وجود داشت این بود که جلوه‌های صوتی (Sound Effects) که در این قسمت از انیمه وان پیس استفاده شده بود بسیار نامربوط بودند و نه تنها نبرد لوفی با کایدو را برخلاف مانگا، خنده دار نکرده بود که بیشتر حتی باعث شده بود مضحک و احمقانه بنظر برسد. لوفی در انیمه وان پیس قبلا هم در مقابل افراد زیادی قرار گرفته است و از تکنیک‌های زیادی هم استفاده کرده اما سوالی که برای طرفداران پیش آمد این بود که چرا بر روی دنده پنج باید جلوه‌های صوتی وجود داشته باشد؟ آن هم جلوه‌های صوتی که باعث بهتر شدن آن تکنیک نشده باشد تنها باعث شده باشد که دنده پنج احمقانه بنظر بیاید.

همچنین کل سکانس‌های لوفی و تنفس انفجاری کمی بیش از حد کارتونی بودند. هرچند با وجود اینکه بسیاری از طرفداران معتقد بودند دنده پنج باید چنین شکل کارتونی داشته باشد اما بازهم انتظار خلاقیت بسیار بیشتری را در این سکانس‌ها داشتند که از نظرشان نحوه‌ای که دنده پنج لوفی در انیمه وان پیس به تصویر کشیده بود بسیار ناامید کننده بود.

3.3 61 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

51 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا