بازی‌های انحصاری سونی از روز عرضه راهی پلی‌استیشن پلاس نمی‌شوند

سیاستی که شاید تغییر کند!

بازی‌های انحصاری سونی از روز عرضه راهی پلی‌استیشن پلاس نمی‌شوند حمید توحیدلو ۰ ۱۰ فروردین ۱۴۰۱ اخبار بازی
بازی‌های انحصاری سونی پلی‌استیشن پلاس

مدیر کل شرکت سرگرمی‌های تعاملی سونی در پیامی رسما اعلام کرد که بازی‌های انحصاری پلی‌استیشن از همان روز اول عرضه به سرویس پلی‌استیشن پلاس اضافه نمی‌شوند.

بعد از ماه‌ها گمانه‌زنی‌های متعدد، سرانجام دیروز بود که شرکت سرگرمی‌های تعاملی سونی از سرویس اشتراکی خود پرده برداشت. این سرویس در واقع نسل جدید پلی‌استیشن پلاس به شمار می‌رود که در سه سطح مختلف، امکان تجربه‌ی بیش از ۷۰۰ بازی قدیم و جدید را برای کاربران فراهم می‌کند. در حالی که شرکت سونی هنوز فهرست کاملی از عناوین حاضر در این سرویس را به اشتراک نگذاشته، بحث انتشار بازی‌های فرست پارتی و انحصاری پلی‌استیشن در این سرویس اشتراکی ذهن شماری از هواداران را به خود درگیر کرده است.

همان‌طور که احتمالا اطلاع دارید، ایکس باکس گیم پس تا به امروز دستاوردهای بزرگی را برای مایکروسافت رقم زده و طبق تازه‌ترین گزارش‌ها، بالغ بر ۲۵ میلیون کاربر دارد. بدون هیچ شک و تردیدی، یکی از مهم‌ترین دلایل موفقیت این سرویس، عرضه‌ی بازی‌های انحصاری ایکس‌باکس است که از همان روز نخست انتشار در دسترس مشترکین قرار می‌گیرند. از این رو، طرفداران پلی‌استیشن نیز انتظار دارند که ژاپنی‌ها هم رویکردی مشابهی را در پیش بگیرند.

در همین راستا، ساعاتی پیش آقای جیم رایان، مدیرعامل شرکت سرگرمی‌های تعاملی سونی، در پیامی رسما اعلام کرد که رویکرد سونی در قبال انتشار بازی‌های انحصاری در سرویس جدید پلی‌استیشن پلاس مشابه ایکس‌باکس نیست و به خاطر یک سری مسائل از جمله بحث سرمایه‌گذاری استودیوها، در حال حاضر برنامه‌ای برای ارائه‌ی عناوین فرست پارتی از همان روز نخست عرضه در پلاس وجود ندارد.

جیم رایان در این زمینه توضیح می‌دهد:

ما احساس می‌کنیم که در حال حاضر در یک چرخه بسیار خوب با استودیوهای خود قرار داریم که سرمایه‌گذاری در آن‌ها منجر به موفقیت‌ها و پیشرفت‌های جدیدتر می‌شود. بنابراین، این امر امکان سرمایه‌گذاری‌های بیشتر را برای ما فراهم می‌کند. ما این چرخه را دوست داریم و بر این باور هستیم که بازیکنان هم آن را دوست دارند.

مدیر بخش سرگرمی‌های تعاملی شرکت سونی در ادامه اعلام کرد که انتشار بازی‌های انحصاری پلی‌استیشن از همان روز اول عرضه، رویکردی قدیمی این کمپانی نبوده و آن‌ها در حال حاضر با معرفی سرویس جدید پلی‌استیشن پلاس، به دنبال تغییر سیاست‌های خود نیستند. رایان معتقد است که اگر عناوین فرست پارتی از همان ابتدا به طور رایگان در دسترس مشترکین قرار بگیرد، چرخه‌ی تولید عناوین با کیفیت در استودیوهای پلی‌استیشن شکسته خواهد شد. او در این باره می‌گوید:

در خصوص انتشار بازی‌های انحصاری پلی‌استیشن در سرویس جدید پلی‌استیشن پلاس، باید بگویم که این یک رویکرد قدیمی نبوده و ما برنامه‌ای برای تحقق آن در سوریس جدید خود نداریم. احساس می‌کنیم که اگر بخوایم محصولات استودیوهای پلی‌استیشن را در این سرویس‌ها عرضه کنیم، چرخه انتشار آن‌ها به کلی شکسته خواهد شد؛ چرا که از آن به بعد، دیگر این حجم از سرمایه‌گذاری در استودیوهای ما غیرممکن خواهد بود. فکر نمی‌کنیم که بازیکنان هم بخواهند که عرضه‌ی بازی‌های فرست پارتی در این سرویس روی کیفیت آن‌ها تاثیر بگذارد.

بازی‌های انحصاری سونی پلی‌استیشن پلاس god of war ragnarok

البته، آن‌طور که به نظر می‌رسد، ممکن است که سیاست‌های سونی در طول زمان دستخوش تغییراتی شود و در آینده، مشابه ایکس باکس، بازی‌های انحصاری پلی‌استیشن نیز از همان روز اول عرضه در اختیار مشترکین پلی‌استیشن پلاس قرار بگیرند. جیم رایان مدعی است که هیچ کدام یک از تصمیم‌گیری‌ها دائمی نیستند. او برای مثال به انتشار برخی از عناوین انحصاری سونی برای پلتفرم رایانه‌ی شخصی اشاره کرد که تا چند سال پیش، هیچ فردی چنین انتظاری را نداشت. آقای رایان توضیح می‌دهد:

در حال حاضر جهان به سرعت در حال تغییر است و هیچ چیز به طور دائمی نیست. تا چهار سال پیش، چه کسی انتظار داشت که بازی‌های AAA پلی‌استیشن برای پی‌سی منتشر شوند؟ ما این موضوع را سال گذشته با Horizon Zero Dawn، سپس Days Gone و هم اکنون God of War انجام داده‌ایم. زمانی که به چهار سال گذشته نگاه می‌کنم، احساس می‌کنم هیچ فردی نمی‌توانست چنین چیزی را پیش‌بینی کند.

لازم به ذکر است که عدم عرضه‌ی بازی‌های پلی‌استیشن در پلاس بدین معنا نیست که هیچ کدام یک از عناوین فرست پارتی سونی در این سرویس حضور نخواهند داشت، بلکه این موضوع صرفا برای ارائه‌ی آن‌ها به کاربران از همان روز اول عرضه است. در حقیقت، این دسته از بازی‌ها با گذشت چند ماه و یا چند سال از انتشارشان به پلی‌استیشن پلاس جدید راه می‌یابند.

در این میان، برخی از کاربران به اتخاذ این سیاست اعتراض می‌کنند. آن‌ها معتقد هستند که اگر سونی حاضر به انتشار بازی‌های فرست پارتی خود در سرویس پلی‌استیشن پلاس نیست، پس چطور باید از دیگر کمپانی‌های بزرگ انتظار داشت تا عناوین محبوب و پرطرفدار خود را از طریق سرویس مزبور در اختیار بازیکنان قرار دهند؟ سوالی که هنوز پاسخی از سوی ژاپنی‌ها دریافت نکرده است!

بهتر است بدانید که سطح اول سرویس پلی‌استیشن پلاس، Essential نام دارد که دقیقا مشابه امکانات فعلی پلی‌استیشن بوده و طبق روال همیشه، مهم‌ترین ویژگی آن دریافت بازی‌های رایگان به طور ماهانه و همچنین امکان تجربه‌ی بخش چندنفره آنلاین بازی‌ها است. سطح دوم با نام Extra شناخته می‌شود که در کنار ارائه‌ی خدمات پلی‌استیشن پلاس، چیزی بیش از ۴۰۰ بازی مختلف پلی‌استیشن 5 و پلی‌استیشن 4 را در اختیار مخاطب‌ها قرار می‌دهد.

سومین و آخرین سطح سرویس جدید پلی‌استیشن پلاس به Premium معروف است که شامل امکانات سطوح پایه و اکسترا شده و همزمان با آن‌ها، به مشترکین این امکان را فراهم می‌کند تا به طور آزمایشی بازی‌های جدید را برای مدت محدودی تجربه کنند. جدا از آن، در این سطح شما به کاتالوگ گسترده‌ای از بازی‌های کلاسیک و قدیمی کنسول‌های پلی‌استیشن دسترسی دارید که شامل ۳۴۰ اثر ویدیویی گوناگون می‌شود؛ عناوینی که حتی می‌توان آن‌ها را استریم کرد.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با رویکرد فعلی سونی و عدم انتشار بازی‌های انحصاری پلی‌استیشن از روز اول عرضه در سرویس جدید پلی‌استیشن چیست؟ به نظر شما، آیا این سیاست در نهایت شکست خواهد خورد؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا