1%
  • 0/10

آیا باید از فرازمینی‌ها بترسیم؟

آیا واقعا بیگانگان موجودات ترسناکی‌ هستند

آیا باید از فرازمینی‌ها بترسیم؟ ۰ ۲۰ دی ۱۴۰۲ مقالات فناوری کپی لینک
ترس از فرازمینی‌ها

وقتی درباره فرازمینی‌ها صحبت می‌کنیم موجوداتی با چشمان درشت را تصور می‌کنیم که توسط سفینه‌های فضایی به زمین می‌آیند و موجودات ترسناکی هستند. اما آیا واقعا باید از این موجودات بترسیم.

اگر در اینترنت بچرخید و در مورد موجودات فضایی جستجو کنید چهره‌ای شبیه به انسان به شما نمایش داده می‌شود که سرهای بزرگ، چشمان درشت و پوست سبز یا خاکستری دارند. چرا این تصویری است که ما همیشه با شنیدن درباره‌ی بیگانگان به آن می‌رسیم. علاوه بر این، ممکن است به یک نژاد متخاصم فکر کنید که می‌خواهد برای تصاحب زمین به سیاره ما بیاید. شاید برای تصاحب منابع ما باشد، شاید برای استعمار قرار است به زمین عزیمت کنند، اما آیا باید از آنها ترسید و با آنها مبارزه کرد.

انسان‌ها گونه‌ای بسیار خود محور هستند و ما در واقع خیلی به خودمان فکر می‌کنیم و تصورمان این است که جهان و در نتیجه سایر دنیاها حول ما می‌چرخند. بنابراین، فکر می‌کنیم که تمام حیات در سیارات دیگر باید مانند ما نگاه، عمل و فکر کنند. به این ترتیب تفکر ماست که باعث شده بیگانگان را موجودات وحشتناکی فرض کنیم و ترس از فرازمینی‌ها شکل می‌گیرد. این دیدگاه از علم ناشی نمی‌شود، بلکه بیشتر تخیلی است. فیلم‌ها، نمایش‌های تلویزیونی و رمان‌ها این کلیشه را ایجاد و آن را به فرهنگ ما تزریق کرده‌اند.

سپس کتاب‌هایی در این زمینه نوشته شد و از آن پس فیلم‌های علمی تخیلی در این باره ساخته شد و تصور ما از موجودات فرازمینی را همین فیلم‌ها و تصاویر تشکیل می‌دهند؛ موجوداتی با سر بزرگ و شاخک‌هایی که از مریخ آمده‌اند تا زمین را مستعمره کنند، تصویری است که در ذهن ما از فرازمینی‌ها شکل گرفته است. این فیلم‌های تخیلی ریشه در علم دارد، اما در عین حال نقدی بر جهان زمان قبل از ماست. در همین رابطه War of the Worlds با استفاده از ایده موجوداتی از دنیاهای دیگر به عنوان راهی برای گفتن و نقد آنچه در جهان اتفاق می‌افتد، ساخته شد و نشان داد که در واقع باید از خودمان بترسیم نه ترس از فرازمینی‌ها داشته باشیم.

این دیدگاه، هم از نظر فیزیکی که بیگانگان چگونه به نظر می‌رسند و چگونه رفتار می‌کنند، بارها و بارها در داستان‌های علمی تخیلی تکرار می‌شود. حتی در فیلم‌هایی مختلفی، بیگانگان شبیه نمایش‌های کلاسیک به نظر می‌رسند و اگرچه قرار نیست خصمانه باشند، اما به‌طور خودکار فرض می‌کنیم که این‌طور هستند. انسان اینطور تصور می‌کند وقتی بیگانگان به ظاهر ما را در اینجا روی زمین رصد می‌کنند، آنها موجوداتی متخاصم به نظر می‌رسند که به سیاره ما آسیب می‌رسانند یا سیاره ما را تصرف می‌کنند.

این درحالی است که وقتی ما زمینی‌ها دنیاهای دیگر را کاوش می‌کنیم و در آنجا با بیگانگان ملاقات می‌کنیم، کاشفان بی‌گناهی هستیم. چطور این موضوع برعکس است؟ آنها موجوداتی متخاصم هستند اما ما انسان‌هایی هستیم که فقط قصد ارتباط با آنها را داریم و نمی‌خواهیم صدمه‌ای به بیگانگان وارد کنیم. این یک موضوع فرافکنی است؛ ما نگرانی‌ها و ترس‌های خود را فرافکنی می‌کنیم، نه لزوماً نگرانی‌های علمی.

با این حال بسیاری از دانشمندان حتی دانشمند برجسته‌ای مانند استیون هاوکینگ هشدار داده است که ما نباید با گونه‌های بیگانه تماس بگیریم زیرا آنها احتمالاً نظرات خصمانه‌ای درباره ما دارند. با این حال آیا نگرانی ما درباره موجودات فضایی و ترس از فرازمینی‌ها درست است. بیشتر حیات بیگانه، اگر واقعا وجود داشته باشد، احتمالاً بسیار ساده است، مانند باکتری. فراموش می‌کنیم که غیراز انسان موجودات بسیاری روی سیاره ما زندگی می‌کنند؛ گیاهان، سگ‌ها، باکتری‌ها، ماهی‌ها همه روی این سیاره زیست می‌کنند و اکثریت این سیاره را تشکیل می‌دهند.

حالا تصور کنید که بیگانگان هم جزعی از این سیازه هستند که در گذشته بوده و در آینده نیز خواهند داشت. دفعه بعد که به بیگانگان فکر می‌کنید، ابتدا سعی کنید به تمام حیاتی که روی زمین وجود دارد فکر کنید و به جای اینکه به دشمنی یا خطرناک بودن آن فکر کنید، متوجه شوید که این بیگانگان هستند که باید از ما بترسند.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments