عملکرد سریال Shadow and Bone از نگاه منتقدین

اثر جدید نتفلیکس می‌تواند رقیبی برای Game of Thrones باشد؟

عملکرد سریال Shadow and Bone از نگاه منتقدین سورنا رضایی ۲ ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
نقدهای Shadow and Bone

در حالی که مدت کوتاهی از انتشار فصل اول در سرویس استریم نتفلیکس می‌گذرد، نقدهای Shadow and Bone روی خروجی رسانه‌ها قرار گرفته‌اند.

گریشا‌ورس (Grishaverse)، یک مجموعه فانتزی است که توسط لی باردوگو (Leigh Bardugo) خلق شد. اولین کتاب مجموعه تحت عنوان Shadow and Bone در سال ۲۰۱۲ میلادی در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت و به واسطه دستیابی به موفقیت‌های قابل‌توجه، فرصتی را در اختیار باردوگو قرار داد تا از طریق انتشار کتاب‌های بیشتر، دنیای تخیلی خود را گسترش دهد. گریشا‌ورس در ابتدا قرار بود یک اقتباس سینمایی دریافت کند اما پروژه مزبور راه به جایی نبرد. در پی این اتفاق، نتفلیکس وارد عمل شد و امتیاز ساخت را به دست آورد. این سرویس تصمیم گرفت به جای فیلم، رمان‌ها را به سریال تبدیل کند تا تیم بتواند از تمام ظرفیت‌های رمان‌ها بهره ببرد.

Shadow and Bone که در ژانر فانتزی ساخته شده، روی دختری یتیم به نام آلینا استارکو تمرکز دارد. او به همراه دیگر اعضای نیرو نظامی کشور راوکا (Ravka) وارد شدو فولد (Shadow Fold) می‌شود؛ پدیده‌ای ابر مانند و ناشناخته که کشور را به دو قسمت تقسیم کرده و سکونتگاه موجودات ترسناکی است. پس از اینکه کشتی مورد حمله قرار می‌گیرد، قدرت فراطبیعی آلینا فعال شده و بازماندگان را نجات می‌دهد. او پس از بازگشت پی می‌برد قادر به احضار نور و گرمای خورشید است. پروتاگونیست همچنین متوجه می‌شود تنها نبوده و افراد دیگری هم مانند او وجود دارند.

در حالی که چند روز با انتشار فصل اول فاصله داشتیم، نقدهای Shadow and Bone روی خروجی رسانه‌ها قرار گرفتند. محصول جدید نتفلیکس با انتشار ۱۶ نقد به متای ۷۱ دست یافته است. سریال مزبور در راتن تومیتوز شرایط بهتری دارد. این اثر نمره ۹۱ از ۱۰۰ را به دست آورده است که نشان می‌دهد منتقدان وب سایت از نتیجه کار بسیار راضی بوده‌اند. در ادامه می‌توانید بخش‌های بسیار کوتاه تعدادی از نقد‌ها را مطالعه کنید:

مولی فریمن، وب سایت Screen Rant:

احتمالا مهم‌ترین نقطه قوت Shadow and Bone جهان تخیلی‌اش باشد که برای شخصیت‌ها خلق شد؛ جهانی که حاصل تلاش‌های لی باردوگو، اریک هیزرر (Eric Heisserer) و دیگر اعضای تیم نویسندگی است. بخش عمده این موفقیت را باید در کتاب‌ها جستجو کرد که حکم یک سنگ بنا را دارند.

لیز شنون میلر، وب سایت Collider:

تیم بازیگری، به خصوص جسی می لی (Jessie Mei Li) ستاره سریال ثابت کرده توانایی لازم برای برآورده کردن انتظارات را دارا است.

جنا اندرسون، وب سایت Comic Book:

یکی از عواملی که باعث ایجاد حس رضایت پس از تماشای Shadow and Bone می‌شود، شخصیت‌های اصلی داستان هستند که مانند یک آهنربا عمل می‌کنند. با این که شخصیت‌ها در ابتدای مسیری طولانی قرار دارند، سریال موفق می‌شود آن‌ها را به کاراکترهایی سه بعدی تبدیل کند.

بن ترویس، وب سایت Empire:

با پروتاگونیستی که قدرت کنترل جادو را داشته و یتیم است (سلام هری پاتر)، سریال روی دختری جوان تمرکز دارد که باید تحولی عظیم ایجاد کرده و در عین حال، میان دوست قدیمی و فردی جذاب که تازه وارد زندگی‌اش شده یکی را انتخاب کند (سلام هانگر گیمز). او همچنین باید مراقب خیانتکاران باشد (سلام Game of Thrones).

با وجود موارد آشنایی که در داستان دیده می‌شود، Shadow and Bone به واسطه جهان و شخصیت‌های جذاب خود اثری تماشایی بوده که می‌تواند به انتخابی عالی در میان سریال‌های فانتزی تبدیل شود.

فصل اول سریال جدید نتفلیکس از هشت قسمت تشکیل شده و هم اکنون به صورت کامل قابل‌مشاهده است.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا