پردازنده‌های ۳ و ۴ نانومتری سامسونگ نیمه‌ی دوم ۲۰۲۴ آماده می‌شوند

اتفاقات هیجان‌انگیز در انتظار سری گلکسی اس ۲۵‍!

پردازنده‌های ۳ نانومتری سامسونگ

اینطور که به نظر می‌رسد، پردازنده‌های ۳ و ۴ نانومتری سامسونگ قرار است در شش ماه دوم سال ۲۰۲۴ رسما از راه برسند.

سامسونگ اگرچه در ساخت تراشه هنوز در مقایسه با TSMC محبوبیت کمتری دارد اما با این حال فناوری‌های جذاب و جدیدی را در ساخت تراشه استفاده می‌کند. حالا هم گفته می‌شود این شرکت کره‌ای قصد دارد فناوری ساخت ۳ و ۴ نانومتری خود را در شش ماه دوم سال ۲۰۲۴ میلادی رسما معرفی کند.

امسال اصلا سال خوبی برای بخش تولید تراشه‌ی سامسونگ نبوده است. درآمد حاصل از این بخش به هیچ عنوان توجیه‌پذیر نبود چرا که سامسونگ در این زمینه عملکرد فوق‌العاده بدی دارد و عجیب است چرا از اشتباهات خود درس هم نمی‌گیرد. با این حال سامسونگ انتظار دارد سال بعد متفاوت پیش برود و وضعیت اندکی بهتر شود.

اینطور که پیداست، فناوری ساخت جدیدی که سامسونگ برای تراشه‌های ۳ و ۴ نانومتری خود در نظر گرفته به ترتیب SF3 و SF4X هستند. مورد نخست، دومین نسل فناوری ساخت ۳ نانومتری سامسونگ محسوب می‌شود که گفته می‌شود در مقایسه با SF3E (نسل اول) پیشرفت چشمگیری خواهد داشت چرا که آزادی عمل بیشتری در انتخاب کانال‌های عرضی مختلف برای قرار دادن ترانزیستورها روی سلول‌هایی از همان نوع به شرکت سازنده می‌دهد.

نسل اول پردازنده‌های ۳ نانومتری سامسونگ اواخیر سال گذشته تولید شدند اما شرکت کره‌ای فقط در ساخت تراشه‌های ماینینگ که ساختار پیچیده‌ای هم ندارند از آن‌ها استفاده کرد. در حالی که سامسونگ اصلا SF3 را با SF3E مقایسه نکرده اما به این موضوع اشاره داشت که تفاوت بین آن‌ها از لحاظ مصرف انرژی حدودا ۳۴٪ است. همچنین در مقایسه با SF4، مصرف این تراشه ۲۱٪ کمتر با همان میزان فرکانس و ترانزیستورهاست. همچنین با همان میزان قدرت و پیچیدگی ساخت، ۲۲٪ توان پردازشی بیشتری را هم ارائه می‌دهد.

تراشه‌های مبتنی بر فناوری SF4X هم برای ساخت تراشه‌های استفاده خواهد شد که در محاسات سنگین به کار می‌روند. مثلا کامپیوترهای پایگاه‌های داده. این اولین بار بعد از سال‌هاست که می‌بینید سامسونگ با هدف برطرف کردن نیازهای سنگین محاسباتی، تراشه تولید می‌کند. SF4X در مقایسه با SF4 حدودا ۱۰٪ عملکرد بهتر و ۲۳٪ مصرف انرژی کمتری دارد.

این احتمال وجود دارد که AMD از فناوری ساخت SF4X سامسونگ در ساخت تراشه‌های خودش استفاده کند که با توجه به همکاری نزدیک دو شرکت، اصلا هم بعید نیست. البته لیزا سو، مدیرعامل AMD اعلام کرد که با فناوری‌های TSMC آشناست و قصد دارد همکاری‌اش را تا سال‌ها با این شرکت تایوانی ادامه دهد. از SF3 هم در ساخت تراشه‌های اگزینوس مخصوص موبایل نظیر اگزینوس ۲۵۰۰ استفاده خواهد شد که در سری گلکسی اس ۲۵ قرار است از آن استفاده شود.

0 0 آراء
امتیاز مطلب


اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا