سایتاما در برابر گوکو: کدام یک قوی تر است؟

یبگانه در برابر انسان!

اگر سایتاما در برابر گوکو از Dragon Ball قرار بگیرد، کدام یک از نظر قدرتی دیگری را شکست می‌دهد؟ هنگام مقایسه قدرتمندترین کاراکترهای انیمه‌ای و لیست‌ قدرتمندترین‌های دنیای انیمه،‌ دو نام همیشه مطرح بوده،‌ یکی گوکو (Goku) از شونن محبوب Dragon Ball و دیگری سایتاما (Saitama) از انیمه بسیار معروف مرد تک مشتی (One-Punch Man). هر دو شخصیت به خاطر قدرت بی اندازه‌شان و بخاطر شکست دادن برخی از قوی‌ترین تبهکاران در هر یک از جهان‌هایشان شناخته شده‌اند. حتی زیر سوال بردن تفاوت قدرت بین سایتاما و گوکو، جنگ‌های اجتناب ناپذیر طرفداران را در نظرات و موضوعات آغاز می‌کند. 

طرفداران انیمه همیشه به وفاداری خود معروف بوده اند، بنابراین هر دو طرف استدلال‌هایی را به نفع انتخاب‌های ترجیحی خود ارائه کرده‌اند. با این که در بیشتر مقایسه‌ها در نظر گرفته نمی‌شود که مرد تک مشتی یک شونن کمدی بوده که می‌تواند کل این بحث را زیر سوال برده، یا اینکه کلا سایتاما را نمی‌توان با عقل سلیم سنجید. با توجه به عدم شفافیت در این موقعیت و فداکاری محض هواداران، سایتاما را می‌توان به عنوان یک قهرمان رسمی شونن در نظر گرفت. او فقط قدرتمند نیست – اقدامات او ثابت کرده است که او در سطح دیگری در مقایسه با قهرمانان انیمه بی‌شماری قرار دارد. با این اوصاف، اثبات قطعی اینکه سایتاما از گوکو قوی‌تر است، کار آسانی نیست.

سایتاما یک قهرمان کلاس B و فقط یک انسان ساده است، حداقل طبق گفته انجمن قهرمانان. او هر کاری را که یک انسان معمولی انجام می‌دهد تجربه می‌کند و احتمالاً با گذشت زمان پیر می‌شود – هنوز زود است که بگوییم آیا سایتاما به نوعی جاودانه و همچنین قادر مطلق است. گفته می‌شود، او هیچ توانایی خاصی مانند قدرت احیا کننده یا جادویی ندارد. از سوی دیگر، گوکو از یک نژاد جنگجوی بیگانه با ابرقدرت ها می‌آید. او می تواند پرواز کند، از کی بلاست استفاده کند و قدرت خود را از طریق فرم های متعدد Super Saiyan خود افزایش دهد. همانطور که توسط Vegeta در فصل نهم انیمه Dragon Ball بیان شده است، Saiyan ها در مقایسه با انسان ها به کندی پیر می‌شوند، که یک مزیت بزرگ است. علاوه بر این، گوکو با موجودات کیهانی متعددی مبارزه کرده است، در حالی که سایتاما در انیمه One-Punch Man تنها با Boros در این مرحله مبارزه کرده است.

با وجود این شکاف عظیم در ساختار ژنتیکی اولیه، سایتاما به اندازه یک Saiyan معمولی بدون هیچ تلاشی قدرت‌مند است. در واقع، حتی اعمال کسری بیشتر از قدرت معمولی او نشان می‌دهد که قدرت او با سطوح Super Saiyan قابل مقایسه است. مخاطبان این انیمه می‌توانند تصور کنند که سایتاما اگر از ضربات معمولی و جدی خود فراتر برود چقدر می‌تواند قدرتمند شود. فصل‌های اخیر مانگا نشان داده‌اند که سایتاما چگونه تکنیک‌های جدیدتر و بسیار موثر تری را نسبت به یک انسان معمولی توسعه می‌دهد، از جمله سفر در زمان و کپی کردن توانایی‌های حریف. اگر سایتاما تصمیم بگیرد تمام تلاش خود را بکند، گوکو برای مبارزه با سایتاما سخت تحت فشار خواهد بود.

گوکو در محیط‌های مختلف در هنرهای رزمی تمرین می‌کند. او حتی برای بهبود مهارت ها و استقامت خود به سیارات دیگر رفته است. حتی یک قسمت خاص وجود دارد که در آن او از یک ماشین گرانشی برای تمرین در ۱۰۰ برابر جاذبه زمین استفاده می کند می‌تواند ۱۰۰۰۰ دراز نشست را انجام دهد. از آنجایی که او از جنگیدن نیز لذت می‌برد، مرتباً با دوستان و فرزندانش که همگی شخصیت‌های قدرتمندی هستند، مسابقه می‌دهد. گوکو همچنین دارای مربیان واقعاً چشمگیری مانند آقای پوپو، استاد یوشی، کورین، کینگ کای، ویز و یاردرات است. او نه تنها تکنیک های خود را در نبرد بهبود می بخشد، بلکه سطح قدرت او نیز با هر پیروزی (یا باخت) افزایش می یابد.

برعکس، سایتاما فقط به تمرین روزانه خود که شامل ۱۰۰ شنا، دراز و نشست و اسکات و همچنین ۱۰ کیلومتر دویدن است اشاره کرده است. او حتی یک مربی ندارد که او را به یکی از معدود قهرمانان شونن کاملاً خودآموخته تبدیل می‌کند. به همین دلیل سایتاما با Genos مانند یک دانش آموز معمولی رفتار نمی‌کند. با این حال، از آنجایی که سایتاما هرگز در یک نبرد شکست نخورده است، به نظر می‌رسد که نیازی به بهبود یا تغییر این روند وجود ندارد. اگر تمرینات سخت‌تر توانسته است قدرت گوکو را افزایش دهد، این باید در مورد سایتاما نیز صدق کند که در حال حاضر به روش‌های سنتی متکی است. به این ترتیب، منطقی است که فرض کنیم اگر هر دوی آنها دقیقاً آموزش مشابهی را دریافت کنند، سایتاما از گوکو قدرتمندتر خواهد بود.

اگرچه هر دو قهرمان داستان بسیار قدرتمند هستند، اما واضح است که تفاوت‌های فاحشی با هم دارند. یکی یک موجود فرازمینی تشنه نزاع است، در حالی که دیگری یک فروشنده فروشگاه بوده که قهرمان شده است. این واقعیت که حتی می‌توان آنها را در شرایط مساوی مقایسه کرد نشان می دهد که سایتاما ممکن است در این نبرد قدرت از مزیت برخوردار باشد. او همان قدرت را بدون زحمت زیادی از خود نشان می‌دهد و با این حال هنوز فضای بیشتری برای رشد دارد. در این مرحله، او هرگز نیازی به استفاده کامل از قدرت خود نداشته است، در حالی که گوکو اغلب باید قبل از اینکه بتواند قوی‌تر شود، به محدودیت‌های خود برسد. در واقع، سایتاما مرتباً در برابر مخالفان خود عقب‌نشینی می‌کند.

در مجموع، نتیجه نبرد گوکو و سایتاما بسیار واضح است. ممکن است گوکو تقریباً جهان ۷ را نابود کرده باشد، اما این بدان معنا نیست که سایتاما نمی‌تواند کار مشابهی انجام دهد. به هر حال، به نظر می رسد که او هیچ محدودیت شونن منظمی ندارد. البته گوکو همیشه یکی از بزرگان خواهد بود، اما شواهد محدودیت‌های او مشخص است. هیچ سلاحی بزرگ‌تر از امکان بی‌نهایت رشد وجود ندارد و به نظر می‌رسد که پتانسیل سایتاما از این هم بیشتر است. طرفداران از دیدن اینکه سایتاما در ادامه چه کاری انجام می‌دهد هیجان زده هستند.

4.1 26 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

79 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا