برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
1%
  • 0/10

کمبود شدید کارت‌های گرافیک RTX 4060 Ti در بازار

افزایش قیمت‌ها

کمبود شدید کارت‌های گرافیک RTX 4060 Ti در بازار ۰ ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ اخبار فناوری کپی لینک

بر اساس شماری از تولیدکنندگان سخت‌افزارها، ظاهرا تولید کارت های گرافیک RTX 4060 Ti به خاطر عدم تامین کافی پردازنده از سوی انویدیا با محدودیت‌های زیادی مواجه شده است.

چند سال پیش بود که از یک طرف فراگیری ویروس کرونا و از طرفی دیگر، رشد بازار رمزارزها منجر به کمبود شدید کارت‌های گرافیک در بازار شده بودند و در پی این اتفاق، قیمت‌ها تا چندین برابر قیمت واقعی به دست مصرف‌کننده به ویژه جامعه پی‌سی گیمرها می‌رسید.

با این حال، در زمان عرضه کارت‌های سری RTX 40 شرکت انویدیا این مشکلات تا حدودی برطرف شده بودند و کارت‌های گرافیک با قیمت‌های واقعی به فروش می‌رسیدند. حال، به نظر می‌رسد که شرایط نابسامان گذشته بار دیگر تکرار شده و این بار به خاطر عدم تامین کافی پردازنده‌های گرافیکی AD106 از سوی انویدیا، عرضه کارت‌های گرافیک سری RTX 40 به خصوص RTX 4060 Ti با محدودیت‌های زیادی روبه‌رو شده است.

شرکای تجاری انویدیا به تازگی اعلام کردند که به دلیل کمبود پردازنده‌های گرافیکی، به میزان کافی و متناسب با تقاضای گیمرها قادر به تولید نسخه‌ ۸ و ۱۶ گیگابایتی کارت گرافیک RTX 4060 Ti نیستند؛ جالب‌تر اینکه آمار عرضه این کارت‌های گرافیک در برخی از مراکز تنها به ۵۰ عدد رسیده که رقم بسیار پایینی است.

دلایل زیادی را می‌توان برای مشکل پیش آمده از سوی انویدیا مطرح کرد. در واقع، پردازنده گرافیکی AD106 انویدیا در حال حاضر تنها موردی است که با کمبود تولید قرار گرفته است. یکی از احتمال‌ها می‌تواند این باشد که انویدیا ظرفیت تولید خود را بر روی کارت‌های رده بالاتری مانند RTX 4090 و حتی پردازنده‌های هوش مصنوعی متمرکز کرده است.

در هر صورت، باید در نظر داشت که کارت گرافیک RTX 4060 Ti یکی از محبوب‌ترین کارت‌های گرافیک بازار در نسل فعلی به شمار می‌رود که با توجه به قیمت مناسب و عملکرد قابل قبول، گزینه اقتصادی و بسیار خوبی برای پی‌سی بازها است. انتظار می‌رود که تیم سبز هرچه زودتر ظرفیت تولید پردازنده مزبور را افزایش داده تا هرگونه کمبود در بازار به طور کامل برطرف شود.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments