فروش پلی‌استیشن 5 در سال ۲۰۲۲ دو برابر ایکس‌باکس سری ایکس خواهد بود؟

مشکل عرضه محدود کنسول‌ها به مرور برطرف می‌شود

پیش‌بینی فروش پلی‌استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس

بر اساس پیش‌بینی‌های پیرس هاردین، تحلیل‌گر موسسه‌ی Ampere، به نظر می‌رسد که فروش پلی‌استیشن 5 در سال جاری میلادی تقریبا دو برابر فروش ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس خواهد بود.

چیزی بیش از یک سال از عرضه‌ی کنسول‌های نسل نهم دو شرکت بزرگ مایکروسافت و سونی به نام‌های ایکس‌باکس سری ایکس، ایکس‌باکس سری اس و پلی‌استیشن 5 می‌گذرد. این پلتفرم‌ها با وجود همه‌گیری ویروس کرونا در زمان مقرر به بازار عرضه شدند. با این حال، عرضه‌ی آن‌ها مطابق با انتظارها صورت نگرفت؛ از یک طرف تعطیلی شماری از استودیوها باعث شد تا برخی از بازی‌های زمان عرضه همزمان با ورود کنسول‌ها به بازار به دست بازیکنان نرسند. در طرف دیگر، کاهش تولید قطعات اولیه به خصوص تراشه‌ها سونی و مایکروسافت را به دردسر انداخته و به همین خاطر عرضه‌ی کنسول‌های جدید با محدودیت‌های زیادی همراه بود؛ محدودیت‌هایی که همچنان ادامه دارند و طبق پیش‌بینی‌ها به این زودی‌ها به پایان نخواهند رسید.

حال که دقیقا یک سال از عرضه‌ی کنسول‌های نسل نهم گذشته، شواهد امر نشان می‌دهد که پلی‌استیشن 5 در مقایسه با ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس از نظر تجاری عملکرد بهتری داشته است؛ سونی در آخرین کزارش خود که در ماه سپتامبر سال گذشته میلادی منتشر شد، اعلام کرد که بیش از ۱۳.۳ میلیون پلی‌استیشن 5 در سراسر جهان به فروش رسیده است. این در حالی است که طبق گزارش‌های غیررسمی، مجموع فروش ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس تا پایان سال ۲۰۲۱ میلادی برابر با ۱۲ میلیون دستگاه بوده است. گفتنی است که برخلاف ژاپنی‌ها، ردموندی‌ها چند سالی است که به طور رسمی آمار و ارقامی از فروش کنسول‌های خود منتشر نمی‌کنند و تمامی گزارش‌های این پلتفرم از طریق منابع نزدیک به مایکروسافت و تحلیل‌گران مشهور ارائه می‌شوند.

به طور معمول، با شروع سال نو میلادی تحلیل‌گران مختلف از سوی شرکت‌های نامدار میزان فروش کنسول‌های جدید را تخیمن می‌زنند. یکی از این تحلیل‌گرها، پیرس هاردینگ نام دارد که در تازه‌ترین بررسی‌های خود مدعی شده که فروش پلی‌استیشن 5 در سال ۲۰۲۲ میلادی تقریبا دو برابر فروش کنسول‌های ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس خواهد بود. بر اساس اظهارات او، ظاهرا مشکل کمبود قطعات و تولید محدود کنسول‌ها به مرور برطرف می‌شود و تا پایان سال جاری میلادی میزان عرضه با تقاضا برابر خواهد شد.

پیرس هاردینگ پیش‌بینی کرده که در سال جاری میلادی، چیزی در حدود هجده میلیون پلی‌استیشن 5 در سرتاسر دنیا فروخته می‌شود. در طرف مقابل، او بر این باور است که مجموع فروش ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس چیزی نزدیک به ۹ میلیون دستگاه خواهد بود. این تحلیل‌گر نامدار در این خصوص توضیح می‌دهد:

به نظر می‌رسد که مشکلات عرضه‌ی محدود پلی‌استیشن 5 و ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس به مرور زمان حل می‌شود. پیش‌بینی ما این است که سونی نسبت به مایکروسافت دو برابر فروش بیشتری در طول سال ۲۰۲۲ میلادی خواهد داشت.

بدون شک در صورتی که مشکل عرضه‌ی محدود کنسول‌های نسل نهم برطرف شود، بازیکنان بیشتری به سراغ تهیه‌ی پلتفرم‌های مورد نظر خود خواهند رفت و در نتیجه فروش سخت افزار در سال جاری بیشتر از قبل خواهد شد. با این حال، برتری یک کنسول نسبت به دیگری به فاکتورهای گوناگونی بستگی دارد. برای مثال، اگر اخبار بازی‌ها را در رسانه سرگرمی دنبال کرده باشید، احتمالا اطلاع دارید که چند روز پیش شرکت مایکروسافت با پرداخت مبلغ نجومی ۶۹ میلیارد دلار، اکتیویژن بلیزارد را خریداری کرد.

پیش‌بینی فروش پلی‌استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس

این خرید بزرگ قرار است در سال مالی ۲۰۲۳ میلادی نهایی شود و تا آن زمان اکتیویژن بلیزارد به طور مستقل به فعالیت خود ادامه خواهد داد. از این رو، هرچند که نتیجه‌ی این معامله‌ی بزرگ از نظر ساخت بازی‌های بیشتر برای ایکس‌باکس طی سال جاری مشخص نمی‌شود، اما همین که مایکروسافت وضعیت عجیبی در صنعت بازی‌های ویدیویی رقم زده و نگرانی‌های زیادی در خصوص آینده‌ی مجموعه‌های کال آو دیوتی را به وجود آورده، می‌تواند نظر کاربران را به سوی ایکس‌باکس جلب کند.

دقت داشته باشید که مایکروسافت صاحب اکتیویژن بلیزارد و تمامی بازی‌ها و استودیوهای آن‌ها است و در کنار آن، بتزدا را نیز در اختیار خود دارد. لااقل جو روانی این خریدها می‌تواند برخی‌ها را از خرید پلی‌استیشن 5 منصرف و در عوض توجه‌ی آن‌ها را به سوی ایکس‌باکس معطوف کند. البته، شرکت سونی نیز در حال توسعه‌ی عناوین انحصاری بزرگی است که هر کدام طرفداران خاص خود را دارند.

در هر صورت،علی‌رغم وعده‌های مدیران مبنی بر اتمام جنگ کنسولی در نسل نهم، به نظر می‌رسد که رقابت بر سر تصاحب بازار و صنعت بازی‌های ویدیویی دو چندان شده و مایکروسافت و سونی در راستای اهداف خود سخت تلاش می‌کنند. باید منتظر ماند که دید که سرویس اشتراکی ایکس‌باکس گیم پس و خریدهای باورنکردنی ردموندی‌ها می‌تواند موفقیت ایکس‌باکس در نسل حاضر را تضمین کند و یا این شرکت سونی است که به لطف عناوین انحصاری و پرطرفدار خود همچنان پیشتاز خواهد بود.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با پیش‌بینی پیرس هاردینگ درباره فروش دو برابر پلی‌استیشن 5 نسبت به رقیب خود چیست؟ به نظر شما، آیا سونی در نسل نهم نیز برنده میدان خواهد بود و یا مایکروسافت به پشتوانه سرمایه‌ی عظیم می‌تواند همه چیز را به نفع خود تغییر دهد؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا