آپدیت 7.50 پلی‌استیشن 4 دردسر‌ساز شد!

کاربران با مشکل بوت دستگاه دست و پنجه نرم می‌کنند

آپدیت 7.50 پلی‌استیشن 4

با استناد به گزارش‌های منتشر شده از سوی شماری از کاربران، به نظر می‌رسد که آپدیت 7.50 کنسول پلی‌استیشن 4 مشکلاتی از قبیل عدم بوت دستگاه و نمایش صفحه‌ی سیاه را به همراه آورده است.

همان‌طور که اطلاع دارید، شرکت سرگرمی‌های تعاملی سونی از زمان عرضه‌ی پلی‌استیشن 4 تا به امروز، به‌روزرسانی‌های متعددی را به منظور ارائه‌ی ویژگی‌ها و قابلیت‌های جدید و همچنین بهبود عملکرد سیستم و افزایش پایداری آن منتشر کرده است. در همین راستا، چند روز پیش بود که به‌روزرسانی شماره‌ی 7.50 دستگاه پس از چند هفته بتای آزمایشی، در نهایت در اختیار کاربران قرار گرفت که طبق روال همیشه، این آپدیت نیز با بهبود بخشیدن عملکرد کنسول، تجربه‌ی به مراتب بهتری را برای بازیکنان به ارمغان می‌آورد.

با این حال، به نظر می‌رسد که Firmware جدید پلی‌استیشن 4 نه تنها منجر به بهبود عملکرد دستگاه نشده، بلکه مشکلات نسبتا زیادی را هم برای گروهی از کاربران به وجود آورده و چه بسا بازیکنان در این روزهای قرنطنیه نمی‌توانند از کنسول خود استفاده کنند. به عبارت دقیق‌تر، طبق گزارش‌های منتشر شده در انجمن‌های معتبر همچون ردیت (Reddit)، ظاهرا کنسولِ تعداد نسبتا زیادی از کاربران پس از فرآیند نصب این به‌روزرسانی بوت نمی‌شود و به نوعی در حال حاضر کنسول آن‌ها قابل استفاده نیست. این مشکل زمانی جدی‌تر می‌شود که گویا سیستم در حالت Safe Mode نیز قادر به نصب به‌روزرسانی جدید از طریق USB نیست.

کاربر Portions4Many در این باره توضیح می‌دهد:

[پس از نصب این به‌روزرسانی و ریستارت]، کنسول من به طور خودکار وارد حالت Safe Mode شد و در ابتدا درخواست کرد تا به‌روزرسانی از طریق USB نصب شود (نور آبی به نور سفید تغییر کرد). اگر این درخواست را لغو کنید، کنسول به صورت خودکار خاموش می‌شود و پس از روشن کردن، این فرآیند بار دیگر تکرار خواهد شد. با این حال، اگر وارد حالت Safe Mode شوید و روی یکی از گزینه‌های 1، 2، 3 (از طریق اینترنت)، 4 و 5 کلیک کنید، هیچ اتفاقی رخ نمی‌دهد و شما بار دیگر به منوی درخواست نصب آپدیت از طریق USB بازگردانده می‌شوید.

طبق گفته‌های این کاربر، دریافت فایل فریمور جدید از وب‌سایت رسمی پلی‌استیشن و نصب آن از طریق USB نیز مشکل ایجاد شده را برطرف نمی‌کند و در صورت طی این فرآیند، با خطای CE-34788-0 روبه‌رو خواهید شد. از طرفی، مشکلات به وجود آمده در پی آپدیت 7.50 کنسول پلی‌استیشن 4 صرفا به این مورد ختم نشده و عده‌ی دیگری از بازیکنان گزارش‌های مبنی بر روشن و خاموش شدن ناگهانی دستگاه خود را گزارش کرده‌اند؛ به طوری که طبق اظهارات این افراد، به نظر می‌رسد سیستم آن‌ها بدون اجازه‌ی کاربر به طور غیرمنتظره خاموش شده و این مشکل به صورت یک چرخه پس از ریستارت دستگاه، همچنان تکرار می‌شود.

در این میان، شرکت سرگرمی‌های تعاملی سونی در پاسخ به مشکلات ناشی از این آپدیت، اعلام کرده است که به دلیل شیوع گسترده‌ی ویروس مرگبار کرونا و تعطیلی مراکز تعمیرات و پشتیبانی پلی‌استیشن در سراسر ایالات متحده آمریکا، امکان مراجعه‌ی حضوری برای کاربران فراهم نیست و بازیکنان صرفا از طریق وب‌سایت رسمی پشتیبانی PlayStation این موضوع را پیگیری کنند. در انتهای این بیانیه گفته شده سونی اشاره کرد که زمان بازگشایی مجدد این مراکز هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

آپدیت 7.50 پلی‌استیشن 4

بیانیه‌ی رسمی شرکت سونی در این خصوص به شرح زیر است:

برای مشکل به‌وجود آمده، می‌توانید به وب‌سایت پشتیبانی پلی‌استیشن مراجعه کنید. همچنین، توجه داشته باشید که در حال حاضر مراکز تعمیرات رسمی پلی‌استیشن در سراسر ایالات متحده آمریکا [به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا و قوانین منع تردد] تعطیل است. در حالی که ما با مشتریان خود ابراز همدردی می‌کنیم، اما متاسفانه هنوز نمی‌توان زمان مشخصی را برای بازگشایی این مراکز تخمین زد.

فارغ از این‌ها، نمایش صفحه‌ی سیاه پس از روشن شدن کنسول از دیگر مشکلاتی است که گروهی از کاربران گزارش داده‌اند. به علاوه، به نظر می‌رسد که این آپدیت درایو بلوری (Blu-ray) دستگاه را نیز مختل کرده و در حال حاضر عملکرد صحیحی ندارد؛ به طوری که گویا این درایو هم‌اکنون قادر به خواندن برخی از دیسک بازی‌ها نیست. همچنین، برخی از کاربران در هنگام دریافت فریمور با خطای SU-42118-6 مواجه می‌شوند که این موضوع نیز مانع از نصب آپدیت و سیستم‌عامل جدید شده است.

در هر حال، بروز چنین مشکلاتی در این بحبوحه‌ی حساس که همه‌گیری ویروس خطرناک کرونا میلیاردها انسان را خانه نشین کرده، یقینا اعتراض‌های بی‌شماری را برای شرکت سرگرمی‌های تعاملی سونی به همراه خواهد داشت. از طرفی، با توجه به شرایط مهم کنونی، انتظار می‌رود که قوانین منع تردد و تعطیلی بسیاری از مراکز تعمیرات پلی‌استیشن حداقل برای چند هفته‌ی دیگر تمدید شود که در این صورت، سرگرمی بسیاری از بازیکنان مختل خواهد شد. از این رو، اگر تا به این لحظه آپدیت 7.50 پلی‌استیشن 4 را دریافت نکرده‌اید، تا اطلاع ثانوی از نصب آن خودداری کنید و با غیرفعال سازی دریافت خودکار به‌روزرسانی از طریق تنظیمات دستگاه، با فریمورهای قدیمی‌تر به تجربه‌ی بازی‌ها بپردازید. در غیر این صورت، چنانچه با ایرادات مذکور مواجه شده‌اید، تا بیانیه‌ی رسمی دیگر سونی منتظر بمانید.

در پایان این خبر، آیا شما هم پس از نصب این به‌روزرسانی با مشکلات فوق روبه‌رو شده‌اید؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

4 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا