بازی های انحصاری پلی استیشن

کدام بازی های انحصاری پلی استیشن باید برای پی سی منتشر شوند؟

آیا سونی فرصت سوزی‌های قدیمی را تبدیل به سود کلان می‌کند؟

بازی های انحصاری پلی استیشن همیشه سبب پیشرفت دنیای ویدیو گیم شده و از همین رو، نه تنها در میان کاربران این پلتفرم محبوب بوده، بلکه در میان کاربران دیگر پلتفرم‌ها نیز طرفداران بی شماری دارند و همین موضوع بهترین بهانه سونی برای انتشار بازی‌های خود در رایانه شخصی و دیگر پلتفرم‌ها است.

چند سال است که شرکت سونی بازی‌ های انحصاری پلی استیشن را برای رایانه شخصی به انتشار رسانده و باید گفت تا به حال نتایج بسیار عالی از این حرکت دریافت کرده است. از جمله پر طرفدارترین بازی های‌ انحصاری پلی استیشن که برای رایانه شخصی به انتشار رسیده‌اند می‌توان به بازی Horizon Zero Dawn، God of War و Days Gone اشاره داشت و بدون شک سونی به انتشار بازی‌های خود برای رایانه شخصی ادامه خواهد داد.

همانطور که می‌دانید در به زودی شاهد انتشار بازی Marvel’s Spider-Man Remastered برای رایانه شخصی خواهیم بود که در پلی استیشن طرفداران بسیاری را به خود جلب کرد و بدون شک شاهد خرید این بازی توسط بسیاری از پی سی گیمرها خواهیم بود. علاوه بر آن، سونی قصد دارد در آینده نا مشخص، بازی The Last of Us Part 1 را برای رایانه شخصی به انتشار رسانده و در حالی که سال‌ها از انتشار اولیه این بازی می‌گذرد، فعالان دنیای گیم باور دارند که این بازی فروش خارق العاده‌ای را در رایانه شخصی تجربه خواهد کرد. اما پرسشی که امروز قصد داریم پاسخ دهیم، این بوده که چه بازی‌های دیگری از پلتفرم‌ پلی استیشن باید به رایانه شخصی راه بیابند؟

سه گانه Killzone

به گفته بسیاری از فعالان، یکی از عناوینی در پلی استیشن که می‌تواند نظر بسیاری از پی سی گیمرها را جلب کند، سه گانه Killzone است. این سری بازی که در سبک شوتر اول شخص بوده، در زمان انتشار اولیه هر سه نسخه توانست فروشی فوق العاده را تجربه کند که باید گفت این سری بازی مستحق چنین فروشی بود. نسخه دوم این بازی به نظر بسیاری بهترین نسخه آن بوده و در حقیقت همین نسخه از سری بازی کیل زون بود که توجه گیمرها را جلب کرد. متاسفانه سری بازی Killzone مشکلی بسیار عمده در هر سه نسخه داشت و آن کیفیت ساخت کلی آن بود.

به نظر ما سونی با طراحی، توسعه و انتشار ریمستر هر سه نسخه این سری بازی و در کنار آن، انتشار برای رایانه شخصی نه تنها سودی کلان به جیب می‌زند، بلکه بسیاری کاربر را راضی کرده و حتی می‌تواند برنامه‌هایی جدید برای توسعه نسخه‌ای جدید از این سری بازی دوست داشتنی فراهم کند.

God of War

در ابتدا باید اشاره داشت که ما درباره نسخه خارق العاده ۲۰۱۸ سری بازی خدای جنگ که چندی پیش برای رایانه شخصی نیز منتشر شد صحبت نمی‌کنیم. روی صحبت ما با نسخه ابتدایی سری بازی خدای جنگ است. همچنین باید افزود که نسخه HD بازی‌های God of War و God of War II برای کنسول پلی استیشن ۳ منتشر شد و علاوه بر آن ما شاهد عرضه دو بازی God of War Chains of Olympus و God of War Ascension برای چند پلتفرم متفاوت بودیم و باور داریم زمان آن رسیده که نسخه رسمی اولین نسخه‌های این سری بازی در اختیار کاربران رایانه شخصی قرار بگیرند.

ما باور داریم که سونی در حال از دست دادن این فرصت طلایی بوده و هر چه زودتر باید نسخه‌های ابتدایی این سری بازی را برای رایانه شخصی به انتشار برسانند. به عقیده ما آن‌ها باید ابتدا نسخه اول این سری بازی را به طور کامل ریمستر کرده و در اختیار کاربران قرار دهند و در صورتی که شاهد بازخورد مثبت آن بودند، به دنبال توسعه و انتشار نسخه دوم این سری بازی رفته و کاربران را شاد کنند. بدون شک افراد بسیاری هستند که نسخه‌های ابتدایی این سری بازی را تجربه نکرده و منتظر تجربه آن در رایانه شخصی خود هستند.

سری بازی Infamous

استودیو ساکر پانچ (Sucker Punch) نسخه اول سری بازی Infamous را به زیباترین شکل ممکن طراحی کرد، با این حال فروش کم این بازی سبب سر شکستگی سونی و البته ساکر پانچ شد. با وجود چنین اتفاقاتی، به عقیده ما انتشار نسخه رایانه شخصی این بازی می‌تواند سبب افزایش محبوبیت آن و بازگشایی راهی تازه برای توسعه نسخه سوم این سری بازی باشد.

سری بازی Infamous، به خصوص در نسخه ابتدایی به بهترین شکل ممکن حس شخصی نیمه خدا در میان انبوهی از انسان‌های فانی را به شما القا می‌کند. شخصیت اصلی این بازی یعنی کول مک‌گرت (Cole McGrath) با استفاده از قدرت‌هایی غیر عادی بر پایه الکتریسیته و البته قدرت بدنی بالای خود، در سر تاسر شهر بدون مشکل جابجا می‌شود. بدون شک تجربه نسخه ریمستر این بازی، آن هم در رایانه شخصی می‌تواند بی نظیر باشد.

Gran Turismo

اجازه دهید آغاز این بخش را کمی متفاوت کنیم! سری بازی Forza Motorsport طی سال‌های اخیر طرفداران بیشتری را نسبت به سری بازی Gran Turismo به خود دیده و به عقیده عموم از شبیه ساز رانندگی انحصاری پلی استیشن پیشی گرفته است، با این حال سری بازی گرن توریسمو هنوز معروف‌ترین شبیه ساز رانندگی در دنیای ویدیو گیم بوده و همین موضوع می‌تواند بهترین دلیل برای انتشار این سری بازی در رایانه شخصی باشد.

بدون شک بهترین انتخاب، انتشار بازی Gran Turismo 7 برای رایانه شخصی بوده، با این حال نسخه‌های قدیمی این سری بازی خاطرات کودکی بسیاری از گیمرها را تازه کرده و می‌تواند توجه پی سی گیمرهای فراوانی را جلب کند.

The Last Guardian

عنوانی که برای مدتی طولانی در دست توسعه بود به حق خود نرسید و در کنار کیفیت کلی بسیار خوب این عنوان، نظر کاربران چندانی را در پلی استیشن جلب نکرد و فکر می‌کنیم همین مسئله بهترین دلیل برای انتشار بازی The Last Guardian در رایانه شخصی است. به عبارت دیگر منتشر نشدن این بازی در رایانه شخصی مایه تاسف است! اینگونه به نظر می‌رسد که بازی The Last Guardian توسط بسیاری از گیمرها شناخته نشده و می‌توان متهم این موضوع را شرکت سونی برای تبلیغات ضعیف دانست.

باید گفت بازی The Last Guardian شاهکاری به تمام معنا از لحاظ داستان سرایی و جلوه‌های بصری بوده که مشکلات بسیار کمی در آن دیده می‌شود. هدف اصلی این بازی در کنار فضای خاص و گیرا، ارتباط میان شخصیت اصلی و تریکو (Trico) موجودی شبیه به سگ با بال بوده که به لطف هوش مصنوعی قوی بازی، رفتاری متفاوت را طی داستان و در نتیجه اتفاقات متفاوت از خود بروز می‌دهد. ارتباط میان این دو شخصیت بسیار عجیب و البته بسیار خاص بوده که هر کسی باید فرصت تجربه آن را داشته باشد.

Horizon Forbidden West

نسخه اول سری بازی Horizon با نام Horizon Zero Dawn در زمان انتشار برای رایانه شخصی فروشی بی همتا را به دنبال داشت و در کنار گیم پلی بی نظیر، جلوه‌های بصری بهبود یافته، نرخ فریم بالاتر و پشتیبانی از صفحات عریض، این بازی را تبدیل به یکی از بازی‌های مورد علاقه بسیاری از گیمرها کردند. پس از آن ما شاهد انتشار نسخه دوم این سری بازی با نام Horizon Forbidden West در پلی استیشن ۴ و پلی استیشن ۵ بودیم و شکی نیست که منتشر نکردن این بازی برای رایانه شخصی در آینده نزدیک می‌تواند باختی بزرگ برای سونی و گوریلا گیمز (Guerrilla Games) باشد.

بازی Horizon Forbidden West می‌تواند این استاندارد را ارائه دهد که بازی‌های انحصاری پس از گذشت تنها یک سال از عرضه اولیه در پلی استین، برای رایانه شخصی به انتشار برسند، با این حال این نظر ما بوده و گمان نداریم که شاهد انتشار نسخه رایانه شخصی این بازی در فوریه سال ۲۰۲۳ باشیم! در همین حین، این احتمال وجود دارد که سونی حتی برنامه انتقال این بازی به رایانه شخصی را آغاز نکرده باشد.

Ratchet & Clank

این تیم دو نفره دوست داشتنی، همیشه جای خاصی در قلب کاربران پلی استیشن داشته و به تازگی آخرین نسخه این با نام Ratchet & Clank: Rift Apart در اختیار کاربران پلی استیشن ۵ قرار گرفته است. حال که احتمالا تا سال‌ها شاهد نسخه‌ای جدید از این بازی نخواهیم بود، بهترین زمان برای سونی و اینسومنیاک (Insomniac) بوده که مسیر این بازی به رایانه شخصی را هموار کنند.

لازم به ذکر است شایعاتی ضد و نقیض از ورود این بازی به دنیای پی سی گیمینگ شنیده شده، با این حال سونی و اینسومنیاک، هیچکدام مهر تاییدی بر این شایعات نزده‌اند و این در حالی است که بسیار گمان دارند سونی سرنخ‌هایی را در اختیارشان قرار داده است. ما باور داریم که سری بازی Ratchet & Clank یکی از بهترین سری بازی‌های انحصاری پلی استیشن بوده و مستحق تجربه شدن توسط کاربران بیشتری است.

Resistance: Fall of Man

سری بازی Resistance متاسفانه فروش قابل قبولی را در پلی استیشن ۳ تجربه نکرد و بسیاری دلیل آن را کلیت این سری بازی می‌دانند که برای جمعیت بسیار زیادی آزار دهنده است! داستان سری بازی Resistance ما را به جهانی موازی در سال ۱۹۴۹ برده که بخش زیادی از قاره اروپا توسط نیروهای غیر زمینی که با نام کایمرا (Chimera) شناخته می‌شوند اشغال شده است.

دنیای سری بازی Resistance به شدت تاریک بوده و گیم پلی و باس فایت‌های آن، می‌تواند شما را به شدت جذب کند. قدرت استفاده از سلاح‌های متفاوت که تلفیقی از سلاح‌های امروزی و سلاح‌های آیندگان هستند آن را عنوانی بسیار خاص از لحاظ گیم پلی کرده است. ما باور داریم که سری بازی Resistance، به خصوص اولین نسخه آن که با نام Resistance: Fall of Man شناخته می‌شود، می‌تواند یکی از بهترین بازی های انحصاری پلی استیشن در رایانه شخصی باشد.

Gradius V

بازی Gradius V‌ در زمان انتشار برای پلی استیشن ۲، چشمان بسیاری را به خود خیره کرد، اما متاسفانه کاربران در دیگر پلتفرم‌ها موفق به تجربه این بازی دوست داشتنی نشدند و می‌توان گفت سونی فرصت بزرگ دیگری را با منتشر نکردن این بازی در رایانه شخصی از دست داد. با این حال این بازی هنوز عاشقان بسیاری داشته و بد نیست شرکت کونامی (Konami) با همکاری سونی این بازی را در اختیار کاربران رایانه شخصی قرار دهد. شاید حتی انتشار Gradius V برای رایانه شخصی راهی بسیار مناسب برای خروج کونامی از بحران فعلی خود باشد!

بازی Gradius V ثانیه به ثانیه آدرنالین در بدن شما ترشح کرده و موسیقی متن این بازی، شما را به آسمان‌ها می‌برد! گرچه سال‌های بسیاری از انتشار این عنوان گذشته، جلوه‌های بصری آن بسیار خیره کننده بوده و از نظر گیم پلی، یک عنوان شوتر تمام و کمال است. ناگفته نماند که پیش برد بازی Gradius V حتی در آسان‌ترین سطح نیز بسیار سخت بوده و به عبارت دیگر، شما نیازمند کسب مهارت برای به پایان رسانده این بازی دوست داشتنی هستید.

Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots

بسیاری از نسخه‌های سری بازی Metal Gear Solid در دسترس کاربران دیگر پلتفرم‌ها قرار گرفتند، اما در میان آن‌ها یک نسخه وجود داشته که هنوز در انحصار کنسول نسل هفتمی پلی استیشن ۳ است. ما باور داریم این واقعیت باید تغییر کرده و داستان سالید اسنیک (Solid Snake) در بازی Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots باید در اختیار کاربران دیگر پلتفرم‌ها قرار بگیرد.

البته به این نکته نیز باید اشاره داشت که این بازی نیازمند یک ریمستر جانانه بوده تا ما بتوانیم به بهترین شکل این بازی دوست داشتنی را تجربه کنیم. بازی Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots مشکلات بسیاری داشت، با این حال این عنوان مخفی کاری مستحق تجربه شدن توسط کاربران بیشتری است. شاید یکی از منفی‌ترین نکات این عنوان را بتوان ویدیوهای بسیار طولانی میان مراحل مختلف بازی دانست که البته برای بسیاری گیمرها موهبتی بی نظیر است.

بدون شک بازی های انحصاری پلی استیشن پتانسیل بسیار بالایی برای بیش از پیش شناخته شدن داشته و به نظر می‌رسد که سونی فرصت‌های طلایی بسیاری را از دست داده که می‌تواند با پیشگیری روند سال‌های اخیر خود بیش از پیش به موفقیت رسیده و مسیر کاربران بیشتری را به سوی پلی استیشن باز کند. نظر شما درباره بازی‌های فهرست ما چیست؟ شما دوست دارید کدام بازی‌های انحصاری پلی استیشن به رایانه شخصی راه بیابند؟ منتظر نظرات شما هستیم.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا