کنترلر جدید هدست واقعیت مجازی پلی‌استیشن معرفی شد

شکل و شمایل جالب کنترلرهای نسل بعدی PSVR

کنترلر جدید PlayStation VR

شرکت ژاپنی سونی چندی پیش در اقدامی غیرمنتظره، از کنترلر جدید هدست واقعیت مجازی پلی‌استیشن (PlayStation VR) برای کنسول پلی‌استیشن 5 رونمایی کرد.

واقعیت مجازی یکی از جالب‌ترین تکنولوژی‌های چند سال اخیر صنعت بازی‌های ویدیویی به شمار می‌رود که کمپانی سونی در اواخر سال ۲۰۱۶ میلادی اولین هدست واقعیت مجازی خود را تحت عنوان PlayStation VR راهی بازار کرد. اگرچه تا به امروز بازی‌های متنوعی برای این هدست عرضه شده و سونی نیز در طول این مدت به حمایت و پشتیبانی از آن پرداخته، اما PSVR آن‌طور که باید و شاید جایگاه خاصی در صنعت بازی‌های ویدیویی را از آن خود نکرده و چه بسا همچنان بسیاری از کاربران پلی‌استیشن تمایلی به خرید این دستگاه و تجربه‌ی بازی‌های آن ندارند.

با همه‌ی این‌ها، چند سالی از عرضه‌ی این هدست می‌گذرد و چند ماه پیش نیز کنسول جدید پلی‌استیشن 5 به بازار عرضه شد. در این برهه، بسیاری از تحلیل‌گران و بازیکنان بر این باور بودند که سونی همزمان با کنسول نسل نهم خود، از نسل بعدی هدست واقعیت مجازی پلی‌استیشن پرده برمی‌دارد. اگرچه این اتفاق در آغاز نسل نهم صورت نگرفت، اما ساعاتی پیش کمپانی ژاپنی سونی در اقدامی غافل‌گیرکننده و ناگهانی، از کنترلر جدید PlayStation VR برای کنسول پلی‌استیشن 5 رونمایی کرد که شکل و شمایل کاملا متفاوتی دارد و از برخی تکنولوژی‌های دوال سنس از جمله تریگرهای تطبیقی بهره می‌برد.

اولین نکته نسل جدید کنترلرهای واقعیت مجازی پلی‌استیشن که توجه بازیکنان را به خود جلب می‌کند، طراحی جالب و منحصر به فرد آن است. این کنترلرها این بار به صورت کروی شکل طراحی شده‌اند که طبق اظهارات سونی، این نوع طراحی باعث می‌شود تا دسته‌ها به راحتی و بدون هیچ فشاری روی دست بازیکن قرار گیرد و گیمرها در هنگام استفاده از آن، احساس بسیار راحتی خواهند داشت. کمپانی سونی در این خصوص توضیح می‌دهد:

کنترلرهای نسل جدید هدست واقعیت مجازی پلی‌استیشن کروی شکل هستند. این موضوع باعث می‌شود تا آزادی عمل دستان بازیکنان در هنگام استفاده از آن و حرکت دادن دست‌ها بسیار فوق‌العاده‌ باشد و هیچ فشار خاص و مضاعفی در دست کاربر احساس نمی‌شود. ما ارگونومی این کنترلرها را با نهایت دقت طراحی کردیم و از این رو، کاربر در حین استفاده احساس راحتی خواهد کرد. در طراحی و ساخت نسل جدید کنترلرها، ما آزمایش‌های مختلفی را روی طیف گسترده‌ای از کاربران انجام داده‌ایم و سعی بر این داریم که از این بررسی‌های دقیق، نهایت بهره را ببریم. نتیجه‌ی نهایی این آزمایش‌ها، ساخت محصولی است که می‌تواند نحوه‌ی تجربه‌ی بازی‌های واقعیت مجازی را به کلی تغییر دهد.

در کنار طراحی جالب و منحصر به فرد کنترلر نسل جدید PSVR که به معنای واقعی کلمه می‌تواند نحوه‌ی تجربه‌ی بازی‌های واقعیت مجازی را تغییر دهد، این دسته‌ها به یک سری ویژگی‌های جدید نیز مجهز شده‌اند. اولین قابلیت جدید این کنترلرها، تریگرهای تطبیقی (Adaptive Triggers) است. این ویژگی که تکنولوژی آن در دوال سنس، کنترلر پلی‌استیشن 5، نیز مورد استفاده قرار گرفته، در واقع باعث می‌شود تا کاربر با فشردن کلیدهای این کنترلرها، میزان کشش و فشار قابل‌ لمسی را تجربه کند. گفتنی است که این ویژگی عملکرد دقیقا مشابهی با کلیدهای L2 یا R2 کنترلر کنسول PS5 دارد.

کنترلر جدید PlayStation VR

بازخورد لمسی یا هپتیک (Haptic) از دیگر ویژگی‌های جدید کنترلر جدید PlayStation VR است. مشابه آنچه که در کنترلر دوال سنس مورد استفاده قرار گرفته، این ویژگی باعث می‌شود تا متناسب با نوع بازی و شرایط آن، احساس متفاوتی از طریق کنترلر به بازیکن منتقل شود. بازخورد لمسی کمک می‌کند تا تجربه‌ی بازی بسیار واقع‌گرایانه به نظر برسد و بازیکن تا حد ممکن غرق در بازی شود. برای مثال، اگر روی یک مسیر خاکی مشغول رانندگی باشید و ناگهان وارد مسیر آسفالتی شوید، این تفاوت را از طریق کنترلر به خوبی احساس خواهید کرد.

از دیگر ویژگی‌های جدید این کنترلر می‌توان به قابلیت تشخیص انگشت (Finger Touch Detection) اشاره کرد. با استفاده از این قابلیت، بدون نیاز به فشردن هر کدام یک از کلیدها، دسته به طور خودکار هر یک از انگشت‌های دست شما را تشخیص می‌دهد. با تشخیص انگشت‌های دست، شما در طول تجربه‌ی بازی‌ها می‌توانید دستان و انگشتان را به طور آزادانه و طبیعی تکان و جابه‌جا کنید. شرکت سونی در خصوص این ویژگی توضیح داده که برای تشخیص انگشت‌ها، یک حلقه به نام Tracking Ring در پایین هر کنترلر تعیبه شده که به کمک آن، انگشت‌های کاربر بدون فشردن کلیدها به صورت خودکار شناسایی می‌شود.

هیدکی نیشینو (Hideaki Nishino)، معاون ارشد برنامه ریزی و مدیریت پلتفرم‌ها در شرکت سرگرمی‌های تعاملی سونی، مدعی است که طراحی این کنترلر جدید با همکاری قسمت‌های مختلف کمپانی سونی همچون بخش مهندسی، طراحی و بخش سرگرمی‌های تعاملی سونی صورت گرفته و هر بخش با بررسی دقیق، مدل نهایی این محصول را خلق کرده‌اند. این معاون بر در خلال گفته‌های خود اعلام کرد هدف اصلی این است که کنترلرهای جدید یک گام بلند در پیشرفت هدست واقعیت مجازی و تجربه‌ی بازی‌های آن بردارد.

او در این‌باره توضیح می‌دهد:

در راستای تحقق اهداف و چشم‌اندازهای ما، کنترلر جدید PlayStation VR برای ارائه‌ی تجربه‌ی عمیق و درگیرکننده در دنیای واقعیت مجازی ساخته شده‌اند. تمام نوآوری‌های خود که پیش‌تر در ساخت کنترلر دوال سنس برای پلی‌استیشن 5 مورد استفاده قرار گرفته بودند، در این کنترلر جدید نیز وجود دارند تا بهترین و واقع‌گرایانه‌ترین تجربه‌ی ممکن برای بازیکن رقم زده شود.

کنترلر جدید PlayStation VR

علی‌رغم ایده‌های جالب سونی، نکته مهم این است که باید بازی‌سازان در خلق آثار جدید واقعیت مجازی از این ویژگی‌ها و قابلیت‌ها استفاده کنند؛ چرا که در غیر این صورت این قابلیت‌های جالب مشابه دوال سنس و عدم پشتیبانی برخی از بازی‌ها از ویژگی‌های آن، عملا غیرقابل استفاده خواهند بود. این موضوع به همکاری مداوم سونی با استودیوهای بازی‌سازی نیاز دارد و این در حالی است که سونی آن‌طور که باید و شاید روی ساخت عناوین متنوع VR سرمایه‌گذاری نمی‌کند و کاتالوگ چندان متنوع و گسترده‌ای از بازی‌های این هدست در دسترس بازیکنان نیست. با این حال، کمپانی مزبور مدعی است که در آینده با بازی‌سازان بیشتری برای خلق آثار واقعیت مجازی همکاری خواهد کرد.

هیدکی نیشینو در این خصوص می‌گوید:

از کنترلرهای جدید هدست واقعیت مجازی پلی‌استیشن بسیار هیجاه زده هستیم. اما مسئله مهم این است که بازی‌سازان و تیم‌های توسعه‌دهنده در خلق آثار نسل بعدی خود از این ویژگی‌ها و قابلیت‌ها استفاده کنند. نمونه‌های اولیه‌ی کنترلرهای جدید ما به زودی در اختیار سازندگان قرار خواهد گرفت و ما بی‌صبرانه متتظر هستیم تا ایده‌های بازی‌سازان را مشاهده کنیم.

در حال حاضر اطلاعات بیشتری در خصوص نسل بعدی هدست واقعیت مجازی برای پلی‌استیشن 5 ارائه نشده و باید منتظر ماند تا کمپانی سونی به طور کامل مشخصات فنی این دستگاه را به اشتراک بگذارد. از طرفی، هنوز قیمت کنترلر جدید PlayStation VR در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و چه بسا سونی تاریخی برای عرضه‌ی عمومی آن‌ها مشخص نکرده است. با این حال، از آنجا که در ابتدا قرار است نمونه‌های اولیه‌ی این کنترلرها به دست توسعه‌دهندگان برسد، بدیهی است که این دسته‌ها تا تولید انبوه و عرضه در سراسر جهان فاصله‌ی زیادی دارند و به احتمال قوی در سال ۲۰۲۲ میلادی روانه بازار خواهند شد. هرچند، این موضوع تاکنون توسط سونی تایید و یا تکذیب نشده و صرفا بر اساس حدس و گمان مطرح شده است.

همان‎طور که اشاره کردم، اولین مدل هدست واقعیت مجازی پلی‌استیشن در سال ۲۰۱۶ میلادی به صورت انحصاری برای کنسول پلی‌استیشن 4 عرضه شد. این هدست که با برچسب قیمتی ۳۹۹ دلار به طور جداگانه به فروش می‌رسد، به عنوان یک ابزار نسبتا ارزان قیمت برای تجربه‌ی بازی‌های واقعیت مجازی شناخته می‌شود که سازگاری تمام و کمال آن با کنسول نسل هشتم سونی، از جمله بزرگ‌ترین مزایای آن به حساب می‌آید و شرکت سرشناس سونی نیز طی سال‌های گذشته بازی‌ی متنوعی را در راستای پشتیبانی از هدست واقعیت مجازی خود منتشر کرده است. لازم به ذکر است که پلی‌استیشن VR در حال حاضر از کنسول جدید پلی‌استیشن 5 نیز پشتیبانی می‌کند و کاربران به راحتی می‌توانند عناوین واقعیت مجازی خود را به کمک این هدست روی پلتفرم جدید ژاپنی‌ها تجربه کنند. هرچند، در نظر داشته باشید که برای استفاده از آن به یک آداپتور جدید نیاز خواهید داشت.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با کنترلر جدید PlayStation VR برای کنسول پلی‌استیشن 5 چیست؟ به نظر شما، آیا سونی می‌تواند با عرضه‌ی نسل جدید هدست واقعیت مجازی خود، نسل نهم صنعت بازی‌های ویدیویی را قبضه کند؟ عرضه‌ی این دستگاه تا چه اندازه در موفقیت پلی‌استیشن جدید تاثیرگذار خواهد بود؟ نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا