انحصاری‌های پلی‌استیشن به پلتفرم رایانه‌های شخصی خواهند آمد

سونی در مسیر مشابهی با مایکروسافت قدم می‌گذارد

انحصاری‌های پلی‌استیشن به پلتفرم رایانه‌های شخصی خواهند آمد سورنا رضایی ۰ ۰۹ شهریور ۱۳۹۹ اخبار بازی
انحصاری‌های پلی‌استیشن

با توجه به گزارش رسمی‌ای که شرکت سونی منتشر کرده، در آینده تعداد بیشتری از انحصاری‌های پلی‌استیشن به پلتفرم رایانه‌های شخصی خواهند آمد.

مارس سال گذشته‌ی میلادی بود که کوانتیک دریمز انتشار Heavy Rain ،Detroit: Become Human و Beyond: Two Souls را برای رایانه‌های شخصی تایید کرد. این اقدام تعجب بسیاری را برانگیخت؛ زیرا هر سه بازی یاد شده تحت عنوان انحصاری‌های پلی‌استیشن به بازار عرضه شده بودند. در ادامه، Death Stranding هم به سرنوشت مشابهی دچار شد. جدیدترین ساخته‌ی هیدئو کوجیما (Hideo Kojima) در نوامبر سال گذشته‌ی میلادی به پلی‌استیشن 4 آمد و نسخه‌ی رایانه‌های شخصی آن هم هشت ماه بعد در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت. در حالی که انتظار می‌رفت سونی روند انتشار عناوین فرست پارتی خود را متوقف کند، Horizon Zero Dawn هم برای کاربران ویندوز عرضه شد.

شرکت سونی چندی پیش یک گزارش جامع منتشر کرد که به بخش‌های مختلف آن از جمله موسیقی، فیلم، انیمیشن و بازی‌های ویدیویی می‌پردازد. یکی از نکات بسیار مهمی که در متن به آن اشاره شده، تمایل بخش بازی‌های ویدیویی به افزایش میزان سودآوری خود است. از همین رو، مدیران تصمیم گرفته‌اند تعداد بیشتری از انحصاری‌های پلی‌استیشن را به رایانه‌های شخصی بیاورند. به عقیده‌ی آن‌ها، بازار رایانه‌های شخصی کاربرانی را در خود دارد که حاضر به پرداخت هزینه برای تجربه‌ی عناوین فرست پارتی سونی هستند. متاسفانه جزئیات بیشتری به اشتراک گذاشته نشده و نمی‌دانیم چه عناوینی به سرنوشت Horizon Zero Dawn دچار می‌شوند. با این حال، انتظار می‌رود طی ماه‌های آینده اطلاعات بیشتری در این باره منتشر شود.

با در نظر گرفتن عرضه‌ی Death Stranding ،Detroit: Become Human و Horizon Zero Dawn، اتخاذ چنین سیاستی از سوی سونی چندان غافل‌گیرکننده نبوده است. با این حال، باید دید طرفداران برند پلی‌استیشن چه واکنشی به عرضه‌ی انحصاری‌های کنسولشان روی پلتفرم رایانه‌های شخصی نشان می‌دهند. به هر حال، عناوین انحصاری یکی از فاکتورهای تعیین کننده در پیروزی یا شکست یک کنسول به شمار می‌رود. در ضمن، تا به این لحظه هیچ کدام از انحصاری‌های پلی‌استیشن 5 برای سیستم عامل ویندوز 10 تایید نشده است. از همین رو، پیش‌بینی می‌شود مدیران سونی تنها به انتشار انحصاری‌های پلی‌استیشن 4 بسنده کنند. جدا از این، عرضه‌ی انحصاری‌های جدیدشان روی دیگر پلتفرم‌ها بدون شک روی میزان فروش نسل نهم کنسول‌هایشان تاثیر منفی خواهد داشت.

پیش از این مایکروسافت به چنین مسیری ورود پیدا کرده بود. اگرچه مدیران این شرکت از اهمیت بالای عناوین انحصاری اطلاع داشتند اما بنا به دلایلی سیاست‌های خود را تغییر داده و انحصاری‌های ایکس‌باکس را یکی پس از دیگری برای ویندوز 10 منتشر کردند. برای مثال، می‌توان فرنچایزهای Halo ،Gears of War و Forza را نام برد که قبلا در انحصار ایکس‌باکس بودند اما نسخه‌های جدیدشان روی رایانه‌های شخصی هم قابل تجربه هستند.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا