مردعنکبوتی و مون نایت

برنده مبارزه مرد عنکبوتی و مون ‌نایت کیست؟

پیتر پارکر یا مارک اسپکتر؟

1%
  • 0/10
برنده مبارزه مرد عنکبوتی و مون ‌نایت کیست؟ ۷ ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ مقاله (کامیک) کپی لینک

در فیلم مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست شاهد اولین حضور سینمایی چارلی کاکس (Charlie Cox) ، یا همان دردویل دوست داشتنی در دنیای سینمایی مارول بودیم.

شاید در آن زمان برخی طرفداران این ذهنیت را داشتند که اگر مرد عنکبوتی و دردویل با هم مبارزه کنند، چه کسی برنده این نبرد خواهد بود؟ اما به محض پخش سریال تلویزیونی مون نایت، توجه طرفداران به نبرد احتمالی میان مرد عنکبوتی و مون نایت جلب شد. به نظر شما برنده مبارزه پیتر پارکر و مارک اسپکتر کیست؟ صرف نظر از اینکه مون نایت با چه کسی مبارزه می‌کند، نباید او را بازنده دانست. در شماره سی و سوم کمیک Avengers: The Age of Khonshu مون نایت به دستور کانشو و نقشه‌های سیاه مفیستو موفق می‌شود افراد تیم اونجرز را شکست دهد. قدرت روح سوار، دکتر استرنج و ققنوس را تصاحب کرده و مهم‌تر از همه چکش ثور را به دست می‌گیرد. در واقع در این کمیک به ما ثابت می‎‌شود که هیچ‌کس نمی‌تواند حدس بزند که مارک اسپکتور قادر به انجام چه کارهایی است. در ابتدا بهتر است مقوله هایی که به ما تعبیر بهتری از مبارزه مرد عنکبوتی و مون نایت می‌دهند را بررسی کنیم.

فهرست مطالب

فیزیولوژی و قدرت بدنی

مارک اسپکتر یک سرباز ماهر است که در یکی از ماموریت‌هایش در کشور مصر کشته شد. اما کانشو خدای مصریان، او را احیا کرده و به زندگی بازگرداند. پس از این اتفاق مارک به شوالیه ماه تبدیل شد و به دنبال انتقام گرفتن از شروران و جنایتکاران رفت، اما متاسفانه قدرتی که کانشو به مارک داده بود به شدت بر روی وضعیت روانی او تاثیر گذاشت. میزان قدرت مون نایت به شکل‌های مختلف ماه بستگی دارد. هر چقدر ماه کامل‌تر باشد قدرت او بیشتر است. پس وقتی که ماه کامل باشد شوالیه ماه حداکثر قدرت خود را در اختیار دارد. از توانایی‌های او می‌شود به قدرت فرابشری، استقامت و دوام بالا اشاره کرد. مارک در حالت عادی و بدون قدرت فرابشری میتواند تا دویست کیلوگرم وزن را بلند کند اما زمانی که تمام قدرت خودش را در اختیار داشته باشد، این عدد به دو تن هم می‌رسد. او حتی زمانی که چندین گلوله به بدن او اصابت کرده باشد، میتواند به مبارزه ادامه دهد. هر چند که سرعت و چابکی مارک تغییر محسوسی نداشته و در حد یک آدم معمولی است.

از سوی دیگر پیتر پارکر هم قبل از نیش عنکبوت رادیواکتیو یک آدم معمولی بود. اما نیش عنکبوت توالی دی ان ای او را تغییر داد و همین باعث شد که قدرتی فرابشری را به دست آورد و علاوه بر گرفتن ویژگی‌های عنکبوتی، چابکی، سرعت، تعادل، رفلکس بدنی و درک محیط پیرامون به حد چشمگیری در او قوی‌ شد. قدرت اسپایدی تخریب‌گر است و باید در بیشتر مواقع آن را کنترل کند وگرنه باعث مرگ افراد زیادی می‌شود. اگر به قدرت مرد عنکبوتی شک دارید، می‌توانید صحنه‌ای را در ذهن خود تجسم کنید که ساختمان پنجاه تنی دیلی بیوگل را یک تنه بلند کرد. توان تحمل او حداقل بیست و پنج برابر بیشتر از شوالیه ماه است. بلند کردن اتوبوس و پرت کردن آن به سمت شروران از اتفاق‌های روزمره زندگی اسپایدی است. او به حدی سریع است که به راحتی میتواند از شلیک‌ها و پرتوهای لیزر دوری کند. رفلکسهایش به او این امکان را می‌دهند که در کسری از ثانیه به خطرات احتمالی واکنش نشان دهد. پیش‌تر از این هم دیدیم که چطور مرد عنکبوتی از مشت سهمگین هالک جان سالم به در برد و حتی یک تار مو از سرش کم نشد. در نهایت باید به این موضوع اشاره کنیم که چابکی و حرکات آکروباتیک مرد عنکبوتی در کل جهان‌های مارول بی نظیر است. مرد عنکبوتی با اختلاف برنده این قسمت از مقایسه است.

پایداری و استقامت

مرد عنکبوتی می‌تواند با قوی‌ترین افراد از دنیاهای مختلف مارول رقابت کند. او از هالک مشت خورد و حتی یک برج کامل بر روی او سقوط کرد اما در نهایت زنده ماند. گفته شده که حتی اگر به شدت مصدوم یا مجروح شود می‌تواند به سرعت ریکاوری کرده و قوای خودش را بازیابی کند. درست مثل همان شبی که دست شکسته پیتر تا صبح خوب شد. بعید به نظر می‌رسد که مارک مثل پیتر بتواند تحمل ضربات غول سبز را داشته باشد و سالم بماند. می‌توانیم با صراحت بگوییم که مرد عنکبوتی از نظر پایداری جز افراد برتر این لیست است. با این وجود، شیوه‌ی مبارزه‌ی مون نایت بی نظیر و عجیب است. او یک دیوانه به تمام معناست. از قصد به شما اجازه می‌دهد که به او شلیک کنید یا حتی تا سر حد مرگ او را بزنید تا بتواند به اندازه کافی نزدیک شود. در همین موقع مون نایت بیشتر از هر زمانی خطرناک است. شاید نتواند در طول یک شب ریکاوری کند، اما مارک حتی بعد از زخمی شدن به مبارزه ادامه می‌دهد و تمام ضرباتی که به او وارد شده را سخت‌تر و شدید‌تر از قبل به حریفش وارد می‌کند. چون با تمام وجود به این باور دارد که از تمام کسانی که سزاوارش هستند، انتقام بگیرد. البته در طول سالیان و در برخی از موقعیت‌ها مارک کشته می‌شد اما کانشو دوباره او را به زندگی برمی‌گرداند. مارک و کانشو گاهی اوقات اختلافاتی داشتند که باعث شد مارک، کانشو را ترک کند. اما زمانی که وقتش می‌رسید کانشو دوباره مارک را نجات می‌داد. در نتیجه پایداری مرد عنکبوتی از نظر تحمل فشارها و آسیب‌های فیزیکی بیشتر است. اما مون نایت می‌تواند با همه‌ی دردی که تحمل کرده باز به نبردش ادامه دهد. برای اسپایدی ممکن نیست که بعد از مرگ دوباره احیا شود هر چند که مارک بارها به زندگی برگشته است. پس عادلانه است اگر امتیاز این بخش را به هر دو نفر اختصاص دهیم.

هوش و حالت روانی

یکی از جنبه‌های شگفت‌انگیز تار افکن دوست‌داشتنی که معمولا مورد کم لطفی قرار گرفته است، هوش سرشار اوست. مرد عنکبوتی یکی از باهوش‌ترین افراد جهان به ویژه در زمینه تکنولوژی، مهندسی و فیزیک است. پیتر همیشه جز شاگردان ممتاز کلاس بود. اما بعد از نیش عنکبوت ذهن او خیلی سریع‌تر از قبل کار می‌کرد و همین باعث شد که هوشمندی او بیشتر شود. او اغلب اوقات شخصیت کمدی دارد و حتی در مقابل دشمن‌هایش حس شوخ طبعی او گل می‌کند. حالت روانی‌اش پایدارتر است. ولی لحظه‌های غم انگیز و تلخ زیادی را هم بخاطر از دست دادن عمو بن و معشوقه‌اش گون تجربه کرد. او همیشه خودش را بخاطر مرگ آن‌ها سرزنش می‌کرد. ولی در نهایت بعد از تحمل آن همه رنج با این اتفاق‌ها کنار آمد و توانست باز به زندگی عنکبوتی برگردد. از سوی دیگر مون نایت دیوانه‌تر از چیزی است که بتوانید فکرش را بکنید. اختلالات روانی باعث شکل گرفتن چندین شخصیت در وجود مارک شده که به خوبی با آن‌ها آشنا هستید. شخصیت‌هایی که حتی با هم در تضاد هستند!. صداهای داخل سرش برای او توهم آورند. وقتی اسپکتر به مرز جنون می‌رسد، هیچ چیزی از او بعید نیست. به هر حال مارک یک مامور خودسر ولگرد و احمق نیست که تمام فکر و ذکرش کشتن و کتک زدن باشد. او متخصص تاکتیک‌های جنگی و یک کاراگاه برجسته است. حتی بعضی از شخصیت‌های او مثل استیون گرانت، در زمینه‌ی تجارت و تاریخ خبره هستند. بی انصافی است اگر مون نایت را بی عرضه در نظر بگیریم. اما به خاطر مشکلات روانی و شخصیتی او نمی‌توانیم هوش او را با مرد عنکبوتی مقایسه کنیم. امتیاز این قسمت به تار افکن می‌رسد.

مهارت‌های مبارزه

سبک مبارزه مرد عنکبوتی و مون نایت بسیار متفاوت است. مرد عنکبوتی چابک‌تر است و حرکات غریزی او در مبارزه غیرقابل پیش‌بینی است. مهم‌تر از همه حس پیش‌شناختی او به شدت قوی است و قبل از وقوع خطر از آن با خبر می‌شود و سریع‌تر از بقیه خودش را برای رویارویی با آن آماده می‌کند . همچنین ترکیب حرکت‌های آکروباتیک و فنون رزمی، او را به یکی از سرسخت‌ترین‌ رقیب‌ها در مبارزه‌های تن به تن تبدیل کرده است. وقتی حرف از مبارزه تن به تن به میان می‌آید، مارک اسپکتر به عنوان یک بوکسور با تجربه، مامور CIA و یک سرباز حرفه‌ای بی‌رقیب است. تمامی قدرت‌ها و توانایی‌هایش بعد از تبدیل به مون نایت، بیشتر از پیش تقویت شد. در شماره ششم کمیک مون نایت که در سال ۲۰۰۶ منتشر شد مون نایت در مقابل یکی از بی‌نظیرترین آنتی‌هیرو‌های دنیای مارول یعنی تسک‌ مستر قرار گرفت. در این مبارزه همانطور که انتظار می‌رفت تسک‌ مستر آسیب زیادی به مون نایت وارد کرد و مارک هم طبق انتظار از اصابت هیچ ضربه‌ای به بدنش اجتناب نمی‌کرد. مارک تا لحظه‌ی آخر صبر کرد و درست زمانی که به نظر می‌رسید شکست خورده است، وارد عمل شد. کار به جایی رسید که تسک‌ مستر برای زندگی‌اش التماس می‌کرد. تسک‌ مستر به عنوان کپی‌کننده سبک‌های مختلف مبارزه این سبک جنگیدن را آزار دهنده و دیوانگی محض می‌داند. حتی در جایی هم گفته با این که توانایی‌اش را دارد اما دوست ندارد از این سبک مبارزه استفاده کند. علاوه بر آنچه که در بالا گفته شد، باید به این موضوع اشاره کرد که مارک می‌تواند با انواع و اقسام سلاح‌ها مبارزه کند. ولی پیتر بیشتر به استفاده از  شلیک تارهایش بسنده می‌کند. اگرچه مون نایت مبارز بامهارت‌تری از مرد عنکبوتی است اما نمی‌توانیم سرعت، قدرت، چابکی، رفلکس‌ها و حرکات آکروباتیک اسپایدی را که در نوع خود کم نظیر است. نادیده بگیریم. به نظر می‌رسد که در این مورد هم چاره‌ای جز دادن امتیاز به دو طرف مبارزه نداریم.

سایر قدرت‌ها

همانطور که قبل‌تر گفته شد، قدرت مون نایت به طیف‌های گسترده ماه بستگی دارد. هر چقدر ماه کامل‌تر باشد قدرت مارک بیشتر است. از قدرت‌های فرابشری مارک می‌توان به قدرت و استقامت مثال‌زدنی‌اش اشاره کرد. مهم‌ترین یار کمکی اسپکتر در هر زمان و مکانی کانشو است. هر وقتی که بخواهد او را به زندگی برمی‌گرداند. هر چند گاهی اوقات کانشو و مارک اختلافاتی با هم داشتند که باعث می‌شد راه آن‌ها از هم جدا و قدرت‌های مارک از او گرفته شود. در عصر کانشو عکس این اتفاق رخ داد و کانشو به غیر از قدرت‌های قبلی. یک ابرقدرت ویژه به مارک اهدا کرد. به طوری ‌که مون نایت ‌توانست با استفاده از عنخ‌های جادویی قدرت قهرمان‌های دیگر را جذب کند. و همین او را به یکی از قوی‌ترین‌ موجودات کهکشان تبدیل کرد. البته قدرت‌های ویژه مخصوص همان شرایط ویژه هستند و نباید آن‌ها را همیشگی قلمداد کرد. قدرت‌های اصلی مون نایت همان سرعت، استقامت، دوام و گاهی اوقات بازگشت دوباره به زندگی هستند. مرد عنکبوتی از نظر قدرت، سرعت، استقامت، دوام و تعادل سرتر است. به همین خاطر به راحتی می‌تواند از هر سطحی بالا و پایین برود و در آسمان تاب بخورد. اما چیزی که پیتر را از بقیه متمایز میکند، «حس عنکبوتی» یا همان «مورمور پیتری» است. نوعی توانایی پیش‌شناختی ذهنی که پارکر را از هرگونه خطر قریب ‌الوقوع آگاه می‌کند. اگر حس عنکبوتی به درستی کار کند، پیتر به راحتی می‌تواند از نزدیک‌ترین و سرعتی‌ترین خطرها حتی شلیک گلوله‌ها و لیرزها دور بماند. پس حتی اگر مون نایت تمام قدرتش را زیر ماه کامل در اختیار داشته باشد، باز هم به سادگی نمی‌تواند حریف سرعت و مهارت مرد عنکبوتی شود.

برنده مبارزه مرد عنکبوتی و مون نایت

برنده‌ی این نبرد کاملا واضح است. مرد عنکبوتی بسیار قوی‌تر، سریع‌تر و باهوش‌تر از مون نایت است. قدرت‌های فرابشری بیشتری از مون نایت دارد و بعد از هر مبارزه برنده می‌شود. هر چند که مارک به شدت بی‌رحم، دیوانه و غیرقابل پیش‌بینی است در حالی که پیتر شخصیت دوستانه و صمیمی‌ دارد. همین می‌تواند نقطه ضعف او باشد. اگر پیتر او را دست کم بگیرد در مقابل این حریف بی‌رحم و خشن سرنوشت تلخی خواهد داشت. در نهایت و به احتمال زیاد، مانند آنچه در کمیک‌ها دیدیم این دو بعد از چند دقیقه از جنگیدن منصرف شوند و با هم یک تیم را تشکیل دهند که در نوع خود واقعا جذاب است. برای اولین بار در شماره بیست‌ و دوم کمیک Peter Parker: The Spetacular Spider-Man که در سال ۱۹۷۸ منتشر شد شاهد تقابل این دو بودیم که در ابتدا خیلی دوستانه شروع نشد اما بالاخره این دو اختلاف‌ها را کنار گذاشتند و به دنبال شکار Cyclone، یکی از افراد مهم گروه مافیایی Maggia رفتند. در نهایت به کمک هم او را گیر انداختند. ماجراجویی‌های اسپایدی و مون نایت در آنجا تمام نشد و چندین بار دیگر یکدیگر را ملاقات کردند. کمیک‌های مارول پر از تیم‌آپ ابرقهرمان‌های مختلف است که اغلب در ابتدا ضد هم بودند ولی در نهایت با کمک هم تهدید‌ها و موانع را از بین بردند. ‌مرد عنکبوتی و مون نایت نیز نمونه‌ای از این داستان‌ها هستند که تیم شدن آن‌ها خیلی لذت‌بخش‌تر از جنگیدن‌شان در مقابل هم خواهد بود. قدرت‌های فرابشری مرد عنکبوتی از هر نظر برتر هستند. بنابراین به احتمال زیاد هر بار که پیتر پارکر و مارک اسپکتر مبارزه کنند مرد عنکبوتی برنده می‌شود، اگر چه مون نایت در زیر ماه کامل و با کمک قدرت‌های کانشو شانس بیشتری برای شکست دادن مرد عنکبوتی دارد.

اما نظر شما در این رابطه چیست؟ کدام یک از این دوشخصیت را بیشتر دوست دارید؟!مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

7 دیدگاه
بیشترین رای
جدیدترین قدیمی‌ترین
Inline Feedbacks
View all comments