شکایت آهنگسازان Halo از مایکروسافت به کجا رسید؟

عقب‌نشینی ردموندی‌ها

شکایت آهنگسازان Halo از مایکروسافت به کجا رسید؟ حمید توحیدلو ۰ ۳۱ فروردین ۱۴۰۱ اخبار بازی
شکایت آهنگسازان Halo از مایکروسافت

با گذشت چند ماه از تنظیم شکایت آهنگسازان Halo از شرکت مایکروسافت به خاطر عدم پرداخت حق و حقوق‌ها، به تازگی جزئیات جدیدی از ابعاد این پرونده منتشر شده است.

اگر اخبار بازی‌ها را دنبال کرده باشید، احتمالا اطلاع دارید که در اواخر بهمن ماه سال پیش آقای مارتی اودانل و مایک سالواتوری، آهنگسازان مجموعه Halo، رسما از تنظیم شکایت خود علیه مایکروسافت خبر دادند. بر اساس گفته‌های این دو هنرمند، ردموندی‌ها به حق و حقوق خود پایبند نمانده‌اند و بدون دریافت مجوز از سوی خالقان اثر، بیش از ده سال است که از موسیقی‌های این دو فرد در سری هیلو استفاده می‌کنند؛ ادعایی که به سرعت از سوی مایکروسافت رد شد.

ماجرای این دعوای حقوقی به ده‌ها سال پیش بازمی‌گردد. زمانی که استودیوی بانجی (Bungie) توسط مایکروسافت خریداری شد و وظیفه‌ی ساخت سری هیلو را برعهده گرفت، مارتی اودانل به تازگی به عنوان طراح موسیقی‌های بازی در بانجی مشغول به کار شده بود. با این حال، مایک سالواتوری به طور مستقل و در استودیوی خصوصی به فعالیت خود ادامه داد. به دنبال معامله‌ی بانجی و مایکروسافت و تصاحب امتیاز سری هیلو، ردموندی‌ها مدعی هستند که حق پخش و انتشار موسیقی‌های مجموعه را نیز دریافت کردند.

این در حالی است که مارتی اودانل این موضوع را رد می‌کند. او می‌گوید که نه تنها تصاحب حق امتیاز موسیقی‌های سری هیلو هرگز در قرارداد نوشته نشده، بلکه همواره قرار بر این بود که مجوز موسیقی‌ها در اختیار خالقان اثر باشد. با توجه به این اختلاف‌ها که چندین سال نیز به طول کشیده، در نهایت در ماه ژوئن سال ۲۰۲۰ میلادی شکایتی علیه مایکروسافت از سوی این دو آهنگ‌ساز تنظیم شد.

هدف اصلی این شکایت، تصاحب امتیاز موسیقی‌های مجموعه هیلو نیست، بلکه مارتی اودانل و مایک سالواتوری تنها خواستار پرداخت حق و حقوق خود از سوی مایکروسافت هستند. حال که چند وقتی از تنظیم شکایت می‌گذرد، ظاهرا این دو هنرمند بعد از مدت‌ها درگیری، سرانجام با شرکت مایکروسافت به توافق رسیده‌اند. به بیان دقیق‌تر، ساعاتی قبل اودانل در حساب کاربری توییتر خود اعلام کرد که ردموندی‌ها به طور کاملا دوستانه به حل و فصل مشکل پرداختند و در پی توافق جدید، ۲۰ درصد از سود حاصل از موسیقی‌های مجموعه Halo به خالقان اثر پرداخت می‌شود.

دادگاه رسیدگی به این پرونده قرار بود در روز نوزدهم اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ (مصادف با نهم ماه می سال جاری میلادی) برگزار شود که اکنون به خاطر حل و فصل مشکلات، مارتی اودانل و مایک سالواتوری از شکایت خود منصرف شدند. تنظیم چنین شکایت‌هایی علیه شرکت‌های بزرگ اغلب برای هواداران نگران‌کننده است؛ چرا که در صورت صدور حکم از سوی دادگاه به نفع شاکی، کمپانی‌ها به ناچار مجبور به اصلاح و یا حذف آثار خود می‌شوند. از طرفی، سری هیلو به طور مداوم گسترش می‌یابد و این شکایت می‌توانست ساخت محتوای جدید برای بازی‌ها و حتی سریال هیلو را تحت تاثیر خود قرار دهد.

لازم به ذکر است که بازی پرطرفدار Halo Infinite عنوان جدیدترین اثر مجموعه هیلو در حال حاضر برای کنسول‌های ایکس‌باکس وان، ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس و همچنین پلتفرم رایانه‌ی شخصی در دسترس قرار دارد. بخش مولتی‌پلیر و آنلاین این عنوان کاملا رایگان بوده و برای تجربه‌ی بخش آفلاین و داستانی باید آن را به طور جداگانه خریداری کنید. خبر خوب برای مشترکین ایکس‌باکس گیم پس این است که هم اکنون به رایگان می‌توانند بخش کمپین بازی را از طریق سرویس مزبور تجربه کنند.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با دعوای حقوقی و شکایت آهنگسازان مجموعه‌ی Halo از شرکت مایکروسافت چیست؟ به نظر شما، آیا در آینده شاهد همکاری‌های بیشتر این دو هنرمند با ردموندی‌ها خواهیم بود؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا