تعهد مایکروسافت برای انتشار بازی‌های Call of Duty روی نینتندو

تا ۱۰ سال

بازی های Call of Duty روی نینتندو

شرکت مایکروسافت مدعی است که بعد از تکمیل خرید اکتیویژن بلیزارد، به مدت ده سال تمام بازی های Call of Duty را روی پلی استیشن و نینتندو منتشر می‌کند.

همان‌طور که احتمالا اطلاع دارید، ردموندی‌ها در اوایل سال جاری میلادی اکتیویژن بلیزارد را با پرداخت ۶۸.۷ میلیارد دلار خریداری کردند؛ معامله‌ای که اگرچه به عنوان بزرگ‌ترین خرید تاریخ صنعت بازی‌های ویدیویی لقب گرفته، اما دردسرهای زیادی را برای هر دو طرف به همراه داشته و تکمیل آن همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

به دنبال این معامله، مایکروسافت مالک اصلی استودیوها و بازی‌های اکتیویژن بلیزارد نظیر سری محبوب کال آو دیوتی می‌شود که این موضوع نه تنها شرکت‌های رقیب از جمله نینتندو و پلی استیشن را نگران کرده، بلکه سازمان‌های نظارتی نیز از عواقب آن نگران هستند.

بدین ترتیب، چند وقتی است که نهادهای نظارتی پانزده کشور مختلف با جمع‌آوری اسناد و مدارک به دقت نتایج معامله را بررسی می‌کنند. مایکروسافت تاکنون بارها و بارها اعلام کرده که در حال حاضر برنامه‌ای برای عرضه انحصاری کال آو دیوتی روی ایکس باکس ندارند و بازی‌های این مجموعه کماکان برای پلی استیشن و نینتندو نیز منتشر خواهند شد.

در واقع، این کمپانی در ابتدا پیشنهاد داده بود که تا سه سال آینده تمام بازی‌های جدید کال آو دیوتی را بدون هیچ محدودیتی به دست بازیکن‌های پلی استیشن می‌رساند. این در حالی است که شرکت سونی تعهد ردموندی‌ها را ناکافی خواند و خاطرنشان کرد که تصاحب تمام و کمال سری Call of Duty توسط مایکروسافت آسیب جبران ناپذیری را به فضای رقابتی در صنعت بازی‌های ویدیویی وارد می‌کند.

بعد از رد این پیشنهاد از سوی سونی، مایکروسافت مدتی پیش اذغان داشت که فقط تا ده سال آینده بازی‌های جدید Call of Duty را برای پلی استیشن عرضه می‌کند. در این پیشنهاد نوشته شده که نسخه‌ پلی استیشن بازی‌های جدید کال آو دیوتی به طور همزمان و با شرایط برابر با نسخه ایکس باکس منتشر می‌شوند. از طرفی، مایکروسافت در ازای انتشار این عناوین برای پلتفرم‌های سونی هیچ امتیازی از آن‌ها دریافت نمی‌کند.

حال در تازه‌ترین خبرها، برد اسمیت، رئیس شرکت مایکروسافت، در گفت‌وگویی جزئیات بیشتری از تعهد ده ساله خود برای انتشار بازی‌های Call of Duy روی پلی استیشن ارائه کرد. طبق اظهارات او، این پیشنهاد صرفا برای پلتفرم پلی استیشن نبوده و ردموندی‌ها حاضر به انتشار این عناوین برای کنسول‌های نینتندو نیز هستند.

مدیر شرکت مایکروسافت مدعی است که سونی بزرگ‌ترین معترض خرید اکتیویژن بلیزارد بوده که از تصاحب سری کال آو دیوتی توسط ایکس باکس و حذف آن از پلی استیشن نگران است. او می‌گوید که عرضه انحصاری مجموعه مزبور برای کنسول‌های ایکس باکس از نظر مالی منطقی نیست و ضررهای زیادی را به مایکروسافت تحمیل می‌کند.

برد اسمیت در این خصوص توضیح می‌دهد:

بخش سرگرمی‌های تعاملی شرکت سونی هم اکنون بزرگ‌ترین معترض خرید اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت است. آن‌ها به همان اندازه که بلاک‌باستر از رشد نتفلیکس هیجان‌زده شده بود، از این معامله نیز هیجان‌زده هستند. مهم‌ترین نگرانی سونی از این خرید، حذف سری کال آو دیوتی از پلتفرم پلی استیشن است. این در حالی است که چنین تصمیمی از نظر مالی به هیچ عنوان منطقی نیست.

در واقع، فروش بازی‌های Call of Duty روی پلی استیشن، بخش عمده‌ای از درآمدهای شرکت اکتیویژن بلیزارد را تشکیل می‌دهد. از طرفی، با توجه به محبوبیت بسیار زیاد ویژگی میان پلتفرمی، این تصمیم [حذف کال آو دیوتی از پلی استیشن] برای اکوسیستم ایکس باکس نیز فاجعه‌بار خواهد بود و تجربه گروهی میلیون‌ها بازیکن را از بین می‌برد.

به همین خاطر، ما یک قرارداد ده ساله به سونی پیشنهاد داده‌ایم تا عناوین کال آو دیوتی حداقل به مدت ده سال برای پلی استیشن نیز عرضه شوند. ما حاضر هستیم که این پیشنهاد را به سایر پلتفرم‌ها نیز ارائه دهیم. مدیران بازار در ایالات متحده، بریتانیا و اتحادیه‌ اروپا نیز می‌توانند این تعهد را به طور قانونی اجرا کنند.

به نظر می‌رسد که بخش سرگرمی‌های تعاملی شرکت سونی همچنان با پیشنهاد ده ساله مایکروسافت نیز مخالف است. بر اساس گفته‌ ژاپنی‌ها، این معامله اگرچه در کوتاه مدت تاثیر چندانی در رقابت بازار نمی‌گذارد، اما این موضوع در زمان عرضه کنسول‌های نسل دهم ایکس باکس و پلی استیشن به ضرر سونی تمام خواهد شد.

البته، دقت داشته باشید که عرضه بازی‌های کال آو دیوتی برای پلی استیشن یکی از دغدغه‌های اصلی سونی به شمار می‌رود. دیگر نگرانی ژاپنی‌ها از عواقب تکمیل معامله اکتیویژن بلیزارد و مایکروسافت، عرضه رایگان آثار سری کالاف دیوتی در سرویس اشتراکی ایکس باکس گیم پس است که می‌تواند در شکست سرویس پلی استیشن پلاس به شدت تاثیرگذار باشد.

همان‌طور که در ابتدای خبر اشاره شد، نهادهای نظارتی اروپا و بریتانیا به تازگی دور دوم و گسترده تحقیقات خود را درباره خرید اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت آغاز کردند. نهادها تاثیر این معامله بر رقابت پلی استیشن با ایکس باکس و سایر بازارهای نوظهور از جمله سرویس‌های اشتراکی و بازی‌های کلاود را بررسی می‌کنند.

در این میان، به نظر می‌رسد که سازمان FTC ایالات متحده آمریکا نیز با طرح شکایتی، از تکمیل این معامله جلوگیری خواهد کرد. برد اسمیت در این گفت‌وگو اعلام کرده که شکایت از مایکروسافت برای جلوگیری از تکمیل معامله اشتباهی بزرگ است که در نهایت به رقابت در بازار صدمه وارد می‌کند و در کنار آن، تاثیر منفی روی مشتریان خواهد گذاشت.

نکته جالب اینجا است که مایکروسافت هدف اصلی خود از این خرید را ورود به بازار بازی‌های موبایل و رقابت با شرکت اپل و گوگل می‌داند. در حقیقت، آن‌ها به ظاهر مدعی هستند که تصاحب Call of Duty در اولویت ایکس باکس نیست و با توجه به بازار پرسود بازی‌هاب موبایل، خواستار ورود به این حوزه هستند.

برد اسمیت در این زمینه می‌گوید:

تصاحب اکتیویژن بلیزارد برای مایکروسافت این امکان را فراهم می‌کند تا با شرکت‌های اپل و گوگل در بازار بازی‌های موبایل رقابت کند. این موضوع به نفع جامعه بازیکنان خواهد بود. در حالی که کاربران فعلی می‌توانند ویدیوها یا موسیقی‌ها را به تهیه اشتراک‌های ارزان قیمت استریم کنند، تجربه بازی‌ها روی اکثر پلتفرم‌ها نیز صرفا از طریق خرید بازی‌ها به طور مجزا امکان پذیر است. این در حالی است که مایکروسافت به دنبال ارائه‌ یک سرویس اشتراکی ابری است تا با تغییر این رویکرد، به بازیکنان این اجازه را بدهد تا با پرداخت هزینه بسیار منطقی، بازی‌های زیادی را روی دستگاه‌های مختلف استریم کنند. این امر هم به نفع بازیکنان و هم به نفع سازندگان خواهد بود.

در هر حال، تایید این معامله از سوی سازمان‌های نظارتی همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و باید منتظر ماند و دید که در آخر مایکروسافت می‌تواند مالکیت اکتیویژن بلیزارد را به دست بگیرد یا سازمان‌های نظارتی از تکمیل آن جلوگیری خواهند کرد! ناگفته نماند که اگر همه چیز مطابق با برنامه‌ریزی‌ها پیش برود، این خرید در اوایل سال ۲۰۲۳ میلادی نهایی خواهد شد. هرچند، برخی از تحلیل‌گران بر این باورند که این معامله به این زودی‌ها تکمیل نمی‌شود.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با پیشنهاد مایکروسافت به سونی و نینتندو برای عرضه بازی های Call of Duty روی پلی استیشن به مدت ده سال چیست؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا