1%
  • 0/10

دوربین آیفون ۱۵ و ۱۵ پرو؛ هر دو ۴۸ مگاپیکسلی اما این کجا و آن کجا!

تفاوت دوربین اصلی آیفون ۱۵ و ۱۵ پرو اینجا مشخص می‌شود!

دوربین آیفون ۱۵ و ۱۵ پرو؛ هر دو ۴۸ مگاپیکسلی اما این کجا و آن کجا! ۰ ۱۶ مهر ۱۴۰۲ علم و فناوری کپی لینک
دوربین ۴۸ مگاپیکسلی آیفون ۱۵

تصاویر ثبت شده از نمای نزدیک از دوربین اصلی ۴۸ مگاپیکسلی آیفون ۱۵ و ۱۵ پرو نشان می‌دهد سنسور دوربین اصلی آن‌ها چقدر با هم فرق دارد.

در نگاه نخست، شاید اینطور به نظر برسد که چون آیفون ۱۵ و ۱۵ پرو از دوربین اصلی ۴۸ مگاپیکسلی بهره می‌برند، خیلی بینشان تفاوت ندارد. اما اینطور نیست چون احتمالا همانطور که می‌دانید، آیفون ۱۵ پرو از سنسور ۱/۱٫۲۸ اینچی با وضوح ۴۸ مگاپیکسلی بهره می‌برد که اندازه‌ی هر پیکسل آن به ۱٫۲۲ میکرومتر می‌رسد در حالی که آیفون ۱۵ سنسوری ۱/۱٫۵۶ اینچی با پیکسل‌های ۱ میکرومتری دارد.

سنسور هرچه بزرگ‌تر باشد، از لحاظ تئوری قادر است نور بیشتری را دریافت کند. بدین ترتیب به صورت کلی گوشی‌هایی با سنسور بزرگ‌تر قادرند در نور کمتر، عملکرد به مراتب بهتری در مقایسه با سنسورهایی داشته باشند که اندازه‌ی کوچک‌تری دارند. همچنین اگر اندازه‌ی پیکسل هم بزرگ‌تر باشد، این برتری بیشتر هم می‌شود.

اگرچه همه‌ی ما می‌دانیم سنسور به کار رفته در آیفون‌های مدل پرو بزرگ‌تر از سنسوری است که در مدل‌های استاندارد به کار گرفته شده، اما هوش از سرتان می‌پرد اگر بگوییم تفاوت این سنسورها واقعا چقدر است. به تازگی و به لطف تیم iFixit که آیفون‌های جدید را به منظور تعیین میزان تعمیرپذیری‌شان کالبدشکافی کرده، توانستیم به تصویر دوربین آیفون ۱۵ و ۱۵ پرو دست پیدا کنیم.

همانطور که می‌بینید، اگرچه هر دو دوربین ۴۸ مگاپیکسلی هستند اما اندازه‌ی سنسور به کار رفته در آیفون ۱۵ پرو مکس به شکل قابل توجهی بزرگ‌تر از سنسور به کار رفته در آیفون ۱۵ است. در ویدیوی مربوط به این بررسی آمده که تفاوت بین سنسورها حدودا ۲۲٪ است و در نتیجه ابدا در نور کم یا نور کافی، عملکرد آیفون ۱۵ و ۱۵ پرو نمی‌تواند با هم برابر باشد.

آیفون ۱۵ پرو و پرو مکس از دوربین اصلی بهره می‌برند که قادر است حین عکاسی، بین فواصل کانونی مختلف جابجا شود که از جمله این اندازه‌ها می‌توان به ۲۴ میلی‌متر (۱ برابری اپتیکال)، ۲۸ میلی‌متر (۱٫۲ برابری) و ۳۵ میلی‌متر (۱٫۵ برابری) اشاره کرد.

با در نظر گرفتن این موضوع، در یک بخش به نظر می‌رسد دوربین ۴۸ مگاپیکسلی آیفون ۱۵ بهتر از آیفون ۱۵ پرو باشد. این گوشی از سنسوری با گشودگی دیافراگم بازتر (f/۱٫۶) بهره می‌برد که در مقایسه با f/۱٫۸ آیفون ۱۵ پرو، قادر است در نور کم عملکرد بسیار خوبی را از خود به نمایش بگذارد. چون گشودگی دیافراگم هرچه بازتر باشد، نور بیشتری جذب و تصویر نهایی به شکل قابل توجهی در نور کم پر از جزئیات خواهد بود.

بنابراین حتی اگر دوربین ۴۸ مگاپیکسلی آیفون ۱۵ پرو سنسور بزرگ‌تری از مدل به کار رفته در آیفون ۱۵ داشته باشد،  باز هم نمی‌توان مدعی شد مدل استاندارد دوربین اصلی ضعیفی دارد چون حداقل در نور کم که می‌تواند عملکرد خارق‌العاده‌ای را از خود به نمایش بگذارد.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments