1%
  • 0/10

چند ماه کار کنیم تا آیفون ۱۵ بخریم

کاربر ایرانی برای خرید آیفون چندوقت باید پس‌انداز کند

چند ماه کار کنیم تا آیفون ۱۵ بخریم ۱ ۰۷ مهر ۱۴۰۲ مقالات فناوری کپی لینک
چند ماه کار کنیم تا آیفون ۱۵ بخریم

قیمت آیفون ۱۵ در ایران از ۷۰ میلیون تومان شروع می‌شود و اگر قرار باشد یک کاربر ایرانی یکی از گوشی‌های جدید اپل بخرد چند ماه یا چند سال باید کار کند.

به‌تازگی سایت World of Statistics آماری منتشر کرده که نشان می‌دهد مردم در کشورهای مختلف دنیا با چند درصد از حقوق ماهانه‌شان می‌توانند یک دستگاه آیفون ۱۵ بخرند. البته در این لیست نام کشورمان نیز درج شده است که در سطرهای آخر دیده می‌شود و البته آمار درستی نیست. با این حال هم نگاهی به آمار جدول خواهیم داشت و هم به موضوع میزان حقوق و درآمد یک کاربر ایرانی برای خرید یک دستگاه آیفون ۱۵ می‌پردازیم.

آمار منتشر شده، نشان می‌دهد که مردم سوییس با ۲۰ درصد از حقوق ماهانه‌شان می‌توانند یک دستگاه گوشی آیفون ۱۵ بخرند که قطعا پایه حقوق مردم در این کشور باید بین ۵ تا ۶ هزار دلار باشد. همچنین کاربران در ایالات متحده ۲۸ درصد از حقوق ماهانه‌شان برای خرید این گوشی جدید اپل کفایت می‌کند. مردم سنگاپور رقمی که برای خرید آیفون ۱۵ باید کنار بگذارند معادل ۲۴ درصد از حقوق یک ماه‌شان است.

مردم در کشورهای امارات، هلند، دانمارک و نروژه برای خرید این گوشی لازم است ۳۵ درصد حقوق‌شان را کنار بگذارند و کانادا، آلمان، نیوزلند و ایرلند برای خرید آیفون لازم است تا حدود ۴۰ درصد از حقوق‌شان را هزینه کنند. همچنین در کشورهای انگلیس، فنلاند، استرالیا، بلژیک، سوئد، کره جنوبی، فرانسه و ژاپن مردم برای خرید این دستگاه باید نصفی از حقوق دریافتی‌شان را در ماه صرف کنند.

کاربران در کشور اسپانیا برای خرید محصول جدید اپل لازم است از ۶۳ درصد از دستمزد ماهانه‌شان استفاده کنند و برای مردم کشور ایتالیا و جمهوری چک تا ۷۵ درصد، خرید این گوشی هزینه دارد. اما مردم لهستان حتی سه درصد بیشتر از حقوق دریافتی‌ ماهانه‌شان باید برای خرید این دستگاه جدید خرج کنند و مردم چین و پرتغال برای خرید آیفون ۱۵ لازم است ۲۰ درصد علاوه بر درآمد ماهانه‌شان را هزینه کنند.

سایر کشورهای قرار گرفته در جدول مثل مالزی، مکزیک، تایلند، هند و روسیه برای خرید این دستگاه لازم است دو ماه پس‌انداز کنند تا بتوانند یکی از گوشی‌های جدید اپل را خریداری کنند. خرید این گوشی برای مردم ترکیه، برزیل و تایلند معادل سه ماه حقوق و درآمد ماهانه است و در کشورهای اندونزی و فیلیپین خرید گوشی تقریبا نیاز به ۴ ماه درآمد یک کارمند دارد.

ونزوئلا، نیجریه، پاکستان و مصر به‌ترتیب ۷، ۸، ۹ و ۱۰ ماه برای خرید این گوشی باید پول پس‌انداز کنند. اما موضوع جالب در این لیست، قرار گیری نام ایران در شمار کشورهایی است که می‌توان با حقوق چهار ماه این گوشی را تهیه کرد. همانطور که پیشتر اشاره کردیم پایه حقوق کاربران در کشورهای مختلف برای خرید آیفون ۱۵ در نظر گرفته شده است و با احتساب ۴ ماه و قیمت حدود ۸۰ میلیونی، باید پایه حقوق کاربر ایرانی را ۲۰ میلیون تومان محاسبه کرد.

این‌درحالی است که پایه حقوق مردم در ایران حدود ۸ میلیون تومان است و درصورتی‌که افراد فقط این رقم را ذخیره کنند و هیچ خرج دیگری نداشته باشند، می‌توانند ۱۰ ماهه یا یک ساله، گوشی آیفون خریداری کنند که به این ترتیب یک کاربر ایرانی با پس‌انداز یک سال خود که البته با احتساب ذخیره کل حقوقش می‌تواند یک دستگاه آیفون ۱۵ خریداری کند. این گوشی هم‌اکنون به‌شکل غیررسمی به بازار کشورمان وارد شده است.

پیش از معرفی رسمی خبری منتشر شد مبنی براینکه آیفون ۱۵ در ایران رجیستر نمی‌شود. براین اساس از آنجا که فعلا این گوشی با رنج قیمتی ۷۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان در بازار موجود است، این ارقام بدون درنظر گرفتن هزینه رجیستری فعلا در دسترس است و اگر حداقل رقم ثبت گوشی در شبکه موبایل کشور را در نظر بگیریم، ۲۰ میلیون تومان هم به ارقام اعلام شده، اضافه خواهد شد که این عدد برای نسخه‌های پایه با حافظه داخلی کم محاسبه می‌شود و با بالا رفتن قیمت و حافظه گوشی، هزینه رجیستری هم افزایش خواهد یافت و پیش‌بینی‌ها حاکی از رسیدن این اعداد به بیش از ۴۰ میلیون تومان است.

البته پیش‌بینی می‌شود که پس از گذشت مدتی قیمت‌ آیفون ۱۵ شکسته شود و این گوشی با رقم کمتری در اختیار کاربران قرار گیرد، اما با توجه به نابسامانی و بی‌ثباتی بازار، اگر این گوشی در بازار رجیستر شود، قطعا شاهد افزایش شدید قیمت‌ این گوشی‌ها در بازار خواهیم بود، چراکه هم‌اکنون کاربران با فرض اینکه این دستگاه‌ها رجیستر نمی‌شوند، اقدام به خرید می‌کنند و پس از گذشت یک یا دو ماه آنتن گوشی قطع شده و از شبکه موبایل کشور خارج می‌شود.

بر این اساس به‌نظر می‌‌رسد اگر قصد خرید آیفون ۱۵ را دارید و آنتن‌دهی و رجیستری گوشی برای‌تان مهم نیست، الان بهترین زمان برای خرید این دستگاه‌ است چرا که درصورت رجیستر شدن، قطعا قیمت‌ها افزایش خواهد یافت و از سوی دیگر هزینه رجیستری همانطور که در بالا اشاره کردیم به رقم خرید اضافه می‌شود و این دستگاه‌ها با ارقام نجومی در اختیار مشتری قرار خواهد گرفت.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments