دایمنسیتی ۹۳۰۰؛ هیولای ۱۲ هسته‌ای مدیاتک برای رقابت با اپل، کوالکام و سامسونگ

دایمنسیتی ۹۳۰۰

مدیاتک قصد دارد از تراشه‌ی دایمنسیتی ۹۳۰۰ رونمایی کند؛ پردازنده‌ای که گفته می‌شود ۱۲ هسته‌ی گرافیکی قدرتمند با فرکانس بالا خواهد داشت.

اگرچه مدیاتک چند هفته‌ی دیگر از تراشه‌ی قدرتمند دایمنسیتی ۹۳۰۰ رونمایی خوهد کرد اما هنوز هیچ بنچمارک رسمی یا غیر رسمی را از آن شاهد نبوده‌ایم تا توانایی آن برایمان مشخص شود. البته یکی از دلایلی که هیچ آمار و ارقامی از این پردازنده در دسترس نیست به مشکل در ساخت آن مربوط می‌شود. یعنی احتمالا مدیاتک در ساخت این تراشه با مشکل کنترل دما مواجه شده و در نتیجه تصمیم گرفته فعلا اطلاعاتی در رابطه با آن منتشر نکند.

با این حال معروف‌ترین افشاگر چینی یعنی Digital Chat Station بالاخره توانسته اطلاعاتی را از دل مدیاتک راجع به دایمنسیتی ۹۳۰۰ بیرون بکشد. طبق اطلاعاتی که پیش‌تر در اختیار داشتیم، قرار بود این پردازنده‌ی قدرتمند ۸ هسته‌ای باشد؛ ۴ هسته از نوع Cortex-X4 با ترتیب ۱ + ۳ و ۴ هسته از نوع Cortex-A720 که فرکانس تک هسته‌ی قدرتمند ۳٫۲۵ گیگاهرتز، سه هسته‌ی دوم ۳ و چهار هسته‌ی دوم، ۲٫۰ گیگاهرتز خواهد بود.

افشاگر یادشده اما معتقد است مدیاتک هنوز فرکانس نهایی این پردازنده را مشخص نکرده و در واقع در حال بهینه‌سازی آن است. اگر واقعا این تراشه قرار باشد از ۴ هسته‌ی فوق‌العاده از نوع Cortex-X4 بهره ببرد، یقینا اسنپدراگون ۸ نسل ۳ حرفی برای گفتن نخواهد داشت. شاید A17 پرو هم در مقابل آن شکست بخورد.

سایر مشخصات فنی مدیاتک دایمنسیتی ۹۳۰۰ شامل گرافیک ۱۲ هسته‌ای از نوع Arm Immortalis-G720 می‌شود که ظاهرا از لحاظ توانایی پردازشی، برابر با آدرنو ۷۵۰ خواهد بود و این دستاورد بسیار بزرگی برای مدیاتک به حساب می‌آید. البته شاید مدیاتک برای کنترل دمای این گرافیک قدرتمند مجبور باشد قدرت آن را پس از وارد شدن فشار کاهش دهد. چون در غیر این صورت، با توجه به مشخصات فنی، به نظر نمی‌رسد دایمنسیتی مورد انتظار به سادگی خنک شود.

0 0 آراء
امتیاز مطلب


اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا