فصل دوم سریال لوکی

فیلم و سریال‌هایی که باید قبل از فصل دوم سریال لوکی تماشا کنید

ماجراجویی پرفراز و نشیب خدای شرارت در دنیای سینمایی مارول

فیلم و سریال‌هایی که باید قبل از فصل دوم سریال لوکی تماشا کنید پارسا خلیلی ۱۶ ۰۷ مهر ۱۴۰۲ مارول

تنها یک هفته تا پخش فصل دوم سریال لوکی از دیزنی پلاس باقیست، این یعنی تنها یک هفته برای تماشا کردن آثار پیشین دنیای سینمایی مارول و آماده شدن برای فصل دوم فرصت دارید.

مجموعه تلویزیونی شش قسمتی Loki نه‌تنها به پربازدیدترین سریال‌ استودیو مارول تبدیل شد، بلکه با بازگرداندن دوباره تام هیدلستون (Tom Hiddleston) به نقش خدای شرارت، یکی از بهترین داستان‌های مولتی‌ورسی که طی چند سال اخیر ساخته شده است را روایت کرد. از بزرگترین دلایلی که این اسپین آف سریالی توانسته جایگاهی ویژه در قلب طرفداران بدست بیاورد و استانداردهای یک داستان مولتی‌ورسی را از نو تعیین کند می‌توان به داستان خوب، شخصیت‌پردازی قوی، جلوه‌های بصری خیره‌کننده، موسیقی متن گوش‌نواز، بازی ستودنی بازیگران، هدر ندادن پتانسیل شخصیت‌های اصلی و از همه مهمتر راه اندازی داستان کلی حماسه مولتی‌ورس به بهترین شکل ممکن اشاره کرد.

پس از مرگ شوکه‌کننده او که باقی می‌ماند (یکی از نسخه‌های مولتی‌ورسی کانگ فاتح) در پایان فصل اول، خدای شرارت باری دیگر بازگشته تا با کمک مامور موبیوس و سازمان TVA، خط زمانی مقدس را از تهدیدی بزرگ نجات بدهد. همانطور که دومین سکانس پس از تیتراژ فیلم Ant-Man and the Wasp: Quantumania نشان داد، ظاهرا لوکی قصد دارد با سفر به دهه ۷۰ و شکست دادن ویکتور تایملی، اولین واریانت کانگ، ماموریت بزرگ خود را به پایان برساند. حالا با توجه به اینکه تنها یک هفته با پخش فصل دوم سریال لوکی از دیزنی پلاس فاصله داریم، تصمیم گرفتیم نگاهی به فیلم و سریال‌هایی داشته باشیم که باید قبل از فصل دوم سریال لوکی تماشا کرد.

فیلم Thor

خدای شرارت اولین بار با فیلم ثور به کارگردانی کنت برانا (Kenneth Branagh) به دنیای سینمایی مارول معرفی شد. درست مانند اسطوره‌های اسکاندیناوی، لوکی اصالتا یک غول یخی است که در قلمرویی به‌نام یوتنهایم به‌دنیا آمد اما هیچگاه توسط همنوعان خود بزرگ نشد، زیرا اودین بعد از شکست دادن غول‌های یخی، او را در معبدی متروکه پیدا کرد و با خود به ازگارد برد. لوکی همواره یک رویا داشت؛ حکمرانی بر ازگارد و سایر قلمروها. با این حال اوضاع آنطور که انتظار داشت پیش نمی‌رود و اودین پسر واقعی خود را برای به‌دست گرفتن تاج و تخت برمی‌گزیند. همین موضوع باعث می‌شود تا لوکی وارد مسیری تاریک شود و به عزیزانش خیانت کند. بعد از کلی دسیسه‌چینی و نقشه کشیدن، خدای شرارت از برادر ناتنی خود شکست می‌خورد و در اثر نابود شدن پل بایفراست (Bifrost Bridge)، جان خود را از دست می‌دهد (البته کاری می‌کند که ما اینطور فکر کنیم)

فیلم The Avengers

مدت کوتاهی پس از وقایع ثور، ثانوس با دادن ارتشی قدرتمند به لوکی، او را برای بازیابی تسراکت (یکی از شش سنگ ابدیت) به زمین می‌فرستد. لوکی هم که تشنه به قدرت و حکمرانی بوده، درخواست تانوس را پذیرفته و با کمک ارتش چیتاری، حمله به زمین را آغاز می‌کند. با این حال، انتقام جویان، تیمی متشکل از قدرتمندترین قهرمانان زمین برای اولین بار با یکدیگر متحد می‌شوند و به حمله لوکی که بعدها به نبرد نیویورک معروف شد، خاتمه دادند. سپس لوکی به‌همراه ثور به ازگارد بازمی‌گردد تا به‌خاطر جنایت‌هایی که مرتکب شده محاکمه شود.

فیلم Thor: The Dark World

درحالیکه Thor: The Dark World با اختلاف یکی از ضعیف‌ترین آثار دنیای سینمایی مارول طی پانزده سال گذشته در نظر گرفته می‌شود، اما از طرفی حاوی برخی از بهترین لحظات شخصیت لوکی است. حمله ملکیث و الف‌های تاریک به ازگارد باعث می‌شود تا ثور علیرغم اتفاقاتی که در گذشته رخ داده، از برادر ناتنی خود کمک بگیرد. البته طبق معمول لوکی از پشت به ثور خنجر می‌زند اما نکته جالب اینجاست که خیانت لوکی به ضرر خودش تمام می‌شود، زیرا با هدایت کردن الف‌های تاریکی به سمت ثور، سبب کشته شدن مادرش می‌شود. به‌همین خاطر او در نبرد پایانی تصمیم می‌گیرد اختلافاتش با ثور را کنار بگذارد و جانش برای نجات دادن برادرش فدا کند. در واقع یکی از جذابیت‌های فیلم Thor: The Dark World شخصیت‌پردازی و نحوه به تصویر کشیده شدن خدای شرارت است.

فیلم Thor: Ragnarok

طولی نمی‌کشد که ثور متوجه می‌شود لوکی باری دیگر مرگ خود را جعل کرده است. در واقع وقتی ثور مشغول برقراری نظم در نه قلمرو بوده، لوکی با دزدین هویت اودین و تبعید کردنش به زمین، در ازگارد به خوش گذرانی می‌پرداخته است. متاسفانه ثور خیلی دیر متوجه اصل ماجرا می‌شود و وقتی اودین را پیدا می‌کند، به حقیقتی شوکه‌کننده و غیرمنتظره پی می‌برد که آن داشتن خواهری شرور به‌نام هلا است. با مرگ اودین، هلا دوباره از اسارت خلاص شده و در اولین رویارویی با برادرانش، میولنیر را نابود و ازگارد را تصاحب می‌کند. لوکی و ثور نیز به‌طور تصادفی به سیاره‌ ساکار منتقل می‌شوند و بعد از سختی‌های بسیار سرانجام هالک، والکری و کورگ را برای نجات ازگارد متقاعد می‌کنند. درنهایت وقتی از هلا شکست می‌خورند، لوکی موجودی قدرتمند به‌نام سرتر (Surtur) را آزاد می‌کند تا پیش‌بینی راگناروک به حقیقت بپیوندد و هلا به‌همراه ازگارد برای همیشه نابود شود.

فیلم Avengers: Infinity War

متاسفانه از دست دادن زادگاهشان کافی نبوده، زیرا در سکانس ابتدایی فیلم Avengers: Infinity War تانوس به سفینه برادران ازگاردی حمله می‌کند و نیمی از ازگاردی‌ها را برای پیدا کردن تسراکت به قتل می‌رساند. اینجا برای اولین بار شاهد قدرت غیرقابل تصور تانوس بودیم، زیرا هالک که قدرتمندترین انتقامجو است، نتوانست با تانوس مقابله کند. با شکست خوردن هالک، لوکی سعی می‌کند با استفاده از حقه‌های خود تانوس را از بین ببرد اما متاسفانه موفق نمی‌شود و جان خود را از دست می‌دهد (این بار دیگر خبری از حقه و جعل کردن مرگ نیست).

فیلم Avengers: Endgame

بعد از گذشت پنج سال از وقایع Infinity War، انتقام جویان برای آخرین بار گردهم آمدند تا با استفاده از ماشین زمان تونی، برای دستیابی به سنگ‌های ابدیت به نقاط مختلفی از زمان سفر کنند. آنها به سه تیم تقسیم می‌شوند و هر کدام یک بازه زمانی از پیش تعیین شده را انتخاب می‌کنند. یکی از تیم‌ها که متشکل از مرد آهنی، کاپیتان آمریکا، هالک و مرد مورچه‌ای بوده به سال ۲۰۱۲ سفر می‌کنند تا همزمان سه سنگ ابدیت را به‌دست بیاورند. هالک موفق می‌شود سنگ زمان را از استاد دکتر استرنج بگیرد و کاپیتان آمریکا نیز با شکست دادن نسخه کاپیتان آمریکا سال ۲۰۱۲، سنگ ذهن را بدست بیاورد. از طرف دیگر تونی و اسکات تصمیم می‌گیرند تسراکت را بدست بیاورند اما متاسفانه موفق نمی‌شوند، زیرا در اثر اتفاقی غیرقابل پیش‌بینی لوکی سال ۲۰۱۲ تسراکت را برداشته و به مکانی نامعلوم منتقل می‌شود.

فصل اول سریال Loki

فرار کردن لوکی با استفاده از تسراکت باعث می‌شود تا سازمانی به‌نام TVA سر برسند و او را به جرم دستکاری زمان و بهم زدن نظم خط زمانی مقدس دستگیر کنند. به محض رسیدن به سازمان TVA، ماجراجویی مولتی‌ورسی خدای شرارت آغاز می‌شود، زیرا بعد از تماشای زندگی که هنوز تجربه نکرده، باید با کمک مامور موبیوس یکی از نسخه‌های مولتی‌ورسی خود را پیدا کند. پیرو آشنایی با سیلوی، لوکی وارد مسیر جدیدی می‌شود، مسیری که هیچگاه فکر نمی‌کرد در آن قدم بگذارد؛ نجات دنیا و مقابله با شرارت. وقتی لوکی و سیلوی به حقیقت پنهان سازمان TVA پی می‌برند، توسط قاضی رنسلیر به مکانی عجیب به‌نام ووید (The Void) منتقل شده و مقر مخفی او که باقی می‌ماند (یکی از نسخه‌های مولتی‌ورسی کانگ فاتح) را پیدا می‌کنند. در آخر سیلوی علیرغم صحبت‌های لوکی، کانگ را به قتل می‌رساند و نظم خط زمانی مقدس را از بین می‌برد. لوکی نیز به خط زمانی دیگری منتقل می‌شود، جایی که هیچکس او را نمی‌شناسد، حتی موبیوس.

فصل دوم سریال لوکی در تاریخ ۵ اکتبر (۱۳ مهر) از دیزنی پلاس پخش خواهد شد.

4.7 18 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

16 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا