برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
1%
  • 0/10

فیلم های چهار شگفت انگیز، رتبه‌بندی تمام آثار از بدترین تا بهترین

سفری از ناامیدی به امید

فیلم های چهار شگفت انگیز، رتبه‌بندی تمام آثار از بدترین تا بهترین ۸ ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ مقالات جانبی (سینمایی) کپی لینک

گروه چهار شگفت‌انگیز در چهار فیلم حضور داشته‌اند که سه تا از آن‌ها داستان آغازین و دو تا از آن‌ها ریبوت هستند. اکنون می‌خواهیم ببینیم کدام فیلم بهترین فیلم تیم چهار شگفت‌انگیز است، پس با رتبه‌بندی تمام فیلم های چهار شگفت انگیز همراه باشید.

تا به حال چهار فیلم با کیفیت‌های مختلف از چهار شگفت‌انگیز ساخته شده است، اما کدام فیلم درباره اولین خانواده ابرقهرمانان مارول (Marvel) بهترین آن‌ها است؟ اولین فیلم چهار شگفت انگیز در سال ۱۹۹۴ توسط راجر کورمن (Roger Corman) ساخته شد و اکثر طرفداران مارول هرگز آن را ندیده‌اند. سپس شرکت فاکس قرن بیستم (20th Century Fox) سه فیلم بعدی چهار شگفت‌انگیز را با دو گروه بازیگری متفاوت تولید کرد: تیم استوری (Tim Story) کارگردانی فیلم های چهار شگفت انگیز ۲۰۰۵ و دنباله آن در سال ۲۰۰۷ به نام Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer را برعهده داشت. در نهایت، جاش ترانک (Josh Trank) کارگردانی ریبوت ناموفق چهار شگفت‌انگیز در سال ۲۰۲۵ را انجام داد. در واقع، دو تا از فیلم های چهار شگفت انگیز ریبوت هستند و سه فیلم دیگر داستان اصلی این گروه ابرقهرمانان را بازگو می‌کنند، در حالی که در تمام فیلم‌ها شاهد نبرد آن‌ها با دشمن اصلیشان، دکتر دووم (Doctor Doom) هستیم.

چهار شگفت‌انگیز توسط استن لی (Stan Lee) و جک کربی (Jack Kirby) در سال ۱۹۶۱ خلق شدند و با موفقیت دنیای کمیک‌های مارول را پایه‌گذاری کردند. برای سال‌ها، چهار شگفت‌انگیز محور اصلی کمیک‌های مارول و محبوب‌ترین عنوان آن بود. با حضور رید ریچاردز (Reed Richards) ملقب به آقای شگفت‌انگیز (Mr. Fantastic)، سو استورم (Sue Storm) ملقب به دختر نامرئی (The Invisible Girl)، بن گریم (Ben Grimm) ملقب به تینگ (The Thing) و جانی استورم (Johnny Storm) ملقب به مشعل انسانی (The Human Torch) به عنوان هسته اصلی گروه، چهار شگفت‌انگیز پیشگام ماجراجویی‌های کیهانی و اکشن ابرقهرمانی در دنیای مارول شدند.

در حالی که داستان‌های چهار شگفت‌انگیز در انیمیشن‌های متعددی اقتباس شدند، به دلیل قدرت‌های پیچیده آن‌ها، ساخت فیلم لایو اکشن از این گروه چهار نفره بسیار دشوار تلقی می‌شد. با این حال، در اواسط دهه ۱۹۸۰، برند آیشینگر (Bernd Eichinger)، تهیه‌کننده آلمانی کمپانی کنستانتین فیلمز (Constantin Films)، حق ساخت فیلم چهار شگفت‌انگیز را خرید و سعی کرد یک فیلم بلند از آن‌ها بسازد. فیلم کم‌بودجه چهار شگفت‌انگیز در سال ۱۹۹۴ که آیشینگر وظیفه ساخت آن را به راجر کورمن سپرد، عمدتاً به این دلیل ساخته شد که کمپانی کنستانتین حق ساخت فیلم را از دست ندهد.

تا اواسط دهه ۲۰۰۰، فیلم‌های ابرقهرمانی مارول به لطف فیلم‌های Spider-Man ساخته سم ریمی (Sam Raimi) و X-Men ساخته برایان سینگر (Bryan Singer)، به موفقیت‌های بزرگی در گیشه تبدیل شده بودند. کمپانی فاکس نیز با فیلم  Daredevil به کارگردانی مارک استیون جانسون (Mark Steven Johnson) و بازی بازی بن افلک (Ben Affleck)، موفقیت متوسطی (از نظر فروش، نه نقد) در گیشه کسب کرد. بنابراین زمان آن رسیده بود که فیلمی پرهزینه از چهار شگفت‌انگیز ساخته شود.

اگرچه کریس کلمبوس (Chris Columbus) و سپس پیتون رید (Peyton Reed) از اواخر دهه ۱۹۹۰ تلاش می‌کردند فیلمی از چهار شگفت‌انگیز بسازند، فاکس در نهایت تیم استوری را برای کارگردانی فیلم چهار شگفت‌انگیز ۲۰۰۵ استخدام کرد که با موفقیت همراه بود و ۳۳۳ میلیون دلار در سراسر جهان فروش کرد. دنباله آن در سال ۲۰۰۷ با عنوان Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer با معرفی شخصیت‌های موج‌سوار نقره‌ای و گالاکتوس (Galactus)، دنیای این گروه را گسترش داد، اما با فروش ۲۸۹ میلیون دلار در سراسر جهان، عملکرد ضعیف‌تری داشت و برنامه ساخت فیلم سوم و فیلم مجزا از موج‌سوار نقره‌ای را لغو کرد.

یک بار دیگر با خطر بازگشت حق ساخت فیلم به مارول، فاکس تلاش کرد با کارگردانی جاش ترانک، یک فیلم ریبوت را تولید کند، اما مشکلات ساخت و دخالت‌های استودیو منجر به یک فاجعه مالی و انتقادی شد. چهار شگفت‌انگیز ۲۰۱۵ مورد انتقاد شدید منتقدان و طرفداران قرار گرفت و تنها ۱۶۷ میلیون دلار در سراسر جهان فروش کرد.

فیلم های چهار شگفت انگیز هرگز مورد تحسین منتقدان قرار نگرفته‌اند و اکثر طرفداران کمیک بوک آن‌ها را دوست ندارند. به طرز شگفت‌انگیزی، فیلم چهار شگفت‌انگیز ساخته‌شده توسط کورمن در سال ۱۹۹۴ با ۳۰ درصد امتیاز گندیده در وبسایت راتن تومیتوز  (Rotten Tomatoes)، دومین رتبه را در بین این فیلم‌ها دارد. فیلم چهار شگفت‌انگیز ۲۰۰۵ با ۲۷ درصد امتیاز گندیده، فیلم Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer با ۳۷ درصد امتیاز (بهترین امتیاز در این سری) و در نهایت چهار شگفت‌انگیز ۲۰۱۵ با تنها ۹ درصد امتیاز که کمترین امتیاز در این سری است، قرار می‌گیرند.

در سال ۲۰۱۹، دیزنی (Disney) کمپانی فاکس قرن بیستم را خرید و در نتیجه، حق ساخت فیلم‌های چهار شگفت‌انگیز سرانجام تحت نظارت استودیو مارول (Marvel Studios) قرار گرفت. جان واتس (Jon Watts)، کارگردان سه‌گانه Spider-Man در دنیای سینمایی مارول (Marvel Cinematic Universe)، کارگردانی ریبوت چهار شگفت‌انگیز را بر عهده خواهد گرفت که این گروه شگفت‌انگیز را به دنیای سینمایی بیاورد. البته جان واتس بعد از مدتی از کارگردانی این فیلم کناره‌گیری کرد و مت شکمن (Matt Shakman)، کارگردان سریال WandaVision و Monarch: Legacy of Monsters جایگزین او شد.

در حالی که طرفداران با امیدواری منتظرند تا چهار شگفت‌انگیز بالاخره یک فیلم پرفروش واقعی داشته باشند، همچنان می‌توانند اکثر فیلم‌های قبلی این گروه را که روی دیزنی پلاس (Disney Plus) قابل پخش هستند، تماشا کنند. حالا ما در این مطلب قصد داریم تا تمام فیلم های چهار شگفت انگیز را از بدترین به بهترین رتبه‌بندی کنیم.

۴. The Fantastic Four (1994)

فیلم The Fantastic Four (1994)

فیلم چهار شگفت‌انگیز محصول سال ۱۹۹۴ داستان منشأ گروه ابرقهرمانی و درگیری اولیه آن‌ها با دکتر دووم را روایت می‌کند. بازیگران این فیلم عبارتند از: الکس هاید-وایت (Alex Hyde-White) در نقش آقای شگفت‌انگیز، ربکا استاب (Rebecca Stabb) در نقش زن نامرئی، جی آندروود (Jay Underwood) در نقش مشعل انسانی، مایکل بیلی اسمیت (Michael Bailey Smith) به عنوان بدلکار بن گریم و کارل سیارفالیو (Carl Ciarfalio) که با پوشیدن یک لباس لاستیکی متحرک نقش تینگ را بازی می‌کرد. جوزف کالپ (Joseph Culp) در نقش دکتر دووم و کت گرین (Kat Green) در نقش آلیشیا مسترز (Alicia Masters)، معشوقه نابینای تینگ، به ایفای نقش پرداخته‌اند. داستان عجیب فیلم شامل اسیر شدن چهار شگفت‌انگیز توسط دووم و سپس تعقیب و گریز آن‌ها به دنبال یک شرور دیگر به نام جواهر فروش (The Jeweler) با بازی ایان تریگر (Ian Trigger) و یک الماس گران‌قیمت است که می‌تواند توپ لیزری را برای نابودی شهر نیویورک توسط دووم تامین انرژی کند.

کمپانی فیلمسازی کم‌بودجه راجر کورمن، نیو هورایزنز پیکچرز (New Horizons Pictures)، برای ساخت فیلم چهار شگفت‌انگیز با بودجه ناچیز یک میلیون دلار توسط کمپانی کنستانتین فیلمز استخدام شد و این محدودیت بودجه کاملاً مشهود است. فیلم در کمتر از یک ماه فیلمبرداری شد و عوامل فیلم در حالی کار خود را به پایان رساندند که فکر می‌کردند فیلم چهار شگفت‌انگیز اکران خواهد شد. اما کیفیت فیلم آنقدر پایین بود که مارول برای جلوگیری از اکران آن، حق فیلم را خریداری کرد (البته نسخه‌های غیرقانونی فیلم در دسترس هستند).

همان‌طور که انتظار می‌رود، بودجه کم و جلوه‌های ویژه ابتدایی دهه ۱۹۹۰ نمی‌توانستند به درستی به قدرت‌ها و ابرقهرمانی‌های چهار شگفت‌انگیز جان ببخشند، با این حال لباس متحرک شخصیت تینگ تا حدی حالات و حالات چهره را به خوبی منتقل می‌کند. فیلم چهار شگفت‌انگیز محصولی از انتهای رده دوران خودش و شرایط ساخت آن است، با این حال یک نوع صداقت و جذابیت ساده‌دلانه در این اثر عجیب و غریب وجود دارد. بعدها در سال ۲۰۱۵، مستندی با عنوان Doomed ساخته شد که به جزئیات جنجالی ساخت فیلم چهار شگفت‌انگیز می‌پردازد.

۳. Fantastic Four (2015)

فیلم Fantastic Four (2015)

فیلم چهار شگفت‌انگیز ۲۰۱۵ با بازی مایلز تلر (Miles Teller) در نقش رید ریچاردز، کیت مارا (Kate Mara) در نقش سو استورم، مایکل بی. جردن (Michael B. Jordan) در نقش جانی استورم، جیمی بل (Jamie Bell) در نقش بن گریم و توبی کبل (Toby Kebbell) در نقش دکتر دوم روایت می‌شود. داستان فیلم در مورد رید ریچاردز، مخترع جوان و باهوشی است که توسط دکتر فرانکلین استورم (Dr. Franklin Storm) با بازی رج ای. کتی (Reg E. Cathey) برای کار بر روی یک انتقال‌دهنده‌ ابعادی به بنیاد باکستر دعوت می‌شود. این وسیله می‌تواند دروازه‌ای به سیاره صفر باز کند. زمانی که این چهار نفر وارد سیاره صفر می‌شوند، قدرت‌های خاصی به دست می‌آورند، اما برخی از آن‌ها مانند بن، به‌طور وحشتناکی تغییر شکل می‌دهند. در همین حال، ویکتور در سیاره صفر به دام می‌افتد، اما یک سال بعد به شکل دکتر دووم بازمی‌گردد. رید، سو، جانی و بن باید مانع از آن شوند که ویکتور سیاره زمین را نابود کند. در نهایت، آن‌ها به چهار شگفت‌انگیز تبدیل می‌شوند.

جنجال‌های پشت صحنه فیلم چهار شگفت‌انگیز ساخته جاش ترانک، به ویژه فیلمبرداری‌های مجدد اجباری توسط استودیو و مشکلات تولید آن، به خوبی مستند شده است. ظاهرا فاکس از تدوین نهایی ترانک و رفتار غیرقابل پیش‌بینی او در صحنه فیلمبرداری راضی نبوده و فیلم را از او گرفته و سایمون کینبرگ (Simon Kinberg)، یکی از نویسندگان و تهیه‌کنندگان مجموعه X-Men را برای نظارت بر فیلمبرداری‌های مجدد و تغییرات، به خصوص در پرده دوم و سوم، وارد کار کرد. ترانک فیلم خود را بر اساس کمیک‌های Marvel’s Ultimate Fantastic Four ساخت و ایده‌های جالبی با برابری دادن قدرت‌های آن‌ها به وحشت بدنی ارائه داد، اما فیلم نهایی شاهد تغییر لحن قابل توجهی است، جایی که نیمه دوم به یک نمایش بی‌معنی از جلوه‌های ویژه تبدیل می‌شود، در حالی که نیمه اول به کاوش جدی‌تر شخصیت‌های چهار شخصیت و دکتر دووم می‌پردازد. تریلر فیلم حاوی نماهایی است که در نسخه نهایی وجود ندارد و حتی جزئیاتی مانند رنگ موی سو استورم در نیمه دوم فیلم با نیمه اول مطابقت ندارد. به طور کلی، چهار شگفت‌انگیز ۲۰۱۵ هیولایی ترکیبی و غم‌انگیز از یک فیلم ابرقهرمانی است که رنگ، جان و سرگرمی را از اولین خانواده مارول بیرون کشیده است.

۲. Fantastic Four (2005)

فیلم Fantastic Four (2005)

فیلم چهار شگفت‌انگیز ۲۰۰۵ با بازی یوان گریفید (Ioan Gruffudd) در نقش رید ریچاردز، جسیکا آلبا (Jessica Alba) در نقش سو استورم، کریس ایوانز (Chris Evans) در نقش جانی استورم، مایکل چیکلیس (Michael Chiklis) در نقش بن گریم و جولین مک‌مان (Julian McMahon) در نقش دکتر دووم ساخته شده است. در این نسخه، دکنتر دووم به عنوان یک غول دنیای تجارت دوباره تصور شده است که مأموریت فضایی ریچاردز را تأمین مالی می‌کند تا هر پنج نفر آن‌ها تحت تأثیر اشعه‌های کیهانی قرار گیرند. در حالی که رید، سو، بن و جانی با قدرت‌های جدید خود و نحوه استفاده از آن‌ها کنار می‌آیند و با عنوان چهار شگفت‌انگیز به شهرت می‌رسند. در همین حال، دکتر دووم تقریباً شرکت خود را از دست می دهد زیرا به مردی فلزی تبدیل می‌شود که می تواند برق پرتاب کند. او سعی می‌کند چهار شگفت‌انگیز را نابود کند اما آن‌ها با ترکیب توانایی‌های خود او را شکست می‌دهند. صحنه پس از تیتراژ، دکتر دووم را که بی‌حرکت شده به کشور لاتویا، سرزمین مادری‌اش منتقل می‌کنند، نشان می‌دهد.

فیلم چهار شگفت‌انگیز ساخته‌ تیم استوری، با تلاش برای انتقال وفادارانه کمیک‌های استن لی و جک کربی به پرده سینما، از مسیر فیلم Spider-Man  ساخته سم ریمی پیروی می‌کند. این فیلم پر از مشاجرات خانوادگی در سطح یک سریال کمدی، درام روابط عاشقانه خسته‌کننده بین سو و رید و شوخی‌های لوس و بی‌مزه جانی و بن است. بزرگترین ناامیدی فیلم احتمالاً به تصویر کشیدن دکتر دووم برمی‌گردد که او را به نسخه‌ای از نورمن آزبورن (Norman Osborn) با بازی ویلم دفو (Willem Dafoe) در فیلم Spider-Man تبدیل کرده است. لباس تینگ با جلوه‌های ویژه یک نقطه قوت است، اما جلوه‌های ویژه رایانه‌ای اواسط دهه ۲۰۰۰ برای متقاعدکننده جلوه دادن کش آمدن‌های رید تلاش می‌کردند، در حالی که شعله‌افکنی و پرواز جانی و نامرئی بودن سو بهتر به نظر می‌رسند. فیلم چهار شگفت‌انگیز به‌طور ناامیدکننده‌ای از اکشن واقعی ابرقهرمانی تهی است و این گروه چهارنفره در واقع عامل بیشتر مشکلاتی هستند که در نهایت حل می‌کنند. این فیلم همچنین دارای ریسک بسیار کمی است، زیرا نقشه شرورانه ویکتور صرفاً نابود کردن رید و دیگران است. با این حال، بازیگران با جذابیت خود فیلم را نجات می‌دهند و دیدن کریس ایوانز در نقش مشعل انسانی مغرور، سال‌ها قبل از اینکه نقش کاپیتان آمریکا را برای مارول استودیوز بازی کند، جالب است.

۱. Fantastic Four: The Rise of the Silver Surfer (2007)

فیلم Fantastic Four: The Rise of the Silver Surfer (2007)

در حالی که سو و رید برای عروسی‌شان آماده می‌شوند، سیلورسرفر به زمین می‌آید تا برای بلعیده شدن توسط اربابش، گالاکتوس، آماده شود. سیلورسرفر در سراسر جهان خسارت وارد می‌کند و به طور ناخواسته دکتر دووم را احیا می‌کند. در همین حال، ارتش ایالات متحده چهار شگفت‌انگیز را برای کمک به دستگیری سیلورسرفر استخدام می‌کند و این قهرمانان مجبور به همکاری با دووم می‌شوند که قصد دارد تخته موج‌سواری و قدرت‌های کیهانی این موجود بیگانه را بدزدد. در حالی که چهار شگفت‌انگیز برای پس گرفتن تخته موج‌سواری با دووم مبارزه می‌کنند، گالاکتوس به زمین می‌رسد. سیلورسرفر به دلیل پیوندی که با سو برقرار کرده، به گالاکتوس خیانت می‌کند و او را نابود می‌کند. فیلم با ازدواج نهایی رید و سو به پایان می‌رسد.

فیلم Fantastic Four: The Rise of the Silver Surfer براساس داستان گالاکتوس از لی و کربی در کمیک‌ها و همچنین Marvel’s Ultimate Fantastic Four ساخته شده است. با این حال، طرفداران به درستی از به تصویر کشیدن گالاکتوس به عنوان یک ابر گازی غول‌پیکر به جای یک انسان‌نمای عظیم‌الجثه با زره بنفش ناراضی بودند. داگ جونز (Doug Jones) بی‌نظیر با حرکات موشن‌کپچر نقش سیلورسرفر را بازی می‌کند، در حالی که لارنس فیشبرن (Laurence Fishburne) صدای او را به عهده دارد.  این فیلم دارای خطرات جهانی و صحنه‌های اکشن ابرقهرمانی بهتری است، از جمله یک تعقیب و گریز هیجان‌انگیز بین سیلورسرفر و مشعل انسانی. این فیلم همچنین برای اولین بار Fantasticar را به نمایش می‌گذارد و حضور افتخاری به یادماندنی از آندره بروگر (Andre Braugher) در نقش ژنرال هیگر (General Hager) دارد. فیلم Fantastic Four: The Rise of the Silver Surfer به عنوان تنها فیلمی از این مجموعه که داستان آغازین شخصیت‌ها نیست، سریع‌تر به سراغ اکشن می‌رود و خالص‌ترین مفهوم ابرقهرمانی را در بین تمام فیلم های چهار شگفت انگیز دارد، اما همچنان شخصیت‌ها، به خصوص سیلورسرفر، را نادیده می‌گیرد. اگرچه این فیلم به یک اقتباس عالی از کمیک بوک نزدیک نمی‌شود، اما نسبت به فیلم ۲۰۰۵ پیشرفت کرده و در نهایت بهترین فیلم ساخته‌شده از چهار شگفت‌انگیز تا به امروز به حساب می‌آید.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

8 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments