#مهسا_امینی

توضیح لایف پث‌های Cyberpunk 2077: کورپو، نومد یا استریت‌کید؟

قبل از تجربه‌ی سایبرپانک، باید لایف‌پث‌ها را بشناسید!

لایف پث‌های Cyberpunk 2077

در این مقاله سعی داریم به معرفی لایف پث‌های Cyberpunk 2077 پرداخته و توضیح دهیم چرا در طول بازی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند.

سایبرپانک 2077 پس از هشت سال انتظار سرانجام مهمان خانه‌های گیمرها در سراسر جهان شده است. این محصول در سبک‌های اکشن و نقش‌آفرینی ساخته شده و مطابق انتظار، انتخاب‌ها و تصمیم‌گیری‌های کاربر از همان ابتدا تاثیر قابل‌توجهی روی مسیر داستانی دارد. یکی از اولین انتخاب‌های حائز اهمیت، لایف پث است. در ادامه به سراغ لایف پث‌های Cyberpunk 2077 رفته، با تعریفشان آشنا شده و هر یک را توضیح می‌دهیم.

وقتی کاربر نخستین بار سایبرپانک 2077 را اجرا کرده و می‌خواهد بخش کمپین را آغاز کند، باید درباره‌ی ویژگی‌های ظاهری شخصیت اصلی تصمیم بگیرد. علاوه بر این، می‌تواند بین سه سرگذشت یکی را انتخاب کند. سرگذشت‌ها در جدیدترین محصول سی‌دی پراجکت رد تحت عنوان لایف پث شناخته شده و روی موارد مختلفی تاثیر می‌گذارد که در ادامه پیرامونشان صحبت می‌کنیم.

لایف پث‌های Cyberpunk 2077 روی چه مواردی تاثیر می‌گذارند؟

لایف پث‌ها بسیار حائز اهمیت بوده و نه تنها روی جایگاه اجتماعی کاربر در دنیای بازی، بلکه روی نحوه‌ی پیش رفتن خط داستانی هم تاثییر می‌گذارد. به طور دقیق‌تر، چنین مواردی تحت تاثیر لایف پث انتخابی قرار دارند:

 • لوکیشن آغازین
 • پرولوگ (مراحل آغازین)
 • مدت زمان پرولوگ
 • دیالوگ‌ها (گزینه‌های قابل‌انتخاب در یک گفتگو)
 • لباس‌های پیش‌فرض
 • شخصیت‌هایی که در مسیرتان قرار می‌گیرند

لایف پث‌های Cyberpunk 2077 روی چه مواردی تاثیر نمی‌گذارند؟

اگرچه لایف پث‌ها اهمیتی بالایی دارند اما روی چند مورد تاثیری نمی‌گذارند:

 • پرک‌ها
 • مراحل
 • ویژگی‌ها
 • روابط عاشقانه
 • پایان‌بندی

انواع لایف پث‌ها

سازندگان Cyberpunk 2077 در سی‌دی پراجکت رد مجموعا سه لایف پث متفاوت را آماده کرده‌اند:

 • نومد (Nomad)
 • استریت کید (Street Kid)
 • کورپو (Corpo)

هر کدام از لایف پث‌ها مجموعه‌ای از ماموریت‌ها و دیالوگ‌های اختصاصی دارند. اگرچه این ماموریت‌ها و دیالوگ‌ها اهمیت چندانی ندارند اما به حر حال مواردی اختصاصی بوده و در دیگر لایف پث‌ها قابل‌مشاهده یا انجام نیستند. در ضمن، لایف پث‌ها نه تنها روی جملاتی که شخصیت اصلی به زبان می‌آورید تاثیر می‌گذارند، بلکه چنین تاثیری را روی شخصیت‌های دیگر هم شاهد هستیم. به بیان دیگر، شخصیت‌های غیرقابل‌کنترل در جریان گفتگو با پروتاگونیست جملاتی را به زبان می‌آورند که مستقیما با لایف پث انتخابی در ارتباط هستند.

برای مثال، اگر کاربرد لایف پث نومد را انتخاب کرده و در جریان بازی با یک نومد دیگر ملاقات کند، از کلمه‌‎ی «نومد» برای اشاره به او استفاده می‌کند؛ اتفاقی که با دیگر لایف پث‌ها شاهدش نیستیم. دیگر موردی که از لایف پث انتخابی تاثیر می‌پذیرد، لباس‌های پیش‌فرض یا لباس‌هایی که شخصیت اصلی در ابتدای بازی به تن دارد هستند. جای نگرانی در این باره نبوده و با گذشت مدت کوتاهی کاربر می‌تواند لباس‌ها را تغییر دهد.

نومد

لایف پث نومد درباره‌ی یک غریبه است. خط داستانی او در منطقه‌ای بیابانی از نایت سیتی به نام The Badlands شروع می‌شود. نومدها از قطعات سایبرنتیکی که می‌یابند برای بهبود عملکرد یا رفع نواقص خود استفاده می‌کنند. در نتیجه، ممکن است از لحاظ ظاهری هیچ تناسبی میان قطعات متصل شده به بدنشان وجود نداشته باشد. آن‌ها همچنین افراد باهوشی بوده و به روابط خانوادگی‌ای که میانشان برقرار است افتخار می‌کنند. همین روابط خانوادگی منجر به شکل‌گیری گروهی بینشان شده که حکم زیرمجموعه‌های یک مجموعه‌ی بزرگتر را دارند. در ضمن، نومدها جایگاه چندانی مناسبی پیش گروه‌های مختلف مثل پلیس‌ها نداشته و با آن‌ها مانند یک تبعیدی رفتار می‌شود.

از آن‌جایی که نومدها در حومه‌ی نایت سیتی زندگی می‌کنند، فعالیت ویژه‌ای در تجارت قطعات سایبرنتیکی سرقتی داشته و از این طریق پول خوبی به دست می‌آورند.

سرگذشت: وی، یک غریبه از The Badlands است که برای ساختن یک زندگی جدید در نایت سیتی تلاش می‌کند.

لوکیشن آغازین: The Badlands

مرحله‌ی آغازین: The Nomad

استریت کید

لایف پث استرید کد درباره‌ی فردی است که به خوبی خیابان‌های نایت سیتی را می‌شناسد. داستان او در منطقه‌ای بزرگ به نام Heywood آغاز شده که در همسایگی The City Center واقع شده و بخش عمده‌ای از جمعیت شهر را در خود جای داده است. افرادی که در این دسته قرار می‌گیرند، به واسطه‌ی تعاملشان با گروه‌های خیابانی از جمله خلافکارها اطلاعات بسیار خوبی درباره‌‌ی شهر و ساکنانش دارند. آن‌ها همچنین می‌توانند از روابطی که دارند برای رسیدن به خواسته‌هایشان بهره ببرند.

سرگذشت: وی، در خیابان‌های نایت سیتی بزرگ شده است؛ جایی که خشونت بخش جداناپذیری از زندگی محسوب می‌شود. شخصیت اصلی به دنبال این است که اسم و رسمی برای خود دست و پا کند.

لوکیشن آغازین: Heywood

مرحله‌ی آغازین: The Street Kid

کورپو

لایف پث کورپو درباره‌ی فردی است از احترام، ثروت و قدرت مناسبی برخوردار است. داستان او در منطقه‌ی The City Center شروع می‌شود که اصلی‌ترین مرکز تجاری بوده و آسمان‌خراش‌ها و ساختمان‌های زیادی را در خود جای داده است. از آن‌جایی که کورپوها با زندگی افراد ثروتمند آشنا بوده و اطلاعات خوبی درباره‌یشان دارند، قادر به برقراری تعامل با آن‌ها هستند.

سرگذشت: وی، در نایت سیتی زندگی کرده و کارمند یکی از شرکت‌های فعال در حوزه‌ی تکنولوژی است.

لوکیشن آغازین: The City Center

مرحله‌ی آغازین: The Corpo

در انتها، لازم به ذکر است سایبرپانک 2077 روی کنسول‌های نسل هشتم، نسل نهم، گوگل استدیا و رایانه‌های شخصی قابل‌اجرا است. نسخه‌های نسل نهمی که جزئیات گرافیکی بالاتری دارند، اواسط سال آینده‌ی میلادی از راه می‌رسند.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا