نویسنده The Simpsons پرده از رازهای ۳۰ ساله برداشت!

از رد یک شایعه قدیمی تا افشای جزئیات یک قرارداد

نویسنده The Simpsons

جان سوارتزولدر نویسنده The Simpsons در بخشی از مصاحبه اخیر خود با The New Yorker پرده از رازهای ۳۰ ساله برداشت.

در حال حاضر Friends و The Office از محبوبیت بالایی در میان سیتکام‌ها برخوردار هستند. با این حال، نمی‌توان چشم‌ها را روی The Simpsons بست. محصول شبکه فاکس از سال ۱۹۸۹ میلادی در حال پخش بوده و طی ۳۲ سالی که می‌گذارد، بیش از ۷۰۰ قسمت دریافت کرده است. سیمپسون‌ها جدا از اینکه طولانی‌ترین سیتکام تاریخ به شمار می‌رود، محبوبیت بسیار بالایی دارد. همین محبوبیت باعث شد طی دهه‌های گذشته شاهد ساخت آثاری بر اساس آن در مدیوم‌هایی مختلف باشیم؛ برای مثال، می‌توان به کمیک بوک، بازی ویدیویی و فیلم سینمایی اشاره کرد.

طی سال‌هایی که از آغاز پخش The Simpsons می‌گذرد، افراد زیادی به عنوان نویسنده به سریال اضافه شده و پس از مدتی از آن جدا شدند اما جان سوارتزولدر (John Swartzwelder) برخلاف بسیاری از آن‌ها توانست به یکی از چهره‌های اصلی تبدیل شود. او در ابتدا قصد داشت روی Late Night with David Letterman یا Saturday Night Live کار کند اما تستی که برای کار روی آن سریال‌ها داد نتوانست انتظارات را بر عهده آورده کند. او سپس شروع به کار روی سیمپسون‌ها کرد و توانست موفقیت‌های بزرگی را برای خود رقم بزند. سوارتزولدر در بازه زمانی ۱۹۹۰ الی ۲۰۰۳ میلادی که دوره طلایی سیمپسون‌ها به شمار می‌رود، نویسندگی ۵۹ قسمت را بر عهده داشت. در ضمن، او با وجود محبوبیت و شهرت ترجیح داد از انجام مصاحبه‌های مختلف و شناساندن خود به طیف بیشتری از مخاطبان خودداری کند.

جان سوارتزولد اخیرا مصاحبه‌ای با وب سایت The New Yorker انجام داد و در جریانش درباره موضوعات مختلفی صحبت کرد. او در ابتدای گفتگو فاش ساخت پس از اینکه مت گرینینگ (Matt Groening) خالق سریال کارهایش در مجله Army Man را خواند متقاعد شد و اجازه داد به تیم نویسندگی بپیوندد. رمان‌نویس و کمدی‌نویس آمریکایی در ادامه Itchy & Scratchy & Marge Homer’s Enemy ،Bart Gets an Elephant ،Homie the Clown ،Homer at the Bat ،Dog of Death ،Bart the Murderer و Homer vs. the Eighteenth Amendment را به عنوان تعدادی از قسمت‌های مورد علاقه‌اش از سریال معرفی کرد.

نویسنده The Simpsonsدر بخش دیگری از مصاحبه خود با وب سایت The New Yorker به قراردادی اشاره کرد که جیم بروکس (Jim Brooks) تهیه‌کننده اجرایی سریال با شبکه فاکس امضا کرده بود. این قرارداد به نویسندگان آزادی عمل کاملی اهدا می‌کرد. بدین ترتیب، جان سوارتزولد در ابتدا فیلمنامه هر قسمت را بدون وسواس چندان زیاد می‌نوشت و سپس در فاز بازنویسی، جوک‌ها یا دیگر المان‌های طنزآمیز را به داستان اضافه می‌کرد. او در ادامه صحبت‌های خود گفت معمولا ۷۵ درصد فیلمنامه‌ای که یک نویسنده برای یک قسمت می‌نوشت تغییر می‌کرد اما چنین موضوعی در قبال خودش صدق نمی‌کند؛ زیرا تغییرات فیلمنامه‌هایش معمولا با واکنش‌های مثبتی از سوی او مواجه نمی‌شد.

کمدی‌نویس و رمان‌نویس آمریکایی تعدادی از شایعه‌هایی که پیرامون The Simpsons به وجود آمد را تایید کرد. او گفت پس از فصل چهارم سیمپسون‌ها تصمیم گرفت در خانه کار کند. بدین ترتیب، نیازی نبود هر روز به محل کار برود و به راحتی می‌توانست هنگام نوشتن سیگار بکشد. سیگار کشیدن او به هیچ وجه برای دیگر دست‌اندرکاران قابل‌قبول نبود و حتی باعث اختلاف‌هایی شد. طبق شنیده‌ها، جان سوارتزولد عادت داشت به رستوران مورد علاقه‌اش رفته و آنجا داستان‌ها را بنویسد. حتی شایعه شده بود نویسنده سیمپسون‌ها میز و صندلی‌ای که همیشه رویش می‌نشست را خرید و به خانه برد تا راحت‌تر بنویسد. سوارتزولد گفت این موضوع حقیقت نداشته و او دو ست میز و صندلی کاملا نو را خرید و به خانه برد.

Itchy and Scratchy به تعدادی از قسمت‌هایی ارتباط دارد که جان سوارتزولد نوشته بود. همین موضوع باعث شد گروهی از طرفداران سیمپسون‌ها او را خالق اصلی شخصیت‌های حاضر Itchy and Scratchy بدانند. سوارتزولد این موضوع را صریحا رد کرد. برای مطالعه مصاحبه می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا