#مهسا_امینی

تهیه‌کنندگان John Wick مخالف کشته شدن سگ بودند

حرف کارگردانان سرانجام به کرسی نشست

تهیه‌کنندگان John Wick

دریک کولستاد فیلمنامه‌نویس آمریکایی فاش کرد تهیه‌کنندگان John Wick مخالف کشته شدن سگ بودند اما کارگردانان توانستند نظر آن‌ها را تغییر دهند.

فیلم John Wick با نقش‌آفرینی کیانو ریوز (Keanu Reeves) در سال ۲۰۱۴ میلادی اکران شد و جدا از بازگرداندن این بازیگر مشهور آمریکایی به مرکز توجه‌ها، توانست نظر مثبت منتقدان را جلب کرده و به فروش قابل‌قبولی دست یابد. داستان این اثر درباره‌ی یک قاتل حرفه‌ای و خشن به نام جان ویک است که برای کشتن هدف خود لحظه‌ای تعلل نمی‌کند. در نگاه اول، استفاده از چنین ایده‌ای می‌تواند به شکست یک فیلم منجر شود. به هر حال، کمتر مخاطبی وجود دارد که بتواند با یک قاتل حرفه‌ای ارتباط برقرار کرده و اعمال و افکارش را درک کند. چاد استاهلسکی (Chad Stahelski) و دیوید لیچ (David Leitch) که به خوبی از این موضوع آگاه بودند، یک راه حل پیدا کردند.

اگر به یاد داشته باشید، نه دزدیدن ماشین مورد علاقه و نه تخریب خانه نقش چندانی در بازگشت جان ویک به حرفه‌ی قدیمی خود ندارند. عامل اصلی، کشته شدن سگ او است؛ سگی که هدیه‌ی همسر مرحومش بود و اهمیت بسیاری داشت. به همین دلیل، کشته شدنش جان را به دنیای قاتلین بازگرداند تا انتقام اتفاق اخیر را از عاملانش بگیرد. همین ایده‌ی به ظاهر ساده باعث شد مخاطب با او ارتباط برقرار کرده و تا آخر قصه همراهش باشد. اینطور که به نظر می‌رسد، تهیه‌کنندگان John Wick در ابتدا با استفاده از چنین ایده‌ای موافق نبودند.

دریک کولستاد (Derek Kolstad) که وظیفه‌ی نوشتن فیلمنامه‌ی John Wick را بر عهده داشت، چندی پیش مصاحبه‌ای را با وب سایت Comic Book انجام داد. او در بخشی از گفتگو فاش کرد تهیه‌کنندگان قسمت اول جان ویک به هیچ وجه با کشته شدن دیزی موافق نبودند و همین موضوع هم باعث به وجود آمدن اختلافاتی در پشت صحنه شد اما چاد استاهلسکی و دیوید لیچ موفق شدند نظر آن‌ها را در این باره تغییر دهند. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که لیچ به عنوان کارگردان در پروژه حضور داشته اما نامش به‌طور رسمی در لیست دست‌اندرکاران نیست. کولستاد در این باره گفت:

چاد و دیوید در برهه‌هایی برای قرار گرفتن چنین صحنه‌ای در فیلم جنگیدند چون اهمیت آن را فهمیده بودند. آن‌ها برای حفظ دیدگاهشان به تلاش ادامه دادند. نهایتا هم به نتیجه رسیدند. آن‌ها فیلمسازان بااستعدادی هستند.

تهیه‌کنندگان John Wick

نویسنده‌ی John Wick در ادامه‌ی صحبت‌های خود گفت تماشای واکنش‌های مخاطبان نسبت به آن صحنه در جریان اکران آزمایشی، تهیه‌کنندگان را به قطعیت رساند که در این مورد اشتباه فکر می‌کردند:

تماشای واکنش‌های مخاطبان پس از کشته شدن سگ و همچنین اتفاقاتی که در خانه رخ می‌داد، ما را این نتیجه رساند که درست می‌گفتیم.

موفقیت‌های قسمت اول، تهیه‌کنندگان را به سمت ساخت John Wick: Chapter 2 و John Wick: Chapter 3 – Parabellum سوق داد که به ترتیب در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۹ میلادی روی پرده‌ی نقره‌ای رفتند. قسمت چهارم هم مدتی بعد از اتمام اکران گسترده‌ی قسمت چهارم تایید شد. این فیلم قرار بود اواخر مه سال ۲۰۲۱ به سینماها بیاید اما بحران جهانی کرونا و تغییرات گسترده در برنامه‌ریزی‌های استودیوها اکران آن را به مدت حدودا یک سال عقب انداخت. در ضمن، یک سریال تحت عنوان The Continental هم در دست ساخت قرار دارد تا علاقه‌مندان به دنیای جان ویک بتوانند بیشتر از گذشته با هتل و نحوه‌ی کارکردش در دنیای قاتلان آشنا شوند.

اگر صحنه‌ی کشته شدن سگ از قسمت اول حذف می‌شد، مخاطبان به احتمال بسیار قادر به برقراری ارتباط با جان ویک نبودند. همین موضوع هم می‌توانست به عدم موفقیت فیلم و در نتیجه، ساخته نشدن قسمت‌های بعدی و سریال ختم ‌شود. این موضوع نشان می‌دهد تصمیمات به ظاهر کوچک چه تاثیر بزرگی می‌توانند داشته باشند.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا