آیا خدای ماه کانشو شخصیت منفی سریال Moon Knight خواهد بود؟!

دوست یا دشمن

خدای ماه کانشو شخصیت منفی سریال Moon Knight

خدای ماه کانشو (Knonshu)، شخصیتی است که در سریال Moon Knight به دنیای سینمایی مارول آمده، اما هنوز معلوم نیست که آیا او خوب است یا بد!

در بُعد دیگری از جهان به نام Othervoid، برخی موجودیت‌ها مانند کانشو و آمیت (Amit)، در فضایی ورای زمان و مکان زندگی می‌کنند. آن‌ها راهی برای خارج شدن از این وضعیت و رسیدن به انسان‌ها را ندارند، به جز اینکه در ذهن افراد نفوذ کرده و شخصی را به عنوان اواتار (نماینده) برای خود انتخاب کنند. حال این شخص دارای قدرت‌هایی خواهد بود که بازتاب توانایی‌های آن موجودیت یا به اصطلاح خدا هستند؛ مثل شوالیه ماه که قهرمان خدای ماه روی زمین است.

این توضیحی بود که درباره شخصیت کمیک بوکی کانشو داده می‌شود، در حالی که جریان برای سریال Moon Knight بسیار فرق می‌کند. در این سریال شش قسمتی، کانشو یه موجودی تبدیل شده که مثل ونوم و حتی با صدایی شبیه به او، قدرت‌هایی را به همراه یک زره شبیه به مومیایی‌ها در اختیار مارک اسپکتر (Mark Spector) قرار می‌دهد. با این وجود، رفتاری که طی چند قسمت اخیر از مون نایت و همچنین خدای ماه کانشو دیده‌ایم، نشان می‌دهند که انگار آن‌ها اصلا به زندگی شخصی استیون بیچاره اهمیت چندانی نمی‌دهند و فقط کنترل بدنش را می‌خواهند! موردی که خدای ماه را بیشتر به یک شرور تبدیل می‌کند تا قهرمانی که به دنبال عدالت است.

آیا مارک بَرده خدای ماه کانشو شده است؟!

قسمت اول و دوم سریال مون نایت تا به امروز منتشر شده و چنان که پیداست، برخی المان‌های داستان در MCU نسبت به کمیک‌های Moon Knight متفاوت هستند. برای مثال، در کمیک بوک‌های مارول شوالیه ماه هویت دوم فردی به نام مارک اسپکتر بود که خود او پس از زنده شدن دوباره توسط کانشو، هویت استیون گرانت (Steven Grant) را گرفته بود تا یک بیزنس راه‌اندازی کند. در حالی که در سریال Moon Knight می‌بینیم مارک به زور کنترل بدن استیون گرانت را می‌گیرد و خود استیون در ابتدا اصلا متوجه هویت دیگری به اسم مارک نبوده است.

این عمل که مارک بدن استیون را برای انجام برخی ماموریت‌ها می‌گیرد، خود حرکتی است که اصلا و به هیچ وجه در جهت خوب ماجرا نیست! بخصوص اینکه استیون خود هرگز به قرض دادن بدنش به کسانی که نمی‌شناسد و او را اذیت می‌کنند راضی نبوده و حتی در اوج فقر از همان کار فروشندگی که داشته برکنار می‌شود. این در حالی است که پشت کردن به استیون و دخالت در زندگی شخصی او، تنها مورد عجیب درباره کانشو نیست؛ بلکه او طوری با مارک رفتار می‌کند که انگار پس از دوباره زنده کردن، او خود برده خدای ماه بودن را تا زمانی که کار خاصی را انجام دهد پذیرفته و برای انجام ماموریتش هر کاری می‌کند.

در حقیقت مون نایت در کتاب‌های کمیک بوکی به عنوان مشت عدالت کانشو شناخته می‌شود و هر جا که می‌رود، عدالت خدای ماه را برقرار می‌کند. با این وجود، در سریال Moon Knight وضعیت اینچنین دیده می‌شود که انگار کانشو برای زنده کردن مارک از او قول انجام کاری را گرفته و خود مارک نیز حضور در قامت شوالیه ماه را یک مجازات سنگین می‌داند. همچنین در قسمت دوم یک دیالوگ بسیار عجیب بین کانشو و مارک رد و بدل می‌شود که در آن، خدای ماه می‌گوید که اگر مارک کارهایی که گفته را انجام ندهد و ماموریتش را به اتمام نرساند، عملا همسر او (لیلا – Layla) را به عنوان آواتار بعدی خود انتخاب و مجبور خواهد کرد!

به هر حال تا به اینجای کار، ظاهرا کانشو نشان داده که برای ادامه ماموریت خود روی زمین، حتما به مارک و استیون نیاز دارد. حتی در یک سکانس وقتی که کانشو از دست استیون عصبانی می‌شود، باد می‌آید و اجسامی جا به جا می‌شوند؛ در حالی که آرتور هارو به او می‌گوید که این تمام قدرت کانشو بدون آواتارش است. با این حساب، به نظر می‌رسد که خدای ماه اصلا قدرتی بدون یک نماینده که بتواند قدرتش را بازتاب کند، توانی روی زمین و خارج از بُعد جهان خود ندارد. اما چرا او نماینده خود را بیشتر اذیت می‌کند و رفتاری دارد که آواتارهای او، رنج می‌کشند؟ بهتر است برای گرفتن جواب این سوال، تا پخش قسمت‌های بعدی صبر کنیم.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا