شخصیت مرد آهنی

معرفی نسخه‌‌های مختلف شخصیت مرد آهنی

از آهن پاره تا زره نانو!

شخصیت مرد آهنی در دنیای کمیک‌های مارول نسخه‌های متفاوتی دارد که تونی استارک معروف تنها یکی از ورینت‌های او به حساب می‌آید.

جالب است بدانید که یکی از قوی‌ترین نسخه‌های مرد آهنی در دنیای کمیک‌های مارول در حقیقت بسیار شبیه به نسخه‌ای از Kang The Conqueror است که احتمالاً به لطف Secret Wars در MCU ظاهر می‌شود. در قسمتی از سریال انیمیشنی چی میشد اگر…؟ دنیایی تصور شد که در آن تونی استارک هرگز تبدیل به مرد آهنی نشده بود. در کمیک‌ها نیز، جهان‌های بی‌نهایتی وجود دارند که نسخه‌های متفاوت مرد آهنی در آن‌ها به وجود آمده‌اند. برخی از آن‌ها قدرت بیشتری نسبت به دیگری داشته و تعداد کمی از آن‌ها در میان قدرتمندترین موجودات در کل جهان مربوط به مارول به حساب می‌آیند. چه از یک جدول زمانی متناوب باشند و چه فقط یک نسخه متفاوت از مرد آهنی از Earth-616، این گونه‌های شخصیت، احتمالات زیادی را نشان می‌دهند. برخی از آن‌ها احتمالاً در آینده به نوعی در MCU ظاهر خواهند شد و با توجه به اینکه فرنچایز مارول  دنیایی را بدون تونی استارک کاوش می‌کند آن‌ها را جذاب‌تر خواهد کرد.

 اگرچه مرد آهنی در فیلم Avengers: Endgame از MCU مرد، اما اکنون پدیده مولتی ورس به بسیاری از نسخه‌های مرد آهنی اجازه می‌دهد تا در لایو اکشن‌های مختلف ظاهر شوند. با توجه به این که مسیر داستانی دنیای سینمایی مارل به سمت جنگ‌های مخفی پیش می‌رود، طرفداران می‌توانند انتظار داشته باشند تا در این  اثر مورد انتظار با یک یا دو نسخه متفاوت مرد آهنین روبرو شوند. مارول می‌تواند انواع مختلفی از Iron Man را برای MCU ارائه کند، از جمله برخی از آن‌ها که ارتباط مستقیمی با رویداد کتاب مصور جنگ‌های مخفی 2015 دارند، مانند مرد آهنی شکست ناپذیر. گونه‌های دیگر احتمالاً در انیمیشن‌ها یا سریال‌های لایو اکشن که پایه‌های این فیلم حماسی را بنا می‌کنند، ظاهر خواهند شد، از جمله پسر آهنی و یک ورینت از کنگ فاتح.

‍۱۵. Lord Iron

لرد آیرون به تایم لاین Earth-311 تعلق دارد، دنیای کمیک‌های 1602 که در آن ابرقهرمانان مارول در یک محیط الیزابتی حضور دارند. این نسخه از شخصیت مرد آهنی تقریباً همان قدرت و توانایی Iron Man معمولی را دارد، اگرچه زره‌های او شبیه به یک دستگاه که مانند ماشین بخار کار می‌کند، می‌ماند. با افزایش قدرت و محافظت زرهی، Iron Lord از توانایی دفاع عالی در برابر سلاح‌های روز دوره خود برخوردار است. او همچنین می‌تواند پرواز کند و انفجارهای بزرگی از انرژی تولید کند، حتی اگر فناوری پشت آن بسیار شبیه‌ همتای زمین-616 آیرون من باشد.

۱۴. Iron Man 2099

سانی فریسکو در دنیای ۲۰۹۹، جهانی که به مرد عنکبوتی ۲۰۹۹ نیز تعلق دارد، یکی از تاریک‌ترین تایم لاین‌های آینده مارول است. او لباس مرد آهنی را به تن کرده و در حالی که تکنولوژی پشت زره پیشرفته او یک قرن جلوتر از خود تونی استارک است، دامنه اصلی قدرت‌ها و توانایی‌های این دو اساساً یکسان است. می ةوان گفت مرد آهنی ۲۰۹۹ با سرعت مافوق صوت پرواز می‌کند و انفجارهای انرژی قدرتمند تولید می‌کند. سانی فریسکو همچنین دارای هوش پیشرفته ای است که با تونی استارک قابل مقایسه نیست و از استعداد خود در مهندسی استفاده به سزایی می‌کند تا خود لباس زرهی بسازد و در تیم انتقام جویان در ۲۰۹۹ جایگاهی والایی کسب کند. 

۱۳. Iron Maniac

او در تایم لاین Earth-5012 بوده و  بیشتر قدرت‌ها و توانایی‌هایی که دارد با نسخه Iron Man 616 کمی متفاوت است. زره پیشرفته او برخی از حملات جادویی را دفع می‌کند و همچنین یک میدان عصبی ایجاد می‌کند که حملات تله پاتیک و تله کینتیک را تا حدودی کاهش می‌دهد. او با اکثر انواع مرد آهنین در توانایی‌اش برای کنترل خشونت متفاوت است. Titannus دنیای خود را نابود کرد و اکثر قهرمانان را کشت و Iron Maniac را مجبور به اقدامات شدید کرد. او قبل از اینکه نبرد خود را به زمین ۶۱۶ و تایم لاین اصلی برساند، با گروه چهار شگفت‌انگیز جنگید و هیومن تورچ را هم کشت.

۱۲. The Crossing

ماجرای The Crossing، یک رویداد متقاطع کمیک‌های مارول است که MCU احتمالاً از عنوان آن اجتناب می‌کند، طی این رویداد یک تونی استارک نوجوان از یک جدول زمانی متفاوت معرفی شد. او یک زره جدید را با چندین ارتقاء نسبت به نمونه اصلی، از جمله توانایی محکم کردن امواج صوتی در مجاورت زره، ایجاد میدان نیروی صوتی اضافی را به تن کرده و به کار گرفت. این زره و تونی استارک نوجوان دوام چندانی نداشت، زمانی که رویداد بازگشت قهرمانان در اواخر دهه ۱۹۹۰ رخ داد، ماجرای او نیز به اتمام رسید.

۱۱. Earth X Iron Man

Earth X Iron Man دارای همان قدرت‌ها و توانایی‌های همتای Earth-616 خود است، اما شرایط او را مجبور کرد که حتی نسبت به او  مبتکرتر شود. وقتی همه مردم جهان ابرقدرت‌ها را به دست می‌آورند، شخصیت مرد آهنی نسخه‌ای مکانیزه از انتقام‌جویان به نام مردان آهنین را ایجاد می‌کند تا برای دولت فاسدی که توسط نورمن آزبورن اداره می‌شود مبارزه کنند. در جهانی که به دلیل اقدامات تهاجمی بلک بولت، که Terrigen Mists را در سرتاسر جهان آزاد کرده بود، وارونه شد. 

۱۰. Exiles

می ةوان گفت که تونی استارک با یک مشت آهنین به معنای واقعی کلمه بر Earth-42777 حکومت می‌کند و همه ابرقهرمانان و ابرشرورها را به طرز وحشیانه‌ای می‌کشد، به جز آن‌هایی که مانند Inhumans با او مخالفت نمی‌کردند. این شخصیت در تمام قدرت‌های مرسوم به مرد آهنی از جمله سلاح‌های جاسازی شده و موشک‌های تقویت‌کننده بهره می برد، اما هیچ گونه احساس اخلاقی در قلب او وجود ندارد. ظرفیت ظلم در حالی که این شخصیت شنل Doctor Doom را بر تن دارد از همیشه فراتر می‌رود، اما با این حال او قدرت عرفانی حاکم لاتوریا را ندارد.

۹. Iron Man 2020

آرنو استارک، از نوادگان تونی، یک زره ارتقا یافته را می‌پوشد که به دلیل علامت تجاری clamps آن قابل توجه طرفداران است. این لباس به طور کلی سریعتر و بادوام‌تر از نسخه‌های قبلی زره شخصیت مرد آهنی است، با پتانسیل افزایش یافته‌ای برای انفجار انرژی و سرعت. آرنو استارک تقریباً تمام اجزای زره خود را خودش اختراع کرد، از جمله سلاحی به نام Flying Star Blade و یک دستگاه پرتاب قابل جدا شدن که می‌تواند از راه دور کنترل شود.

۸. Ultimate Iron Man

با قرار گرفتن در معرض Infinity Gem، ذهن و بدن تونی تغییر یافت، به همین ترتیب مرد آهنی Earth-1610 می‌تواند از نظر فیزیکی و ذهنی با هر سیستم کامپیوتری تعامل داشته باشد. این امر مرز بین انسان‌ها و ماشین‌ها را محو کرده و همچنین به او امکان دسترسی تقریباً به هر سیستم رایانه‌ای در جهان را می‌دهد. شخصیت The Ultimate Iron Man به راحتی در میان قوی‌ترین نسخه‌های شخصیت مرد آهنی قرار می‌گیرد، زیرا توانایی به خصوص او، در فرافکنی ذهن خود به سایر رایانه‌ها و اندرویدها است که به او اجازه می‌دهد به راحتی از مرگ فرار کند. جالب است بدانید که زره این نسخه از مرد آهنی، میدان‌های نیرو و پنهانی ایجاد می‌کند که او را نامرئی می‌کنند.

۷. Iron Lad

Iron Lad زره نوروکینتیک متعلق به قرن ۴۰ را می‌پوشد، او فناوری بسیار پیشرفته‌ای دارد که وی را قادر به سفر در زمان می‌کند. او همچنین می تواند زره خود را به صورت تله پاتی کنترل کند، اما لازم به ذکر است که فناوری پشت آن بسیار با زره‌ای که Superior Iron Man می‌پوشید، بسیار متفاوت است. این زره شکل خود و سلاح‌هایی را که تولید می‌کند بر اساس افکار پسر آهنی تغییر می‌دهد. قدرت خارق‌العاده او از این واقعیت ناشی می‌شود که Iron Lad یکی از قوی‌ترین ورینت‌‌های Kang The Conqueror ابر شرور فاز‌های بعدی دنیای سینمایی مارول و یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های کمیک‌های Marvel است. او برای فرار از سرنوشت خود به زمان گذشته بازگشت و در نهایت به عنوان عضوی از انتقام‌جویان جوان با نسخه شرور خود مبارزه کرد.

۶. Superior Iron Man

مرد آهنین برتر اخلاقیات خود را به لطف یک طلسم وارونگی در طول کراس اوور Axis از دست داد و تونی استارک که از نظر اخلاقی چندان اسوه و نمونه نبود حتی بیشتر مستعد انجام کارهای پلید شد. علاوه بر این، او زره Endo-Sym، یک زره فلزی مایع بر اساس همان سیمبیوت بیگانه که هم Venom و هم Carnage را تولید می‌کرد، می‌پوشید. این به استارک قدرت باورنکردنی می داد، از جمله کنترل ذهنی روی زره که می‌توان مستقل از او عمل کند. زره او انرژی الکترومغناطیسی را جذب می‌کند، به این معنی که قدرت زره هرگز تمام نمی‌شود و همچنین می‌تواند تقریباً در هر محیطی توانایی خود را افزایش دهد.

۵. Iron Goblin

گابلین آهنی از خط داستانی جزیره عنکبوتی در سال ۲۰۱۱ نه تنها در میان قوی‌ترین نسخه‌های مرد آهنی قرار می‌گیرد، بلکه یکی از قوی‌ترین گونه‌های گرین گابلین نیز به حساب می‌آید. این نسخه از تونی استارک نه تنها از قدرت و توانایی زره مرد آهنی معمولی بهره می‌برد بلکه از فرمول گابلین نیز ب خوبی استفاده می‌کند. او از قدرت مافوق بشری، سرعت، استقامت و یک عامل شفابخش خاص لذت می‌برد. این نسخه از مرد آهنی همچنین دارای تیغه آبنوس، یکی از قوی‌ترین سلاح‌ها در دنیای مارول است.

۴. Infamous Iron Man

در حالی که نسخه Exiles Iron Man قدرت دکتر دووم را نداشت، خود دکتر دووم برای مدتی زره Iron Man را در تایم لاین Earth-616 به تن کرد. مرد آهنین بدنام نه تنها زره بسیار پیشرفته و تمام قدرت‌های ذاتی آن را داشت، بلکه توانایی های جادویی قابل توجه ویکتور فون دووم را نیز در اختیار داشت. Doom به عنوان یکی از قدرتمندترین جادوگران مارول، قارد است ماده و واقعیت را دستکاری کند. طرفداران کتاب‌های مصور می‌دانند که Doctor Doom دارای نبوغ و جاه‌طلبی باورنکردنی است، ترکیبی جنبشی که همراه با ویژگی‌های تکنولوژیکی مرد آهنی، یکی از قوی‌ترین نسخه‌های مرد آهنی تا کنون را می‌سازد.

۳. Iron Lantern

آیرون لنترن، مرد آهنی و فانوس سبز را برای رویدادAmalgam Comics crossover که بین مارول و دی سی در سال ۱۹۹۷ برگزار شد با یکدیگر ترکیب کرد. این شخصیت قدرت‌های تونی استارک و هال جردن را با هم ترکیب می‌کند و ابرقهرمانی نیروگاهی را می‌سازد که می‌تواند سازه‌های انرژی سبز  معروف را به کمک ویژگی‌های خاص خود تولید کند. علاوه بر این، Iron Lantern می‌تواند در زمان سفر کند و فواصل بسیار زیادی را در فضا منتقل کند. او همچنین دارای توانایی تله پاتیک است که او را به یک کاندیدای قوی برای قدرتمند‌ترین مرد آهنی بودن تبدیل می‌کند.

۲. Sorcerer Supreme

بسیاری از انواع ورینت‌های قدرتمند دکتر استرنج در کمیک‌های مارول وجود دارد و مرد آهنی تنها یکی از آن‌هاست. در Earth-9810، تونی استارک جادوگر عالی رتبه مارول می‌شود و لباسی از زره جادوگر بزرگ می‌سازد. این مجموعه زره ویژه از کمیک What If شماره ۱۱۳ ترکیبی از پیشرفت‌های فن‌آوری استارک و توانایی جادویی خارق‌العاده دکتر استرنج را به ارمغان می‌آورد. زره یک پایگاه داده از جادوها را در خود جای داده و همچنین دارای چشم آگاموتو است که به جای راکتور قوس قرار گرفته است و آن را به یکی از بهترین‌ سلاح‌های قدرتمند در هر ابعادی تبدیل کرده. 

۱. Infinity Warps

The Iron Man از رویداد کمیک Infinity Warps 2018 شخصیت‌های مرد آهنی و ثور را با هم ترکیب کرد. این یکی از قدرتمندترین نسخه‌های تونی استارک را ایجاد کرد. استارک اودینسان به لطف فیزیولوژی ازگاردی خود، همراه با قدرت و استقامت مافوق بشری، از جاودانگی مجازی لذت می‌برد. او همچنین از Mjolniron، چکشی با تمام قدرت خارق العاده Mjölnir معمولی، مانند تولید انفجارهای الکتریکی در ابعاد کیهانی، استفاده می‌کند. این سلاح همچنین زره آهنین چکش را باز می‌کند، لباسی عرفانی که استارک در نبردهای خود برای نجات زمین می‌پوشید.

نظر شما در رابطه با نسخه‌های مختلف شخصیت مرد آهنی چیست؟ کدام نسخه را از همه بیشتر دوست دارید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید. 

4.3 12 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

3 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا