برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
1%
  • 0/10

اپل مدت زمان پشتیبانی از آیفون را اعلام کرد؛ حداقل 5 سال

دو سال کمتر از سامسونگ و گوگل

اپل مدت زمان پشتیبانی از آیفون را اعلام کرد؛ حداقل 5 سال ۰ ۱۷ خرداد ۱۴۰۳ اخبار فناوری کپی لینک
اپل پشتیبانی آیفون

اپل به تازگی و به طور رسمی اعلام کرد که تا حداقل 5 سال از تمام گوشی‌های آیفون بعد از عرضه پشتیبانی خواهد کرد.

اگر قصد خرید یک گوشی چندصد دلاری یا هزار دلاری را دارید، یکی از مواردی مهم، تعداد به‌روزرسانی‌هایی است که دریافت خواهید کرد. یک گوشی ۱۰۰۰ دلاری با سه سال پشتیبانی نرم‌افزاری، یعنی پس از سه سال، برای دریافت امکانات جدید باید حتما گوشی خود را ارتقاء دهید. اگرچه سیاست‌های به‌روزرسانی گوشی‌ها به‌طور گسترده‌ای بین برندها متفاوت است، بیشتر برندها به‌صراحت اعلام می‌کنند که تا چه مدت از دستگاه‌های خود پشتیبانی می‌کنند.

اپل مدت زمان پشتیبانی از آیفون ها را اعلام نمی‌کرد،‌ اما این‌بار نظرش را تغییر داد

اما یک استثنای قابل توجه وجود دارد و آن اپل است. اپل طی چندین سال فعالیت خود، هیچ ضمانتی برای پشتیبانی نرم‌افزاری ارائه نمی‌کرد. این در حالی است که اغلب در زمینه به‌روزرسانی‌ها از سایر شرکت‌ها پیشی می‌گرفت. با این حال، اکنون اپل بالاخره متعهد به یک دوره پشتیبانی حداقل برای آیفون شده و این مدت به طرز شگفت‌آوری کمتر از برخی از رقبایش است.

در تاریخ ۲۹ آوریل ۲۰۲۴، مقررات امنیت محصول و زیرساخت‌های مخابراتی (PSTI) در انگلستان به اجرا درآمد. این مقررات شرکت‌هایی که محصولات اینترنت‌پذیر در انگلستان تولید، وارد یا توزیع می‌کنند را مجاب می‌کند تا با برخی الزامات امنیتی سازگار شوند. هدف این مقررات بهبود امنیت محصولات مصرفی است که می‌توانند به اینترنت متصل شوند، به‌ویژه دستگاه‌های اینترنت اشیاء (IoT). شرکت‌هایی که تحت تأثیر این مقررات قرار می‌گیرند، باید بیانیه‌های تطابقی ارائه دهند که دوره پشتیبانی به‌روزرسانی‌های امنیتی را نیز شامل می‌شود.

از آنجا که آیفون‌ها محصولات اینترنت‌پذیر هستند، اپل ملزم به رعایت مقررات PSTI انگلستان است. این شرکت به‌تازگی بیانیه تطابق خود برای آیفون 15 پرو مکس را منتشر کرده که نشان می‌دهد دوره پشتیبانی تعیین‌شده برای آن «حداقل پنج سال از تاریخ اولین عرضه» است. تاریخ اولین عرضه این گوشی ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۳ ذکر شده؛ این یعنی تا سپتامبر 2028 آیفون 15 پرو مکس باید آپدیت دریافت کند.

هم سامسونگ و هم گوگل انتخاب بهتری از اپل هستند

بنابراین، اپل به دولت انگلستان تأیید کرده که حداقل پنج سال از تاریخ عرضه آیفون 15 به‌روزرسانی‌های امنیتی ارائه خواهد داد. این بدان معناست که اپل دیگر بهترین سیاست به‌روزرسانی امنیتی در صنعت را ارائه نمی‌دهد. هر دو شرکت سامسونگ و گوگل ضمانت می‌کنند که برای دستگاه‌های پرچمدار خود نه تنها به‌روزرسانی‌های امنیتی بلکه به‌روزرسانی‌های سیستم عامل اندروید را به مدت هفت سال ارائه دهند. دو سال بیشتر از چیزی که اپل تضمین می‌کند.

با این حال، باید اپل را تحسین کرد، زیرا این شرکت برای بسیاری از دستگاه‌های آیفون خود بیش از پنج سال به‌روزرسانی امنیتی ارائه کرده است. برخی از آیفون‌ها بیش از شش سال پس از عرضه اولیه به‌روزرسانی‌های امنیتی دریافت کرده‌اند، که بسیار بیشتر از پشتیبانی است که اکثریت دستگاه‌های اندروید دریافت می‌کنند. بنابراین، اگرچه سامسونگ و گوگل در حال حاضر در زمینه مدت زمان ضمانت پشتیبانی نرم‌افزاری از اپل پیشی گرفته‌اند، این بدان معنا نیست که کاربران آیفون نمی‌توانند گوشی‌های خود را برای مدت زمان مشابه یا حتی بیشتر نگه دارند. آن‌ها فقط باید امیدوار باشند که اپل پشتیبانی را پس از پنج سال قطع نکند.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments