نمایشگر آیفون ۱۶ به لطف این فناوری بسیار کم‌مصرف خواهد بود

آیفون ۱۶ نمایشگر

آیفون ۱۶ که قرار است در سال ۲۰۲۵ رونمایی و راهی بازار شود به احتمال زیاد به یک نمایشگر با فناوری خاص با نام Micro-Lens مجهز خواهد شد.

اگرچه هنوز به صورت رسمی شاهد رونمایی از سری آیفون ۱۵ هم نیستیم، اما افشاگران خبری در رابطه با آیفون ۱۶ منتشر کرده‌اند مبنی بر اینکه گوشی‌های این سری قرار است به نمایشگری با فناوری جذاب و جدید Micro-Lens مجهز شوند؛ فناوری که به این گوشی‌ها در مصرف انرژی کمتر، کمک زیادی می‌کند. طبق اطلاعات منتشر شده از سوی وب‌سایت کره‌ای The Elec، ظاهرا سامسونگ و LG توانسته‌اند این فناوری را به پنل‌های OLED خود اضافه کنند اما اپل باید بسیار محتاط باشد.

اینطور که به نظر می‌رسد، فناوری یادشده مزایا و معایب خاص خود را دارد که اپل حتما باید آن‌ها را در نظر داشته باشد. کارکرد این فناوری به گونه‌ای است که مسیر نوری را که از درون به سمت عقب منعکس می‌شود را به سمت صفحه هدایت می‌کند که این کار نه تنها باعث حفظ روشنایی صفحه می‌شود بلکه نیاز به مصرف انرژی را هم به حداقل می‌رساند. بدین ترتیب با همان میزان روشنایی پنل‌های OLED، مصرف انرژی به حداقل می‌رسد.

اما تمام این مزیت‌ها برای زمانی است که مسیر مستقیم نور را در نظر بگیریم. چون از بغل، دیگر خبری از آن عمق میدان وسیع با روشنایی زیاد نیست. علاوه بر این‌ها، اضافه کردن این فناوری به پنل‌های OLED هزینه‌ی تمام شده‌ی این نمایشگر ها را افزایش داده که این موضوع باعث افزایش قیمت آیفون ۱۶ هم می‌شود.

نکته‌ی دیگر اینکه LG و سامسونگ برای دستیابی به این هدف از روش‌های متفاوتی استفاده می‌کنند که فعلا هیچ یک از آن‌ها نتوانسته استانداردی که اپل می‌خواهد را به دست بیاورد. در نتیجه هنوز هیچ سفارشی از سوی این شرکت آمریکایی به تأمین‌کنندگان کره‌ای‌اش ارسال نشده است چرا که این شرکت می‌خواهد منتظر باشد ببیند آیا مصرف انرژی در نمایشگر OLED در حالت عادی تا قبل از عرضه‌ی سری آیفون ۱۶ کمتر خواهد شد یا خیر.

به صورت کلی سامسونگ تجربه‌ی بیشتری در انجام این کار دارد چون برای ساخت پنل گوشی‌های سری گلکسی اس اولترا هم از این فناوری استفاده می‌کند و پنل‌های مجهز به این فناوری را به شرکت‌های چینی نظیر ویوو هم فروخته است. LG بیشتر از این فناوری در ساخت تلویزیون‌هایش استفاده کرده اما تجربه‌ی به کارگیری آن در پنل‌های کوچک را ندارد، در نتیجه امکان اینکه سامسونگ  باز هم به تأمین‌کننده‌ی اصلی نمایشگر سری آیفون ۱۶ تبدیل شود بسیار زیاد است.

5 1 رأی
امتیاز مطلب


اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا