#مهسا_امینی

اینتل و کوالکام هم به جمع تحریم‌کنندگان هواوی پیوستند

هواوی از پیش خود را برای این شرایط آماده کرده است

تحریم هواوی

تحریم هواوی توسط دولت ایالات متحده باعث شده بسیاری از شرکت‌های آمریکایی با آن قطع همکاری کنند. حال دو تولیدکننده بزرگ تراشه به این جمع پیوسته‌اند.

پس از آنکه اعلام شد دولت آمریکا شرکت چینی هواوی و تبعه‌های آن را را به دلیل «جاسوسی» تحریم می‌کند، اوضاع تأمین قطعات و نرم‌افزار محصولات پرشمار این شرکت وارد بحران وخیمی شد. گوگل به‌عنوان توسعه‌دهنده اصلی سیستم عامل اندروید، دسترسی محصولات آینده هواوی به خدمات گوگل پلی و پلی استور را مسدود کرده و حال این شرکت مجبور است نسخه مخصوص خود را توسعه دهد و از نسخه متن‌باز اندروید استفاده ببرد.

اما همه‌چیز به اینجا ختم نشده؛ طبق گزارش بلومبرگ، شرکت‌های اینتل، کوالکام و برادکام که از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان تراشه در دنیا هستند، از تحریم هواوی تابعیت کرده و خدمت‌رسانی به آن را متوقف خواهند کرد. در گزارش دیگری که توسط Nikkei منتشر شده نیز مشخص گشته که حتی شرکت آلمانی Infineon Technologies که آن هم به تولید تراشه مشغول است، همکاری با هواوی را پایان داده است. شرکت‌های وسترن دیجیتال و Micron Technologies که چیپ حافظه تولید می‌کنند را هم به این فهرست اضافه کنید.

طبق اطلاعاتی که در اختیار بلومبرگ گذاشته شده، کارمندان این شرکت‌های آمریکایی چندی پیش از توقف تأمین قطعات به هواوی تا اطلاع ثانوی مطلع شده‌اند. اینتل یکی از تأمین‌کنندگان اصلی چیپ‌های سرورها و لپتاپ‌های هواوی است و کوالکام نیز برخی مودم‌ها و پردازنده‌های فرعی محصولات این شرکت را تأمین می‌کند. در گزارش بلومبرگ آمده که شرکت چینی همانطور که از پیش خود را برای محدودیت‌های نرم‌افزاری آماده کرده، به فکر تحریم‌های سخت‌افزاری نیز بوده و از پیش به مدت حداقل سه ماه قطعات موردنیاز خود را انبار کرده است تا تکلیف تحریم‌ها در آینده مشخص شود.

منابع Nikkei اذعان داشته‌اند که شرکت‌های اروپایی در قبال تحریم‌های هواوی محافظه‌کارانه عمل خواهند کرد. Infineon در حال حاضر تأمین قطعات را متوقف کرده و در حال برگزاری نشست‌هایی برای ارزیابی شرایط است. شرکت فرانسوی-ایتالیایی STMicroelectronics نیز قرار است در ادامه همکاری با هواوی تجدید نظر کند.

هواوی مدتی است که در حال آماده‌سازی خود برای شرایط سخت کنونی بوده و جایگزین‌هایی برای سیستم‌های اندروید و ویندوز توسعه داده است. مایکروسافت هنوز موضع خود را در قبال این تحریم‌ها مشخص نکرده اما احتمال می‌رود این شرکت نیز به تحریم‌کنندگان پیوسته و از تأمین ویندوز برای هواوی خودداری نماید.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا