1%
  • 0/10

اما و اگرها درباره فیلتر اینستاگرام | آیا این شبکه اجتماعی مسدود می‌شود

قوه قضاییه اعلام کرد نامه فیلترینگ اینستاگرام در ساعات اولیه بلااثر شد

اما و اگرها درباره فیلتر اینستاگرام | آیا این شبکه اجتماعی مسدود می‌شود ۰ ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ اخبار فناوری کپی لینک
کاهش مصرف اینترنت در اینستاگرام

طی چند ساعت گذشته اخباری مبنی بر فیلتر اینستاگرم منتشر شد و پس از آن مرکز رسانه قوه ‌قضاییه طی اطلاعیه‌ای بلااثر بودن ابلاغیه فیلترینگ این شبکه اجتماعی را اعلام کرد.

پس از آن که مرکز رسانه قوه ‌قضاییه ابلاغیه فیلترینگ اینستاگرام از سوی معاون قضایی رئیس کل دادگستری تهران را تایید کرد، طی اطلاعیه‌ای بلااثر بودن این نامه را اعلام کرد.

در حالی که انتشار اخبار مرتبط با فیلتر اینستاگرام از چند ساعت پیش موجبات نگرانی بسیاری از کاربران را فراهم کرده، مرکز رسانه‌ قوه قضاییه اعلام کرده این مقام قضایی به‌خاطر تخلفی که در نوشتن نامه داشته تحت تعقیب دادسرای انتظامی قضات قرار گرفته است.

از چند ساعت پیش نامه‌ای در شبکه‌های اجتماعی با امضای جواد جاویدنیا، معاون قضایی رئیس کل دادگستری تهران و معاون سابق دادستانی کشور در امور فضای مجازی منتشر شد؛ در این نامه تاکید شده بود اینستاگرام فیلتر و نظارت بر VPNها تشدید شود.

بر اساس گزارش خبرگزاری میزان (مرکز رسانه قوه قضاییه)، این نامه از زمان نوشته شدن، بلااثر اعلام شده و نویسنده نیز تحت تعقیب دادسرای انتظامی قضات قرار دارد؛ زیرا درج نامه‌ای به این شکل تخلف اداری محسوب می‌شود.

در این نامه با امضای جواد جاویدنیا، از شرکت ارتباطات زیرساخت، مدیران همراه اول، ایرانسل و رایتل و شرکت‌های دارنده پروانه ارایه خدمات دسترسی خواسته شده تا دستورات صادره پالایش فضای مجازی شامل اینستاگرام، گوگل‌پلی و وی‌پی‌ان‌ها و فیلتر‌شکن‌ها را در اسرع وقت اجرا کنند.

بر اساس گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، اقدام جاویدنیا در نوشتن چنین نامه‌ای یک تخلف اداری و مداخله‌ای خارج از وظایف و اختیارات نامبرده بوده است.

امروز در حالی اخباری مبنی بر فیلترینگ اینستاگرام در فضای مجازی منتشر شده است که روز گذشته رییس مرکز ملی فضای مجازی اعلام کرده بود که شورای عالی فضای مجازی به حوزه‌ی فیلترینگ ورود نکرده و بر عدم فیلتر کردن اینستاگرام نظر داده است.
وی همچنین اعلام کرده است که موضوع فیلترینگ کم کم در حال منتفی شدن است و پلتفرم‌های بومی باید در کنار پلتفرم‌های خارجی رشد کنند.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments