برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات

بررسی تاثیر سریال WandaVision بر آینده‌ی دنیای سینمایی مارول

این داستان ادامه دارد

1%
  • 0/10
بررسی تاثیر سریال WandaVision بر آینده‌ی دنیای سینمایی مارول ۰ ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ کپی لینک

سال ۲۰۱۹ شاهد به پایان رسیدن حماسه‌ی ابدیت یا به عبارتی دیگر، سه فاز نخست دنیای سینمایی مارول (Marvel Cinematic Universe/MCU) بودیم؛ پایانی که شر ثانوس را یک بار برای همیشه از سر کره‌ی زمین دور کرد و مردم خاکسترشده‌ی آن را در کنار برخی از سوپرهیروهای محبوبمان احیا کرد. مدتی طولانی پس از این واقعه، در نخستین روزهای سال ۲۰۲۱، سریال WandaVision از سرویس استریم دیزنی پلاس منتشر شد و به خشکسالی یک سال و نیمی دنیای سینمایی مارول پایان داد.

سریال وانداویژن را با توجه به بازخوردهای مثبتی که از طرفداران و منتقدان به دست آورد، می‌توان شروع خوبی برای فاز چهارم MCU دانست. این اثر در «نقد سریال WandaVision» توانست از رسانه‌ی سرگرمی نمره‌ی ۸/۱۰ را کسب کند. ماجراجویی واندا و ویژن که با ظهور اسکارلت ویچ در دنیای سینمایی مارول همراه بود، به خوبی پایه و اساس عصر جدید فیلم و سریال‌های مارول را بنا کرد تا با هیجان بیشتری منتظر داستان‌های پسا-ثانوس مارول باشیم. در این بین، یکی از خصوصیاتی که این سریال را به اثری مهم و واجب‌بین تبدیل کرده، تاثیرگذاری آن بر آینده‌ی دنیای سینمایی مارول است. از همین رو، در این مقاله قرار است به بررسی تاثیرات سریال وانداویژن در شکل‌گیری پروژه‌های آینده مارول بپردازیم و ببینیم چطور این سریال محبوب و موفق زمینه‌ساز فیلم و سریال‌های آینده‌ی دنیای سینمایی مارول خواهد شد.

Loki

اکنون که این مقاله در حال نگارش است، سریال The Falcon and the Winter Soldier که دومین پروژه‌ی مارول در فاز چهارم محسوب می‌شود، در حال پخش است. این سریال که به میراث کاپیتان آمریکا و تاثیرات مرگش می‌پردازد، برخلاف سریال WandaVision که ماهیتی جادویی در خود داشت، سری به روی دیگر فیلم‌های مارول زده و با اکشن هیجان‌انگیزش، حسابی با تحسین منتقدان روبه‌رو شده است. ماهیت متفاوت این دو سریال با یکدیگر سبب شده تا حداقل در حال حاضر ارتباط چندانی بین این دو اثر نتوان پیدا کرد. از The Falcon and the Winter Soldier که بگذریم، تا چندی بعد، شاهد انتشار سریال بسیار مورد انتظار Loki خواهیم بود. طبق تیزر و تریلرهایی که تا کنون از سریال Loki منتشر شده، احتمالا کم کم باید خود را برای متفاوت‌ترین اثر دنیای سینمایی مارول آماده کنیم. لوکی، خدای شرارت، در این سریال، با سنگ فضایی که به دست آورده، واقعیتی جایگزین خلق می‌کند و به خطوط زمانی مختلف سرک می‌کشد. در این بین سر و کله‌ی مامورین مغایرات زمانی (Time Variance Authority) پیدا می‌شود تا از دردسرهایی که لوکی ممکن است پدید آورد، جاوگیری کند.

همانطور که در «تجزیه و تحلیل تبلیغات تلویزیونی سریال WandaVision» نیز شرح داده شد، در این سریال شاهد تبلیغات و آگهی‌های تلویزیونی مرموزی بودیم که هر یک به اتفاقات مهم و تاثیرگذاری در دنیای سینمایی مارول اشاره داشت. آگهی قسمت هفتم سریال، به موجودات نکسوس دنیای مارول پرداخت و اشارات ریز و کوچکی به آنان کرد؛ موجوداتی که در کامیک بوک‌های قدیمی مارول از تاثیرگذارترین نکات داستان بودند. موجودات نکسوس می‌توانند واقعیت را فریب دهند؛ دقیقا همان کاری که لوکی برایش زاده شده است. از طرفی هم با دانستن این نکته که مامورین مغایرات زمانی در سریال حضور دارند، متوجه می‌شویم لوکی یک نکسوس است. در کامیک بوک‌های مارول هم تا زمانی که خبری از یک نکسوس نباشد، سر و کله‌ی مامورین مغایرات زمانی پیدا نمی‌شد. حال که چند ماه از پایان سریال وانداویژن گذشته می‌فهمیم چطور این سریال به کمک اشارات مرموز و کوچیکش به ما وعده‌ی سریال‌های آینده‌ی مارول را می‌داد.

Spider-Man: No Way Home

سریال WandaVision کلکسیونی بود از خصوصیاتی که هر طرفدار مارولی دوست دارد ببیند، اما در این بین یک مشکل کوچک نیز وجود داشت که باعث شد طرفداران یک حس بی‌اعتمادی خاصی نسبت به مارول پیدا کنند. در نخستین قسمت‌های این سریال شاهد حضور کوییک‌سیلور فیلم‌های X-Men بودیم؛ نکته‌ای که خیلی از هواداران دنیای سینمایی مارول را به قضیه‌ی دنیاهای موازی و مولتیورس امیدوار کرد. در ادامه خیلی طول نکشید تا دست مارول رو شد و متوجه شدیم تنها دلیل حضور این بازیگر در سریال، ایجاد هایپ اضافی بوده است. متاسفانه سریال وانداویژن از پتانسیل‌های خود استفاده نکرد و آن‌طور که باید و شاید مقدمات فیلم Doctor Strange in the Multiverse of Madness برای معرفی مولتیورس را فراهم نکرد.

با وجود ناتوانی سریال WandaVision در معرفی مولتیورس دنیای سینمایی مارول، در آخرین دقایق آن شاهد ظهور اسکارلت ویچ در این دنیای سینمایی بودیم. اگر از طرفداران کامیک بوک‌های مارول باشید، بدون شک با قدرت‌های باورنکردنی اسکارلت ویچ آشنایی دارید. اگر به یاد داشته باشید، این جادوگر قدرتمند در آخرین دقایق حضورش در دنیای سینمایی مارول، در حال مطالعه‌ی دارک‌هولد، کتاب اسرارآمیز جادوگران، بود. یکی از روش‌هایی که این اتفاق می‌تواند آینده‌ی فیلم‌های مارول را تحت تاثیر بگذارد، فیلم Spider-Man: No Way Home است. کارهایی که اسکارلت ویچ در سریال وانداویژن انجام داده ممکن است باعث ایجاد آشوب‌های چندبعدی شود و دروازه‌ای به دنیاهای موازی باز کند. در طرف دیگر، با استناد به آخرین اخبار و شایعاتی که از فیلم Spider-Man: No Way Home منتشر شده، باید کم کم خود را برای دیدن اسپایدرمن‌های توبی مگوایر و اندرو گارفیلد آماده کنیم. به‌تازگی نیز حضور دکتر اختاپوس در این فیلم تایید شد که می‌تواند صحت شایعات پیشین را نمایان کند. به هر حال کم کم باید باور کنیم شایعات صحیح هستند و قرار است بالاخره پای مولتیورس به MCU باز شود؛ اتفاقی که به احتمال زیاد اسکارلت ویچ در آن دست خواهد داشت.

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

از سریال‌های سال جاری و فیلم‌های Black Widow و Spider-Man: No Way Home و دیگر آثار مارول که بگذریم، به فیلم مورد انتظار Doctor Strange in the Multiverse of Madness می‌رسیم. دومین قسمت از سری فیلم‌های Doctor Strange، قرار است اواخر زمستان سال جاری اکران شود. بنا به آخرین اخباری که از این فیلم منتشر شده، به نظر می‌رسد اسکارلت ویچ نیز در این فیلم نقش پررنگی خواهد داشت و با اشاره به سخنان سران مارول، ادامه‌ی داستان سریال WandaVision قرار است در این فیلم روایت شود. با همه‌‌ی این تفاسیر، یکی از تئوری‌هایی که درباره‌ی فیلم Doctor Strange in the Multiverse of Madness وجود دارد، سوپرویلن اصلی فیلم را اسکارلت ویچ می‌داند. در سریال وانداویژن مشخص شد اسکارلت ویچ قدرتمندترین جادوگر حال حاضر دنیای سینمایی مارول است؛ حتی قدرتمندتر از دکتر استرنج. از طرفی هم می‌دانیم طبق پیشگویی‌هایی که برای اسکارلت ویچ انجام شده، او قرار است چه ارادی، چه غیرارادی دنیا را نابود کند. همین نکته کافی است تا با یک دو دوتا چهارتای ساده، خود را برای رویارویی اسکارلت ویچ و دکتر استرنج آماده کنیم. با استناد به این مورد، دیگر بدون شک می‌توان گفت اگر سریال WandaVision با هدف خاصی ساخته شده باشد، آن آماده کردن طرفداران برای فیلم Doctor Strange in the Multiverse of Madness بوده است. باید منتظر باشیم و ببینیم اسکارلت ویچ چطور دنیای مارول را در ادامه‌ی ماجراجویی‌هایمان در MCU متحول خواهد کرد.

Captain Marvel 2

یکی از بارزترین خصوصیات فیلم‌های مارول، سکانس‌های پس از تیتراژ آن‌هاست. در سریال WandaVision دیدیم که این موضوع در سریال‌های این کمپانی نیز راه خود را باز کرده و شاهد دو سکانس پس از تیتراژ بودیم. در یکی از این سکانس‌ها، مونیکا رمبو به یکی از پایگاه‌های نیک فیوری فراخوانده شد. کسانی که با پیشینه‌ی شخصیت‌های مارول آشنایی دارند می‌دانند که دیر یا زود مونیکا رمبو را قرار است در نقش فوتون، یکی از سوپرهیروهای مارول، ببینند. البته سریال وانداویژن نخستین حضور مونیکا رمبو در MCU نبود و پیش‌تر نیز او را در فیلم Captain Marvel دیده بودیم. با جمع‌بندی این نکات، می‌تون به یقین گفت مونیکا رمبو در آینده‌ای نه چندان دور قرار است در نقش فوتون در دنیای سینمایی مارول معرفی شود. بهترین فرصت برای چنین رونمایی بزرگی نیز فیلم Captain Marvel 2 است؛ فیلمی که کرول دنورز، دوست خانوادگی مونیکا رمبو نیز در آن حضور خواهد داشت.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments