مشکل اتصال اینترنت

هرآنچه نیاز است در رابطه با نحوه برطرف کردن مشکل اتصال اینترنت بدانید

بررسی مشکلات Wi-Fi

برای همه ما پیش آمده که در دسترسی به اینترنت دچار مشکل شویم؛ در این مطلب به بررسی مشکل اتصال اینترنت می‌پردازیم.

وجود مشکل در اتصال دستگاه به روتر باعث می‌شود که دسترسی به فضای مجازی و مرورگرها محدود شود.

در این مطلب به بررسی مواردی مانند وجود مشکل در ISP، سیگنال Wi-Fi، روتر و… می‌پردازیم که می‌توانند دلایل اصلی بروز اختلال در اتصال باشند.

در ابتدا باید به این موضوع دقت کرد که آیا هزینه‌های اپراتور مورد نظر را پرداخت کرده‌اید؟ این موضوع نیز می‌تواند یکی از دلایل قطعی اتصال به اینترنت باشد. اما در ادامه ما بر این فرض مشکلات را بررسی خواهیم کرد که هزینه‌های اتصال اینترنت پرداخت شده و شما حجم مناسبی برای استفاده در فضای مجازی یا مرورگرهای مختلف دارید.

بررسی مشکلات اتصال به اینترنت

این احتمال وجود دارد که به صورت کاملا ناگهانی اتصال شما دچار مشکل شود و به همین دلیل نتوانید دلیل اصلی به وجود آمدن اختلال را پیدا کنید. ممکن است به دلیل نصب یک بد افزار یا آسیب رسیدن به کابل‌های روتر نتوانید به مرورگر یا فضا‌های مجازی مختلف دسترسی پیدا کنید.

بررسی یک وب سایت دیگر

اگر با استفاده از مرورگر خود در حال جستجو در اینترنت بودید و متوجه شدید که اجازه دسترسی به وب سایت خاصی را ندارید و با صفحه عدم برقراری اتصال مواجه شدید این امکان وجود دارد که صفحه مورد نظر شما دارای مشکل در URL بوده و دلیل آن این است که صاحب سایت هزینه‌های میزبانی خود را پرداخت نکرده است.

هنگام مواجه با چنین مشکلی یک وب سایت دیگری را امتحان کنید؛ برای مثال به سایت گوگل یا آمازون بروید. این سایت‌ها جزو بزرگ‌ترین سایت‌های موجود هستند و احتمال بروز مشکل در این چنین مواردی وجود ندارد به همین دلیل اگر همچنان با صفحه عدم اتصال مواجه شدید باید روش‌های دیگری را امتحان کنید.

بررسی تنظیمات اتصال بی‌سیم

در این روش باید تمام تنظیمات اتصال به روتر را مورد بررسی قرار دهید. این تنظیمات شامل بخش‌هایی همانند بررسی روشن بودن Wi-Fi، ایجاد اطمینان از صحت نام کاربری و رمز وارد شده و بررسی تنظیمات اتصال بی‌سیم در رایانه شخصی می‌شوند. بر اساس این موضوع موقع تایپ کردن رمز کاربری و کلمه عبور دقت کنید که حروف اشتباهی را تایپ نکنید.

بررسی روتر

بسیاری از کاربران زمان بروز چنین مشکلی روتر خود را بررسی می‌کنند و در بیشتر مواقع مشکل آن‌ها برطرف می‌شود. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم که در صورت بروز چنین مشکلی در ابتدا روتر را خاموش و روشن کرده و دوباره امتحان کنید. اگر همچنان اتصال بر قرار نشد سیم‌های متصل شده به روتر و رایانه خود را بررسی کرده و در صورت مشاهده مشکلی آن‌ها را بر طرف کنید.

قطعی اینترنت به دلیل مشکل در شبکه

در بعضی از موارد اینترنت به صورت شبکه‌ای یا محله‌ای قطع می‌شود. در زمان بروز چنین مشکلاتی شما نمی‌توانید کار خاصی انجام دهید و باید منتظر باشید که مشکل ایجاد شده در شبکه بر‌طرف شود. در زمان عدم اتصال به اینترنت یکبار اتصال خود را از طریق گجت دیگری بررسی کنید تا از اختلال در شبکه اطمینان حاصل کنید.

اتصال روتر به اینترنت

یکی دیگر از این مشکلات اختلال در بر‌قراری اتصال میان روتر و اینترنت بوده که کاربران باید روتر خود را مورد بررسی قرار دهند. تمام روترها دارای یک چراغ سبز رنگ هستند که محل قرار گیری این چراغ بسته به مدل روتر متفاوت است. کاربران باید این چراغ سبز رنگ را که با کلمه internet از دیگر چراغ‌ها متمایز شده پیدا کنند.

اگر چراغ سبز رنگ internet روشن بود این موضوع بدان معنی است که اتصال در بخش روتر مشکلی نداشته و باید رایانه شخصی خود را بررسی کنید. اما اگر این چراغ روشن نبود یعنی روتر دسترسی به اینترنت نداشته و کاربران باید از برقراری این اتصال اطمینان حاصل کنند.

پینگ روتر

ارتباط میان رایانه و روتر را می‌توان با استفاده از پینگ تعیین کرد. این یک دستور شبکه است که داده‌ها را به IP یا وب سایت خاصی ارسال می‌کند. برای انجام این کار دکمه Windows را فشار داده و عبارت Windows PowerShell را جستجو کنید. سپس روی Windows PowerShell کلیک کرده و کلمه ping [IP_ADDRESS] را جایگزین [IP_ADDRESS] کنید.

اگر این کار به خوبی انجام شود و مشکلی به وجود نیاید بدین معنی است که روتر شما مشکلی نداشته و باید روش‌های دیگری را برای حل این مشکل امتحان کنید.

تعویض کابل اترنت

این احتمال وجود دارد که به دلیل خرابی کابل اترنت اتصالی میان روتر و رایانه شخصی برقرار نشود. دلیل اصلی این موضوع این است که این کابل‌ها دارای سرعت اتصال بیشتری نسبت به Wi-Fi هستند و به همین دلیل بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. همین موضوع باعث می‌شود که به دلیل استفاده زیاد این کابل‌ها دچار اختلال شوند و نتوانند همانند گذشته اتصال را به خوبی برقرار کنند.

عدم استفاده از VPN یا DNS خاص

استفاده از VPN یا DNS می‌تواند در بعضی از موارد برای کاربران مفید باشد و از بروز اختلال‌های متفاوت جلوگیری شود. اما اگر VPN یا DNS ها دچار اختلال شوند کاربران نیز نمی‌توانند به اینترنت دسترسی داشته باشند. به همین دلیل موقع بروز مشکل در اتصال ابتدا VPN یا DNS خود را غیر فعال کرده و سپس دوباره اتصال خود را بررسی کنید.

بازیابی تنظیمات کارخانه روتر

کاربران می‌توانند با بازیابی تنظیمات کارخانه روتر بسیاری از مشکلات را برطرف کنند. اما این گزینه در واقع آخرین راه حل برای برطرف کردن مشکل عدم اتصال به اینترنت است؛ زیرا در صورت انجام اینکار باید از ابتدا نام کاربری و رمز عبور تنظیم شود و بسیاری از تنظیمات مختلف را تغییر دهید. علاوه بر این موضوع انجام این کار کمی زمان‌بر بوده اما می‌تواند بسیاری از مشکلات عدم اتصال را بر‌طرف کند.

0 0 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا