بازی های آنلاین

میزان مصرف اینترنت در بازی های آنلاین چقدر است؟

حجم اینترنت مورد نیاز برای دانلود بازی‌های دیجیتال

 بازی‌ های آنلاین خطر بزرگی برای پهنای باند اینترنت، طی روزها و ماه‌های آینده محسوب خواهند شد. این جمله ادعایی است که این روزها توسط افراد در شبکه‌های اجتماعی و مقالات آنلاین مکرراً مطرح می‌شود. اما چنین ادعایی تا چه اندازه می‌تواند صحت داشته باشد؟

حجم اینترنت مصرفی در بازی های آنلاین زیاد نیست

صنعت بازی‌ های آنلاین بیش از هر زمان دیگری گسترش یافته است. برای مثال، در حال حاضر پلتفرم استیم دارای بیش‌ترین تعداد کاربر است. اما واقعا هیچ موضوع نگران‌کننده‌ای درباره‌ی رواج بازی‌ های آنلاین وجود ندارد. چرا که رکورد حجم اینترنت مصرفی به بسیاری از سرویس‌های آنلاین دیگر همچون نتفلیکس تعلق دارد.

حجم اینترنت مصرفی برای هر کدام از بازی‌ های آنلاین متفاوت است. طبق گزارشات، بازی‌هایی مانند فورتنایت و ماینکرافت چیزی حدود ۱۰۰ مگابایت در ساعت دیتا مصرف می‌کنند. این رقم در بین بسیاری از بازی‌های آنلاین مشترک است. برای برخی از بازی‌ها ممکن است تا حدی کم‌تر یا بیش‌تر باشد. انتظار می‌رود که حجم اینترنت مصرفی بازی‌ های آنلاین در بازه‌ی ۴۰ تا ۱۵۰ مگابایت متغیر باشد.

این رقم در مقایسه با حجم دیتای استفاده‌ شده در سرویسی همچون نتفلیکس بسیار ناچیز است. پخش آنلاین این شبکه در حالت HD بیش از ۳۰۰۰ مگابایت (۳ گیگابایت) در ساعت اینترنت مصرف می‌کند. به بیان دیگر، استفاده از سرویس آنلاین نتفلکیس، ۳ برابر یک بازی آنلاین به اینترنت نیاز دارد. البته کیفیت پخش 4K این شبکه به دیتای بسیار بیش‌تری نیاز خواهد داشت.

حجم دانلود برخی از بازی‌ها (نه همه‌ی آن‌ها) بسیار بالا است

شایان ذکر است که بسیاری از بازی‌های دیجیتال حجم دانلود سنگینی دارند. برای مثال، برای دانلود بازی رد دد ریدمپشن ۲ (Red Dead Redemption 2) به ۱۰۵ گیگابایت اینترنت نیاز خواهید داشت. حجم بالای برخی بازی‌ها به‌دلیل برخورداری از رزولوشن گرافیکی بالا، و همچنین صداگذاری باکیفیت است.

با این حال، تمامی بازی های دیجیتال تا این اندازه پرحجم نیستند. لیست بازی های آنلاین محبوب و حجم مورد نیاز برای دانلود آن‌ها به‌شرح زیر است:

فورتنایت (Fortnite): ۳۵ گیگابایت

دوتا ۲ (Dota 2): ۱۵ گیگابایت

اورواچ (Overwatch): ۳۰ گیگابایت

بر اساس این لیست، تعداد بازی‌هایی که حجم دانلود بسیار بالایی دارند محدود است. این موضوع ثابت می‌کند که تمامی بازی‌ های آنلاین به حجم اینترنت زیادی برای دانلود نیاز ندارند. با این حال، بازی‌های پرحجمی مانند فورتنایت می‌توانند برای ساعت‌های متوالی سرگرم‌کننده باشند. یک بازی ۱۰۰ ساعته که به ۱۰۰ گیگابایت اینترنت برای دانلود نیاز دارد، نسبت به پخش ۱۰۰ ساعته‌ی سریال با کیفیت HD در سرویس نتفلیکس دیتای کمتری مصرف می‌کند.

از بازی‌کردن دست نکشید!

در حالی که بیش‌تر بازی‌های آنلاین به حجم اینترنت زیادی برای دانلود نیاز ندارند، سرویس‌های آنلاین دیگر ده‌ها برابر دیتا مصرف می‌کنند. اگر دانلود و انجام بازی‌ تنها سرگرمی شما در خانه است، بدون نگرانی به بازی‌کردن ادامه دهید. در روزهای پاندمی کووید-۱۹، با نشستن در خانه و بازی‌ کردن لطف بزرگی در حق جهان خواهید کرد. هیچکس نباید از شما بخواهد که از بازی‌ کردن دست بکشید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا