برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
1%
  • 0/10

فروش کلی Tenet با گذشت یک ماه از آغاز اکران چقدر بوده است؟

فروش جدیدترین ساخته‌ی نولان آهسته و پیوسته ادامه دارد

فروش کلی Tenet با گذشت یک ماه از آغاز اکران چقدر بوده است؟ ۰ ۰۷ مهر ۱۳۹۹ سینمای جهان کپی لینک

استودیوی فیلمسازی برادران وارنر با انتشار یک بیانیه‌ی رسمی، میزان فروش کلی Tenet پس از یک ماه اکران در سراسر جهان را اعلام کرد.

در شرایطی که دنباله‌ها و نسخه‌های بازسازی باکس بخش عمده‌ی توجه‌ها را به خود جلب کرده‌اند، کریستوفر نولان (Christopher Nolan) از معدود کارگردانانی است فیلم اوجینال تولید کرده و از قضا آثارش عملکرد بسیار خوبی را در زمینه‌ی مالی به ثبت می‌رساند. برای اثبات این ادعا می‌توان به فیلم Interstellar ،Inception و Dunkirk اشاره کرد که در مدت زمان اکرانشان به ترتیب ۸۳۶، ۶۹۶ و ۵۲۶ میلیون دلار فروختند. با در نظر گرفتن چنین سابقه‌ای، پیش‌بینی شده بود جدیدترین ساخته‌ی این فیلمساز بریتانیایی، یعنی Tenet عملکرد مشابهی را در زمینه‌ی مالی به نمایش بگذارد، به خصوص اینکه نام‌های شناخته‌شده‌ای در تیم بازیگری‌اش دیده می‌شوند.

Tenet برای اکران گسترده در کشورهای سراسر جهان با چالش‌های بسیار زیادی روبرو شد؛ زیرا برخلاف پیش‌بینی‌های اولیه، همه‌گیری ویروس کرونا همچنان ادامه داشته و مردم هم تمایلی برای حضور در اماکن شلوغ از جمله سینماها ندارند. با این حال، استودیوی برادران وارنر جدیدترین ساخته‌ی کریستوفر نولان را پس از چند بار تاخیر روی پرده‌ی نقره‌ای برد. با در نظر گرفتن شرایط کنونی، می‌توان گفت فروش بین‌المللی این فیلم جاسوسی و اکشن بسیار عالی بوده اما عملکردش در بازار داخلی پایین‌تر از انتظارات بوده است. این اتفاق را باید به پای تعطیلی سینماهای شهرهای بزرگ از جمله لس آنجلس و نیویورک نوشت که اهمیت بالایی در باکس آفیس آمریکا دارند.

استودیوی برادران وارنر چندی پیش بیانیه‌ای را در فضای مجازی منتشر کرد که در آن به میزان فروش کلی Tenet پس از یک ماه اکران گسترده اشاره شده است. بر این اساس، فیلم مزبور در هفته‌ی گذشته ۱۹ میلیون و ۲۰۰ هزار در سراسر جهان فروخت تا مجموع فروشش به ۲۸۳ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار برسد. از این رقم، ۲۴۲ میلیون دلار از بازارهای خارجی و ۴۱ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار هم از بازارهای داخلی به دست آمده است. با در نظر گرفتن شرایط حاکم بر کشورهای مختلف، ثبت چنین فروشی در باکس آفیس جهانی امیدوارکننده است اما نباید فراموش کرد این اثر بودجه‌ای ۲۰۰ میلیون دلاری داشته و مبلغ هنگفتی هم صرف کمپین‌های تبلیغاتی‌اش شده است.

در گذشته پیش‌بینی شده بود تازه‌ترین اثر کریستوفر نولان باید مرز ۸۰۰ میلیون دلار را پشت سر بگذارد تا به سوددهی برسد اما گرازش‌های اخیر، رقم ۵۰۰ میلیون را منطقی‌تر دانسته‌اند. با این حال، بعید به نظر می‌رسد Tenet حتی این میزان هم فروخته و هزینه‌هایش را جبران کند؛ زیرا عملکردش در باکس آفیس جهانی روندی نزولی دارد. مگر اینکه اتفاق خاصی مانند بازگشایی سینماهای شهرهای بزرگ آمریکا رخ داده و تعداد بیشتری از مخاطبان فرصت تماشا را به دست آورند. در این بین، نباید از نقش کمپین‌های تبلیغاتی هم غافل شد که می‌توانند تاثیرگذار واقع شوند.

چندی پیش شایعه‌ای در فضای مجازی منتشر شد مبنی بر اینکه نسخه‌ی بلوری Tenet در تاریخ ۲۵ آذر (مصادف با ۱۵ دسامبر) عرضه می‌شود اما استودیوی برادران وارنر آن را صریحا رد کرد.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments