فیلم Spider-Man: No Way Home

سریال لوکی و آرزوی دست‌یافتنی تماشای سه مرد عنکبوتی در فیلم Spider-Man: No Way Home

همه چیز برای تحقق یک رویا آماده است

1%
  • 0/10
سریال لوکی و آرزوی دست‌یافتنی تماشای سه مرد عنکبوتی در فیلم Spider-Man: No Way Home ۲ ۲۳ مرداد ۱۴۰۰ مقالات جانبی (سینمایی) کپی لینک

سریال Loki در ظاهر روی خدای شرارت تمرکز داشته اما در باطن اتفاقات بزرگی را زمینه‌چینی کرده که یکی از آن‌ها حضور نسخه‌های مختلف مرد عنکبوتی در فیلم Spider-Man: No Way Home است.

مارول در قبال فیلم‌ها و سریال‌هایی که برای فرنچایز Marvel Cinematic Uiniverse می‌سازد، سخت‌گیری بسیار زیادی دارد. از همین رو، معمولا تا قبل از آغاز فعالیت‌های تیم تبلیغاتی چیز زیادی پیرامون یک اثر مشخص نیست. این موضوع برای جدیدترین اقتباس سینمایی مرد عنکبوتی یعنی Spider-Man: No Way Home هم صدق می‌کند.

اگرچه اطلاعات رسمی پیرامون فیلم Spider-Man: No Way Home بسیار محدود هستند، شایعه‌های متعددی طی ماه‌های گذشته در فضای مجازی منتشر شده‌اند که به هیچ وجه نمی‌توان چشم‌ها را بست و به راحتی از کنارشان عبور کرد.  همین گزارش‌های غیررسمی هم باعث شده‌اند انتظار برای محصول مشترک مارول و سونی بسیار سخت و طاقت‌فرسا باشد. در ادامه قصد داریم نخست نگاهی به مسیر پر پیچ و خمی که فیلم طی کرده نگاهی انداخته و سپس درباره گمانه‌زنی‌ها صحبت کنیم.

فراز و نشیب‌های فیلم Spider-Man: No Way Home

مدت کوتاهی پس از اینکه Spider-Man: Far From Home به اکران درآمد، کار روی جدیدترین اقتباس سینمایی مرد عنکبوتی آغاز شد و سونی امیدوار بود تام هالند برای ایفای نقش اصلی و جان واتس برای کارگردانی بازگردند. شرایط برای بازگشت بازیگر بریتانیایی مهیا بود؛ زیرا او برای یک فیلم دیگر قرارداد داشت اما چنین چیزی برای واتس صدق نمی‌کرد. او تنها برای کارگردانی دو فیلم قرارداد داشت. در همین حین، والت دیزنی که شرکت مادر مارول به شمار می‌رود، با سامورایی‌ها وارد مذاکره شد تا بتواند درآمد بیشتری از اکران فیلم‌های مرد عنکبوتی بدست بیاورد. در صورتی که نمی‌دانید، باید بگوییم سونی امتیاز تارزن نیویورکی را در اختیار داشته اما سال‌ها قبل و طی یک قراردادی به مارول اجازه داده بود از ابرقهرمان مشهور در Marvel Cinematic Universe بهره ببرد.

مذاکره والت دیزنی و سونی مطابق انتظار پیش نرفت. دیزنی از یک سو به دنبال افزایش سود بود و از سوی دیگر، سونی می‌خواست قرارداد جدید هیچ تفاوتی با قدیمی نداشته باشد. در انتها، استودیوها به توافق نرسیده و قرار بر این شد که پیتر پارکر از دنیای سینمایی مارول جدا شده و به دنیای سینمایی سونی بپیوندد؛ فرنچایزی که حالا Sony Pictures Universe of Marvel Characters نام دارد. اعلام این خبر به هیچ وجه به مذاق طرفداران خوش نیامد. از همین رو، سعی کردند با انتشار پست در شبکه‌های اجتماعی مختلف اعتراض خود را به اتخاذ چنین تصمیمی از سوی سامورایی‌ها نشان دهند. البته طرفداران تنها نبوده و دست‌‌اندرکاران هم سعی کردند تغییری را در شرایط به وجود بیاورند.

تلاش‌های طرفداران و دست‌اندرکاران نتیجه داد و قرارداد تازه‌ای میان والت دیزنی و سونی به امضا رسید. در حال حاضر مشخص نیست سهم دیزنی افزایش یافته یا خیر اما می‌دانیم مرد عنکبوتی نه تنها در Spider-Man: No Way Home حضور می‌یابد، بلکه در دیگر فیلم‌های دنیای سینمایی مارول هم حاضر خواهد شد. در ضمن، قرارداد به گونه‌ای تنظیم شده که ظاهرا تام هالند می‌تواند به صورت همزمان در Marvel Cienamtic Universe و Sony Pictures Universe of Marvel Characters نقش‌آفرینی کند.

فراز و نشیب‌ها به همین موارد خلاصه نمی‌شود. همه‌گیری ویروس کرونا و اجرای محدودیت‌های اجتماعی باعث شد فیلمبرداری دیرتر از موعد مقرر شروع شده و بدین ترتیب، سونی مجبور شد اکران را چند ماهی عقب بیاندازد.

هر آنچه از فیلم Spider-Man: No Way Home می‌دانیم

قبل از اینکه شایعه‌ها و اطلاعات رسمی را مرور کنیم، بهتر است نگاهی به پایا‌ن‌بندی Spider-Man: Far From Home داشته باشیم؛ زیرا ارتباط مستقیمی بین اثر مزبور و فیلم جدید وجود دارد. میستریو به کمک جیمز جوناه جیمسون سردبیر روزنامه دیلی بیوگل برای مرد عنکبوتی پاپوش دوخت و او را مقصر فاجعه لندن معرفی کرد. میستریو همچنین هویت واقعی ابرقهرمان را برای تمامی مردم جهان فاش ساخت. بدین ترتیب، پیتر باید تمام تلاش خود را به کار بگیرد تا حقایق را فاش کرده و ثابت کند بیگناه است. در همین حین، باید اقدامات لازم را در راستای محافظت از جان عزیزترین افرادش انجام دهد. به هر حال، هویت واقعی‌اش فاش شده و همین موضوع می‌تواند شرایط را برای سوء استفاده تبهکاران و افراد شرور مهیا کند. در ضمن، می‌دانیم دکتر استرنج در طول سومین ماجراجویی پارکر همراهش خواهد بود.

چه شایعه‌هایی منتشر شده‌اند؟

انتشار شایعه‌ها به اوایل سال ۲۰۲۰ میلادی مربوط می‌شود. در آن برهه زمانی شایعه شده بود چارلی کاکس در فیلم Spider-Man: No Way Home حضور داشته و به عنوان مت مورداک جلوی دوربین می‌رود؛ همان شخصیتی که آخرین بار در سریال Daredevil با او ملاقات داشته‌ایم. منابع غیررسمی گفتند مورداک در جریان داستان وکالت پیتر پارکر را پذیرفته و به او کمک می‌کند تا بی‌گناهی‌اش را ثابت کند.

پروژه مشترک مارول و سونی در سکوت خبری فرو رفت و چیز زیادی با محوریتش به فضای مجازی نیامد. این شرایط ادامه داشت تا اینکه در پاییز سال گذشته میلادی وب سایت The Hollywood Reporter مدعی شد جیمی فاکس مشغول مذاکره با تهیه‌کنندگان فیلم Spider-Man: No Way Home است تا به عنوان الکترو جلوی دوربین برود. بد نیست بدانید فاکس چنین نقشی را در مجموعه The Amazing Spider-Man ایفا کرده بود.

پس از اینکه حضور جیمی فاکس در جدیدترین اقتباس سینمایی مرد عنکوتی شایعه شد، گمانه‌زنی‌هایی در میان طرفداران به وجود آمد مبنی بر اینکه اندرو گارفیلد هم احتمالا بازمی‌گردد تا نسخه متفاوتی از تارزن نیویورکی را به تصویر بکشد. با گذشت مدت کوتاهی، وب سایت Geeks World Wide به نقل از منابع نزدیک به والت دیزنی و سونی اعلام کرد آلفرد مولینا قرار است نقش دکتر اختاپوس را ایفا کند. او چنین نقشی را قبلا در Spider-Man 2 محصول سال ۲۰۰۴ میلادی ایفا کرده بود.

در حالی که طرفداران آثار ابرقهرمانی هنوز با بازگشت الکترو و دکتر اختاپوس نتوانسته بودند کنار بیایند، وب سایت Collider صریحا بازگشت اندرو گارفیلد و پوشیدن دوباره لباس مرد عنکبوتی را تایید کرد. البته ماجرا به همینجا ختم نمی‌شود. نویسنده مطلب تاکید داشت کریستن دانست هم به توافق رسیده و قرار است به عنوان مری جین واتسون جلوی دوربین ظاهر شود. او همچنین گفت احتمال حضور اما استون و توبی مگوایر هم وجود دارد؛ زیرا آن‌ها مشغول مذاکره هستند.

با گذشت تنها چند روز، شایعه جدیدی از راه رسید. وب سایت The Illuminerdi با انتشار یک گزارش اختصاصی مدعی شد ویلیام دفو و توماس هیدن چرچ در فیلم Spider-Man: No Way Home حضور داشته و نقش‌های نورمن آزبورن (گرین گابلین) و فلینت مارکو (مرد شنی) را ایفا می‌کنند. در همان بازه زمانی، دنیل ریچمن یکی از دیگر از افشاگران مدعی شده بود دین دی هان هم مشغول مذاکره است تا نسخه دیگری از گرین گابلین را به تصویر بکشد. دی هان چنین نقشی را در The Amazing Spider-Man 2 ایفا کرده بود.

دنیل ریچمن اواخر سال گذشته میلادی اطلاعاتی را از فیلمنامه Spider-Man: No Way Home فاش کرد. او گفت جدیدترین اقتباس سینمایی مرد عنکبوتی بخش دوم یک سه گانه به نام مولتی ورس (Multiverse Trilogy) است. بخش را اول سریال WandaVision و فیلم سینمایی Docter Strange in the Multiverse of Madness تشکیل می‌دهند. در ادامه گفت بخش عمده فیلم جدید روی مرد عنکبوتی تام هالند تمرکز دارد؛ زیرا نسخه‌های توبی مگوایر و اندرو گارفیلد تا پرده سوم جلوی دوربین نمی‌آیند.

دنیل ریچمن گفت داستان درست از جایی شروع می‌شود که Spider-Man: Far From Home تمام شده بود. پیتر پارکر سعی دارد بی‌گناهی خود را ثابت کند که اتفاقات عجیب و غریبی رخ می‌دهند؛ اتفاقاتی که نتیجه اقدامات واندا ماکسیموف در سریال WandaVision هستند. ریچمن همچنین گفت نسخه‌ متفاوتی از ابرشرورهای قدیمی در فیلم حضور دارند. به همین دلیل، لباس‌ها و گریم‌های جدیدی خواهند داشت.

جف اسنایدر گزارشگر وب سایت Collider بوده و اوایل سال جاری میلادی در پادکست شخصی خود تحت عنوان The Sneider Cut اطلاعاتی را از فیلمنامه Spider-Man: No Way Home فاش کرد. او گفت نام فیلم اشاره به شش ابرشرور حاضر در داستان است که نمی‌توانند به دنیای خود بازگردند. اسنایدر همچنین تاکید داشت گرین کابلین با نقش‌آفرینی ویلیام دفو اصلی‌ترین دشمن به شمار می‌رود. در ضمن، او ادعا کرد مارمولک با نقش‌آفرینی کرت کانرز و راینو با نقش‌آفرینی پل جیماتی هم در فیلم حاضر خواهند بود.

کدام شایعه‌ها تایید یا صریحا رد شده‌اند؟

کیث جفرسون یکی از بازیگران نه چندان مشهور هالیوود است. او تصویری را در استوری حساب اینستاگرام خود به اشتراک گذاشت که به نقش‌آفرینی جیمی فاکس در فیلم Spider-Man: No Way Home اشاره داشت. فاکس نخست همان استوری را بازنشر و سپس با انتشار یک متن در قالب پست شایعه را تایید کرد. او در متن گفته بود مکس دیلون با ظاهر متفاوتی نسبت به The Amazing Spider-Man 2 جلوی دوربین می‌آید.

آلفرد مولینا در مصاحبه خود با وب سایت Variety صریحا حضورش در جدیدترین اقتباس سینمایی مرد عنکبوتی را تایید کرد. او همچنین گفت: «وقتی مشغول فیلمبرداری بودیم، به همه ما دستور داده شده بود چیزی در این باره نگوییم چون قرار بود یک غافلگیری بزرگ باشد. با این حال، خودتان بهتر از من می‌دانید. خبر بازگشت دکتر اختاپوس در اینترنت پخش شده است. راستش را بخواهید، خودم را بدترین فرد هالیوود در زمینه نگه داشتن یک راز می‌دانم.»

بازیگر بریتانیایی در بخش دیگری از مصاحبه خود با ورایتی تایید کرد همان نسخه‌ای که در Spider-Man 2 به تصویر کشیده شد، در فیلم Spider-Man: No Way Home حضور دارد.

اندرو گارفیلد چند ماه پیش در پادکست ویدیویی Happy Sad Confused Podcast حاضر شد و یک مصاحبه انجام داد. او در جریان گفتگو صریحا تاکید داشت هیچ تماسی از سوی مدیران استودیوها با او گرفته نشده و قرار نیست در دنباله Spider-Man: Far From Home حضور داشته باشد.

شرکت Hot Toys اخیرا از عروسک خود رونمایی کرد که بر اساس لباس مشکی مرد عنکبوتی در Spider-Man: No Way Home طراحی شده است. تیم تبلیغاتی شرکت صریحا تایید کرده این لباس در فیلم جدید مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گمانه‌زنی‌هایی که نمی‌توان تایید یا رد کرد!

اکانت آرژانتینی سونی پیکچرز چند ماه پیش اولین تیزر Spider-Man: No Way Home را با فالوئرهای خود به اشتراک گذاشت. این ویدیو هیچ صحنه‌ای را شامل نشده و تنها لوگو فیلم را به نمایش می‌گذارد. نکته جالب ماجرا اینجا است که لوگو برای مدت کوتاهی دچار تغییرات می‌شود؛ افکت‌هایی که نمونه‌اش را در Spider-Man: Into the Spider-Verse دیده بودیم و تحت عنوان گلیچ شناخته می‌شود. گلیچ، نتیجه حضور انسان در دنیایی است که به آن تعلق ندارد.

اکانت آرژانتینی سونی پیکچرز مدت کوتاهی بعد ویدیو را برداشت اما انتشار آن برای مدتی کوتاه کافی بود تا تعدادی از کاربران آن را ذخیره کرده و در سایت‌ها و فروم‌های مختلف به اشتراک بگذارند. آن‌ها معتقد هستند نمایش گلیچ در تیزر حکم تاییدی برای شایعه‌ها مبنی بر حضور شخصیت‌های مختلف مرد عنکبوتی است.

شرکت لگو گروپ چند هفته پیش از مجموعه لگو Spider-Man: No Way Home رونمایی کرد که جعبه آن شامل اطلاعات جالبی می‌شود. با توجه به آنچه روی جعبه قابل‌مشاهده است، مرد عنکبوتی در فیلم جدید لباسی را به تن می‌کند که ترکیب رنگ‌های قرمز، مشکی و طلایی است. لوگو مرد عنکبوتی روی قفسه سینه هم نسبت به لباس‌های قدیمی بزرگتر شده است.

فیلم Spider-Man: No Way Home
لباس مشکی مرد عنکبوتی که رسما تایید شده است
لباس قرمز و طلایی که ظاهرا در فیلم مورد استفاده قرار می‌گیرد

چه ارتباطی میان سریال لوکی و فیلم Spider-Man: No Way Home وجود دارد؟

پس از اینکه بازگشت توبی مگوایر و اندرو گارفیلد در فیلم Spider-Man: No Way Home شایعه شد، یک سوال بسیار مهم در ذهن گروهی از طرفداران شکل گرفت: چطور ممکن است نسخه‌های مختلف مرد عنکبوتی ظاهر متفاوتی داشته باشند، در حالی که جیمز جوناه جیمسون در هر دو فیلم  یک شکل است؟ برای یافتن پاسخ باید به سریال Loki مراجعه کرد.

ماموران سازمان اختلالات زمانی در ابتدای قسمت دوم سریال لوکی در یک اتاق جمع می‌شوند تا درباره نسخه‌های مختلف خدای شرارت صحبت کنند. با توجه به این بخش، می‌توان گفت امکان دارد نسخه‌های مختلف یک شخصیت از جهاتی شباهت داشته باشند یا شباهت نداشته باشند.

نسخه‌های مختلف لوکی که در سریال Loki به نمایش درمی‌آیند، از لحاظ ظاهر، فیزیک، توانایی، جنسیت و حتی ماهیت با یکدیگر تفاوت دارند؛ برای مثال، در قسمت پایانی سریال شاهد رونمایی از لوکی کروکودیل هستیم. با در نظر گرفتن این موارد، می‌توان گفت نه تنها تفاوت ظاهر نسخه‌های مختلف مرد عنکبوتی توضیح داده شده، بلکه دیگر نباید سوالی پیرامون تفاوت در قدرت‌هایشان وجود داشته باشد.

بد نیست بدانید نسخه‌های تام هالند و اندرو گارفیلد مرد عنکبوتی به واسطه یک دستگاه کوچک قادر به ساخت و پرتاب تار هستند اما نسخه توبی مگوایر تار را در بدن خود تولید می‌کند.

تاریخ پخش و اکران فیلم Spider-Man: No Way Home

فیلم Spider-Man: No Way Home بازیگرانی همچون زندایا، جیکوب باتالون، جی. بی اسموو و مریسا تومی را در تیم بازیگری خود داشته و از تاریخ ۲۶ آذر سال ۱۴۰۰ (مصادف با ۱۷ دسامبر) به سینماهای ایالات متحده آمریکا خواهد آمد.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments