چگونه ولورین در فیلم Deadpool 3 زنده است؟
1%
  • 7/10

چگونه ولورین در فیلم Deadpool 3 زنده است؟

چگونه ولورین در فیلم Deadpool 3 زنده است؟ ۴۰ ۲۱ اسفند ۱۴۰۲ مارول کپی لینک

علیرغم اینکه در شاهکار سینمایی لوگان درگذشت، ولورین در فیلم Deadpool 3 حضور دارد. چطور؟ ظاهرا استودیو مارول با انتشار اولین تیزر تریلر به‌صورت غیرمستقیم به این سوال بزرگ پاسخ داده است.

پس از دو فیلم موفق و پرفروش، وید ویلسون ملقب به ددپول با هنرنمایی رایان رینولدز (Ryan Reynolds) باری دیگر به پرده نقره‌ای بازخواهد گشت اما این‌بار او تنها نخواهد بود، زیرا جهش‌یافته نامیرای دیگری با هنرنمایی هیو جکمن (Hugh Jackman) قراره او را در سفر پرفراز و نشیبش به مولتی‌ورس همراهی کند. جکمن اولین بار در سال ۲۰۰۰ نقش ولورین را در فرانچایز مردان ایکس فاکس قرن بیستم ایفا کرد و بعد از حضور در چندین دنباله و اسپین‌آف مختلف، سرانجام با شاهکاری به‌نام Logan در سال ۲۰۱۷ با نقش ولورین خداحافظی کرد. درحالیکه همه فکر می‌کردند کار جکمن با مارول تمام شده، رایان رینولدز سال گذشته در ویدیویی جنجالی از توسعه قسمت پایانی سه‌گانه ددپول و بازگشت هیو جکمن به نقش ولورین خبر داد. از آنجایی که داستان تلخ لوگان با مرگ ولورین به پایان رسید، طرفداران کنجکاو بودند که استودیو مارول چگونه می‌خواهد بدون آسیب زدن به داستان لوگان، هیو جکمن را به نقش ولورین بازگرداند. طبق معمول مارول خیلی راحت رازهای خود را برملا نمی‌کند، اما ممکن است با انتشار اولین تیزر تریلر به‌صورت غیرمستقیم حضور ولورین در فیلم Deadpool 3 را توضیح داده باشد.

ددپول و ولورین هر دو مرتکب یک جرم شدند!!

شاید حین تماشای اولین تیزر تریلر فیلم Deadpool & Wolverine از خود پرسیده باشید که چرا سازمان تناقضات زمانی بازگشته و چه جایگاهی در داستان دارد؟ اگر به‌خاطر داشته باشید، ددپول با استفاده از دستگاه سفر در زمان کیبل، خط زمانی را دستکاری کرد و برخی از مهمترین رخدادهای گذشته مثل کشته شدن ونسا، تقابل ولورین با آخرین موش آزمایشگاهی استراکر در فیلم X-Men Origins: Wolverine و حتی متولد شدن هیتلر را تغییر داد. این موضوع باعث شد تا او نیز درست مثل خدای شرارت، زیر رادار سازمان تناقضات زمانی قرار بگیرد. به‌همین خاطر در اولین تیزر تریلر قسمت پایانی سه‌گانه ددپول شاهد بازگشت TVA بودیم.

حالا این موضوع چگونه حضور ولورین در فیلم Deadpool 3 را توضیح می‌دهد؟ جواب این سوال در وقایع فیلم X-Men: Days of Future Past نهفته است. از آنجایی که ولورین به‌منظور جلوگیری از آغاز جنگی بزرگ بین دولت آمریکا و جهش‌یافته‌ها به سال ۱۹۷۳ سفر و درست مثل ددپول با دستکاری خط زمانی مقدس، نظر ماموران سازمان تناقضات زمانی را جلب کرده است. بنابراین می‌توان گفت که هر دو جهش‌یافته نامیرای محبوب مارول مرتکب یک جرم شدند و ولورینی که در لباس کمیکی آبی و زرد دیدیم، در واقع همان ولورین خط زمانی فاکس است.

پس تکلیف وقایع فیلم لوگان چه می‌شود؟ وقتی سال گذشته رایان رینولدز در ویدیویی جنجالی اعلام کرد که هیو جکمن قرار است ایفاگر نقش ولورین در فیلم Deadpool 3 باشد، طرفداران در عین خوشحالی کمی نگران بودند، زیرا می‌ترسیدند بازگشت جهش‌یافته نامیرای محبوب مارول به داستان شاهکار سینمایی لوگان آسیب بزند. خوشبختانه رایان رینولدز چند روز بعد در ویدیویی جدید تایید کرد که داستان فیلم قرار نیست هیچگونه دخل و تصرفی در اتفاقات رخ داده داشته باشد.

می‌دانم سوالات زیادی دارید، باور کنید منم اوایل سوالات زیادی داشتم، اما اصلا نگران نباشید، چون ما قراره در این ویدیو به آنها پاسخ بدهیم. مثلا چطوری ولورین بعد از وقایع فیلم لوگان زنده است؟ اول از همه باید بگویم که داستان فیلم لوگان در سال ۲۰۲۹ اتفاق افتاده و کاملا با داستان ددپول فرق دارد. ولورین در فیلم لوگان جان خود را از دست داد و ما قرار نیست به آن دست بزنیم.

با توجه به اینکه وقایع لوگان در سال ۲۰۲۹ اتفاق می‌افتد و فیلم Deadpool 3 با ایده سفر در زمان سروکار دارد، منطقی‌ترین توضیح این است که ولورین هیو جکمن به گذشته‌ای دور تعلق دارد. اینگونه بازگشت او هیچ آسیبی به پایان فراموش‌نشدنی لوگان وارد نمی‌کند و داستان قسمت پایانی سه‌گانه ددپول هم بدون هیچگونه محدودیتی روایت می‌شود.

بزرگترین تفاوت فیلم Deadpool 3 با سایر آثار سینمایی مردان ایکس چیست؟

با توجه به اینکه داستان مولتی‌ورسی ددپول قراره اولین پروژه سینمایی استودیو مارول با درجه سنی بزرگسال (R-Rated) باشد و به شیوه دو فیلم قبلی این جهش یافته دوست داشتنی را به تصویر بکشد، نمی‌توان انکار کرد که انتقالش از یک فرانچایز به فرانچایز دیگر می‌تواند پتانسیل داستانی زیادی به‌همراه داشته باشد. در کل از ولورین هیو جکمن گرفته تا اسپایدرمن و دردویل و انتقام‌جویان، استودیو مارول فرصت‌های بی‌شماری برای جان بخشیدن به کمیک‌های معروف ددپول دارد. حالا یکی از این فرصت‌های داستان‌سرایی می‌تواند در جهت تصحیح اشتباه بزرگ فاکس به‌کار گرفته شود.

علیرغم اینکه ددپول بخشی از دنیای مردان ایکس فاکس بود، اما به‌طرز شوکه کننده‌ای هرگز نتوانست در کنار شخصیت‌های اصلی فرانچایز حضور داشته باشد. به‌همین خاطر اگر ددپول در فیلم مورد انتظار Avengers 5 به انتقام‌جویان بپیوندد، مارول می‌تواند از قدم گذاشتن در همان مسیر اشتباهی که سالیان پیش فرانچایز فاکس را نابود کرد اجتناب کند. متاسفانه تنها کراس اور مردان ایکس در سری فیلم‌های ددپول، نقش نه‌چندان پررنگ شخصیت‌هایی مثل کلاسوس و نگاسونیک تینیج وارهد است. با این حال کلاسوس تنها عضو اصلی مردان ایکس بود که به‌لطف معرفی شدن نسخه جدیدش توسط فاکس، ارتباط ددپول با جهش یافته‌های محبوب مارول محدودتر از قبل شد. البته لازم به ذکر است که اشاره فیلم Deadpool 2 به تیم جوان مردان اکیس معرفی شده در پیش‌درآمد X-Men: First Class، پتانسیل خوبی برای تحقق کراس اورهای بزرگتر داشت اما فاجعه‌ای به نام X-Men: Dark Phoenix در سال ۲۰۱۹ به‌کلی این پتانسیل را از بین برد. در کل فاکس هرگز سعی نکرد از موفقیت بی‌سابقه ددپول در جهت رشد فرانچایز از هم گسیخته‌ خود بهره ببرد، اما این بدان معنا نیست که دنیای سینمایی مارول قصد تکرار چنین اشتباهی را داشته باشد.

با توجه به اینکه فیلم Deadpool 3 قراره روایت‌گر ادامه داستان این شخصیت محبوب و دوست داشتنی در فاز ششم دنیای سینمایی مارول باشد، می‌توان تصور کرد که او نقش بزرگتری در داستان کلی حماسه مولتی‌ورس خواهد داشت، به‌خصوص اگر در فیلم‌هایی مثل Avengers 5 و Avengers: Secret Wars حضور داشته باشد. حالا شاید سوال پیش بیاید که ددپول چه نقشی می‌تواند در این فیلم‌ها داشته باشد؟ درست همانطوری که دکتر استرنج و نگهبانان کهکشان در فیلم‌های Avengers: Infinity War و Avengers: Endgame حضور داشتند. صرف نظر از این، قرار دادن شخصیتی خاص و متفاوت مثل ددپول در Avengers 5 باعث می‌شود که اگر ددپول بخشی از داستان کلی باشد، حضورش در دنیای سینمایی مارول طبیعی‌تر به نظر برسد.

فیلم Deadpool 3 چه تاثیری بر دنیای سینمایی مارول خواهد گذاشت؟

چند سالی می‌شود که ایده مولتی‌ورس به سوژه فیلم‌های ابرقهرمانی و کمیک بوکی تبدیل شده است، اما جای هیچ نگرانی نیست چون طبق برخی شواهد این احتمال وجود دارد  که داستان فیلم Deadpool 3 آن را از زاویه متفاوتی به‌تصویر بکشد. فازهای چهارم تا ششم دنیای سینمایی مارول حماسه مولتی‌ورس نام دارد، بنابراین قراره نقش کلیدی در فیلم‌ و سریال‌های آینده داشته باشد. از طرف دیگر فیلم The Flash نیز به‌تازگی از این فرضیه علمی برای ریبوت دنیای توسعه‌یافته دی سی استفاده کرده که اصلا عملکرد خوبی در باکس آفیس نداشته است. حالا شاید بپرسید بعد از داستان نه‌چندان جالب Doctor Strange 2 و Ant-Man and The Wasp: Quantumania، مارول چگونه می‌خواهد داستان مولتی‌ورسی خود را پیش ببرد؟ خب همانطور که پیش‌تر اشاره شد، جواب سوال در قسمت پایانی سه‌گانه ددپول نهفته است.

فیلم‌های ددپول همیشه بین آثار کمیک بوکی خاص بودند چراکه از ایده‌های داستانی مختلف به شیوه درست استفاده می‌کند. اولین قسمت یک اثر کمدی است که داستانی عاشقانه را با اکشنی مهیج و خونین ترکیب کرده و به‌بهترین شکل ممکن معنای یک ضدقهرمان بودن را به طرفداران نشان می‌دهد. قسمت دوم ایده سفر در زمان را معرفی و به‌شکلی هوشمندانه از آن در روایت داستان خود استفاده می‌کند. از نجات جان عشقش گرفته تا متقاعد کردن هیو جکمن برای بازگشت به نقش ولورین و حتی کشتن رایان رینولدز به‌جهت جلوگیری از ساخته شدن فیلم Green Lantern، ددپول کاری کرد که هیچ فیلمی در تاریخ هالیوود تا به‌حال نتوانسته موفق به انجامش بشود. حالا با قسمت پایانی سه‌گانه، ددپول تصمیم گرفته تا به سراغ ایده مولتی‌ورس برود و نقشی کلیدی در گسترش داستان کلی دنیای سینمایی مارول ایفا کند.

با توجه به تصاویر پشت صحنه منتشر شده قبل از توقف مراحل تولید، به‌نظر می‌رسد که داستان Deadpool 3 قصد دارد علاوه‌بر معرفی جهش‌یافته‌ها به MCU، خط زمانی آشفته مردان ایکس فاکس را به‌کلی از بین ببرد و صفحه جدیدی برای مردان ایکس در دنیای لایو اکشن باز کند. مولتی‌ورس ذاتا یک عنصر داستانی با مفهوم بالاست که در عین محبوب بودنش، می‌تواند به راحتی نتایج فاجعه‌باری داشته باشد، مانند حذف سهام، بی‌اهمیت جلوه دادن فیلم‌های قبلی و طعمه نوستالژی. Spider-Man: No Way Home علیرغم داشتن برخی حفره‌های داستانی، از افتادن در این دام‌ها اجتناب کرد، مخاطرات را تا پایان بازی در مقیاس کوچک نگه داشت، شخصیت‌های نوستالژی را به‌طور هدفمند وارد داستان کرد و بازگشت اسپایدرمن‌های قدیمی‌تر را معنادارتر کرد. اما از طرف دیگر، فیلم‌هایی مانند Doctor Strange 2 و The Flash، علیرغم نیت خوبشان، درگیر فن سرویس و موارد بی‌اهمیت شدند و به داستانی که قصد روایتش را داشتند لطمه زدند. مانند No Way Home، قسمت پایانی سه‌گانه ددپول احتمالا از مولتی‌ورس برای توسعه شخصیت، داستان و همچنین جنبه کمدی فیلم استفاده خواهد کرد تا در دام‌های پیش‌تر اشاره شده نیوفتد.

از داستان فیلم Deadpool 3 چه می‌دانیم؟

به‌لطف تصاویر پشت صحنه‌ای که قبل از توقف تولید در فضای مجازی منتشر شده بود، مشخص شده که داستان مولتی‌ورسی فیلم می‌تواند اقتباسی از مجموعه کمیک Deadpool Kills the Marvel Universe باشد، البته با یک تفاوت بزرگ. در واقع مبارزه کردن ددپول و ولورین کنار لوگوی تخریب شده استودیو فاکس قرن بیستم به نوعی ثابت می‌کند که ددپول قراره با سفر در مولتی‌ورس، خط زمانی آشفته و گیج کننده مردان ایکس فاکس را نابود کرده و اینگونه پای اکثریت جهش‌یافته‌ها از جمله اعضای گروه مردان ایکس را به دنیای سینمایی مارول باز کند. در حال حاضر این موضوع تنها یک تئوری است اما لیست کمئوهایی که اخیرا توسط منبعی به‌نام The DisInsider منتشر شده، تا حدودی صحت داشتن آن را تایید می‌کند. به‌گفته این منبع هیو جکمن تنها ولورین داستان نخواهد بود، چراکه استودیو مارول با تارون اجرتون (Taron Edgerton)، ستاره سری فیلم‌های جاسوسی کینگزمن برای ایفای نقش یکی از نسخه‌های مولتی‌ورسی ولورین وارد مذاکره شده است.

همچنین شایان ذکر است که علاوه‌بر برخی از شخصیت‌های کلیدی فرانچایز مردان ایکس، دوگانه چهار شگفت انگیز و دنیای سینمایی مارول، جهش‌یافته‌ای قدرتمند به‌نام دزلر نیز با بازی تیلور سوییفت (Taylor Swift) در فیلم Deadpool 3 حضور خواهد داشت. در نظر داشته باشید که این لیست کمئوها هنوز توسط استودیو مارول تایید نشده و فعلا در حد شایعه است. البته این تنها گمانه‌زنی‌های مربوط به داستان نیست چراکه به‌گفته کی سی والش (KC Walsh)، در قسمت پایانی سه‌گانه ددپول ماموران سازمان TVA پیرو دستگیری ددپول به‌جرم دستکاری زمان، به دنیاهای نابود شده یا در معرض نابودی سفر می‌کنند تا با شکل دادن گروهی بزرگ متشکل از قدرتمندترین قهرمانان از فروپاشی مولتی‌ورس جلوگیری کنند. ولورین هیو جکمن نیز از خط زمانی منقرض شده فاکس قرن بیستم انتخاب شده و به‌محض منتقل شدن به زندان برای اولین بار با ددپول مواجه می‌شود. حالا این قضایا چگونه داستان Avengers: Secret Wars را راه اندازی می‌کنند؟

افشاگران قبلا مدعی شدند که سیاره بتل ورلد (New Earth/Battleworld) در فیلم Deadpool 3 معرفی خواهد شد. برای کسانی که با کمیک‌ها آشنایی ندارند، بتل ورلد یکی از لوکیشن‌های نمادین کمیک‌ها است که اولین بار در رویداد کمیکی به‌شدت محبوب جنگ‌های مخفی معرفی شد. داستان از این قرار است که موجودی قدرتمند به‌نام بیاندر (The Beyonder) تمامی ابرقهرمانان و ابرشرورهای مورد علاقه‌اش را از دنیا‌های مختلف جمع کرد تا در بتل ورلد با یکدیگر مبارزه کنند. با توجه به مولتی‌ورسی بودن داستان و همچنین لیست کمئوهای اشاره شده، شایعه راه اندازی شدن اقتباس لایو اکشن جنگ‌های مخفی توسط قسمت پایانی سه‌گانه ددپول کاملا منطقی و هوشمندانه‌ است.

فیلم به‌شدت مورد انتظار Deadpool & Wolverine در تاریخ ۲۶ جولای سال ۲۰۲۴ (۵ مرداد سال ۱۴۰۳) در سینماها اکران خواهد شد.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

40 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments