#مهسا_امینی
فیلم های سم ریمی

معرفی ۱۲ فیلم پرفروش سم ریمی

از اویل دد تا اسپایدرمن

چه فیلم‌باز باشید یا نباشید، غیرممکن است که نام فیلم Evil Dead و سری Spider-Man سم ریمی به گوش شما نخورده باشد. به همین دلیل قصد داریم تا پرفروش‌ترین فیلم‌ های سم ریمی را بررسی کنیم.

 اگر چه سم ریمی (Sam Raimi) مسئولیت ساخت دو سری نمادین و بسیار معروف Evil Dead و Spider-Man را بر عهده داشته، اما کارنامه هنری او به سیاهی یا روشنایی این ۲ سری نبوده و او اصطلاحا کریری خاکستری رنگی داشته است. اظهار نظر در رابطه با موفقیت او بسیار سخت است. بعضی فیلم‌های او فروشی بسیار خوبی داشتند و برخی نیز نتوانستند در گیشه به خوبی بدرخشند.

سم ریمی زمانی به عنوان کارگردان فیلم‌های ترسناک شناخته می‌شد و پس از مدتی هم جسارت او در ساخت فیلم‌هایی با ژانر‌های مختلف را به خوبی حس کردیم و در نهایت نیز او به یک کارگردان باهوش در عرصه‌ ساخت فیلم‌های سوپرهیرویی تبدیل شد. وقت آن است که با هم نگاهی به فیلم‌‌های سم ریمی بیندازیم و ۱۲ فیلم پرفروش او را بررسی کنیم.

۱۲. Crimewave

میزان فروش: ۵.۱۰۱ دلار

تاریخ اکران: ۱۹۸۵

سم ریمی در سال ۱۹۸۵ هنوز هم تحسین منتقدین زیادی را برای فیلم The Evil Dead دریافت می‌کرد. در آن زمان، ریمی با دو فیلم‌ساز مستقل دیگر یعنی جوئل و ایتان کوئن دوست شد و حاصل این رفاقت هم فیلمی با نام The Crimewave بود که سم ریمی آن را کارگردانی کرد و برادران کوئن نیز نویسندگی آن را بر عهده داشتند.

اگر الان و در سال ۲۰۲۲ میلادی بشنویم که سم ریمی یک فیلم را کارگردانی کرده و برادران کوئن هم آن را نوشته‌اند، فکر می‌کنیم که این فیلم بسیار موفق بوده و فروش خیلی خوبی داشته، اما ظاهرا این فیلم لقب یکی از بدترین آمار فروش فیلم‌ های سم ریمی را مال خود کرده است! این فیلم تنها در ۳ ایالت منتشر شد و فقط حدود ۵ هزار دلار فروش داشت.

۱۲Evil Dead-The Evil Dead

Evil Dead .۱۱

میزان فروش: ۲.۸۹ میلیون دلار

تاریخ اکران: ۱۹۸۱

فیلمی که سم ریمی را سر زبان‌ها انداخت، چندان زیاد در فروش موفق ظاهر نشد ولی طرفداران ژانر وحشت و منتقدین به قدری از این فیلم تعریف و تمجدید کردند که باعث معروف شدن سم ریمی شد. حتی استفن کینگ، نویسنده‌ رمان‌های ترسناک نیز لب به تعریف از این فیلم گشود.

فیلم Evil Dead که با نام کلبه وحشت در ایران شناخته می‌شد، توانست ۲.۸۹ میلیون دلار فروش داشته باشد. با این که این میزان فروش در زمان حال، بسیار رقم کمی محسوب می‌شود، اما در سال ۱۹۸۱ و با توجه به بودجه‌ی ۳۷۵ هزار دلاری فیلم، رقم نسبتا خوبی به نظر می‌رسید و سود این فیلم به ریمی کمک کرد که ۶ سال بعد دنباله‌ی این فیلم را نیز بسازد.

۱۰. Evil Dead II

میزان فروش: ۵.۹ میلیون دلار

تاریخ اکران: ۱۹۸۷

به زبان ساده، این فیلم در مورد مردی بود که با قفسه‌های کتاب، درخت‌ها و حتی دست قطع‌شده خودش نیز می‌جنگید! نسخه دوم کلبه وحشت به نحوی هم ریمیک و هم دنباله‌ای برای نسخه‌ی اول این فیلم به حساب می‌آمد و ژانر کمدی را هم به این فرنچایز ترسناک تزریق می‌کرد. جالب است بدانید که Evil Dead 2 یکی از فیلم‌های موردعلاقه‌ی کیانو ریوز (Keanu Reeves) به حساب می‌آید.

این فیلم هم یکی از فیلم‌ های سم ریمی است که استقبال خوبی از لحاظ فروش در سینما از آن نشد. فیلم Evil Dead 2 در گیشه حدود ۶ میلیون دلار فروش داشت اما احتمالا تا الان از طریق فروش DVD و سیستم‌های استریمینگ توانسته ده‌ها میلیون دلار فروش داشته باشد.

۹. Army Of Darkness

میزان فروش: ۱۱.۵ میلیون دلار

تاریخ اکران: ۱۹۹۲

فیلم Army Of Darkness سومین فیلم از سری Evil Dead محسوب می‌شود. این فیلم به معنای واقعی تم و سطح تولید سری را متحول کرد. این نسخه از سری در قرون وسطی رخ می‌داد و روایت فرنچایز را گسترش می‌داد. با وجود این که Army Of Darkness تقریبا ۲ برابر نسخه‌ی قبلی خود فروش داشت، اما نسبت به بودجه‌ی ۶ میلیون دلاری خود، ضعیف ظاهر شد.

اصلی‌ترین دلیل ادامه نیافتن این فرنچایز هم قاعدتا همین فروش نسبتا ضعیف بود. در پایان Evil Dead 2 اش ویلیامز وارد پورتالی شد تا وارد قرون وسطی شود و در پایان فیلم Army Of Darkness نیز همین اتفاق افتاد. با این تفاوت که این بار اش ویلیامز صدها سال به آینده رفت!

۸. A Simple Plan

میزان فروش: ۱۶.۳ میلیون دلار

تاریخ اکران: ۱۹۹۸

اواسط تا اواخر دهه‌ی ۹۰ میلادی، شامل لحظاتی مهمی برای کریر سم ریمی بود. در آن زمان استودیو‌ها به او بودجه‌ی لازم برای ساخت هر ژانری را دادند، ولی A Simple Plan با وجود این که یک فیلم هیجان‌انگیز جذاب بود، نتوانست فروش خوبی را داشته باشد.

با وجود رابطه‌ی نزدیک سم ریمی با برادران کوئن، فیلم A Simple Plan شباهت بسیاری با فیلم‌های برادران کوئن داشت. این فیلم در مورد ۲ برادر حریص بود که ۴ میلیون دلار پیدا کرده بودند. با وجود این که طنز کلاسیک سم ریمی، رنگ و بوی جالبی به فرمول برادران کوئن داده بود، اصلا نتوانست به خوبی مردم را به سالن‌های سینما بکشاند.

۷. The Quick And The Dead

میزان فروش: ۱۸.۶ میلیون دلار

تاریخ اکران: ۱۹۹۵

ظاهرا سم ریمی علاقه زیادی به ساخت فیلم‌هایی از ژانرهای مختلف دارد و فرقی هم ندارد که یک فیلم سوپرهیرویی باشد یا حتی یک فیلم ورزشی! فیلم The Quick and the Dead هم فیلم ژانر وسترن سم ریمی به حساب می‌آید. این فیلم بیشترین بودجه را بین فیلم‌ های سم ریمی را تا آن موقع با ۳۵ میلیون دلار بودجه داشت، اما میزان فروش در حدی بود که فقط توانست نصف هزینه‌ی ساخت این فیلم را جبران کند!

فیلم‌های وسترن در دهه‌ی ۹۰ میلادی به اندازه کافی محبوب نبودند و تنها ۲ فیلم Unforgiven و Tombstone توانستند مخاطب عام را به خوبی جذب کنند.

۶. The Gift

میزان فروش: ۴۴.۵ میلیون دلار

تاریخ اکران: ۲۰۰۰

به نظر می‌رسد که کارگردان‌ها فکر می‌کنند حتما باید یک فیلم درام با تعداد زیادی از بازیگران و روایتی چندشاخته‌ای بسازند تا تبدیل به یک فیلم‌ساز شاخص شوند و فیلم The Gift سم ریمی هم یکی از همین قبیل فیلم‌ها بود. سم ریمی دهه‌ی ۲۰۰۰ را با این فیلم سرگرم‌کننده و رازآلود آغاز کرد و این فیلم از آن دسته از فیلم‌ های سم ریمی بود که به موفقیت نسبتا کمی در گیشه رسید.

حضور تعداد زیادی از بازیگران شاخص مثل کیانو ریوز، کیت بلانش، هیلاری سوانک و کیتی هلمز در این فیلم، توانست به فروش آن کمک چشم‌گیری کند. تا آن زمان این تعداد از بازیگران شاخص هیچ وقت در فیلم‌های ریمی حضور نداشتند و با این وجود، بودجه‌ی این فیلم بسیار پایین بود و تنها ۱۰ میلیون دلار برای این فیلم خرج شد.

۵. For Love Of The Game

میزان فروش: ۴۶.۱ میلیون دلار

تاریخ اکران: ۱۹۹۹

از آن‌جایی که فیلم‌های ورزشی در دهه‌ی ۹۰ میلادی بسیار محبوب و پرطرفدار بودند، تقریبا غیرممکن بود که فیلم For Love Of The Game دچار شکست شود. کوین کاستنر که یکی از بازیگران مطرح آن زمان محسوب می‌شد، در این فیلم بازی کرده بود.

این فیلم بدترین نقد‌ها را بین تمام فیلم‌ های سم ریمی دریافت کرد. فیلم For Love Of The Game با این که از فیلم The Gift بهتر فروخت، اما آمار فروشش نسبت به بودجه‌ی ۵۰ میلیون دلاری‌ آن بسیار ضعیف محسوب می‌شد.

۴. Darkman

میزان فروش: ۴۸.۸ میلیون دلار

تاریخ اکران: ۱۹۹۰

شاید برخی از طرفدارن ژانر ابرقهرمانی فراموش کرده باشند که سم ریمی پیش از سری اسپایدرمن، یک فیلم سوپرهیرویی دیگر را کارگردانی کرده بود. فیلم Darkman بر اساس محتوای خاصی نیست و ایده این فیلم مستقیما در ذهن سم ریمی شکل گرفت. همچنین لیام نیسون نیز بازیگر نقش اول این فیلم بود.

فیلم Darkman با وجود این که اثر سوپرهیرویی نسبتا جذابی بود، ولی اصلا نتوانست به فروش سری اسپایدرمن نزدیک شود.

۳. Drag Me To Hell

میزان فروش: ۹۰.۸ میلیون دلار

تاریخ اکران: ۲۰۰۹

با وجود این که سم ریمی به عنوان یک فیلم‌ساز خوب در ژانر وحشت شناخته می‌شود، اما او مدت زیادی را بدون کارگردانی فیلم‌های ژانر وحشت گذراند. با این که فیلم Drag Me To Hell در دهه‌ ۹۰ میلادی نوشته شد، اما این فیلم پس از گذشت حدود ۱۷ سال نسبت به فیلم Army Of Darkness منتشر شد. البته با وجود این فاصله بین ۲ فیلم، سم ریمی همچنان تکنیک خود در قبال ساخت چنین فیلم‌هایی را از دست نداده بود.

فیلم Drag Me To Hell یک بار دیگر شاهد کار کردن سم ریمی با المان‌های فراطبیعی بود و او باز هم خشونت فکاهی را وارد این فیلم کرد. فیلم Drag Me To Hell حدود ۳ برابر بودجه‌ی خودش فروش داشت و توانست بیش از ۹۰ میلیون دلار در گیشه فروش داشته باشد.

۲. Oz The Great And Powerful

میزان فروش: ۴۹۳.۳ میلیون دلار

تاریخ اکران: ۲۰۱۳

فیلم Oz The Great And Powerful با وجود این که فروش تقریبا نیم میلیارد دلاری را ثبت کرد و یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های سم ریمی محسوب می‌شد، اما ظاهرا سود خیلی خاصی به کمپانی دیزنی نرساند!

ساخت این فیلم ۲۰۰ میلیون دلار خرج داشت و البته به همین مقدار نیز برای بازاریابی و تبلیغات آن خرج شده بود. همچنین با کم کردن سهم صاحبان سینما‌ها، سود خاصی نصیب دیزنی نشد. برای مقایسه هم باید گفت که فیلم Alice In Wonderland تقریبا همین بودجه را داشت ولی توانست بیش از ۱ میلیارد دلار فروش داشته باشد.

۱. سه گانه‌ی The Spider-Man

میزان فروش: ۲.۵ میلیارد دلار

بازه اکران: ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۷

بدون شک هیج‌کدام از فیلم های ریمی به محبوبیت و فروش ۳ فیلم اسپایدرمن او نمی‌رسد. سم ریمی در دهه‌ی ۲۰۰۰ توانست یکی از بهترین سری فیلم‌های سوپرهیرویی را خلق کند.

اسپایدرمن ۲۰۰۲ توانست بالاترین فروش آخر هفته تاریخ تا آن زمان را به ثبت برساند و حتی نسخه سوم اسپایدرمن که بسیاری‌ از طرفداران روی خوشی به آن نشان ندانند، فروش بیشتری نسبت به دو فیلم دیگر این سه‌گانه داشت. واقعا حیف شد که سم ریمی نتوانست نسخه چهارم فیلم اسپایدرمن را بسازد و آن را به کارنامه‌ خود اضافه کند. با این حال هنوز هم طرفداران علاقه دارند تا سم ریمی چهارمین قسمت این فرنچایز را به کارنامه خود اضافه کند. همچنین با توجه به شرایطی که پس از اکران فیلم مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست پیش آمد، حال احتمال ساخته شدن این فیلم بیشتر است.

فیلم دکتر استرنج ۲ نیز یکی از بهترین آثاری است که اخیرا توسط سم ریمی ساخته و اکران شده. این اث۴ر اولین همکاری مستقیم ریمی با استودیو مارول و اولین اثری بود که او برای دنیای سینمایی مارول ساخت. این اثر دنباله فیلم دکتر استرنج بوده و اتفاقات پس از سریال وانداویژن را نشان می‌دهد. فیلم Doctor Strange in the Multiverse of Madness محصول سال ۲۰۲۲ بوده و تا کنون فروشی معادل با ۹۴۳.۹ میلیون دلار داشته است. این اثر به تازگی در سرویس استریم آنلاین دیزنی پلاس منتشر شده و میزان فروش این فیلم می‌تواند به بیشتر از این حد نیز برسد. 

اما نظر شما در مورد فیلم‌ های سم ریمی چیست؟ کدام یک از آنان را بیشتر از فیلم‌های دیگر دوست دارید؟ خوشحال می‌شویم که نظر خودتان را در قسمت کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.


نظرات

guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا