سری فیلم Harry Potter - هری پاتر

چطور راز خاله هری پاتر در سری فیلم Harry Potter مخفی شده بود؟

فردی که خواهرش را از دست داد

در صحنه‌های فلش بک سری فیلم Harry Potter یکی از بزرگ‌ترین رازهای شخصیت پتونیا درزلی (Petunia Dursley) نشان داده شد که کمتر به آن پرداخته شده بود.

چیزی که ما در فیلم‌های سری هری پاتر می‌بینیم، این است که هری پسری کوچک است و پیش خاله خود، پتونیا زندگی می‌کند. همسر پتونیا، ورنون درزلی (Vernon Dursley) کسی است که به حمایت از همسر خود، از هری خوشش نمی‌آید و در کل آن‌ها به صورت خانوادگی همیشه هری را مسخره و اذیت می‌کنند. به همین دلیل نیز وقتی هری جوان به هاگوارتز دعوت می‌شود، آن‌ها اجازه این کار نمی‌دهند، تا اینکه هگرید (Hagrid) به زور پسرک را از دست این خانواده نجات می‌دهد.

با این وجود، نکته قابل توجه اینجاست که با وجود تمامی این اتفاقات که در فیلم Harry Potter And The Sorcerers Stone می‌افتد، باز هم هری به لندن برمی‌گردد تا پیش درزلی‌ها دوران تعطیلات مدرسه را بگذراند. او مجبور به انجام این کار است،‌ اما آیا خاله او هیچ علاقه‌ای هم خواهرزاده خود دارد؟ در سری فیلم ما در خاطرات اسنیپ (Snape) می‌بینیم که ظاهرا رابطه بین پتونیا (Petunia) و لیلی پاتر (Lily Potter) چندان هم خوب نبوده است؛ اما آیا این واقعا چیزی است که در کتاب هم نوشته شده بود؟

پیشینه پتونیا از سری فیلم Harry Potter حذف شده بود

در واقع خاطرات اسنیپ نشان می‌دهند که ظاهرها پتونیا چندان هم از دنیای جادو متنفر نبوده، بلکه او پس از اینکه می‌فهمد خواهرش لیلی قدرت‌های عجیبی دارد، دیدن کارهای او را دوست دارد. در واقع پتونیا حتی از اینکه لیلی عجیب و غریب است لذت می‌برده و با خواهر خود وقت می‌گذرانده، اما همه چیز وقتی خراب می‌شود که نامه‌ای از سوی هاگوارتز (Hogwarts) برای لیلی فرستاده می‌شود.

از اینجا به بعد داستان را می‌توان در سری فیلم Harry Potter هم دید؛ جایی که پتونیا می‌گوید که لیلی به عنوان یک جادوگر در خانواده شناخته می‌شده و همه او را دوست داشتند. در حقیقت اینکه لیلی به هاگوارتز احضار می‌شود اما پتونیا چنین نامه‌ای را دریافت نمی‌کند، یکی از دلایل عمده‌ای است که او از دست خواهرش عصبانی و ناراحت می‌‌شود.

پتونیا چنان که در کتاب گفته شده، به هاگوارتز نامه می‌فرستد و از دامبلدور (Dumbledore) خواهش می‌کند تا او را هم به مدرسه آموزش جادو بفرستد، اما متاسفانه مدیر مدرسه هاگوارتز این خواسته را صادقانه رد می‌کند. این کار باعث می‌شود تا پتونیا برای همیشه از جهان جادو متنفر شود و به همین ترتیب نیز، وقتی که لیلی و اسنیپ می‌فهمند که او برای دامبلدور نامه‌ای ارسال کرده، باعث شرم پتونیا می‌شوند. به همین دلیل نیز او به کلی از جهان جادو متنفر می‌شود و لیلی و اسنیپ را پس می‌زند.

آیا پتونیا هری را دوست داشت؟

وقتی که لیلی پاتر به دست لورد ولدمورت (Voldemort) کشته شد، پتونیا می‌دانست که دیگر زندگی معمولی را در کنار همسر و فرزندش نخواهد داشت؛ چراکه پس از گذشت مدتی، مجبور بود تا از خواهرزاده کوچکش هم مراقبت کند. اینکه او اجازه داده تا هری در خانه آن‌ها زندگی کند، نشان می‌دهد که او همچنان اندکی علاقه و عشق به خواهرش را در قلب دارد. اما هربار که پتونیا به هری نگاه می‌کرد، یاد جهان جادویی می‌افتد که از آن تنفر دارد.

به همین ترتیب نیز ما هرگز صحنه‌ای نمی‌بینیم که پتونیا در آن هری را دوست داشته باشد و به او ابراز علاقه کند. این در حالی است که او همچنان خواهرزاده خودش را در خانه نگه داشته بود تا نشان دهد که زندگی عادی او، چقدر از جهان جادویی که اجازه ورود به آن را نداشت بهتر است.

چرا راز پتونیا از سری فیلم Harry Potter حذف شده بود؟

در واقع اگر قرار بود تا ما سکانسی با محتوای داستانی که در بالا توضیح دادم را در خاطرات اسنیپ، در سری فیلم Harry Potter ببینیم، باید جزئیات بیشتری از داستان پتونیا در فیلم‌های قبلی نشان داده می‌شد. برای مثال، هنگامی که هری درباره دمنتورها (Dementors) صحبت می‌کند، پتونیا اظهار می‌کند که می‌داند این موجودات چه هستند و این باعث می‌شود تا مکالمه‌ای بین او و هری درباره جهان جادو شکل بگیرد؛‌ چیزی که هرگز انتظارش را نداشتیم!

با این وجود، حال که سال‌ها از اکران آخرین فیلم از سری هری پاتر می‌گذرد، واقعا می‌توان دید که نپرداختن به شخصیت پتونیا، چندان هم مهم نبوده و ارزش چندانی را به کل اثر اضافه نمی‌کرده است. گرچه می‌توانید در ابتدای همین مطلب، شاهد یک سکانس صحبت بین هری و پتونیا باشید که از فیلم Harry Potter 7 حذف شده بود.

5 1 رأی
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا