داستان هری پاتر و فرزند نفرین شده

داستان هری پاتر و فرزند نفرین شده حفره داستانی بزرگ در جهان جادوگری ایجاد ‌می‌کند!

هر آنچه در زندانی آزکابان یاد گرفتیم باد هوا شد!

زمان برگردان‌ها در دنیای هری پاتر درس‌های بسیاری به ما داده‌اند. با وجود آن‌ها در داستان هری پاتر و زندانی آزکابان، ما می‌دانیم که گذشته قابل تغییر نیست، اما داستان هری پاتر و فرزنده نفرین شده حقیقت دیگری را در برابر دیدگان ما قرار می‌دهد! این موضوع خوب است یا بد؟ در ادامه به آن می‌پردازیم.

داستان هری پاتر و فرزند نفرین (The Harry Potter and the Cursed Child) شده نکته‌ای مهم را در تمام داستان این فرنچایز تغییر خواهد داد! داستان این قسمت از جهان جادوگری (The Wizarding World)، شاهد بازگشت دستگاه‌های زمان برگردان خواهد بود. ما در هری پاتر و زندانی آزکابان (The Harry Potter and the Prisoner of Azkaban) متوجه این موضوع شدیم که این دستگاه‌ها می‌توانند در زمان دست برده و تمام مشکلات هری پاتر را حل کنند. اما به باور بسیاری استفاده از آن‌ها می‌تواند سبب ایجاد حفره‌های داستانی شود که خوشبختانه اینگونه نشد. اما وجود آن‌ها در داستان هری پاتر و فرزند نفرین شده می‌تواند به ضرر داستان این جهان زیبا بوده و حفره‌های داستانی عجیب و غریبی ایجاد کند!

زمان برگردان‌ها در زندانی آزکابان ما را متوجه کردند که هرماینی (Hermione) چگونه طی سال به صورت همزمان در چند کلاس مختلف حضور داشت. در ادامه و در نقطه اوج داستان، هرماینی با همراهی هری، با استفاده از زمان برگردان خود توانستند باکبیک (Buckbeak) را از مرگ نجات داده و در سوی دیگر با کمک به هری و سریوس (Sirius) آن‌ها را از اتفاقات ناگوار رها کنند. همیشه زمانی که بازی با زمان به میان می‌آید، داستان پیچیده می‌شود، اما دنیای هری پاتر این موضوع را بسیار ساده بیان کرد. این داستان به سادگی به ما تفهیم کرد که رخدادهای گذشته قابل تغییر نخواهند بود و این موضوع همان چیزی است که فرزند نفرین شده رعایت نکرده است!

زمان برگردان‌ها چه تغییری در فرزند نفرین شده دارند؟

در داستان هری پاتر و فرزند نفرین شده، آلبوس پاتر (Albus Potter) فرزند هری و دوستش اسکورپیوس ملفوی (Scorpius Malfoy) فرزند دریکو (Draco) با استفاده از زمان برگردان به تورنمت تراویزارد (Triwizard Tournament) بازگشته تا جان سدریک دیگوری (Cedric Diggory) را نجات دهند. با این کار، آن‌ها خط زمانی جداگانه را تشکیل دادند که در آن سدریک تبدیل به شخصیتی شرور شده و تمام داستان‌های رخ داده میان هری و لورد ولدمورت (Lord Voldemort) را دست خوش تغییر می‌کنند. به عبارت دیگر، بازی با زمان و ایجاد پیچیدگی در آن، هر آنچه درباره زمان و زمان برگردان‌ها در دنیای هری پاتر می‌دانستیم را تبدیل به علامت سوال کرد!

زمانی که هرماینی از زمان برگردان خود برای شرکت در کلاس‌های مختلف استفاده کرد، خط زمانی جداگانه را تشکیل نداد. او تنها با استفاده از زمان برگردان خود به طور همزمان در دو مکان حضور یافت. به عبارت دیگر، زمانی که او در کلاس نشسته بود، به طور همزمان به دیگر کارهای خود می‌پرداخت و او در حقیقت این کارها را پیش از استفاده از زمان برگردان انجام داده بود. این روش استفاده از زمان برگردان، با روش استفاده از آن در فرزند نفرین شده کامل متفاوت است!

استفاده از زمان برگردان در فرزند نفرین شده، درس‌هایی که هری پاتر در زندانی آزکابان یاد گرفته بود را بی معنی می‌کند!

زمانی که هری و هرماینی برای نجات باکبیک و سریوس از زمان برگردان استفاده کردند، از روشی مشابه با روش هرماینی در زمان حضور در کلاس‌ها استفاده کردند. آن‌ها در حقیقت متوجه نبودند که جان باکبیک را نجات داده و گمان داشتند که او کشته شده است. در سوی دیگر، زمانی که هری اولین جادوی پاترونوس را برای نجات خود و سریوس استفاده کرد، از پیش می‌دانست که در این امر موفق می‌شود، چون حتی پیش از آنکه از وجود زمان برگردان اطلاع داشته باشد، خود را در حال استفاده از جادوی پاترونوس دیده بود!

این موضوع، درسی مهم برای زندگی هری پاتر بود. پارادوکس زمانی که زمان برگردان‌ها به وجود آورند، به ما و هری یاد داد که گذشته قابل تغییر نبوده و نخواهد بود. در نتیجه، هری پاتر قدرت بازگشت در زمان و نجات پدر و مادر خود را نداشت، چون نجات آن‌ها هرگز در گذشته رخ نداده است. به عبارت دیگر جلوی وسوسه شدن هری برای بازگشت در زمان به منظور نجات پدر و مادر خود در داستان هری پاتر و زندانی آزکابان گرفته شد. از سوی دیگر، اگر چنین چیزی قابل انجام بود، هری می‌توانست با نجات پدر و مادر خود در کتاب اول، این فرنچایز را به سرعت به پایان برساند!

حال داستان هری پاتر و فرزند نفرین شده پا بر یکی از اصول اساسی دنیای هری پاتر گذاشته و تمام باورهای ما از دنیای هری پاتر و مفهوم زمان در این دنیا را بر هم زده است. شما چه فکری درباره داستان این کتاب و اتفاقات رخ داده در آن می‌کنید؟ فکر می‌کنید چنین اتفاقی قابل توجیه بوده یا باید در انتظار نظرات منفی طرفداران پس از عرضه فیلم سینمایی برگرفته از این کتاب باشیم؟

4.7 6 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا